lentolog lentolog komentáře u knih

Island - ostrov zrozený z ohně Island - ostrov zrozený z ohně Jiří Zeman

Výživný sprievodca pri mojej prvej ceste na magický ostrov.

22.07.2019 5 z 5

Křesťanství pod ledovcem Křesťanství pod ledovcem Halldór Kiljan Laxness

Pri prvej ceste na Island som si so sebou vzal svojho prvého Laxnessa - experimentálny antiromán Kristnihald undir Jökli - a som z neho nadšený.

22.07.2019 5 z 5

Ptáci bouře Ptáci bouře Einar Kárason

Chladivé čítanie. Zaujímavý detail: islandskí rybári si berú na more aj kufor s knihami z reykjavíckej mestskej knižnice. Počas dlhej plavby aj čítajú a píšu (básne).

29.06.2019 4 z 5

Čistá biela rasa Čistá biela rasa Frank Westerman

Výborné čítanie umocnilo osobné stretnutie a rozhovor s autorom pri jeho návšteve bratislavského festivalu BRaK.

29.06.2019 5 z 5

Mytologie Mytologie Roland Barthes

Osvieženie nekonvenčným myslením.

25.06.2019 4 z 5

Slová a veci Slová a veci Michel Foucault

Jedna z mojich najobľúbenejších filozofických kníh. Starostlivo a podrobne som ju preštudoval, opakovane sa k nej vraciam.

25.06.2019 5 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Inšpiratívna pomalá žaponéria od súčasnej nemeckej poetky.

11.06.2019 4 z 5

Sv. Outdoor Sv. Outdoor Marie Iljašenko

Moja najobľúbenejšia česká poetka ma nesklamala ešte ani v jednej básni.

03.06.2019 5 z 5

Podrobný a až hrozivo pôsobivý pohľad na Černobyľskú katastrofu v kontexte a z odstupu.

03.06.2019 5 z 5

RAJc je preč RAJc je preč Pavel Vilikovský

Šibalsky napísané. Jedna z piatich najlepších kníh skvelého štylistu.

28.05.2019 5 z 5

Klérofašisti Klérofašisti Miloslav Szabó

Vecný a korektný prístup k stále - žiaľ - aktuálnej téme, s ktorou sa slovenská cirkev ani politika dodnes nevyrovnali. Potešili ma presahy do literárnej histórie.

16.04.2019 4 z 5

Degas nelegendární Degas nelegendární Nikolaj Savický

O tom, že Degas bol skvelý maliar, sochár i mysliteľ. Bol impresionista, hoci tak nemaľoval. Ctil klasiku, no bol aj veľmi moderný. Podnetné je zhodnotenie vzťahu jeho maľby k rozvíjajúcemu sa médiu fotografie a mnohé drobné postrehy.

15.03.2019 5 z 5

Max Schmitt na singlu: Nutkavé psaní o obrazech a jiných věcech Max Schmitt na singlu: Nutkavé psaní o obrazech a jiných věcech Michael Třeštík

Netradičné, osobné, no veľmi inšpiratívne písanie - interpretácia známych i neznámych malieb.

22.02.2019 4 z 5

Křehké nádoby / Drazí zesnulí Křehké nádoby / Drazí zesnulí Evelyn Waugh

Skvelý brit(s)ký satirik!

20.02.2019 5 z 5

Ambivalence v románech Muriel Sparkové Ambivalence v románech Muriel Sparkové Ema Jelínková

Užitočný prehľad diel (a ich reflexie) u nás takmer neznámej autorky.

14.02.2019 4 z 5

Idol verejnosti / Balada o predmestí Idol verejnosti / Balada o predmestí Muriel Spark

Bravúrny pohyb po tenkom ľade medzi groteskou a tragédiou. Vybrúsený štýl skvelej satiričky. A máme spoločné postrehy: ,,Všimla si už skôr, že keď sa niekto sťahuje do nového bytu a kým sa neprivezie nábytok a nerozmiestni, všetkým sa zdá, že môžu vojsť, tak ako špeditéri a remeselníci, bez dovolenia." (Idol verejnosti)
,,,Priveľmi ho polievaš,´ povedala Elaine skúšajúc pôdu v kvetináči s brečtanom. ,Stačí ho poliať raz za týždeň.´
,Chodia mi sem ľudia vyplakávať,´ povedal Dougal, ,a to spôsobuje nadmernú vlhkosť vzduchu v tejto miestnosti.´" (Balada o predmestí)

14.02.2019 5 z 5

Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa Michael Kimmelman

Veľmi sympatický prístup k interpretácii výtvarných diel.

14.02.2019 4 z 5

Kuk a Vykuk Kuk a Vykuk Jan Vodňanský

Jedna z mojich detských naj (v slovenskom preklade Oľgy Feldekovej).

03.02.2019 5 z 5

Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Michael Třeštík

Keby som učil laikov alebo študentov-začiatočníkov, Třeštík by bol základnou učebnicou.

03.02.2019 5 z 5

Tajnosti skotské metropole Tajnosti skotské metropole Ivana Mudrová

Výborný literárny sprievodca. Aplikoval som priamo v jednom z najkrajších miest sveta (hneď po Banskej Štiavnici a pred Saint Mallo).

24.01.2019 5 z 5