Lilith1 Lilith1 komentáře u knih

Ať to zůstane v rodině! Ať to zůstane v rodině! Daniela Kapitáňová

Tak prvně nechápu, proč překladatelé nepřeložili slovo čajka a nepoužili český výraz racek, pochopila bych to kdyby se děj odehrával třeba v Bulharsku, ale tahle to je zcela mimo mísu. Zřejmě šlo o pokus vytvořit jakousi verzi detektivky na motivy Christie, ale dle mého nevydařený pokus. Oceňuji nápad ohledně motivu vraždy, nápad s realilty show, ale už ne všechnu tu nevyvedenou omáčku okolo. A to že se mi při čtení povedlo usnout to asi mluví samo za sebe.

06.01.2014 2 z 5

Poslední díl hodnotím jako nejzdařilejší a precizně propracovaný. Sice hrozná spousta nových postav, ale přesto seznámení s nimi bylo tak detailní, že se čtenáři nějak výrazně nepletly. I přeskakování na různá místa k dalším postavám nijak nenarušovalo děj. Ovšem za bravurní považuju prostě postavu Lisbeht, v každém jiném románu by její postava vyzněla směšně - dík paměti má skoro nadpřirozené schopnosti a díky prvnímu dílu není omezená financemi, ovšem v Miléniu působí tak realisticky, že bych věřila, že někoho takového může člověk potkat i v běžném životě. A to je to co mě na knihách baví, když příběhu můžu uvěřit a prožívat ho každou stránkou.

31.12.2013 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Bohužel tahle kniha bude mít své kouzlo v každé době, protože i když popisuje dobu minulou je a bude pořád aktuální. Je to dost děsivé....

22.12.2013 5 z 5

Cholera Cholera Jožo Nižnánsky

Velice poutavě popsané selské povstání, člověk pořád doufal, že to s nimi dobře dopadne i když historická fakta mluvila o opaku. Také jsem do poslední chvíle věřila že nadporučík Abrahámy svou zradu nedokoná. A ozvláštnění příběhu Magdiným únosem byl dobrý tah autora. Jen jsem čekala, že se dozvím více o choleře a jejích příznacích, ale právě ta byla popsána spíš okrajově.

21.12.2013 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl u mě rozhodně vede před prvním, který se mi zpočátku šíleně vlekl. To jak si autor hraje s charaktery a vykreslením postav je dokonalé a přes všechny nově přibyvší osoby v tomto díle nebyl nejmenší problém se zorientovat kdo je kdo. Lisbeth se sice stává až fenoménem, ale nakonec je to celé o ní a proč tedy ne? Rozhodně s ní čtenář musí začít sympatizovat a těší se na další kroky, které udělá. Blonkvist je poněkud odsunut do pozadí, ale ne na tolik aby upadl v zapomění nebo ho úplně zastínil někdo nový. Dle mého hodně propracované a i když by se na první pohled dílko mohlo zdát překombinované, tak ve finále tak nepůsobí. A filmové zpracování které se dost drží předlohy, je pak taková ta třešnička na dortu :)

10.12.2013 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nemám ráda, když je kniha hodně obsáhlá a děj se vleče. Tohle naštěstí nebyl ten případ, drastické situace se střídají s uvažováním nad tím kdo je vrah a jaký má motiv, jsou proložené soukromím hlavního hrdiny i jeho kolegů tak mistrně, že člověk jen hltá co bude dál. Sice je zápletka na můj vkus trošku překombinovaná, ale ani to jí naštěstí neubírá na důvěryhodnosti. Osobně mám trošku problém i s vyřešením situace Tonyho a Lene, ale budiž. Musím ovšem autorovi pogratulovat k mistrnému prolínání různých zemí a zcela odlišných krajin, aniž by tím narušil děj nebo zkomplikoval čtenáři jeho zážitek. Ovšem pro příště by měl dát trošku víc oddech Harrymu, aby nás v dalším románu neprovázel coby špatně mluvící vozíčkář s porušenou funkcí plic i jater :)

