lima123 lima123 komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Druhá svetová vojna z pohľadu dievčaťa z nemecko- českej rodiny žijúcej v Brne. Knižka sa v podstate čítala sama. Výborne napísaná. Dáva možnosť nahliadnuť na vojnu a povojnové vysťahovanie Nemcov z Československa z inej strany. Tiež sa mi páčilo, že príbeh hlavnej hrdinky pokračoval aj po vojne. Výborná kniha, určite odporúčam.

06.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Príbeh moravskej židovskej rodiny počas 2. svetovej vojny. Láska, vojna, tragédie,priateľstvá, choroby, rodinné vzťahy.Nemohla som sa od nej odtrhnúť, pútavo napísaná. Výborná kniha. Určite odporúčam.

12.03.2019 5 z 5

Žítkovské bohyne Žítkovské bohyne Kateřina Tučková

Netušila som o existencii bohýň a bol to pre mňa veľmi zaujímavý, podrobný, objavný, pútavý príbeh. A mal pre mňa pridanú hodnotu v tom, že sa zakladal na skutočnosti.

25.03.2020 4 z 5

O myšiach a ľuďoch O myšiach a ľuďoch John Steinbeck

Vynikajúci krátky príbeh priateľstva Georga a Lennieho. Skvelý talent rozprávača - autora v krátkom príbehu výstižne vykresliť charakterové črty postáv aj prostredie. Určite odporúčam.

20.07.2020 5 z 5

Slávik Slávik Kristin Hannah

Úžasný príbeh dvoch sestier, ktoré každá po svojom prežívajú útrapy 2. svetovej vojny v okupovanom Francúzsku. Kniha sa výborne a rýchlo čítala, odporúčam.

19.02.2018 5 z 5

Vianočná koleda Vianočná koleda Charles Dickens

Klasický príbeh či rozprávka o tom aké by mali byť Vianoce. Odporúčam.

06.10.2018 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Úprimne obdivujem odvahu mladej lekárky odísť do neznámeho arabského sveta. Tiež perfektnú znalosť jazykov a schopnosť rýchlo sa ich naučiť. Srdečnosť a dobročinnosť z nej doslova žiarila kdekoľvek bola. Preto aj dokázala zvládnuť trápenia života a vždy mala veľa priateľov po celom svete. Knihu som objavila náhodou, no určite ju odporúčam.

07.07.2018 4 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Povojnový život v New Yorku očami začínajúceho spisovateľa. Náročnosť života s psychicky chorým človekom. Ako dokáže vojna zničiť psychiku a vnútorný život človeka. Zvlášť matky. Zvažujem, že si pozriem aj film. Knihu určite odporúčam.

22.06.2018 4 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Príbeh takých smutných osudov som už dávno nečítala. Hnev, nenávisť, bolesť prevládali nad láskou. Potláčaná a nenaplnená láska potom prechádzala do porúch psychiky, chorôb a smrti. Napriek tomu považujem knihu za zaujímavú.

15.04.2018

Osem hôr Osem hôr Paolo Cognetti

Oddychový, pokojný príbeh dvoch chlapcov a ich láska k horám. Ich životné príbehy, rozdielne so spoločnými styčnými bodmi, vedie k zamysleniu nad životom, nad hodnotami, ktoré sú dôležité.

01.08.2019 4 z 5

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Výborný pútavý román, odohrávajúci sa v stredovekom Anglicku. Život staviteľa a jeho sen o stavbe katedrály, a tiež mníchov v kláštore, grófov a kráľa, intrigy, láska, ... Knihu určite odporúčam.

01.04.2018 5 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Knihu som si vybrala do knižnej výzvy. Niektoré časti sa mi zdali zdĺhavé, nudné - týkajúce sa politiky. Niektoré zase veľmi vtipné, zábavné - zo života psíkov.

07.09.2020 3 z 5

Chlapec v pásikavom pyžame Chlapec v pásikavom pyžame John Boyne

Veľmi silná ,výborná kniha. Písaná pre mladého čitateľa, vhodným spôsobom opisuje život v koncentračnom tábore, prinúti zas a znova sa zamyslieť nad nezmyselnosťou a krutosťou vojny. Určite odporúčam.

02.02.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Táto kniha je pre mňa zbierkou poviedok, ktoré sú na prvé prečítanie veľmi smutné až pesimistické. No vedú k zamysleniu sa nad určitými obdobiami života.

02.06.2019 3 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Láskavá, milá , letná poviedka. Natrafila som na ňu náhodou vďaka výzve a trocha si spomínam na film. Celkom zaujímavé.

11.11.2018 4 z 5

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Detektívna klasika. Výborná kniha. Pre mňa prvá od Agathy Christie , ale určite nie posledná.

02.11.2018 5 z 5

Príbeh nového priezviska Príbeh nového priezviska Elena Ferrante

Druhý diel neapolskej ságy pokračuje v príbehu kamarátok Eleny a Rafaely. Každá je už v inej spoločenskej role, no i tak hľadajú k sebe cesty. Kniha je napísaná veľmi pútavo. Dej má spád.

16.03.2020 4 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

Začiatok sa rozbiehal pomaly, no asi v tretine dej zobral taký spád, že sa mi nechcelo pustiť knihu z ruky. Bohato opísaný citový život dvoch najlepších kamarátok v tinedžerskom veku na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia v Neapole.Vrelo odporúčam.

17.02.2020 4 z 5

Prah večnosti Prah večnosti Ken Follett

Aj tretí diel trilógie Storočie nesklamal. Skvelo, pútavo napísaný príbeh viacerých rodín, ktoré žijú v rôznych kútoch sveta a ich zážitky z obdobia studenej vojny. Určite odporúčam.

20.10.2019 5 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

Celkom zábavné čítanie. Sto rokov života jednoduchého
muža plného cestovania, náhodných stretnutí a udalostí, ktoré ovplyvnili svet. Môže byť.

10.03.2019 4 z 5