lendinka.k lendinka.k komentáře u knih

Odražená střela Odražená střela Sandra Brown

Skvělá detektivní zápletka, do poslední chvíle jsem byla napnutá jak struna. Autorka má příjemný styl a dobře se čte. Romantická linka byla docela uvěřitelná, chápala jsem rozpolcenost hlavního hrdiny, kdy měl strach, že to vše je na něj nahrané. To bylo asi na tom to nejzajímavější. Mám ráda když konec přinese nečekaný zvrat v příběhu a to se tu stalo. Také mám ráda, když se oběť nakonec dokáže svému tyranovi vymanit a pomstít se mu. Knihu bych určitě doporučila, od této autorky je to jedna z těch lepších knížek.

13.03.2023 5 z 5

V žáru lásky V žáru lásky Sandra Brown

I když mě Sandra baví a většina jejích knih s detektivní zápletkou má skvělý styl a dobře se čte, tak tady jsem se dost zklamala. Nechápu hlavní hrdinku, jak se mohla zamilovat do takovýho hajzla... Po tom všem, jak jí ubližoval (nemyslím samozřejmě fyzicky, ale duševně), bych ho už dávno poslala někam. Ten člověk mi byl až tak nesympatický, že jsem jen čekala, kdy ho už konečně definitivně odkopne. Takže tohle mi přišlo spíše jako nějaká její obsese. Prostě posedlost někým, aniž by to mělo reálný základ. Ale že chtěla zachránit firmu, to jsem jí věřila, i jsem jí fandila, aby to přes všechny překážky dokázala. Je vidět, že knihy této autorky u mě vzbuzují emoce, ať už kladné nebo záporné, a to je u knížek to hlavní...

13.03.2023 4 z 5

Kronika volného pádu Kronika volného pádu Martin Goffa

Příběh, který se velmi podobal Vánoční zpovědi. Obě knihy jsem proto celou dobu srovnávala. Zatímco u předešlé jsem hlavního hrdinu litovala a soucítila s ním, tady jsem to nedokázala, nějak jsem se neuměla do jeho pocitů vžít. Zato jsem si detailně připomněla dobu covidovou se všemi jejími excesy, které jsem už raději zapomněla. Jednání hlavní postavy bylo psychologicky dobře rozpracované a situace, do kterých se dostal, posunovaly děj logicky dopředu. Vše bylo jakoby jasné, na první pohled to vypadalo až předvídatelné, stejně jsem ale byla do poslední stránky napjatá, jak to celé dopadne. Po dočtení knihy mi bylo ze všeho už jenom smutno.

03.03.2023 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Výrazy jako: šel si vyklepat pytlík, apodobně se to v knize jen hemžilo. Samé silácké řeči, celé to bylo takové šovinistické a sexistické. Až tak, že když zaznělo, že měl vytasit nádobíčko na píchání, nejdřív jsem si představila něco jiného ... no, pardon, no :-)) ale teprve potom mi došlo, že se jedná o drogového dealera a bude to teda asi - no nádobíčko, no :-). Vyšetřování zločinů se prolíná s minulostí, občas jsem měla problém se zorientovat. Případ s mafií mi přišel dost nepřehledný a zpočátku jsem se ztrácela, o čem že to tam vlastně mluví, kdo koho obral nebo oddělal atd, naštěstí se to tam pak ještě několikrát opakuje. Navíc ta slengová řeč podsvětí byla divná, jestli takhle se mluví mezi zločinci, tak je to až směšné, což ale třeba není vina autora, to může jít za překladatelem. Jinak ten jejich humor mě moc nebere, občas mi bylo za ty policajty až trapně. S Goffou se to prostě nedá srovnat. Abych ale jenom nehaněla, líbilo se mi, jak byl dodržen celý koncept vyprávění a postupně s každým dnem přibývalo napětí, až nakonec v pátek všechno vygraduje, paradoxně zrovna v pátek, když je to vlastně malá sobota :-) Od konce jsem hodně očekávala a konec nezklamal!

