Lamanai Lamanai komentáře u knih

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Četl jsem ji hned, jakmile vyšla v angličtině a ještě sem nebylo možné zadávat hodnocení, takže už si pamatuju jen to, že mě hodně bavila. Následná debata o TG komunitě už mi připadá hodně bizarní, nic problematického jsem tam neshledal. Těším se na šestku, The Ink Black Heart (mimochodem, mnoho čtenářů už v komentářích začalo šířit hejty kvůli předchozí aféře kolem TG a odrazují od knihy, aniž by ji sami četli).

16.12.2022 5 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Tenhle díl byl slabší. Detektivové tentokrát byli poněkud natvrdlí, Krauz dokonce na více frontách. Zápletka byla dost přitažená za vlasy.

10.11.2022 3 z 5

Studna Studna Dominik Dán

Chtěl jsem dát 3 hvězdy, protože samotný detektivní příběh je spíš vyprávění než detektivka. Tahle knížka je hodně o vztazích na oddělení vražd, atmosférou něco jako novodobé Četnické historky, s nadsázkou, samozřejmě. Jenže přidávám ještě jednu frčku za lidský rozměr - poklona hasičům, empatie k lidem bez domova, silný příběh Hanzela a pro Dána dost netypický, až poetický závěr.

10.11.2022 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Bavilo mě to. Lucas je svéráz a hledá neotřelá řešení, a to neobvyklým způsobem, který staví na jeho pozoruhodných schopnostech. Kniha se dost napřímo vysmívá některým jevům v americké společnosti, pokrytectví a degeneraci myšlení obecně. Vyzdvihuje lidskost a empatii. Děj je svižný a poutavý. Humor až cynický, místy možná za každou cenu. Hvězdu strhávám za to, že i když autor po celou dobu neskrývaně opovrhujé klišé, na konci si vystřihne jedno jak z partesu.

29.09.2022 4 z 5

Oběť Molochovi Oběť Molochovi Åsa Larsson

Nejdřív jsem se hůře začítal, ale pak to šlo dost rychle. Líbí se mi autorčin styl a baví mě většina jejích postav. Až na ty, které zploští na sílu potravinové fólie, jako von Posta, který je jednou z hlavních postav. Pochopím to u Jenny, která se příběhem jen mihne. Tak pouze za tohle a za to, že pachatel byl pro čtenáře dost průhledný, hvězda dolů. Paradoxně mě pobavil doslov, respektive autorčino poděkování. Rád si přečtu další příběhy.

14.09.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Výborné. Pro mě bylo tedy dost těžké chápat všechny ty technické rozbory, takže po čase už to tak jako prošumělo skrz, abych se posunul dále v příběhu. Konec jsem čekal jiný a to se mi už dlouho nestalo. O síle neobvyklého přátelství i pevnosti ducha. A se smyslem pro humor, k tomu všemu.

07.08.2022 4 z 5

Na podpatcích Na podpatcích Dominik Dán

Hm. Nějaké slabé. Téma domácího násilí zajímavé a důležité, jinak to bylo plytké a ani ten humor tady nesvištěl tak hladce jako v jiných dánovkách. Mimochodem, výraz "cvrnknout si" asi nepotřebuju nějakou chvíli slyšet :-D

23.05.2022 2 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Chaboučký pokus o nápodobu Agathy Christie. Bohužel absolutně bez charismatu. Dočetl jsem proto, abych se přesvědčil, jestli jsem uhodl pointu, což se stalo. Ale o to ani nejde. Kniha mi připomíná nějaké slohové cvičení z dílny tvůrčího psaní. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby tak byla vznikla.

11.04.2022 odpad!

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Slyšel jsem zdařilou audio verzi na Českém rozhlase. Narozdíl od mnou oblíbené O myších a lidech mi Plechárna hodně připomněla Hrabala.

10.04.2022 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Tohle fakt jo! Dominik Dán si mě získal zpět už minulou knihou, na kterou tato zčásti příběhově navazuje. Oddělení vražd zdánlivě bez mrtvoly, ale pak. To téma, tak důležité a skvěle zpracované. Žádná zbytečná akce, poctivá policejní práce, lidské pochyby, cynický humor pomáhající týmu zvládnout náporna psychiku, citlivé momenty. Vynikající.

