Kutcho Kutcho komentáře u knih

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Knižka sa síce zameriava iba na autorovo detstvo, ale že to bolo detstvo. Navyše je celkom krátka, takže sa nezdržiava nepodstatnými vecami a ide hneď k tomu dôležitému. Kníh o dospievaní, prípadne hľadaní seba samého, snahy odísť od rodiny čo najďalej a inej orientácii je dosť a určite sa nájde veľa, ktoré sú lepšie ako táto, avšak Skoncovat s Eddym B. má svoje čaro a všetko vyššie spomenuté prezentuje až s naliehavosťou a prosbou o pomoc, takže si pozornosť určite zaslúži.

23.05.2020 5 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Kniha, ktorá zaujme prostredím, atmosférou a trochu uvedie do napätia svojou detektívnou zložkou. Pre mňa osobne tam opisov bolo príliš veľa, najmä čo sa týkalo cirkevných hodnostárov, kto, čo kedy a ako a stále dokola, ale dalo sa to zniesť a aspoň som sa dozvedel niečo aj z tejto oblasti. Detektívny príbeh nie je nejako výnimočný a skutočne ide skôr o historický román, ale ako také spestrenie fungoval dostatočne. Štýl písania je celkom pútavý, ale v konečnom hodnotení nemôžem povedať, že by ma kniha nejako nadchla. Keď detektívka, tak radšej čisto detektívka a napríklad ako historický román ma omnoho viac upútal po všetkých stránkach Stefan Zweig: Svědomí proti násilí. Meno ruže je zbytočne dlhé, ale aspoň má atmosféru.

11.06.2019 4 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra

V prvom rade by som sa rád vyjadril k vydaniu. V dnešnej dobe je celkom ťažké zohnať nové kompletné vydanie tohto diela. Nakoniec sa mi podarilo zohnať staršiu verziu z roku 1955 a to zo SNKLHU. Musím povedať, že niečo na tom, že knihy preložené pred rokom 2000 majú vyššiu kvalitu prekladu, bude. Prvých 130 strán sa pán prekladateľ Zdeněk Šmíd venuje pomerom v Španielsku v 16. a 17. st., životu Cervantesa ako aj kratšiemu ale dostatočnému rozboru jeho diel. Vďaka tomu má čitateľ ako taký prehľad, prečo autor písal to, čo písal a ako to myslel. Koniec knihy zase tvoria poznámky, ktoré tiež prispievajú k tomu, aby ste sa v deji nestratili, resp. aby ste mu lepšie porozumeli.
Čo sa týka samotného diela, je to také, ani ani a zároveň aj aj.
Nemožno popierať, že sa jedná o neskutočne nadčasové dielo, ktoré si právom získalo množstvo obdivovateľov z celého sveta v priebehu niekoľkých storočí a aj v dnešnej dobe má čo ponúknuť. Verím, že ľudia žijúci v dobe vydania knihy si ju dokázali užiť najviac, nakoľko k tomu všetkému, o čom pán Cervantes písal mali najbližšie, poznali pomery v krajine, čítavali rytierske romány a pod.
No to nič nemení na tom, že príbeh ako taký a najmä posolstvo pretrvali a sú stále aktuálne.
Nie každému však môžu vyhovovať dlhé opisy, odbočky k iným príbehom (predovšetkým v prvom dieli) a možno aj celkom časté filozofovanie.
Nič z toho mne osobne nevadilo, a práve príbehy ľudí, s ktorými sa hlavná dvojica protagonistov stretávala, ma bavili veľmi, pretože osviežovali dej.
Čo sa týka vecí, ktoré ma možno nie úplne milo prekvapili, tak by som povedal, že v prvom rade, najznámejšia scéna s veternými mlynmi bola opísaná asi na tri riadky a úprimne, nezdala sa mi o nič viac legendárna alebo odlišná od iných príhod a bláznovstiev Dona Quijoteho, pričom niektoré z nich boli teda rozvedené omnoho podrobnejšie.
Druhá vec, celkom mi v prvom dieli vadili, ako postava Dona Quijota, tak aj Sancha Panzu. Don bol fakt blázon na zabitie a to, ako sa správal k Sanchovi, bolo až miestami kruté. Skutočne bol na neho zlý a tak hrozne tvrdohlavý a išiel si stále svoje, že ma to až udivovalo. Sancho bol najprv celkom rozumný sedlák, zrazu peniazmi pobláznený fanatik a len občas ukázali obaja svôj dôvtip a zdravý rozum. Čo sa týka Sancha, bolo zaujímavé, ako sa postupne menil na ešte rozumnejšieho sedláka, na chvíľu dokonca na vladára. Jeho postrehy a zásahy do deja som si užíval. To všetko, ako aj zmiernenie bláznovstvá Dona, sa ale udialo až v dieli druhom. Ten síce pokračoval v tom, čo začal prvý diel, ale robil tak trochu iným spôsobom. Nebolo tu toľko cestovania, väčšina deja sa udiala na dvore vojvodcovského páru, ani toľko príbehov iných ľudí, ale najmä tu bola zrážka "reálneho" Dona a obdivovateľov jeho dobrodružstiev vďaka pomyselnej knihe (prvého dielu jeho dobrodružstiev) od vymysleného autora, ale neodpustil si ani kritiku druhej knihy od iného autora, ktorý sa chcel na jeho Donovi priživiť. Toto zakomponovanie prvej knihy do deja som považoval za extrémne originálne (najmä vzhľadom na tú dobu) a geniálne.
Jedna vec ma ešte prekvapila, a to, že dokopy všetky tri výpravy Dona a Sancha sa uskutočnili relatívne kúsok od ich domovskej dediny. Ja som očakával, že príbeh bude o ich putovaní po svete a o dobrodrúžstvach, ktoré budú zažívať, ale v konečnom dôsledku sa tie dobrodrúžstva uskutočňovali kúsok od ich domovov. Nehovoriac o tom, že každú chvíľu domov z rôznych dôvodov chodili. Na druhej strane príbeh vďaka tomu pôsobil veľmi reálne a uveriteľne.
Knihu by som odporúčil, ale takéto komplet vydanie asi nie je pre každého. Chce to trochu trpezlivosti a oddanosti príbehu. Oplatí sa putovať s Donom a Sanchom a zažívať s nimi všetky tie bláznovstvá. A aj keď vás možno niekedy vytočia, taktiež vám možno v mnohých veciach otvoria oči alebo aspoň poučia a určite si ich nakoniec zamilujete.