22.02.2023 3 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Nevím, co to o mě vypovídá, ale já hlavnímu hrdinovi fandila. I když vím, že si tu situaci zavinil sám, jednání podvodníků se mi jevilo mnohem horší, nehorázné, až úplně nelidské. Moc jsem se těšila na rozhovory s psychologem a bála jsem se konce, který logicky spěl do něčeho strašného. Ač nesnáším násilí a hlavně na nevinných, tady jsem byla rozpolcená komu fandit. A chvíli se mi dokonce i líbilo, jak si chytře počíná. Závěr jsem tak nějak očekávala. A cože to říkal? Že manželky se o dluzích dozvědí až poslední? ... Ajaj. Tak to abych se začala víc zajímat o rodinný rozpočet :-)

06.02.2023 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Tato kniha mi potvrdila, jak je důležité mít rodinu nebo někoho blízkého a nebýt na všechno sám. Když totiž přijde nějaká rána osudu nebo životní krize, je potřeba mít někoho, kdo to s vámi sdílí a kdo vás nenechá udělat nějakou hloupost, když jste na dně a nevíte jak dál. Přestože Miko je postava, které fandím a mám ráda za jeho postoj a životní názory, odpustila bych mu skoro vše, ale vadí mi, že svého kolegu takto nechal na holičkách, když se pět let o něj nezajímal a nechtěl se ho pokusit chápat. Myslím, že by se pak nic z toho nemuselo stát, a proto zde vidím jádro problému. Jinak doporučuji číst celou sérii od začátku, hlavní hrdina se vyvíjí a vše pak dává větší smysl.

03.02.2023 5 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Napínavé a dechberoucí. Důstojné zakončení celé série! Myslím, že podle toho, jak je charakter hlavního hrdiny vylíčen a jak se stupňuje tlak na jeho psychiku, absolutně souhlasím, že to celé mohlo takto vygradovat. Jen to pro mě byl docela šok. Celou dobu se bojím o Tonyho, a pak tohle... O to víc mi ale kniha zůstane v srdci. A závěrečná slova písně tomu dodala korunu. Chápu, že poté co mu osud staví do cesty jednu zraňující událost po druhé - všichni jeho kamarádi jsou buď násilně po smrti nebo se ukážou jako zločinci, a to nemluvím o Tereze, pak se v něm už muselo něco zlomit a logicky to k tomu konci směřovalo. Co se mi moc líbilo, že se nenechal odradit, nezaváhal, jako asi jediný věřil, že je Tony nevinný a šel si za tím i přes usvědčující důkazy a neochotu ostatních mu pomoct. Doporučuji číst celou sérii postupně, aby vám to dávalo smysl i po psychologické stránce hlavní postavy. S Mikem se loučíme, ale další autorovy knihy čekají, za což jsem moc ráda.

03.02.2023 5 z 5

Od knihy se nedalo odpoutat. Na styl autora už jsem si po devíti dílech zvykla, takže jsem se cítila jako doma. A hlavní hrdiny už beru jako staré známé. Jen jsem se bála, aby se nestalo, co se právě stalo: Po smrti Terezy jsem se začala obávat o Tonyho a hlavně o to, aby je něco od sebe nerozdělilo. A ejhle... jako bych to přivolala! Nezbývá než doufat, že vše dobře dopadne, nějaké náznaky už po tomto dílu tušíme, ... ale. Co mi ale dala navíc tato kniha je objev nádherné hudební skladby, kterou jsem neznala (kdo jste četli, víte..) a tuto píseň, která skvěle doplňuje atmosféru příběhu, jsem si při čtení pouštěla a pak už jsem ji měla tak zažitou, že teď už si ji od knihy ani nedokážu oddělit. Úžasné.. a děkuji.

31.01.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Nedoporučuji těm, kdo chtějí číst klasickou detektivku, ve které se sympatický detektiv dobere i přes překážky vyřešení zločinu. Nedoporučuji těm, kteří milují Šumavu a nechtějí se při čtení nechat znechutit záměrným ošklivým líčením prostředí a jednotlivých postav v něm umístěných. Naopak doporučuji těm, kdo si chtějí přečíst zvláštní vyprávění úžasným neotřelým stylem, kde je příběh založený na skutečných událostech zobrazených v čistě fiktivní rovině, tak aby to bylo uvěřitelné. Pokud bylo záměrem co nejvíce mystifikovat čtenáře, tak dle komentářů na knihu, se to autorce povedlo na jedničku. Kdybych na Šumavě párkrát nebyla, možná bych taky uvěřila, že je to hrozné ošklivé místo, kde se zastavil čas, ale od začátku mi to k tomuto kraji vůbec nesedělo. Přemýšlím, kolik lidí si šlo vyhledat na googlu všechny zavádějící informace, které jsou zde tak uvěřitelně podané. V dnešní době dezinfomací mi tato kniha kniha připadá jak jejich vlajková loď :-). Jinak co se týče příběhu: Je to příběh o vině a o tom, jak se s ní nelze jednoduše vypořádat. Byla bych moc zklamaná, kdyby příběh skončil po prvním odhalení, naopak že to bude složitější jsem od začátku očekávala. I když i na mě toho bylo na závěr opravdu moc. To byl ale určitě záměr, stejně jako to, že autorka neměla slitování s žádnou postavou snad kromě ubohé Terezky, která jediná za nic opravdu nemohla.