23.01.2022 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Asi doposud nejlepší kus z celé série. Nebylo v něm zbytečně moc akce. Jen to nebylo moc překvapivé, Margaret zase věčně s něčím nespokojená, ale aspoň už má aspoň občas dobrý hlášky. Li nevinnej a čistej jak lílium. Doják a hollywoodská prozření zapšklých konzervativců. Poslední věta ale vrátila příběhu korunu.

17.12.2021 4 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Nó, tak tohle je paráda. Už jsem Dána pro sebe skoro odepsal, ve štosu knížek z knihovny byla úplně vespod a nijak jsem se do ní nehrnul. Jenže po začátku, kde jsem si říkal, že snad ani není možný, aby tak zkušený autor propálil všechny pointy hned na startu, to nabralo pořádný obrátky. Překvapivé pointy, přiměřená porce humoru vyvážená solidní dávkou lidskosti, spousta zajímavých informací. Tleskám!

26.11.2021 5 z 5

Dolů k Zemi Dolů k Zemi Robert Silverberg

Wow. V dnes již kanonickém díle Dolů k zemi stvořil Robert Silverberg již v roce 1969 planetu s tak pestrým ekosystémem, že to bere dech. A přesto nám tím ukazuje především vzácnost a úžasnou biodiverzitu naší domovské planety.

Chápu tuto knihu jako modlitbu. Jakési fiktivní znovunastolení rovnováhy, kterou jsme coby zástupci západní civilizace porušili vražděním a zotročováním ve jménu pokroku a vlastních ideálů. Autor se odvolává na Kiplinga a klade otázky. Jaké je to, být člověk? Co je to, být člověk?

Vše klidně plyne v meditativním tempu a i když lze pointu odhadnout poměrně záhy, ten zážitek rozhodně stojí za to. Stejně tak i poselství o respektu k přírodě a jejím zákonitostem, k druhému životu, k odlišnosti, ale třeba i právu zemřít. Jak stále aktuální!

Četl jsem vydání v novém překladu z roku 2020, velmi doporučuji a před překladatelem smekám.

19.11.2021 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Umně napsané, náklaďák emocí, náhled do exotických kulis, bez zbytečných přestřelek a akčních scén, a přitom napínavé. Ten lidský rozměr a zároveň jeho nezneužití velmi oceňuji. Goffa mě baví a oslovuje, přečtu si i další příběhy.

14.08.2021 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Taková táborová stopovačka. Jako letní odpočinkové čtení to jde. Opět velmi překombinované, podobně jako v čínské sérii. Enzo je ale sympaťák.

31.07.2021 3 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Četlo se samo. Můj první Goffa, rád si přečtu další knížky.

31.07.2021 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Čtivý to bylo, celkem jsem uvítal změnu teritoria v sérii. Jen těch náhodných setkání je v knize trochu moc. Myšlenka o smrtícím viru napsaná před tolika lety je v dnešním kontextu poněkud alarmující...

13.07.2021 3 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Možná nejlepší "Dánovka", kterou jsem četl. Dobře postavený příběh, promyšlená historie postav. Hvězdu sundávám za to, že všechny postavy mluví stejně a jsou podobně cynické. Znovu mě dráždilo to pohrdání takřka vším. Dominik Dán koření vše humorem tak, že je občas poněkud překořeněno. Ale to je jev běžný ve všech jeho knihách. Moc se mi líbilo zasazení případu do doby před převratem, reálie byly nápaditě využité. Zase jsem se dozvěděl pár nových věcí, tentokrát z oboru stavitelství a pyrotechniky. Nesedělo mi tam sice pár drobností a bylo to trochu přitažené za vlasy, ale to k nadsázce detektivek už patří.

06.07.2021 4 z 5

O prasátku Lojzíkovi / Barney the Piglet O prasátku Lojzíkovi / Barney the Piglet Pavel Ondrašík

Malý, milý :-)

29.11.2020 4 z 5

Mýty a předsudky o zvířatech Mýty a předsudky o zvířatech Pavla Hanáčková

Četli jsme si asi dva týdny před spaním se syny, bavilo je to. Ilustrace jsou příjemné. Jen mi přišlo, že zhruba u poloviny zvířat se předsudky v různých odstavcích opakují, jsou jen popsány jinými slovy. Je pak hezké se dětí ptát na různé věci, jestli si je pamatují. Hvězda navrch za nápad s odbouráním strachu a odporu z některých tvorů :-)

29.11.2020 4 z 5