Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Společnost a vědění: Od Gutenberga k Diderotovi Společnost a vědění: Od Gutenberga k Diderotovi Peter Burke

Velice krásně napsaná odborná publikace význačného kulturního historika Petera Burka. Zaměřuje se na dějiny vědění a na vývoj společnosti v tom smyslu, jak na přicházející vědění reagovala.

Evropský duch Evropský duch Leon Brunschvicg

Zajímavý filozofický spis Leona Brunschvicga.

Filosofie 20. století Filosofie 20. století Friedo Ricken

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje myšlení a filozofii 20. století. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami. Patrně nejméně povedený díl série.

Filosofie 19. století Filosofie 19. století Emerich Coreth

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje myšlení a filozofii 19. století. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami. Navíc v tomto případě je to značně zkrácené.

Filosofie 17. a 18. století Filosofie 17. a 18. století Emerich Coreth

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje myšlení a filozofii zejména raného novověku. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami.

Středověká filosofie Středověká filosofie Richard Heinzmann

Jedná se o velice zajímavou publikaci, která se věnuje středověkému myšlení a filozofii. Autor nám podává výtahy z jednotlivých myslitelů a filozofů dané historické epochy. Jednotlivé filozofické směry a myšlenkové pochody jsou převážně uspořádány podle tvůrců daných myšlenek, což je velice příjemné. Tato kniha však nenabízí vše, je třeba její informace komparovat s podobnými knihami. Největší výčitku pro tuto knihu je to, že mi tam chybí Marsilius z Padovy.

Paměť a dějiny Paměť a dějiny Jacques Le Goff

Velice krásná odborná publikace z pera skvělého francouzského historika Jacquese Le Goffa. Velice zajímavě je zde popisována historická paměť i naše paměť na historii.

03.07.2023 5 z 5

Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví Jaroslav Marek

Jedná se o krásnou velkou odbornou publikaci, která se nám snaží podat přehled o dějinách českého a slovenského dějepisectví. Ano, kniha je zdlouhavá, ale většinou příjemně, a také objemná na počet stran, ale dějiny dějepisectví holt často potřebují trochu více prostoru než normální dějiny, a zde máte dějiny dějepisectví hned dvou národů, takže se této, někdy až vyčerpávající, obsáhlosti nelze divit. Kniha nám podává množství zajímavostí o jednotlivých historicích či dokonce o samotných historiografických obdobích či jednotlivých historických odborných školách.

03.07.2023 5 z 5

Dějepisectví: Jeho vývoj v oblasti vzdělanosti západní ve středověku a době nové Dějepisectví: Jeho vývoj v oblasti vzdělanosti západní ve středověku a době nové Josef Šusta

Krásná odborná publikace Josefa Šusty, byť již trochu staršího data, pojednávající o dějinách dějepisectví a vývoji vzdělanosti západního typu ve středověku a raném novověku.

03.07.2023 5 z 5

České země v 19. století I.: Proměny společnosti v moderní době České země v 19. století I.: Proměny společnosti v moderní době Milan Hlavačka

Jedná se o velice krásnou historickou publikaci, která se věnuje především hospodářskému dějinnému vývoji 19. století a s tím spojenou i změnu mentality lidí té doby.

03.07.2023 5 z 5

Dělník a měšťan. Vývoj jejich vzájemných vztahů na příkladu šesti moravských měst 1870–1914 Dělník a měšťan. Vývoj jejich vzájemných vztahů na příkladu šesti moravských měst 1870–1914 Lukáš Fasora

Myslím, že se jedná o krásnou odbornou historickou publikaci, která se věnuje komparaci životních podmínek a životních úrovní v rámci vybraných velkých moravských měst. Autor si na tom dal velice záležet. Mohu s klidem všem doporučit.

Dynamika kapitalismu Dynamika kapitalismu Fernand Braudel

Zajímavá odborná kniha věnující se otázkám o hospodářských dějinách, zejména tedy o dynamice kapitalismu. Kniha nastiňuje mnoho zajímavých tvrzení, které zde byly již zmíněny. Velká pozornost je věnována dějinám každodennosti. Tato kniha de facto vznikla z přednášek Ferdinanda Braudela na toto téma, které byly poté zapsány.