18.11.2022 5 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Pozor: Tento román tak trochu volně souvisí s Hadrovým panákem. Kdo nečetl, moc doporučuji. Protože Chambers - to je TEN Chambers. Nevěděla jsem to, dokud to tady někdo nenapsal (díky moc za komentáře, mně by to vůbec nedošlo). Je to ten s tou nohou... Takže teď už víme, co měl s nohou a také proč se musí vše odehrávat v minulosti (píšu schválně jen náznaky, opravdu si přečtěte Hadrového panáka - vřele doporučuji). Vše to nyní dává smysl, akorát mi tam vznikl jeden paradox - myslím to s tím dopisem, co údajně napsal v HP - kdo jste četli, víte. Jinak jsem se opět pobavila, humor pana autora miluju a při čtení vše vidím jako ve filmu - takhle skvěle je to napsané. Chamberse jsem si moc oblíbila, bohužel, když teď vím, jak to s ním dopadne, ale ani Winter nebyl špatný. Akorát Jordan mi neseděla - nemám totiž ráda vyšetřovatele závislého na drogách.

23.06.2022 5 z 5

Galantní pomsta Galantní pomsta Jayne Ann Krentz

Tak u této knihy jsem se moc pobavila. Hlavní hrdinka prostě neměla chybu. Situace, do kterých byla vržena, a většinu si zavinila sama, byly neskutečně vtipné. Na tu dobu byla sice až neuvěřitelně emancipovaná, ale o to víc to bylo zábavné. Jako manželku by si ji v té době asi nikdo nepřál, ale zase o to větší obdiv jsem k ní měla. Myslím ale, že by ji svázaná konvenční společnost té doby brzy zkrotila. Dokonce si umím představit, že by ji manžel uměl zlomit. No ale toho nás autorka ušetřila a mohli jsme se místo toho skvěle pobavit. Ještě oceňuji, že si autorka dala práci nastudovat si dobu, o které píše, měla jsem pocit, jak kdybych tam žila taky.

12.05.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nemůžu si pomoct, ale tuto knihu budu každému doporučovat! Moc jsem se bavila, bylo to vtipné i melancholické zároveň a hlavně se to skvěle četlo. Akorát fyzikální pojmy jsem stejně nepochopila, i když byly jednoduše vysvělovány. Chtěla bych si to přečíst v originále, hlavně kvůli těm zvláštním dialogům... Sice je to žánr, který normálně nevyhledávám, ale nejvíce sci-fi tam byla ta spolupráce Rusko-Čína-Amerika. To by se podle mě takhle neudálo. Ostatní mi všechno přišlo uvěřitelné :-))) Lepší než Marťan! Jo a ještě 10 bodů za obálku - moc se mi líbí.

19.04.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Tohoto tématu se obvykle bojím, záměnu dětí moc špatně prožívám. Zde však jde vlastně o něco jiného - střet s psychopatem je jistě pro každého děsivá záležitost. Od začátku mi bylo jasné, kam to vše bude směřovat a nespletla jsem se. Nejvíc jsem se bála o ty děti, aby se jim nic nestalo. Příběh se četl skvěle a závěr je malinko šokující, ale pro mě uspokojující. Zajímavé bylo i nahlédnutí do anglického sociálního systému, jak ovlivňují takovéto spory. U nás mi přijde, že takové pravomoce nemají. Zatím nejvíc mě ale bavila Dokonalá manželka.

