lentolog lentolog komentáře u knih

Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Martin C. Putna

Škoda, že súčasní nacionalisti už nevedia čítať ani premýšľať. Mohli by si prečítať túto inšpirujúcu a kritickú knihu a azda i prísť na to, že hlásiť sa k stredoeurópanstvu dáva väčší zmysel ako panslavizmus (v komunistickom či fašistickom balení) a konzervatívny katolicizmus.

,,Protiturecká rétorika - a ,spoluturecká´ praxe: to i ono je Střední Evropa."

,,... ,rakouská civilizační mise´ - ono rakousky pomalé a váhavé, ale přitom soustavné přenášení modernizačního procesu ze Západu na Východ."

16.08.2018 5 z 5

Voľným okom Voľným okom Peter Krištúfek

Odporúčam prečítať si najmä poviedku Rodinný portrét. Pridať môžete Rýchle pohyby očí a postupne aj ďalšie...

06.08.2018 4 z 5

Nové cesty na jih Nové cesty na jih Josef Kroutvor

Objavné cestopisné eseje rozhľadeného čitateľa-pútnika.

06.08.2018 5 z 5

Nepresné miesto Nepresné miesto Peter Krištúfek

Originálne stretnutie so Štefánikom v poviedke Genius Loci, bizarný súboj orchestra s armádou v Tajnom živote striech. A - samozrejme - Muž, ktorý si dal čistiť topánky.

06.08.2018 4 z 5

Terst a jedna žena Terst a jedna žena Umberto Saba

Čítali sme si s jed(ineč)nou ženou priamo v Terste. Jednoduché básne s nečakanou, nenápadnou silou a presvedčivosťou.

06.08.2018 5 z 5

Prebúdzanie levov Prebúdzanie levov Ajelet Gundar-Gošen

To najlepšie zo súčasnej izraelskej literatúry.

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Zatiaľ asi najlepšia sci-fi z tých pár, ktoré som prečítal.

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

Lahôdka nielen pre milovníkov pomalosti, architektúry a premýšľania.
Kniha nás inšpirovala k návšteve cisterciánskych opátstiev Tintern a Heiligenkreuz.

08.05.2018 5 z 5

Jedna z najčudnejších i najlepších kníh o knihách, písaní a spisovateľoch.

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Na opustený ostrov...

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Vynikajúce!

Dom vo dne, dom v noci Dom vo dne, dom v noci Olga Tokarczuk

Jeden z najlepších románov, ktoré som čítal.

Happyendy Happyendy Jaroslava Blažková

Písanie Jaroslavy Blažkovej je založené na zúročení bystrých postrehov. Vie z nich vybrúsiť vetu-klenot, často ho však len nájde ležať na ulici po tom, čo sme všetci prešli nevšímavo okolo, zodvihne a opráši: „Cigánka tam predávala voňavé huby špičky a zaúčala mladú: ,Nehádž! Nehádž! Pomaly syp, nech panyčky viďá, jak váha pracuje!´ (...) Aj tú vetu som si odviezla cez oceán ako šperk.“

Bartleby a spol. Bartleby a spol. Enrique Vila-Matas

Azda najlepšia kniha o knihách. O mojich obľúbených bartlebyovcoch plus mnoho veľkých objavov neznámych autorov.

04.05.2018 5 z 5

Záhada Henriho Picka Záhada Henriho Picka David Foenkinos

Foenkin(os)ove knihy sú sledom postrehov a bonmotov, z ktorých vie upliesť ľahký, vtipný i melancholický príbeh ľúbostných vzťahov. Tu navyše poznámky pod čiarou, intertextové odkazy a zákulisie knižného biznisu.

04.05.2018 3 z 5

Selanky Selanky Ján Hollý

Dvadsaťjeden Hollého idýl sa vyznačuje starostlivým vymenúvaním a podrobným opisom vecí a javov, záujmom o maličkosti. Básnik uprednostňuje pokoj, vyhýba sa konfliktu. Zachováva odstup diváka. Preberá zodpovednosť za vnímanie a obraz sveta. Nemôže mať síce všetky súčiastky sveta pod kontrolou, no môže kontrolovať a zaručiť svoju predstavu o nich.

25.04.2018 5 z 5

Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Herman Melville

Ja sem radšej, prosím, nič nenapíšem...

16.04.2018 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin americké religiozity Obrazy z kulturních dějin americké religiozity Martin C. Putna

Výborný prehľad. Suverénna interpretácia.

16.04.2018 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Výborný prehľad, nečakané odkazy. Fundované, čítavé.

Něžnost Něžnost David Foenkinos

Dobre zvládnutá rozprávka pre dospelých. Ľahké a šarmantné podkopávanie romantických klišé.

10.04.2018 3 z 5