Svědomí proti násilí

od:


KoupitKoupit eknihu

Zweigova kniha, žánrově na pomezí eseje, románu a historické studie, vyšla poprvé ve Vídni v roce 1936, pouhé dva roky před pohlcením autorovy vlasti hitlerovským Německem. Ačkoliv její protagonisté – Castellio, Kalvín a Servet – jsou historické osobnosti 16. století, jedná se o vášnivou a povznášející obranu nejzákladnějších hodnot evropské civilizace: svobody, tolerance, života a lidskosti proti jakékoli znásilňující, totalitní ideologii. Castelliův zápas s Kalvínem, „boj komára se slonem“, ukazuje Zweig jako zápas neohroženého svědomí a myšlení jednotlivce s násilnou teokratickou diktaturou. Jejich střetnutí vrcholí poté, co z Kalvínovy vůle dojde v Ženevě k upálení humanistického učence Miguela Serveta. Proti této justiční vraždě a na obranu dalších „kacířů“ vystoupí Sebastian Castellio a riskuje při tom vlastní život. Jako první formuluje ve své době převratnou teorii snášenlivosti a tolerance, jejíž jádro lze vystihnout slovy, že upálení kacíře není nic jiného než vražda a že „upálit člověka neznamená obhajovat učení, nýbrž zabít člověka“. Komár sice v zápase se slonem na čas podléhá, ale Castelliovy myšlenky a díla o několik desetiletí později ožívají v mnoha zemích Evropy a stávají se pevnou součástí evropského kulturního vědomí. Český překlad vyšel poprvé na počátku normalizace v roce 1970; byla v tom nejspíš nepozornost nebo přetíženost tehdejších cenzorů. Čtenářům totiž muselo být jasné, že Zweigův esej je působivou obhajobou svobody proti každé totalitní ideologii, a čerpali z něj naději podobně jako čtenáři v roce 1936. Význam Svědomí proti násilí je však aktuální trvale. Připomíná nám, že Západ nestojí na ekonomickém růstu, konzumu nebo vyprázdněných byrokratických pravidlech, ale na těžce vybojovaných a prožitých hodnotách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333626/svedomi-proti-nasili-oPg-333626.jpg 4.817
Orig. název:

Ein Gewissen gegen die Gewalt. Castellio gegen Calvin (1936)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Hun
10. října

Tohle je typický Zweig: exaltovaný, hluboce angažovaný, řemeslně dokonalý. Já mám ten jeho patos prostě rád.

Hanka_Bohmova
06. září

"Zabít člověka, to nikdy neznamená hájit nějaké učení, nýbrž zabít člověka. Když Ženevané popravili Serveta, nehájili učení, nýbrž obětovali člověka; ale víra se nevyznává tím, že jiného upálíme, nýbrž jen tím, že se pro tuto víru sami necháme upálit." (Sebastian Castellio)

Historicko-filosofická esej, plamenná obhajoba svobody svědomí, naléhavé varování před expanzí hitlerovského Německa. Rozhodně to není nudná nebo zastaralá četba. Citovat by se dalo z každé stránky, o osobním nasazení autora nelze pochybovat. Až do té míry, že ve čtenáři vzbuzuje podezření, nakolik tendenční je výběr předkládaných faktů a jejich interpretace - ale před pečlivě evidovanými přestupky, před počty popravených neutečete ani při nejlepší vůli, takže ať už by si autor přibarvoval portéty postav jakkoli výrazně, základní témata knihy jsou jasná. Je to obludný konflikt jedince a totalitní teokratické státní moci, která si své poddané nechce podrobit jen vnějškově, ale touží ovládnout a znormalizovat i jejich vnitřní svět. (A to ze zcela upřímných pohnutek!) A je to oslava člověka, který se odváží pozdvihnout hlas, zatímco všichni ostatní oponenti z touhy po klidu nebo ze strachu mlčí.

"'Nevstoupím do arény, dokud mě k tomu nedonutí mé svědomí. Chci raději zůstat němý, pokud mi to mé svědomí dovolí, než abych vyvolával diskuse a někoho urazil.' Humánní povahy vždycyky příliš snadno rezignují a usnadňují tak násilníkům jejich hru; všichni si počínají stejně jako tento znamenitý, ale nebojovný Zerchintes: tito humanisté, duchovní a učenci mlčí a mlčí, jedni pro nechuť k halasným rozepřím, druzí ze strachu, aby sami neupadli do podezření."

Shodou okolností jsem ve stejné době nahlížela do výboru z korespondence Františka de Sales, který se stal ženevským biskupem (exilovým, samozřejmě) necelých čtyřicet let po Kalvínově smrti. S navracením kalvinistů do katolické církve měl značný úspěch, a to i díky zcela opačnému výběru prostředků, než které si zvolil Kalvín (ten s příslušným teoretickým backgroundem snad ani nemohl jinak). Dnes bychom mluvili o síle pozitivní motivace, o laskavosti a zdvořilosti, o důrazu na vnitřní svobodu. Byl to pro mě takový milý kontrapunkt k původně dosti temnému čtení.

Sandik
15. července

Naprosto mistrně napsané varování proti totalitě. Samozřejmě by bylo možné Zweiga obvinit z tendenčního výkladu dějin kalvínské reformace či z ahistorického překrucování, ona to ale přece jen není historická studia a stejně jako třeba Kantůrkové Hus mluví především do současné situace. A činí to naprosto výtečně... Celkový dojem: 85%

Blue
20.07.2017

Nesmírně patetické, ale to je prostě Stefan Zweig. Vynikající stylista a poutavý vypravěč. Rád ho čtu.

laepus
16.06.2017

WOW. Tak tohle je teprve třetí kniha, po jejímž dočtení s klidným srdcem prohlašuji: "Je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl." Ty první dvě byly Prak od Michala Vrby a Jméno růže od Umberta Eca. Svědomí proti násilí je dokonalá kombinace všeho - historický příběh, filozofická esej, náboženský traktát, napínavý souboj, odborný text. A vše spolu krásně ladí do harmonického celku. Je to můj první Zweig a upřímně se stydím, že teprve první. Rozhodně se dopídím po dalších jeho dílech, protože hloubka jeho myšlenek a zároveň srozumitelnost sdělení je neopakovatelná. Příběh Castellia a Kalvína je tak nadčasový, až z toho běhá mráz po zádech. Samozřejmě je tam jasné varování před Hitlerem a nacismem, ale je tam vidět každý politik, který se snaží hloupou masu (unavenou přemírou svobody a nutnosti se neustále rozhodovat o všem) utáhnout na laciné řeči o jednoduchých řešeních, o vládě silné ruky - PROSTĚ to zařídíme, budeme stát řídit jako firmu, o všem budeme rozhodovat v centrále anofertu... pardon, nechal jsem se unést, ale zkrátka a dobře, je to tam. Bohužel. Ale vůbec nejkrásnější na tom je ta naděje, že každá tyranie jednou skončí, protože lidského ducha není možné svázat navěky. Doufejme, že má Zweig pravdu...

Pawlisman
20.07.2016

Skvělé a věčné, opět S. Zweig ve své plné síle. Texty zhuštěné kvalitou, poutavostí, věrohodností. Těžko hledat lepší. Každá věta je pohlazením na čtenářskou duši. Zweig to je neskutečný talent a toto je strhující a poučný příběh. Platný pro každou dobu. 100% doporučení.