28.08.2018 5 z 5

Smäd po živote Smäd po živote Irving Stone (p)

Po prečítaní tejto knihy mám dojem, ako keby som sa celú dobu pozeral na obraz Vincenta van Gogha, ako keby som zažil niečo magické. Mám pocit, ako keby som s ním putoval 10 rokov po Európe a sedel mu za chrbtom pri maľovaní každého jedného jeho obrazu. Moje oči sú unavené z toľkého času na slnkom zaliatých poliach, horšie sa mi dýcha kvôli uholným baniam a som unavený z nedostatku spánku. Tak silná je táto kniha, ktorá čitateľa dokáže úplne pohltiť a dokonale priblížiť život jedného génia. Je to príbeh o bolesti a utrpení, odhodlaní a vytrvalosti, ale aj o viere a pochopení. Krásne a inšpiratívne. Klobúk dole pred pánmi Irvingom a van Goghom.

25.04.2018 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Mne na tejto knihe chýbalo niečo viac. Bol to príbeh a bol fajn, bol tam súd, vražda, vyšetrovanie, ale všetko bolo povrchné a také nemastné neslané.
Pritom to nebolo zlé, ale v súčasnosti asi vo všetkých žánroch nájdete veľa omnoho lepších kníh, takže si nie som istý, čím vlastne dokáže táto kniha zaujať a odlíšiť sa.
Našťastie nám autorka aspoň odhalí vraha. Obával som sa, že k tomu ani nedôjde.

