Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Osudové bitvy dějin Osudové bitvy dějin Jiří Fidler

Krásná odborná kniha věnující se osudovým bitvám lidských dějin v rámci problematiky vojenských dějin. Rozhodně i kniha pro fanoušky vojenství. Krásné popisy průběhů bitev, krásné mapky a grafické znázornění vojenských postupů. Doporučuji k přečtení.

03.07.2023 5 z 5

Ecce homo - z rozhlasových fejetonů Ecce homo - z rozhlasových fejetonů Libor Vykoupil

Opravdu krásná kniha vybraných fejetonů s historickou tématikou. Velice vtipné, naprostá intelektuální zábava. Zároveň je tato kniha též poučná jelikož nabízí i mnoho zajímavých historických faktů.

Slovník českých dějin Slovník českých dějin Libor Vykoupil

Naprosto krásný a ideální slovník českých dějin. Dokonale propracovaný, krásně uspořádaný a zevrubně popsaný jednotlivými důležitými hesly. Kniha stejně dokonalá jako její autor. Jsem hrdý, že vlastním s pravým osobním podpisem samotného autora.

03.07.2023 5 z 5

Začínáme u snídaně... - osudy živných plodin Začínáme u snídaně... - osudy živných plodin Václav Jirásek

Navzdory staršímu datu vydání knihy se z ní můžeme dozvědět množství zajímavých historických faktů, které se týkají dějin jednotlivých plodin a potravin. Velice příjemná čtivá odborná historická kniha vhodná proto, aby si ji přečetl každý.

Země krví zbrocená Země krví zbrocená Jiří Hutečka

Krásná fascinující historická odborná práce Jiřího Hutečky z českého prostředí, která se zabývá problematikou Americké občanské války v USA. Nejsou zde popsány jen politické dějiny daného historického konfliktu, ale též hospodářské a sociální aspekty dějin života Američanů právě v této inkriminované době. Doporučuji všem k přečtení.

Americká občanská válka Americká občanská válka Leonid Křížek

I na dnešní dobu velice solidní odborná kniha, která se zaměřuje na dějiny Americké občanské války v USA. Kromě politických dějin se tato publikace soustřeďuje hlavně na otázky z vojenských dějin, tudíž se zde autor zaměřuje jednotlivé bitevní taktiky či výzbroj a výstroj Unie a Konfederace.

Věk urozených Věk urozených Václav Bůžek

Krásná historická odborná monografie, která se zaměřuje na komplexní každodenní, ale občas i slavností, život české aristokracie raného novověku. Skvělá kniha, která vznikly díky skvělé týmové práci renomovaných českých historiků.

03.07.2023 5 z 5

Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance) Jaroslav Pánek

Krásná a zajímavá odborná historická publikace, kde se Jaroslav Pánek soustřeďuje na životní osudy svou posledních mužských příslušníků rodu Rožmberků - Viléma z Rožmberka a jeho mladšího bratra Petra Voka z Rožmberka. Kniha se nevěnuje nejen jejich životům, ale též se zaměřuje na aspekty hospodářských dějin, které oba Rožmberkové na konci české renesance určitě tvořili. Životní osudy obou Rožmberků Jaroslav Pánek na sebe plynule navazuje, kdy postupně z Viléma přechází na Petra Voka. Doporučuji k přečtení.

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Jedná se o velice zajímavou historickou odbornou publikaci, která se věnuje tématu žen české renesance. Autor se věnuje nejen fenoménu ženy v raném novověku, kdy podrobněji zkoumá každodenní život zejména vysoce postavených aristokratických žen, ale též podává k určitých historickým událostem příklady konkrétních osudů šlechtičen dané doby. Velice čtivá knížka. Doporučuji všem k přečtení.

Svět české aristokracie Svět české aristokracie Petr Maťa

Jedná se o skvělou historickou odbornou publikaci, která se věnuje světu české aristokracie raného novověku v letech 1500 - 1700. Knížka je napsána čtivě. Je zde věnována pozornost, jak politickým dějinám, tak hlavně převážně hospodářským a sociálním aspektům dané historické epochy.

03.07.2023 5 z 5

Každodennost renesančního aristokrata Každodennost renesančního aristokrata Marie Šedivá Koldinská

Jedná se o velice krásnou odbornou historickou publikaci, kde se autorka věnuje aspektům z každodenního života renesančních aristokratů a aristokratek. Velice čtivě napsáno. Mnoho historických, a občas i peprných, zajímavostí. Doporučuji všem k přečtení.