03.12.2013 4 z 5

O lidech a psech O lidech a psech * antologie

No tuším, že každý milovník psů, který se nechá nalákat tímto slibným názvem bude dost zklamán. Třeba povídka Kateřiny Tučkové zcela nesplňuje, to na co kniha láká, že tématem je vztah člověka a psa. V první povídce přímo od Petra Šabacha je už pes zmíněn a zapojen do příběhu daleko více, ovšem hraje tam jen okrajovou roli. A tak tomu je i ve většině ostatních povídek. Prostě název i anotace tak nějak slibuje to co v obsahu není dodrženo. Nemůžu říct, že povídky by byly špatné, některé se mi líbily velmi třeba povídka Pes od Petry Soukupové, ta tedy ale i splnila zadání. Ani výše zmíněná povídka od Kateřiny Tučkové nebyla špatná a četla se velmi dobře. Každopádně čekala jsem něco jiného než se mi ve finále dostalo a to hodně ovlivnilo celkové vnímání čteného dílka.

12.11.2013 3 z 5

Thriller Thriller * antologie

Musím říct, že druhý díl mě chytl více. První který jsem četla až po něm mi přišel celkově slabší, i když prostě u povídkových knih se dá očekávat, že se budou dobré střídat se špatnými. Nelze všeobecně odsoudit, ale ani vyzdvihnout.

07.11.2013 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak nejprve jsem viděla film, pardon asi 15minut filmu, který mě ničím nezaujal a nenadchl. Pak jsem začala číst knihu a ejhle ono to tu bylo znovu, o chloupek záživnější, protože přece jen člověk měl šanci Blomkvista poznat a Lisbeth ta prostě byla zajímavá i když ze začátku se o ní autor nijak výrazně nezmínil. Každopádně jsem se tedy donutila se tím zdlouhavým úvodem prohryzat a pak se najednou začaly dít věci..... Mělo to spád, mělo to grády, logiku i napětí. V některých pasážích se člověk otřásal hnusem, v jiných fandil Salanderové a Blonkvistovi jak o život. Prostě nebýt toho vleklého začátku musela bych dát pět hvězdiček. Dokonce jsem pak i tomu filmu, díky knize, přišla na chuť.

07.11.2013 4 z 5

Dům stínů Dům stínů Dean Koontz

Zklamání, od svého oblíbeného autora jsem čekala přece jen něco víc. Ze začátku zbytečná hromada postav, s kterými se člověk jakž takž sžije asi v polovině knihy, to by se dalo odpustit. Ale to, že v průběhu čtení nenalezne člověk odpovědi na své otázky, které z románu vyplývají, to zamrzí. Nápad s nanostrojky byl hodně dobrý, ale celkové zpracování ho bohužel tak nějak pohřbilo. Možná to přebíhání od postavy k postavě, mělo čtenáři tak nějak vyhnat z hlavy myšlenky na to proč se Jedno zachovalo tak jak se zachovalo, proč pogromité prostě nezlikvidovali většinu jako tomu bylo v minulosti, proč svědek tak laxně zasahuje do děje, ale prostě to se nepovedlo. Nemám ráda otevřené konce, ale tohle bych mohla nazvat otevřeným dějem. Sorry, ale když čtu příběh, tak prostě chci vědět jak to dopadne, ale i proč a jak se děje ta omáčka okolo.

07.11.2013 3 z 5

Veterinář vzpomíná Veterinář vzpomíná Petr Skalka

Knížka, která nejen pobaví, ale zároveň každému milovníku zvířat přinese i nějaké další informace ze zvířecí říše. A jde o zvířátka exotičtější než ta která máme běžně doma. Já ji tedy oceňuji právě i z hlediska odbornějších informací, které jsou podány takovou formou aby jim snadno porozumněl i laik.

21.10.2013 4 z 5

Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Fantastické a magické z hlediska psychiatrie Vladimír Vondráček

Fantastická kniha, která velice ovlivnila mé názory, na spoustu věcí a úkazů. Velice dobře a v heslech popsána spousta psychiatrických pojmů, ale právě i pojmů z magie. Navíc kniha vysvětluje mnohé "nevysvětlitelné" jevy.

18.09.2013 5 z 5

Banánové rybičky Banánové rybičky Halina Pawlowská

Pár dobrých ironických narážek, ale nic co by člověku utkvělo v hlavě o něco déle, nebo k čemu by měl tendenci se po čase vracet.

18.09.2013 2 z 5