26.09.2022 4 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Odysseus je jediná kniha, ktorú som na prvý pokus nedokázal prečítať a odložil (asi po 50 stranách).
Ani druhý pokus nebol taký jednoduchý, a to ani napriek rozboru každej kapitole, vďaka ktorému som aspoň vedel čo sa tam deje a čo približne chcel autor povedať.
Celé mi to prišlo akési abstraktné, aj keď nie v doslovnom význame. Vety sú dlhé, poprepletané, mení sa štýl písania, a jedoducho som mal problém udržať krok a priznám sa, že ma potom kniha aj trochu prestala baviť.
Je to náročné čítanie, ktoré asi potrápi väčšinu čitateľov, ale stojí za to, je veľmi zaujímavé, čo sa štýlu písania týka, a vytrvalých odmení. ,

24.09.2021 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Síce išlo o moju prvú knihu o Sherlockovi, ale vďaka seriálu s Benedictom Cumberbatchom mi to pripadalo, ako keby som tých príbehov prečítal viac, prípadne ako keby išlo o ďalší diel známeho seriálu.
Sherlock a Watson sú skvelé postavy a ich vzájomný vzťah a interakcia sú jedinečné, zábavné a hlavným ťahúňom všetkých príbehov.
Samozrejme atmosféra je v tejto knihe úžasná a postupné odhaľovanie motivácie postáv a pozadia celého zločinu je fantastická a pútavá.
Dĺžka je primeraná, takže kniha ani nemá kedy nudiť.
Príbeh legendárny, a odvážim sa povedať, zaslúžene.

16.08.2021 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Veľmi príjemný a napriek veľmi vierohodnému opisu zimného prostredia aj hrejivý príbeh. Jediné, čo ma mrzelo, že sa v posledných 100 stranách vytratilo tajomno a kúzlo okolo Fainy. Záver bol ale opäť fajn a trochu opäť zvýšil celkový dojem z knihy.

10.04.2021 4 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

Príjemný úvod do série, ktorý slúži najmä na zoznámenie sa so svetom, postavami a mytológiou. Určite by som mal z knihy väčší zážitok, keby som nevidel filmy, ale aj tak má čo ponúknuť a prináša veľa dodatočného príbehu.

08.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

Žasnem, ako autorka precízne a výborným spôsobom pracuje s postavami a posúva ich stále ďalej, a taktiež pridáva nové a zaujímavé postavy. Rovnako oceňujem neustále rozširovanie a obohacovanie kúzelníckeho sveta a jeho fungovania. V porovnaní s filmovou adaptáciou by som iba vytkol jedinú minimálnu vec. Nakoľko bol tento diel viac akčný ako predchádzajúce tri, filmové spracovanie zobrazilo tri čarodejnícke úlohy o málinko pútavejšie. Samozrejme celý Trojčarodejnícky turnaj bol iba časť deja, pričom tri úlohy tvorili iba zlomok príbehu. Všetko dokopy fungovalo perfektne na 100% a aj keď som opäť vedel, čo sa stane, na konci som skoro ani nedýchal a aj napriek tomu som sa dozvedel veľa nových vecí. Film jednoducho nedokáže obsiahnuť celú knihu. Zatiaľ jednoznačne najlepší diel, temnejší, menej pre deti, trochu aj detektívny a vyšperkovaný hádam aj môžem povedať, že k dokonalosti.

06.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajomná komnata Harry Potter a Tajomná komnata J. K. Rowling (p)

Harry pokračuje vo svojich rokfortských dobrodružstvách a je to opäť skvelé. V tomto diele sa nachádzalo ešte viac bonusového materiálu oproti filmu než tomu bolo pri prvej časti a okrem toho, že čarodejníci učitelia sú v pozadí a všetko riešia deti a porážajú omnoho silnejších protivníkov, tak nemám čo vytknúť. Samozrejme je to kniha pre deti a mládež, takže k tomu treba aj tak pristupovať.

