Laaca Laaca komentáře u knih

Svatá kniha vlkodlaka Svatá kniha vlkodlaka Viktor Pelevin

Střídají se zajímavé pasáže s nudnými. Po celou knihu jsem si nějak nedokázal oblíbit ani jednu postavu. Jakoby budhistické učení lišek knize škodí - mělo být scvrknuto na podstatně menší prostor. Naopak je prima vysvětlení, jak to "doopravdy" bylo s některými historickými událostmi. Jakože pejsek lajka nebyl jentak nějaký pejsek, ale psí vlkodlak, jak vlastně funguje těžba ropy v ruské arktidě a podobně...

09.02.2020 3 z 5

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

Dvakrát jsem ji četl v dětství, ale i přes tu dobu si ji pamatuju velmi dobře a jsem si celkem jistý, že kdybych si ji přečetl teď, potřetí, že by se mi knížka líbila pořád.

04.07.2019 4 z 5

Faustovy děti Faustovy děti Jan Bažant

Kniha, kde spisovatel měl nápady, stylistika mu celkem šlape, ale děj románu překombinoval, v jednotlivých zápletkách se utopil a vedení příběhu jednoduše nezvládl. Ani postavy pochválit nelze. Mefistofeles měl působit jako trochu poťouchlý démon, ale vylezla z toho rozplizlá karikatura. Ostatní postavy dopadly ještě hůře. Škoda, že si autor po dopsání knihy nedal delší kritickou pauzu, třeba rok, a po tomto odstupu děj neseškrtal a neučesal. Výrazně by to bylo prospělo, protože potenciál tu byl.

03.07.2019 2 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Závěrečný a asi nejlepší díl. Přečetl jsem ho v jeden den, jedním dechem.

11.02.2019 5 z 5

Cesty na Sibiř - 1. díl Cesty na Sibiř - 1. díl Martin Ryšavý

Krásný román. Nikdy jsem nečetl jinou knihu, kde by se tak nádherně prolínaly a doplňovaly vrstvy cestopisu, milostného vztahu, vyprávění o hledání sama sebe a dalších rovin, které teď neumím pojmenovat.
Vše opravdové, autentické, působivé.
Pro mě byla kniha obzvlášť silná i proto, že i já jsem byl několikrát na různých místech v Rusku a i já jsem se tam zapletl s místní dívkou. Naštěstí se serióznější než s tou z románu.
Mrzí mě, že zde v databázi knih není záznam i o druhém díle. Ten je také skvělý, i když smutnější a také bych ho hodnotil pěti hvězdičkami.

02.02.2019 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Ne tak dechberoucí jako románové knihy, ale přesto velmi pěkné povídky o daleko podivnějších lidech než v sirotčinci.

19.10.2018 4 z 5

Úžasná kniha. I film. Napřed jsem viděl právě film a knihu četl až později. Bál jsem se, že mě proto kniha nebude tolik bavit, protože přijdu o ten pocit objevování zákonitostí světa časových smyček a že budu vědět, jak příběh dopadne.
Ale bál jsem se zbytečně. I tak jsem knížku přečetl jedním dechem a díky odlišnostem mezi filmem a knihou jsem byl, hlavně ke konci knihy, opravdu napjatý, jak to dopadne. Příběh na rozdíl od filmu bohužel končí otevřeně, takže jdu shánět druhý díl.

19.10.2018 5 z 5

Práce s chybami Práce s chybami Jurij Poljakov

Školu jsem zažil "jenom" jako žák či student, za katedrou jsem nikdy nestál. Přesto jsem měl dojem, že útrapy učitelského sboru v knize, odehrávající se v SSSR v polovině 80.let, že jsou úplně stejné jako problémy u nás v současnosti. Jen my máme navíc to multikulti běsnění a ideologie je trochu jiná. Mezi řádky je v knize pěkně vidět, že společnost v SSSR v dané době byla hodně zahleděná na úspěchy v minulosti, a vpředu už lidé moc perspektivy neviděli.
Autor, nebo snad spíše překladatel, má skvělý cit na slova a ve všech polohách jazyka (formální/hovorový/řeč dětí) vše zní úplně přirozeně.

13.08.2017 5 z 5