leuven leuven komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Lehkost, čtivost, síla prožitku z Hanina příběhu...

02.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ambiciózní téma podložené archivním pátráním a svědectvím pamětníků je nosné téma pro generační románové dílo. Příběh mě upoutal, takže jsem měla přečteno na dva zátahy. Ke konci mi nutkavě přicházelo na mysl, nedalo se z příběhu vytěžit více, víc dramatu a rozvedení některých událostí, aby vynikla existenční bezvýchodnost postav.

Oceňuji jasný styl psaní, schopný pojmenovávat a popisovat. Takové autentické dílo tu chybělo. Rozšiřuje nabídku válečných silných ženských příběhů, které nám v posledních letech přinesly Jakuba Katalpa či Alena Mornštajnová. Přesněji to, jak velké dějiny působí na ty vzdálené a malé aktéry.

28.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Bez přímé řeči, strohé, ale přesto plné emocí díky spisovatelčině citlivosti k českému jazyku. Zuzanin příběh je velmi lidský, není v něm místo pro laciný happy end, který by si i čtenář přál po tom všem, co hlavní hrdinka prožila. Ovšem, nádech a výdech na poslední stránce značí konec starého a začátek, ale kdo ví čeho :-)

02.12.2020 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Skvělá! Květa mě vzala za srdce :-) Chci taky do doupěte :-D

11.02.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Silné téma, které zapadá do současné doby! Je to román, který by si mělo přečíst co nejvíc lidí, má pro všechny důležitou zprávu o povaze naší/tvojí svobody. Atmosféra dystopického světa i hrdinové jsou uvěřitelní, avšak nehodnotím knihu jako výbornou, ale jako dobrou. Tenhle příběh si zasloužil víc - hloubka, popis prostředí a fungování institucí, atd. Zkratkovitě přeskočil přerod z Magdina/Lenčina dětství do dospělosti, kdy má sama vlastní rodinu a plácá se v nejistotě. Její matka se najednou stala opět matkou a vede nový život. Líbil se mi konec, děkuji za něj.

24.04.2021 3 z 5

Pech Pech Klára Aycox

Z počátku jsem nemohla uvyknout zvolenému jazyku, obecné nespisovné češtině plné argotu a územních odchylek. Příběh a jeho životaschopné postavy se postupně představují a vás to vtáhne do děje! Většina postav má jasné a pochopitelné motivy svého jednání, máte je rádi/máte pro ně pochopení/odpuzují vás...Hlavní postava je hrdina z obálek časopisů, kterého milují ženy a kolegové na něj většinou žárlí, je to roztomilý rošťák, který vkládá sebe celého do případů a je tak na hraně. Konec byl uspěchaný, prospělo by mu o pár stránek navíc. Jsem zvědavá, jestli se s postavami ještě shledáme (ráda bych).

13.04.2021 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Silný příběh, uvěřitelný! Střípeček k vyjasnění situace v dnešních USA.

11.02.2021 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Bohužel se tahle kniha úplně nepovedla, je to slabé a omšelé. První část byla lepší. Líbil se mi předložený svět, ale potenciál nebyl využit. Škoda.

24.04.2021 1 z 5

10 minut 38 vteřin 10 minut 38 vteřin Elif Shafak

Neotřele vyprávěný ženský příběh, který je nejen o síle přátelství, ale hlavně o traumatech, které nás provázejí celoživotně a určují naše rozhodování.

19.01.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kniha nemá kladných postav (skoro), ale jedná se o výbornou sondu do počátků turecké republiky a následné sjednocování země. Všichni jsou moc lidí a někteří nepřišli do styku s civilizovaností, a tudíž je autor popisuje spíš jako pudové tvory, kteří obstarávají své potřeby. Z románu jde tíseň a nelibost, všechno je pomíjivé!

24.04.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Knize uškodilo rozdělení do dvou dílů, kdy pouze v jednom je slovníček pojmů. Atraktivní téma mimozemšťanů, super pradávné technologie a sympatických průšvihářů. Příběh je slabý, pochybuji i o překladu, ale hlavně autorův styl psaní střídají jednoduše jasné dialogy s naprosto nesrozumitelnými popisy techniky a fungování tamějšího světa. Motiv "zabitého snoubence" a následné výčitky plavou na vodě a nikdo to už Kiře nemůže věřit...I přesto je první část lepší a čtivější. Fajn jako spotřební literatura při cestování nebo nespavosti.

24.04.2021 2 z 5