19.04.2022 5 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Opět jsem měla potřebu číst knihu znovu od začátku. Poprvé mě nebavilo, že nechápu souvislosti, o to víc jsem si ale užila četbu podruhé. Vše do sebe zapadlo a objevila jsem i další detaily, které mi unikly. Něco zůstalo však nejasné i potom, což byl asi záměr. Bylo to hodně silné, ještě teď po dvou dnech ve mě příběh rezonuje. Některé postavy jsem litovala víc, některé míň. Například Ditu jsem odsoudila a Roberta litovala, a naopak Viki jsem nedokázala ani pochopit, což o mě asi něco vypovídá. Některé situace byly i vtipné, ale já se nad nimi nedovedla zasmát, moc jsem to s nimi prožívala. Hodně mi to připomnělo můj dojem z knihy P. Soukupové Věci, na které nastal čas.

06.02.2022 5 z 5

Letenka z džungle Letenka z džungle Sandra Brown

První půlka knihy byla skvělá, dobrodružství v džungli jsem četla, ani jsem nedutala :-). Vlastně jsem tam byla taky a spolu s nimi bojovala o záchranu dětí. Pak už to nebylo o ničem... Ale jako oddychovka super. Mohli by ale vydat ještě Led Astray, abychom si mohli přečíst příběh Cage a Jenny.

13.01.2022 5 z 5

Paměti Sherlocka Holmese / The memoirs of Sherlock Holmes Paměti Sherlocka Holmese / The memoirs of Sherlock Holmes Ashley Davies

Příběhy Sherlocka Holmese se nikdy neomrzí a jejich úroveň je vysoká i po tak dlouhé době. A.C.D. nastavil laťku, kterou lze jen těžko překročit. Čtení v angličtině opravdu pomáhá k osvojení si tohoto jazyka a tato cesta mi více vyhovuje než dokola omýlané gramatické poučky. Jednotlivá slova a slovní ustálení, která se často opakují, se mi automaticky zapíšou do paměti. Jen doufám, že tam dlouho vydrží...

21.12.2021 5 z 5

Snoubenka Snoubenka Jude Deveraux (p)

Tři romantické příběhy, jeden lepší než druhý a jeden vtipnější než druhý. Moc jsem se pobavila.

02.12.2021 5 z 5

Věčnost Věčnost Jude Deveraux (p)

Už dlouho jsem se tak nepobavila... Hlavní hrdinka byla kouzelně naivní, ale přesto si získala moje sympatie. Obě scény s příjezdem dostavníku - na začátku a poté když dorazil bratr Ring, jsem viděla živě jako ve filmu. Tajemství hlavního hrdiny jsem neobjevila, až po zaznění citátů ze Shakespeara, možná trochu překombinované, ale nevadilo. Celé je to takové milé vtipné čtení, které jsem "slupla jako malinu" za jediný večer.

23.11.2021 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Spojení vědy a thrilleru mě ohromně bavilo. Příběh byl napínavý a četl se velmi lehce, pochopit některé informace však bylo těžší. Přesto jsem si čtení užila a sérii si míním přečíst celou. Hlavní hrdina mi byl sympatický a jeho názory mi byly blízké. Není to klasický hrdina, má svoje problémy a dokonce možná nestojí úplně na straně zákona. Protože konec je velmi kontroverzní. Ale jak říká můj oblíbený autor Sýkora: není to legitimní, ale je to legální :-). Svědomí mu ale říká možná něco jiného... Podle mě prostě nic není zadarmo. Mám taky špatné geny, když jsem mu fandila v tom, co udělal?...

22.11.2021 5 z 5

Modré stíny Modré stíny Michal Sýkora

Nejsem příznivec politických thrillerů a detektivek, ale ani tady mě autor nezklamal a opět jsem si čtení užila. Vzhledem k tomu, že čtu sérii pozpátku, už jsem věděla některé skutečnosti dopředu, ale zato jsem se nemusela bát o své oblíbené postavy. Dějová zápletka je věrohodná, stačí si přečíst něco z dění na naší politické scéně a zdejších kauz a i zde by se určitě našel důvod k vraždě. :-) Vrah a jeho motiv je podle mého názoru také uvěřitelný, závěrečná dramatická scéna je dostatečně vygradovaná a nechybí jí napětí a tak to má v dobré detektivce podle mě být. Bob Dylen mi nevadí, každý máme nějakou "úchylku" a beru to jako dobré pro vykreslení postavy. (Wallander třeba zase "ujížděl" na opeře). :-))) Líbí se mi i autorův smysl pro humor, který se občas objevuje i v nečekaných situacích.

10.11.2021 5 z 5