03.07.2023 5 z 5

Hospodářský rozmach Moravy 1740-1918 Hospodářský rozmach Moravy 1740-1918 Jan Janák

Velice krásná historická odborná publikace pojednávají především o hospodářských dějinách Moravy zejména v období 18. a převážně 19. století.

03.07.2023 5 z 5

Dějiny Moravy díl 1.  Středověká Morava Dějiny Moravy díl 1. Středověká Morava Josef Válka

Vynikající kniha Josefa Války zaměřující se na dějiny středověké Moravy.

Československo: Dějiny státu Československo: Dějiny státu Dušan Kováč

Krásná přehledová práce, která je věnována historii státu jménem Československo. Velice zevrubný popis politických, hospodářských, sociálních i kulturních dějin.

Boj o hrad II. Boj o hrad II. Antonín Klimek

Skvělá odborná historická kniha pojednávající o realitě politických praktik v éře První československé republiky, navazuje na první díl. Vidíme zde jednak realistickou Hradní politiku prezidenta Masaryka, kterému vypomáhá Edvard Beneš, která se často staví do opozice vůči agrárnickým koaličním vládám a parlamentní politice. A občas vidíme, že tito pánové jsou schopní všeho, aby nakonec protlačili to své. Zároveň tak vidíme, že politické praktiky jsou stále stejné. Druhý díl je věnován letům 1926 - 1935, kdy prezident Masaryk již není tak čilý a musí politicky prosadit svého nástupce, Edvarda Beneše.

Boj o hrad I. Boj o hrad I. Antonín Klimek

Skvělá odborná historická kniha pojednávající o realitě politických praktik v éře První československé republiky. Vidíme zde jednak realistickou Hradní politiku prezidenta Masaryka, kterému vypomáhá Edvard Beneš, která se často staví do opozice vůči agrárnickým koaličním vládám a parlamentní politice. A občas vidíme, že tito pánové jsou schopní všeho, aby nakonec protlačili to své. Zároveň tak vidíme, že politické praktiky jsou stále stejné. První díl je věnován letům 1918 - 1926, kdy je prezident Masaryk ještě čilý a je aktivně schopen vykonávat svůj úřad.

03.07.2023 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) III.: O přežití a o život (1936-1938) České země v éře první republiky (1918 - 1938) III.: O přežití a o život (1936-1938) Zdeněk Kárník

Jedná se o skvělou historickou obdobnou publikaci pojednávající o Českých zemích v době První československé republiky. Typická syntetická práce. Pojednává nejen o politických dějinách, ale je zde věnován i značný prostor hospodářským, sociálním a kulturním aspektům dané historické doby. Tento díl je věnován letům 1936 - 1938, kdy mladá Československá republika bojovalo o své přežití a spoléhala i na pomoc západních spojenců, kteří dali raději přednost chvilkovému nespravedlivému míru.

03.07.2023 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) České země v éře první republiky (1918 - 1938) II.: Československo a České země v krizi a v ohrožení (1930–1935) Zdeněk Kárník

Jedná se o skvělou historickou obdobnou publikaci pojednávající o Českých zemích v době První československé republiky. Typická syntetická práce. Pojednává nejen o politických dějinách, ale je zde věnován i značný prostor hospodářským, sociálním a kulturním aspektům dané historické doby. Tento díl je věnován krizovým letům 1930 - 1935, kdy sudetští Němci vystrkují růžky a v krizovém roku 1935 SdP Konráda Henleina dokonce vyhrává parlamentní volby v ČSR, byť se k vládě nedostanou.

03.07.2023 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Jedná se o skvělou historickou obdobnou publikaci pojednávající o Českých zemích v době První československé republiky. Typická syntetická práce. Pojednává nejen o politických dějinách, ale je zde věnován i značný prostor hospodářským, sociálním a kulturním aspektům dané historické doby. Tento díl je věnován budování státu v letech 1918 - 1929.