Záhada Henriho Picka

Crozon je městečko na západě Bretaně - právě tam místní knihovník, samotář a podivín, inspirovaný Richardem Brautiganem, založí knihovnu odmítnutých rukopisů. A knihovna se zdárně plní… Po letech navštíví rodnou Bretaň mladá redaktorka věhlasného pařížského nakladatelství, jejíž kariéra je na zářném vzestupu. Na kontě má několik skvělých objevů, poslední dobou to však poněkud vázne a objevila se i nějaká ta šlápnutí vedle… Na jednom z výletů se svým přítelem-spisovatelem narazí na v té době už trochu pozapomenutou knihovnu odmítnutých rukopisů – a záhy v ní objeví majstrštyk, literární skvost, perlu mezi knihami, napsanou jistým Henri Pickem, místním výrobcem pizzy, jenž je už několik let po smrti. Když se vydají po jeho stopách, zjistí, že nic v jeho životě nenasvědčuje tomu, že by kdy napsal jedinou řádku, kromě pohlednice, kterou kdysi poslal dceři na letní tábor.Jeho dílo je ale zde a pomalu se z něj stává senzace literárního roku, kniha, která mnoha lidem, od čtenářů po literární kritiky, zcela zpřevrátí životy… David Foenkinos s nadhledem a ironií zlomyslně míří do vlastních řad, zručně míchá skutečné postavy s hrdiny fiktivními, přičemž ani podoba těch druhých s žijícími osobami není náhodná, vtipně zobrazuje fungování literárního světa i jeho zákulisí a téměř spiklenecky do příběhu pro čtenáře vsunuje odkazy na známá i méně známá literární díla a anekdoty ze světa knih....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371192/zahada-henriho-picka-Rhr-371192.jpg 3.953
Vydáno:, Argo

Le mystère Henri Pick (2016)

Kniha Záhada Henriho Picka

adorjas
předevčírem

Kniha mi láskou ku knihám veľmi pripomínala Stín větru od Zafóna. Láskavý humor, predpokladateľná zápletka, ale napriek tomu veľmi príjemné, oddychové, pohodové čítanie.

ivana02
19.12.2018

Kniha přesně podle mého gusta! Originální příběh o knihách, odkazy na knihy. Kdo vlastně napsal rukopis, který byl nejdříve odmítnutý a nyní je knižním hitem? Přiznám se, že jsem to neuhodla :-) Kniha nemá jednoho hlavního hrdinu, ale několik, které postupně objevujeme a zjišťujeme, jak jejich život ona kniha ovlivnila.

kusma
23.11.2018

V průběhu čtení knihy jsem nebyla moc nadšená. Nechytlo mě to, vadily mi poznámky pod čarou (proč tam byly?), a občasné neobratně popisy (zmíní, že ji mrzí, že ji matka nikdy neobjala. Za tři věty se na přivítanou obejmou.. vím,že to objetí bylo myšleno jinak, ale mě to takto blízko sebe nesedělo). Závěr se mi líbil. Nejvíc mě ale zaujal příběh Mariny. Škoda, že ho tam bylo tak málo. Její život, to by byl román!
Celkově tedy knihu hodnotím jako průměr, ale asi jen kvůli závěru.

vnimat_Krasu
03.11.2018

Nehledejte román. Hledejte drobné příběhy o obyčejnosti lidství. A spíš než rozplétání příběhu o geniálním románu, hledejte krizi středního věku, rutinu manželství, podléhání pokušení a stáří. V těhle tématech je Foenkinos silný. Tak zvažte, jestli hledáte zrovna tohle.

Bruklinka
23.08.2018

Moc milé čtení, hold nevydaným knihám. Příjemné tempo, velmi poklidné, ale přitom se ani chvilku nenudíte. Konec překvapil a potěšil, přidala jsem jednu hvězdu. A moc hezká obálka!

Veronicess
09.08.2018

Veľmi milá knižka. Ľúbostný dopis všetkým nevydaným knihám a zabudnutým spisovateľom. Moc sa mi páčil štýl písania, nikdy som sa nenudila. Postavy mi prišli veľmi skutočné, aj keď sme videli len malé útržky z ich života. A ten koniec ma dostal, vôbec som neočakávala takýto zvrat. Teraz si pôjdem požičať z knižnice aj nejaké ďalšie jeho knihy :)

Boboking
08.08.2018

Líbilo, líbilo. Přes značné množství postav mi výsledná koláž životních osudů připadala čtivá, zajímavá, příjemná. A ten náhled na francouzský knižní trh v "poznámkách pod čarou"... Četl jsem vše, co od autora vyšlo, a vše mohu jen doporučit.

Pett
03.08.2018

Stále ještě obalená tak skvostnou Něžností jsem se vypravila rozlousknout Záhadu Henriho Picka a... Mon Dieu! V téhle crozonské knihovně jsem se ztratila už za prvním regálem a je mi to tak líto... já se fakt snažila a záložku svojí prosila... ať alespoň něco málo písmenek pochytáme do té naší něžně zhýčkané mysli... leč tento rukopis si k nám bohužel cestu nenašel... někde už v první polovině klopýtnul a ztrátu v pozornosti se mu dohnat nepodařilo... inu, i mistr Foenkinos se někdy utne a nám nezbývá, než se těšit na příště...

francouzská literatura

David Foenkinos