lencin lencin komentáře u knih

Zen žen: Jednou se tomu zasmějem Zen žen: Jednou se tomu zasmějem Lenka Geislerová

Kniha jako stvořená pro chvíle trudomyslnosti....

18.04.2023 5 z 5

Pomoc dětské duši Pomoc dětské duši Alena Večeřová-Procházková

Přehled informací pro rodiče dětí trápících se osobními či/a duševními problémy aktuální doby.
Čekala jsem od knihy víc praktických rad a tipů pro rodiče. Tyto informace jsem tam nenalezla, kniha ale i tak byla velmi zajímavá a přínosná. Děkuji autorce za ucelený přehled.

15.04.2023 5 z 5

Jahodová sezóna Jahodová sezóna Marta Dzido

Vynikající povídky, o ženách a pro ženy. Různé podoby lásky a touhy. Intimní zpovědi. Silné prožitky. Velice jemná forma. Krása.

14.04.2023 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Kundera ve svém typickém projevu. Přečetla jsem z nostalgie (i o té je tato novela!) k autorovým starším dílům.
Příběh je celkem krátký a jednoduchý, ale filozofické přemítání mu dodá tu správnou míru kunderovitosti :-).
Beru jako rozloučení autora se svými čtenáři.

07.04.2023 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Úžasná kniha

26.03.2023 5 z 5

Z nuly na sto Z nuly na sto kolektiv autorů

Zajímavý počin. Rozhovory byly dojemné, někdy smutné, někdy vtipné, vždycky silné.
Líbila se mi myšlenka, že na stárnutí se máme připravovat celý život.

26.03.2023 5 z 5

Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc Ladislav Kesner

Výborná kniha o lidském mozku a mysli. Různé aspekty.

25.03.2023 5 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Velmi stručné až úsečné, ještě víc než ostatní autorovy knihy. V podstatě jen několik málo historek ze života Edouardovy matky. Ale ta fotka a její popis, to dalo příběhu sílu.

24.03.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Trochu jsem se bála,zda si osoby a děj z předchozích dílů pamatuju, ale Backman nezklamal a dokázal mírnými náznaky připomenout děje minulých dvou knih. Bylo to velmi silné. Jako rodič dvou adolescentů jsem měla chvílemi pocit, že píše i o mně. I slzy ukáply. Děkuji.

24.03.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Klenot. Krátké, úsporné, ale přesto velmi silné. Vše se dozvíme jen z letmých náznaků a mnohé si musíme domýšlet.
Úžasné.

22.03.2023 5 z 5

Nejsem úplně cílová skupina, ale i tak se mi to docela líbilo. Trochu drby, ale na druhou stranu i zajímavé souvislosti.

19.03.2023 4 z 5

Nejlepší ze všech světů Nejlepší ze všech světů Irena Brežná

To bylo tak smutné a hořké a přitom tak přesné.....Při čtení se mi vybavilo mé dětství, sice o 25 let později, ale něčím tak podobné. Dítě beroucí doslovně svět kolem sebe, který je ovšem prolhaný a žije se dvojmo, jinak doma, jinak veřejně.

17.03.2023 5 z 5

Zápisky o smutku Zápisky o smutku Chimamanda Ngozi Adichie

Velmi osobní výpověď mé oblíbené autorky. Doporučuji!

15.03.2023 5 z 5

Řeka Řeka Rosa Liksom (p)

Zvláštní kniha.
Třináctiletá dívka putuje koncem války na západ (a vzápětí zase zpět). Dospívá rychle a bolestně. Překvapil mě její vztah ke kravám, který je popisovaný velmi detailně. Její vztah k nim je velmi podobný vztahům k ostatním lidem.
Zvláštní jazyk, stručný a přitom poetický.

13.03.2023 4 z 5

Citlivá místa Citlivá místa Anna Gavalda

Nemám ráda povídky. Miluju romány. Čím delší, tím lepší.
Tahle sbírka povídek je ale jiná. Opracovaná jako dokonalý šperk. Každá věta, i každé slivo tam mají své místo. Opravdu se skláním před uměním paní A. G.

09.03.2023 5 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Vynikající. Již třetí kniha od G. Jachiny, kterou jsem přečetla a byla jí uchvácena. Téma hladomoru zpracované tak silně, na pomezí reality a až magicky jemné poetiky. Taková hrůza, a tak krásně napsaná...

09.03.2023 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Bylo to milé a četlo se to dobře. Moc se mi líbil černý humor a cynické poznámky hrdinů a hrdinek. Vadila mi ovšem ta předvídatelnost.

22.02.2023 3 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Tak tohle byla kniha zcela podle mého gusta. Dala bych klidně šest hvězdiček z pěti :-).
Sally a Liss jsou dvě ztrápené a osamělé duše. Každá si nese své tajemství, které jim brání být s ostatními lidmi. A když se spolu potkají, je to jako když zapadne klíček do zámku. Doporučuju.

19.02.2023 5 z 5

Neumřeš Neumřeš Kathrin Schmidt

Helena se probouzí po mozkové mrtvici a plynule přechází mezi spánkem, vzpomínkami a polobděním. To byla pro mě nejsilnější část knihy.
Pak se děj trochu natahoval a ztrácela jsem se v upovídanosti.
Velmi mě už zasáhl popis stavů přivracení se k životu.
Na začátku byla kniha velmi silná, za první část bych dala 5*, celkově méně.

15.02.2023 3 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Těžká kniha. Obsahem i zpracováním. Silný, autobiografický příběh Edouarda B., který byl znásilněn a téměř zavražděn a pokouší se s tímto hrůzným zážitkem vyrovnat.

09.02.2023 4 z 5