lentolog lentolog komentáře u knih

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Osviežujúca prechádzka po Edinburghu 30. rokov 20. storočia. Šarmantná, vtipná, potmehúdska autorka i jej kniha. The Prime of Miss Jean Brodie mi pripomína Zazie v metre Raymonda Queneaua alebo Raňajky u Tiffanyho Trumana Capoteho. Z britskej literatúry Krehké nádoby (Vile Bodies) Evelyna Waugha.

24.01.2019 5 z 5

Z pohľadu dvoch pohárov mlieka Z pohľadu dvoch pohárov mlieka Juraj Briškár

Vynikajúce zátišia!

21.01.2019 5 z 5

Říše znaků Říše znaků Roland Barthes

Roland Barthes posilnil moju vášeň pre japonskú kultúru. Výborné interpretácie.

21.01.2019 5 z 5

Bratr z ledu Bratr z ledu Alicia Kopf

Ťažko som sa adaptoval, ale miestami ma nadchlo.

21.01.2019 4 z 5

Doktor Mráz Doktor Mráz Denisa Fulmeková

Zdanlivo obyčajné a nenápadné dokumentárne rozprávanie povedomého príbehu s niekoľkými prekvapivými odchýlkami od žánru.

15.01.2019 4 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Vydarený mix žánrov: štrukturalistickej detektívky, politického thrilleru, filozofického pikareskného románu, alternatívnych dejín. Barthesova druhá smrť autora.

15.01.2019 5 z 5

Tri smrtky sa plavia Tri smrtky sa plavia Vanda Rozenbergová

Ťažká téma spracovaná ľahko a sviežo. Šikovná práca s časovými rovinami a so vstupmi postáv.

17.11.2018 4 z 5

Pod dlažbou Pod dlažbou Jan Škrob

Objavný debut.

17.11.2018 5 z 5

Reál Reál Jan Škrob

Rozvážne angažované, naliehavé básne s veršovými i myšlienkovými presahmi. Radosť čítať viackrát za sebou.

17.11.2018 5 z 5

Byt ve venkovském domě Byt ve venkovském domě Winfried Georg Sebald

Obľúbený autor pripútal moju pozornosť aj k autorom, o ktorých by som sa inak (okrem Walsera) nezaujímal.

09.11.2018 5 z 5

Velkého strážce pozdní sběr Velkého strážce pozdní sběr Jiří Olič

Stručné, jasné, čisté spojenie zábleskov textu a obrazu:
,,Uhlí spí celý život potmě."
,,V každé mušli šumí obsazovací tón moře."
,,Mokré rychlíky jsou rychlejší."

09.11.2018 4 z 5

Mŕtve body Mŕtve body Benedek Totth

Drsné i poetické zároveň.

09.11.2018 4 z 5

Strih vetra Strih vetra Dušan Dušek

Dušan píše - zdanlivo - stále tú istú knihu. A stále mu to ide výborne.

31.10.2018 5 z 5

Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Timothy Snyder

O podivuhodnom víťazstve deštruktívnej ruskej politickej fikcie na Ukrajine, v USA a rozoberaní EÚ. Založené na faktoch a ich dôslednej interpretácii. Čerstvý dejepis (posledné desaťročie).

31.10.2018 4 z 5

Wimbledonský stadión / Atlas Evropy Wimbledonský stadión / Atlas Evropy Daniele Del Giudice

Skvelá kniha! Jedna z mojich najobľúbenejších, čítal som už párkrát (vždy v Taliansku:)

22.10.2018 5 z 5

Temný priestor lesný Temný priestor lesný Nicole Krauss

Výborný prozaický hlavolam - dialóg s Kafkom, polemika so židovskou tradíciou a komentár k vlastnému písaniu autorky.
Len škoda odfláknutého prekladu.

10.10.2018 5 z 5

Nádhera života Nádhera života Michael Kumpfmüller

Uprostred množstva overených faktov zostalo ešte dosť miesta pre presvedčivú fikciu. Minimalistické spracovanie posledného roku života Franza Kafku a jeho lásky k Dore Diamantovej.

05.10.2018 4 z 5

Básně proti plešatění Básně proti plešatění Nicanor Parra

Výborné, účinkovali, aj keď som sa k nim dostal príliš neskoro (čo sa týka plešatenia:-)

16.09.2018 4 z 5

Marně hledám slov Marně hledám slov Edward St. Aubyn

Osviežujúca satira, v skromnejšej verzii prenosná aj na české a slovenské literárne ceny a ,súťaže´.
,,Vesmír se rozpíná a zároveň umírá a jazyk, který tohle popisuje, proměňuje podstatná jména ve slovesa a slovesa v podstatná jména, slang povyšuje na vybranou mluvu, vytváří neologismy, přejímá cizí slova a do zapomnění vrhá slova nepotřebná, dělá vše pro to, aby tomuto pohybu stačil."

16.09.2018 4 z 5

Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Martin C. Putna

Škoda, že súčasní nacionalisti už nevedia čítať ani premýšľať. Mohli by si prečítať túto inšpirujúcu a kritickú knihu a azda i prísť na to, že hlásiť sa k stredoeurópanstvu dáva väčší zmysel ako panslavizmus (v komunistickom či fašistickom balení) a konzervatívny katolicizmus.

,,Protiturecká rétorika - a ,spoluturecká´ praxe: to i ono je Střední Evropa."

,,... ,rakouská civilizační mise´ - ono rakousky pomalé a váhavé, ale přitom soustavné přenášení modernizačního procesu ze Západu na Východ."

16.08.2018 5 z 5