Ladiva Ladiva komentáře u knih

Popis románu sľuboval zaujímavý príbeh, mňa však nezaujal. Nesadol mi štýl písania autorky a hoci hlavná hrdinka bola zrejme pozoruhodná žena, v knihe pôsobila nemastno, neslano. Autorke sa omnoho viac vydarila postava tety Vilmy.
Je to škoda, lebo tento námet aj doba, v ktorej sa príbeh odohral by si od spisovateľky zaslúžili viac pozornosti.

13.02.2020 2 z 5

Anonymní dívka Anonymní dívka Sarah Pekkanen

Kniha sa mi veľmi nepáčila a dosť ma nudila. Čakala som, že dej sa nejako svižnejšie rozbehne, ale nestalo sa. Celý príbeh sa mi zdal akýsi rozťahaný, miatlo ma, že raz bol rozprávaný z pohľadu jednej postavy a potom ho zrazu rozprávala druhá. Pointa ma sklamala, pretože som ju čakala a autorky ničím neprekvapili.

12.12.2019 2 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Je až neuveriteľné, že sa takýto príbeh mohol odohrať v dnešných časoch a krajine, ktorá sa pýši svojou vyspelosťou a pokrokom. Dievča, ktoré tento príbeh prežilo, muselo mať ohromnú túžbu po vzdelaní, ale aj predpoklady naň a muselo v sebe nájsť veľkú psychickú silu, aby dokázalo pretrhať putá s prostredím, ktoré ženy degradovalo len na poslušné družky svojich partnerov a pokorné dcéry rodiny. Zdá sa mi, že jej zážitky sú stále čerstvé a mnoho z toho čo prežila ešte vnútorne celkom nespracovala ale aj tak je to fascinujúci príbeh.

04.11.2019 4 z 5

Egomaniak Egomaniak Vi Keeland

S touto knihou som sa teda riadne "sekla". Nič proti erotickým románom pokiaľ majú zaujímavý dej, alebo hlavné postavy. Tu mi však chýbalo jedno aj druhé a šťavnaté popisy sexu to rozhodne nezachránili.

03.08.2019 1 z 5

Běsnící příboj Běsnící příboj Winston Graham

Vždy sa veľmi teším na nový diel Poldarkov. Aj tento bol zaujímavý, ale zdal sa mi akoby stagnujúci. Vzťah Demelzy a Rossa sa nezhoršil ani nezlepšil, iba ho celý čas obaja rozoberajú. Autor pokračuje v príbehu Drakea a Morwenny, ktorý má nečakané vyústenie.
Inak sa v tomto dieli celý čas nič výrazne dramatické neudialo, až kým neprišiel záver, kde autor "hodil bombu" a nechal čitateľa v napätí.

30.05.2019 4 z 5

Sestřičky ve víru osudu Sestřičky ve víru osudu Donna Douglas

Aj tretí diel série je výborný. Príbeh je viac sústredený na postavu Helen, ktorá je v poslednom ročníku štúdia. Ak ste si túto sériu zamilovali, nebudete sklamané.

19.05.2019

Ta druhá žena Ta druhá žena Daniel Silva

Je to zaujímavý príbeh, napínavý, aj sa dobre číta, ale je to už x-tá variácia tej istej témy. Autor je už touto témou akýsi unavený a hlavný hrdina s ním.

11.04.2019 3 z 5

Erotické dějiny Kremlu Erotické dějiny Kremlu Magali Delaloye

Tri štvrtiny knihy sú venované stalinskej dobe a popisujú ako Stalin likvidoval ľudí zo svojho okolia a keďže jeho obeťami boli aj ženy, tak sú v knihe zahrnuté tiež. Je pre mňa záhadou, prečo dostala kniha názov aký má, pretože z celých dejín Kremľa je podrobne popísané iba jedno obdobie - stalinské. Láska a vzťahy sú v knihe iba okrajovou záležitosťou a o erotike sa nedočítate vôbec nič.

18.02.2019 2 z 5

Neviditelný muž ze Salemu Neviditelný muž ze Salemu Christoffer Carlsson

Dočítala som iba zo zotrvačnosti. Nudné, s ťažko uveriteľnou kriminálnou zápletkou a rôzne časové línie to v priebehu čítania ešte viac komplikovali.

15.01.2019 2 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Kniha rozhodne pobavila, miestami som sa pri čítaní nahlas smiala. Je presne o tom, čo je v nadpise. Autor desať rokov pracoval ako vodič autobusu v Nórsku. Jeho rozprávanie je vtipné, zábavné a trefné, pritom nikoho nezosmiešňuje. Niektoré prirovnania asi ľuďom, ktorí nepoznajú slovenské "postavičky" veľa nepovedia, ale zrozumiteľnosti textu to nevadí. Po prečítaní knihy sa inak pozerám na prácu vodičov autobusov - nemajú to s nami, cestujúcimi, ľahké.