04.07.2020 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Film som videl niekoľkokrát vo všetkých dostupných strihoch a nakoľko aj po desiatich rokoch naň neprestávam myslieť, či už sa týka myšlienok, postáv, prostredia či skvelého a nečakaného záveru, kniha bola nutnosť. Keďže je dosť ťažké zohnať jej preklad (nehovoriac o vysokej cene), zadovážil som si deluxe verziu v originálnom jazyku. Na moje prekvapenie je film s knihou veľmi podobný, až by som povedal, že ju na 80% presne obraz za obrazom, slovo za slovom kopíruje (ale preto je aj ten film taký skvelý). Úprimne ale poviem, že filmové spracovanie má lepší (modernejší) vizuál a bitky sú prepracovanejšie, aj keď o tie v tomto príbehu až tak nejde. Záver je tiež pojatý aktuálnejšie, ale aj kniha ponúka logické a dajme tomu uveriteľné spracovanie. Kniha, ako som už spomínal je skvelou predlohou a samozrejme geniálnym a majstrovským dielom sama osebe. Kresba je detailná a surová, svet, myšlienky excelentné a nesmrteľné, príbeh legendárny, postavy ikonické. Skutočne mu nie je čo vytknúť. Len mi je ľúto, že som film videl prvý, takže som sa pripravil o všetky prekvapenia pri čítaní. Pre mňa túto knihu najlepšie vystihuje následujúci text zo seriálu Seinfeld: "That's gold, Jerry! Gold!"

18.03.2020 5 z 5

Čarovná hora Čarovná hora Thomas Mann

Náročná kniha, ktorá si vyžaduje neustálu pozornosť čitateľa. Skutočne je dejovo skromná, ale čo sa týka filozofických myšlienok, povedal by som, že je nadmieru bohatá. Síce mi už občas to filozofovanie pripadalo ako zbytočné mudrovanie, ale zaujímavých myšlienok sa v nej nájde neúrekom. Dej je celkom zaujímavý, aj keď možno by som uvítal keby bol trochu viac zamotaný alebo niečim obzvláštnený. Taktiež mi kniha predovšetkým na začiatku do nejakej tretiny pripadala námetom trochu ako Prekliaty ostrov od Dennisa Lehana, prípadne poviedka Edgara Allana Poa: The System of Doctor Tarr and Professor Fether. Predpokladal som a zároveň som sa obával, či nepôjde touto cestou. Úvahy o čase a hudbe mi zasa pripomínali Hesseho Hru so sklenými perlami. Každopádne je Čarovná hora unikátne dielo, chce čas a odhodlanie prelúskať sa ňou, ale myslím, že výsledok stojí za to.

18.05.2019 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Klasicky vykreslenie charakterov postáv bolo majstrovské. Myšlienkové pochody Raskoľnikova po spáchaní zločinu boli skutočne prepracované. Kniha mi však prišla príliš dlhá, zbytočne veľa vecí sa v nej riešilo a vystupovalo v nej postáv, a pritom to bolo dosť nepodstatné. Keby mala 200 strán a zameriavala by sa iba na trápenie hlavnej postavy, bolo by to lepšie. Bratia Karamazovci sú určite prepracovanejším a zaujímavejším dielom.

07.03.2019 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Skromne napísaný príbeh, ktorý priamo zobrazuje všetky udalosti a nič nezatajuje. Číta sa to dobre (aj vďaka krátkemu rozsahu), postavy a ich problémy sú predstavené a popísané rýchlo a dostatočne. Asi si k ním nejaký hlboký vzťah nestihnete vybudovať, ale vo všetkom budete mať veľmi skoro jasno. Delphine sa opäť venuje vážnej téme a ako je u nej zvykom, robí to s veľkým umom. Musím sa ale priznať, že u mňa to tentokrát až tak nezabodovalo a nenadchlo ma to. Je to super napísané, má to zaujímavý dej, ale nechalo ma to chladným a nič moc vo mne táto knižka nezanechala. Možno keby bol dej dlhší a všetky udalosti trochu viac rozpísané a prepracované. Za následok to majú asi aj knihy Noc nic nezadrží a Můj boj 1, prípadne možno aj Pod skleněným zvonem, kde boli rodinné problémy popísané omnoho lepšie. Vzhľadom na také vysoké hodnotenia má asi cenu prečítať si túto knihu. Minimálne vám nezaberie veľa času, takže v pomere strávený čas/to čo vám dá, určite stojí za to.

