Terst a jedna žena

Terst a jedna žena https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142640/terst-a-jedna-zena-142640.jpg 4 10 3

Verše jednoho z největších italských básníkú 20. století představují hluboce lidskou, citově ryzí poezii, v níž dominuje obdiv k Terstu, v němž básník tvoří, a monogamně chápaný vztah k ženě, jež je štěstí i břemeno.

Poezie
Vydáno: , Odeon

Il Canzoniere , 1964

Pablo70
12.12.2023 4 z 5

Tak předně saba znamená chleba. Dát si takovou přezdívku, to je jako z pohádky Sůl nad zlato. Ale v Terstu je nádherně. Město bylo mixem etnik, italštinou hovořila jen inteligence. Žili tu i Slované a Němci.
Když Saba nepsal, provozoval v Terstu antikvariát, který lze navštívit na Via S. Nicolò. Snad ještě dnes. Podívejte se tam. Musel utéct před Mussolinim, ale vrátil se, K stáru se Saba potloukal s hůlkou a svou dýmčičkou po ulicích. Chtěl, aby jeho poezie byla poezií upřímnosti. A chutnala jako Verdiho melodramata. Proto se nám dobře čte. Možná jsou jeho slova tak trochu omšelá, ale Saba zůstává stále jedním z velkých básníků Itálie. I když je Terst nejméně italský přístav. Je samozřejmé, že si v životě vytrpěl svoje. Ale vedle bolesti, je i básníkem mládí a života. Ta jedna žena, byla jeho Lina, pro kterou napsal mnoho básní. Jsou obyčejné, jako byla ona...

ChiaraDeLuca
06.02.2022 5 z 5

Umberto Saba zkrátka umí. Krásná poezie, kde autor nechává vyniknout svůj jazykový cit a čerpá ze svého života.

lentolog
06.08.2018 5 z 5

Čítali sme si s jed(ineč)nou ženou priamo v Terste. Jednoduché básne s nečakanou, nenápadnou silou a presvedčivosťou.

Umberto Saba
italská, 1883 - 1957
1977  88%Terst a jedna žena
1984  85%Šťastná setkání. Moderní italská poezie

Kniha Terst a jedna žena je v