Křesťanství pod ledovcem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pozoruhodný román Křesťanství pod ledovcem uznávaného islandského spisovatele Halldóra Laxnesse, nositele Nobelovy ceny za literaturu, se tematicky a formálně liší od jeho realistických románů, v českém prostředí dobře známých, pojednávajících zejména o islandské historii a životě venkovanů a rybářů. V tomto románu se autor čtenářům představuje z jiné stránky, z doby svého odklonu od levicového smýšlení v reakci na francouzský „nový román“, východní náboženství i postmoderní relativizaci hodnot. Text je téměř deníkovým záznamem inspekční cesty biskupského emisara do odlehlé farnosti, spravované farářem, o němž kolují zvěsti, že se odchýlil od pravé cesty a o své ovečky se nestará. Na první pohled jednoduchý úkol se však pro naivního mladého teologa změní v nelehkou, těžko pochopitelnou životní zkušenost. Po setkání s místními rázovitými postavami, které s ním vedou filozofické disputace, jako i s tajemnou Úou, kdysi jeptiškou a bordelmamá v jihoamerickém nevěstinci, je nucen reagovat na nejednoznačné skutečnosti. Realita začíná splývat se snem, stává se mystickou a záhadnou surrealitou, a ve snaze jí porozumět musí mladík přijmout nový způsob nazírání na život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99120/krestanstvi-pod-ledovcem-UDu-99120.jpg 3.212
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Dybbuk
Orig. název

Kristnihald undir Jökli, 1968

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Křesťanství pod ledovcem

Přidat komentář
lentolog
22.07.2019

Pri prvej ceste na Island som si so sebou vzal svojho prvého Laxnessa - experimentálny antiromán Kristnihald undir Jökli - a som z neho nadšený.

MOu598
18.05.2017

Četla jsem asi v prosinci 2010. Podle mých poznámek:
Takové rozhárané. (Víc jsem si nezapsala).


Firefox4
01.08.2013

Za mě velké zklamání. Neseděla mi forma a celkově bych knihu shrnula jako přehlídku ztracených možností (možností autora, podotýkám). Je to první kniha, kterou jsem od něj četla, takže mu dávám ještě šanci a jednu * za strany 136 a 137, které jediné mě bavily.

honajz
13.08.2012

Pro mne osobně zklamání. Už od začátku mi vadilo u hlavní postavy střídání ichformy a dokonce dvojí erformy, ale tak dalo se to zkousnout. Ale posléze mi přijde román hodně roztěkaný, jako by chtěl autor říci všechno a nic, navzájem nesouvisející věci, aby vlastně tím prvkem, k němuž se těžce dopracováváme, bylo, že v křesťanství tak nějak chybí sex a že by se biskupové měli ženit.

Doporučujeme

London Road
London Road
Spi sladce
Spi sladce
Život za životem
Život za životem
O mé rodině a jiné zvířeně
O mé rodině a jiné zvířeně

Štítky

islandská literatura Island

Autor a jeho další knihy

Halldór Kiljan Laxness
islandská, 1902 - 1998

všech 12 knih autora

Kniha Křesťanství pod ledovcem je v

Přečtených17x
Knihotéce13x
Chystám se číst8x
Chci si koupit1x