Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika

Popredný americký historik prichádza s kronikou nástupu autoritárstva od Ruska cez Európu po Ameriku. Po skončení studenej vojny sa zdalo, že víťazstvo liberálnej demokracie je definitívne. Pozorovatelia ohlásili koniec dejín, uverili v mierovú, globalizovanú budúcnosť. Ich viera bola hlbokým omylom. Autoritárstvo sa najprv vrátilo do Ruska – Putin zistil, že fašistické myšlienky možno využiť na ospravedlnenie vlády oligarchov. V druhom desaťročí 21. storočia sa rozšírilo z východu na západ, pričom mu v tom pomáhala reálna vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine a kybernetická vojna rozpútaná Ruskom proti Európe a Spojeným štátom. Rusko si všade, kde potrebovalo, medzi nacionalistami, oligarchami a radikálmi našlo spojencov a jeho tlak na zničenie západných inštitúcií, štátov a hodnôt sa stretol s podporou aj na samotnom Západe. Nárast populizmu, britské hlasovanie proti Európskej únii, zvolenie Donalda Trumpa – to všetko predstavovalo ruské ciele; ich dosiahnutie však odhalilo aj zraniteľnosť západných spoločností. Snyder v tomto impozantnom a nikoho nešetriacom diele odhaľuje skutočnú povahu hrozieb pre demokraciu a vládu zákona....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387826/cesta-do-neslobody-rusko-europa-ame-x3g-387826.jpg 4.513
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Premedia

The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America (2018)

Kniha Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika

bubka

hu, to jsem se lekla.... Putin pod postelí, ještě, že za dveřmi na něj číhá prapor AZOV.... zkrátka je to čtení nesmyslné a lživé, ale napínavé.

iz67

Naprosto klíčová kniha pro pochopení toho, co se dnes (2019) na západě deje. Povinná četba.

bulat

Neveselá kniha o tom, ako Rusko vyváža svoje autokratické a despotické myšlienky do (zatiaľ) slobodného sveta. A ako im ten liberálny a demokratický svet ochotne a naivne podlieha. Zrejme sme sa za uplynulé desaťročia slobody až príliš nabažili a radi by sme (znovu) okúsili, ako chutí bič a nevoľnictvo. Avšak až to zistíme, už nebude cesty späť.

lentolog
31.10.2018

O podivuhodnom víťazstve deštruktívnej ruskej politickej fikcie na Ukrajine, v USA a rozoberaní EÚ. Založené na faktoch a ich dôslednej interpretácii. Čerstvý dejepis (posledné desaťročie).

JanaŠ.051
22.10.2018

“Demokracii by prospelo, keby sa koncepty ,spravodajstva’, ,žurnalistiky’, a ,informovania’ podarilo obhájiť aj na internete. V konečnom dôsledku však sloboda závisí od schopnosti občanov rozlišovať medzi pravdou a tým, čo chcú počuť. Autoritárstvo nenastupuje preto, že by ľudia po ňom zatúžili, ale preto, že strácajú schopnosť odlišovať fakty od želaní.”