20.01.2019 4 z 5

Svědomí proti násilí Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Úžasná a nadčasová kniha. Mierne netradičný štýl písania, trochu mi to najmä zo začiatku pripadalo ako z wikipédie alebo nejakého historického článku. Som vďačný za túto knihu, pretože som sa opäť niečo dozvedel z histórie, spoznal minimálne dve významné postavy dejín o ktorých existencii som nemal tušenie. Číta sa táto knížka ako nebo. Zaujme, pohltí a aj napriek tomu, že viete ako to skončí, neviete sa od nej odtrhnúť. Skutočne napínavejšie ako niektoré detektívky. Plus nie je nejaká obsiahla, takže v nej nenájdete žiadnu vatu ale iba podstatné veci. Krása. Určite odporúčam.

15.01.2019 5 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

Irving Stone v tejto knihe opäť ponúka brilantný a pútavý životný príbeh ďalšieho velikána svetovej histórie. Prenesie nás do 15. a 16. st., do umeleckej Florencie, upadajúceho Ríma ale aj priateľskej Bologne. Vďaka jeho poznatkom a obrovskému pisateľskému talentu sme sa na týchto 800 stranách mohli pozerať na svet očami Michelangela a sledovať prostredníctvom jeho osoby významné historické udalosti, precítiť každú krivdu, ktorá sa mu stala, radovať sa z jeho úspechov, trápiť sa spolu s ním, dýchať kresaný mramor, cítiť jeho hladký povrch, ponoriť sa do každej jeho myšlienky a tak aspoň trochu poodhaliť tajomstvo mysle génia. Irving Stone bol neskutočný spisovateľ, ktorý asi ako jeden z mála bol hodný písať o veľkých osobnostiach minulosti, pretože vo svojom obore bol aj on sám velikán. Michelangelo bol génius, nadaný v mnohých umeleckých smeroch, že sa mu nemohol v tej dobe rovnať nikto, dokonca ani sám veliký Leonardo da Vinci. Michelangelo zasvetil svoj život kráse a umeniu a radšej sa väčšinu života trápil, len aby mohol dať svetu to najlepšie čo dokázal vytvoriť, a to aj za cenu vlastného zdravia a šťastia. Obdivuhodný človek, skvelá kniha, úžasná atmosféra, môžem iba odporučiť.

12.10.2018 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Pre mňa milé prekvapenie. Veľa ľudí kritizuje túto knihu, takže ani ja som od nej nečakal veľa. Možno práve preto som od nej dostal viac, ako som predpokladal. Hoci všetky knihy sú skvele napísané, práve prvé dve poviedkové a táto sa mi obsahovo páčili najviac. Príbeh tu nie je možno tak prepracovaný a temný ako v päťdielnej románovej ságe, ale dej ubieha rýchlo, narozdiel od ságy sa tu autor nezdržuje presunmi a v podstate stále sa niečo deje. Je to napínavé, aj zábavné, pútavé, Geralt opäť potešil pár žien a najmä je to odlahčené. Pán Sapkowski vedel, že si takúto knihu môže dovoliť, nakoľko veľký príbeh bol už dopovedaný. Bolo fajn stretnúť staré ale aj nové postavy a možno nebyť posledných 20% knihy, kedy sa tempo zvoľnilo a už sa len doriešovali veci a uzatváral príbeh, dal by som aj 5*.

27.05.2018 4 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Tretí diel je zasadený do rôznych kútov sveta, no napriek tomu mi neprišiel ani dobrodružnejší a ani zaujímavejší než predchádzajúce dve knihy. Nemal v sebe tu monumentálnosť, na akú je už čitateľ zvyknutý, postavy sú už tak nejako podobné tým predchádzajúcim a celé to pôsobí tak skromne a neoriginálne, keďže sa väčšina deja sústreďuje na jednu vec, a tou je boj medzi kresťanmi a protestantami.
Stále je to dobré a zaujímavé čítanie, ale nedosahujúce kvalít predchodcov.

27.08.2022 4 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Opäť výborné dielo z pera tohto klasika. Až zarážajúco autentické a aktuálne aj po vyše 130 rokoch.

15.06.2022 5 z 5