RAJc je preč

RAJc je preč https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398335/bmid_rajc-je-prec-6DS-398335.jpg 5 11 4

Pavel Vilikovský je v každej svojej knihe ten istý, ale zároveň je aj vždy iný – objavný. Takáto iná, objavná je aj rozsiahla novela RAJc je preč, na ktorej pracoval autor dva roky. Názov zvádza k chápaniu knihy ako bilancovania prežitého, je to však pravdou iba do určitej miery. Dielo treba skôr vnímať ako mozaiku príbehov väčších i menších, vlastných aj odpozorovaných, smiešnych i smutných. Príbehy sú v knihe radené nie podľa časovej postupnosti, ale podľa toho, ako sa ich autor rozhodol vsunúť do deja – podobne ako keď výtvarník kladie kamienok do vznikajúcej mozaiky. Takto sa mu knihou podarilo vytvoriť mimoriadne zaujímavú kompozíciu. Vilikovský píše i s múdrym odstupom, vnímavým porozumením a humorom, ale i iróniou a sebairóniou, napriek tomu je ľudský a chápavý. Kniha je výnimočná aj po výtvarnej stránke – je celá autorská. Využili sme autorovu umeleckú všestrannosť a ako ilustrácie sme použili 25 gvašov z Vilikovského voľnej tvorby a na obálku koláž z autorovej dielne.... celý text

Novely Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , Petrus

RAJc je preč , 2018

LucieT.
05.03.2021 5 z 5

Zdánlivě obyčejné chvíle. Melancholický tón, nostalgie, laskavá ironie a úžasný nadhled. Spleť úvah, střípky z dětství a mládí, bystré postřehy každodenního života a vzpomínky, které vypravěč bravurně analyzuje a snaží se načrtnout přežívání všedních i nevšedních dní. Milý čtenářský zážitek.

Teckovana
31.03.2020 5 z 5

Pan Vilikovský je, bohužel, už pryč, ale jeho rajc se rozhodně neztratil. Tento "bilanční" román sympatického autora s autobiografickými prvky by neměl ujít pozornosti těch českých čtenářů, kteří slovenštině ještě trochu rozumějí. Jde o to přečíst tuto knihu a díky ní lépe prožít všední den. :-)

lentolog
28.05.2019 5 z 5

Šibalsky napísané. Jedna z piatich najlepších kníh skvelého štylistu.

Gracian1964
18.03.2019 5 z 5

Akosi som si už zvykol na prvé komentáre, tak tu je ďalší z nich: Niekdajší rajc je preč, kamsi sa stratil. To sa stáva. A čo má byť? Ani my už nie sme niekdajší. Musíme si jednoducho nájsť nové rajce, keď nie inde, tak na prázdnom bielom plafóne. Všetko sa raz pominie. Večný je iba Šabľový tanec Arama Chačaturjana.

Kniha RAJc je preč je v