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Skvělá historická odborná syntéza k problematice křížových výprav do Svaté země. Skvělá pramenná základna i velké množství odborné literatury. Navíc se jedná o krásný příspěvek české historiografie, a tudíž je v této publikaci věnován i prostor českých účastí na jednotlivých výpravách. Kromě průběhů jednotlivých výprav do Svaté země a politických dějin s nimi souvisejíc je zde věnován prostor jak hospodářským tak sociálním aspektům dané doby. Doporučuji všem k přečtení.

Dějiny křížových výprav Dějiny křížových výprav Hans Eberhard Mayer

Krásná odborná historická publikace, která se věnuje problematice křížových výprav do Svaté země. Je to typická přehledová práce. Je zde věnována pozornost především průběhu jednotlivých křížových výprav a politickým dějinám, které jsou s nimi spojené. Knihy nepopisuje jen oficiální křížové výpravy, ale věnuje se i výpravám neoficiálním či méně známým. Je zde věnována též pozornost mongolskému vpádu na Blízký východ. Knihu doporučuji k přečtení všem.

03.07.2023 5 z 5

Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Věra Hrochová

Krásný český příspěvek odborné publikace, která je souborem středověkých pramenů, nejčastěji zápisů z kronik, vztahující se k problematice křížových výprav z křesťanského úhlu pohledu. Jednotlivé příklady byly vybrány zejména z kronik vztahující se k oblasti Střední Evropy. Z jednotlivých pramenných zápisů můžeme vypozorovat vztah křesťanů jak k Židům, tak Byzantincům či muslimům. Doporučuji k přečtení.

03.07.2023 5 z 5

Křížové výpravy očima arabských kronikářů Křížové výpravy očima arabských kronikářů * antologie

Skvělá antologie středověkých pramenů, pocházejících z dob křížových výprav ze soudobých kronik z per význačných arabských, a často muslimských, kronikářů. Jednotlivé ukázky byly krásně přeloženy a poté vybrány a uspořádány Francescem Gabrielim. Z jednotlivých ukázek můžeme jasně vycítit touho muslimů pomstít se západním křesťanským rytířům za křížové výpravy, které vnesly do prostoru Blízkého východu řadu zmatků. U jednotlivých kronikářů můžeme postřehnout též vztah k Židům či můžeme vycítit animozity mezi jednotlivými větvemi islámu. Zajímá pramen, rozhodně doporučuji k přečtení.

Paměti byzantské princezny Paměti byzantské princezny Anna Komnéna

Jedná se o krásný historický pramen, který nám na základě svých pamětí sepsala byzantská princezna Anna Komnena a do češtiny byl velice podrobně přeložen Růženou Dostálovou. V tomto pramenu můžeme krásně vidět a cítit mezi řádky Anniných slov byzantský pohled na přicházející rytíře ze západní Evropy, přičemž to bylo prolnutí dvou různé hodnotových světů, byť obou křesťanských. To vše a mnohé další lze zde nalézt, a to navíc pod hrdinských eposem Alexias, který dcera věnovala svému otci jakožto text oslavující skvělého a bojovného panovníka.

Bohemia Sancta Bohemia Sancta Jaroslav Kadlec

Zajímavá kniha, která nám popisuje životy a činy jednotlivých českých světců a světic. Je to publikace pohybující se na pomezí odborného a církevně-hagiografického textu. Přesto doporučuji přečíst.

Svatý Ludvík Svatý Ludvík Jacques Le Goff

Význačný francouzský historik své doby, Jacques Le Goff, se v této své odborné historické publikaci věnuje tématu, které opravdu nelze zařadit jakožto dějiny každodennosti. Nejenže Jacques Le Goff dává velký prostor životopisu Ludvíka IX. a soustřeďuje se na jeho osobnost a vládu z hlediska politických dějin, ale navíc upozaďuje pro něj tak typické hospodářské a sociální dějiny. Což znamená, že je to takové přiznání toho typu, že bez politických dějin to prostě nadosmrti nejde. Na druhou stranu se zde svatému Ludvíkovi věnuje z hlediska problematiky církevních dějin.

Svatý Václav Svatý Václav Vratislav Vaníček

Velice krásná odborná historická publikace, která se věnuje osobě sv. Václava, knížete Českých zemí. Je zde však věnována i velká pozornost osobnosti sv. Václava jakožto prvního světce ve Střední Evropě a patrona Českých zemí. Zajímavá kniha, mohu všem doporučit.

03.07.2023 5 z 5

Společnost a vědění II: Od Encyklopedie k Wikipedii Společnost a vědění II: Od Encyklopedie k Wikipedii Peter Burke

Velice krásně napsaná odborná publikace význačného kulturního historika Petera Burka. Zaměřuje se na dějiny vědění a na vývoj společnosti v tom smyslu, jak na přicházející vědění reagovala. Velice krásně navazuje na první díl.