19.10.2018 5 z 5

Normanské královny Anglie (1066-1167) Normanské královny Anglie (1066-1167) Alison Weir

Výborná kniha pre milovníkov histórie. Autorka čerpala z dostupných historických prameňov a priblížila postavenie i skutky stredovekých kráľovien. Osudy žien nie sú spracované beletrizovaným štýlom, ale prísne dokumentárne čo autorka dokladá i množstvom odvolávok a citácií z historických prameňov. Mne boli osudy týchto kráľovien menej známe a dozvedela som sa takto veľa zaujímavých faktov, musela som sa ale pri čítaní veľmi sústreďovať, aby som sa v množstve informácií "nestratila".

14.10.2018 5 z 5

Zatmění Zatmění Winston Graham

Opäť výborné pokračovanie série Poldark. Autor tentokrát venuje viac pozornosti aj vedľajším postavám - teta Agáta, Morwena. Na pútavosti knihy to však ani v najmenšom neuberá. Dúfam, že sa dočkáme aj ďalších častí, na ktoré sa veľmi teším.

10.04.2018 5 z 5

Dom špiónov Dom špiónov Daniel Silva

Sériu s Gabrielom Allonom čítam veľmi rada. Jasné, má to svoje chybičky, ale číta sa vždy veľmi dobre, je to napínavé a často, práve vďaka tomuto autorovi, presnejšie pochopím aj jednotlivé súvislosti a strany v konflikte s islámskym svetom.

29.03.2018 4 z 5

Lesní ľudia Lesní ľudia Hanya Yanagihara

Knihu som otvárala so zvedavosťou, anotácie boli zaujímavé. Nečítala sa mi dobre, dosť mi vadili zdĺhavé, podrobné a (občas aj dosť nechutné) opisy, hoci mali svoje miesto, pretože dokreslili charakter a uvažovanie hlavnej postavy. Ten príbeh ma však desí, desí ma tým, ako môže človek konať zlo, pričom ani on, ani jeho okolie, toto konanie ako zlo nevnímajú. Hlavne kvôli pointe by som už knihu druhýkrát nečítala.

04.03.2018 2 z 5

Romanovovci (1613-1918) Romanovovci (1613-1918) Simon Sebag-Montefiore

Vďaka tejto knihe mám konečne prehľad o jednotlivých cároch z rodu Romanovcov. Autor každému z panovníkov a panovníčok venuje dostatočný priestor a snaží sa vykresliť jeho pôsobenie v kontexte doby, ktorú žil, aj ľudí, ktorí ho obklopovali a ovplyvňovali. Napriek tomu kniha nie je nudná a číta sa dobre. Faktom je, že som knihu musela čítať pomaly, inak by som sa v tom množstve postáv stratila. Veľmi zaujímavá je záverečná paralela medzi cárskou politikou a politikou terajších ruských vodcov.

26.02.2018 4 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Názov presne vystihuje obsah knihy. Príjemné a pohodové čítanie, ktoré zaujme i pobaví.

18.01.2018 3 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Melanie Gideon

Aj mňa ku knihe pôvodne prilákal moment cestovania v čase. Áno, táto dejová línia je v knihe zakomponovaná, ale v skutočnosti je to príbeh o láske. Láske rodičov k deťom, detí k rodičom a aj o láske medzi mužom a ženou. O láske, ktorá sa mení tak, ako sa menia osoby, ktoré ju cítia, ale stále zostáva.

21.10.2017 4 z 5

Bílá růže Alžběta z Yorku Bílá růže Alžběta z Yorku Philippa Gregory

Príbeh Alžbety z Yorku je veľmi zaujímavým námetom, mňa však toto spracovanie príliš neoslovilo. Autorka v závere románu uvádza, že ide o fiktívny príbeh o jednej záhade, mne sa však zdalo, že tam tej fikcie bolo až priveľa a to aj vo vystupovaní a konaní hlavných postáv.

21.04.2017 3 z 5

Prevtelenie Prevtelenie Emma Donoghue

Kniha sa výborne číta. Príbeh je zaujímavý opisom reality írskeho vidieka v 19.storočí, hlavne však kontrastom medzi hlbokou a ľudskou vierou v boha a bezduchou bigotnosťou, ktorá neváha ani usmrtiť človeka.

13.04.2017 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Výborne sa čítajúca historická detektívka, ktorej dej podfarbuje množstvo zaujímavostí z Prahy v 14.storočí.

20.02.2017 4 z 5