KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Ze začátku to vypadalo velmi slibně a zajímavě, po dočtení nevím co psát, možná už nejsem cílovka, možná bych měl být cílovka, vzhledem k tomu, že se stále občas cítím jako dítě, ale bohužel cca od půlky už jsem vyhlížel konec, protože se opakovalo pořád to samé dokola
A ani té Hance Holden nezavolal, to mě fakt deprimuje nejvíc.

12.02.2024 3 z 5

Uvažoval jsem proč to je vlastně "Už nikdy pěšky..", ale s postupným čtením mi to došlo:)
Každopádně další super oddechovka s momentálně nejznámějším českým cestovatelem, která mě ve spoustě věch bavila víc než jeho předchozí pouť v Asii:)
Asi protože jsou nám země jako Gruzie a Arménie bližší, i přes bohužel špatnou historickou zkušenost
Skoro mě mrzí, že už mi zbývají ke čtení už "jen" dvě knihy od Ládi, ale doufám, že se ponesou ve velmi podobném duchu!

06.02.2024 4 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (zelená obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (zelená obálka) Jacek Rembiś

Jedny z nejoblíběnějších Sapkowskiho povídek o Geraltovi převedeny do komiksové podoby, proč ne?
V podstatě se jedná o zkrácený opis povídek, které všichni fanoušci dobře znají
Komiks je příjemnou jednohubku s typickou kresbou pro komiksy se Zaklínačem, která nám připomene jak tento, dnes již fenomén, začal.
Chválím, že se autoři drželi Sapkowskiho předlohy např. co se týče Geraltova vzhledu, myslím, že takhle si budu ode dneška knižního Geralta představovat:)
Musím také pochválit krásnou zelenou obálku, více takových!

06.02.2024 4 z 5

Star Wars - Královnin stín Star Wars - Královnin stín E. K. Johnston

Za mě zklamání, postavu Padmé mám rád, ale toto rozšíření jejího příběhu po Epizodě I je víc než zbytečné, prakticky se nedovídáme téměř nic nového ani zajímavého..
Příště budu radši za dotisky starších SW knih

30.01.2024 2 z 5

Duna: Dědic Caladanu Duna: Dědic Caladanu Kevin J. Anderson

Tak nějak nevím co napsat, názor mám i o třetím dílu trilogie stejný jako u dílu druhého
Víceméně zbytečné knihy, které se snaží vytrřískat z oblíbených postav ještě něco víc, i když už je vidět, že je to poměrně dost na sílu.
Ale ano, pořád je kniha čtivá a na tyto chmurné zimní dny ideální, protože i přestože to není ta správná Duna, dokáže vás příběh alespoň na chvíli odtáhnout od problémů reálného světa

27.01.2024 3 z 5

Sbohem Sbohem Bill Willingham

Je to neuvěřitelné, ale opravdu je konec, nemyslel jsem, že se toho někdy dočkám, ale je to tak, moje milované Mýty končí svou základní sérii. Je mi jasné, že se tu najde spousta čtenářů, kterým bude zakončení připadat rychlé a moc jednoduché, ale nezapomínejte, že každá pohádka končí slovy "A žili spolu šťastně až na věky"
Mýty, budete mi chybět!

18.01.2024 4 z 5

Duna: Lady z Caladanu Duna: Lady z Caladanu Kevin J. Anderson

Když si odmyslíte, že je to Duna, tak je to celkem i fajn, jako oddechovka, kde se nic moc neděje, možná to buduje nějaké napětí na velké finále, které ale upřímně v třetím díle neočekávám, protože velké finále je až v originální Duně:)
Ale při čtení jsem se nenudil, jen bych ubral tak 100-150 stran výplní zbytečných žvástů a popisů..

17.01.2024 3 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Po Kouř a Zrcadla jsem sáhnul ze zoufalosti, protože mám poslední dobou problém se do čehokoliv začíst a u Gaimana mám téměř stoprocentní jistotu, že se začtu.
Jeho představivost a lehkost s kterou píše mě neskutečně baví a pak se mi těžko cokoliv od tohoto autora odkládá, bylo tomu tak i v tomto případě - řikáte si tedy proč nedám plný počet? Jde o soubor povídek, kde se mi většina líbila, ale něktěré, hlavně ty kratší, mě neuchvátily tolik jak bych si přál

07.01.2024 4 z 5

Metuzalémovy děti Metuzalémovy děti Robert A. Heinlein

Třetí a nejslabší Heinlein
Autor se stále motá kolem cestování v čase, neříkám, že nutně špatným způsobem, ale u Metuzelámových dětí mi to přišlo nejslabší, příběh měl spoustu hluchých míst a do čtení jsem se musel doslova nutit, trochu příběh osvěžila druhá část knihy, která mi přišla už zajímavější a víc se v ní dělo, bohužel, byla taky značně kratší, takže to tento kousek z padesátek už nezachrání..

28.12.2023 2 z 5

Beren a Lúthien Beren a Lúthien J. R. R. Tolkien

Čekal jsem 5 let(!), pět let od oznámení českého překladu, pět let odkladů, pět let změn překladatelů..
Ale konečně jsem se ke konci roku 2023 dočkal..
Nemohu říct, že jsem zklamaný, asi si za to můžu i sám, ale rok za rokem odkladů jsem si sám vybudoval k Berenovi a Lúthien téměř vztah alá "Vichry Zimy "
O to mě ve výsledku mrzí, že nemůžu dát 5*, i když nebýt šílených očekávání bych i dal, ale asi jsem se těšil až moc na něco co bylo ve výsledku parádní, opět překrásně napsané, detailně popsané, ale bohužel nic přelomového na co bychom u Tolkiena byli zvyklí, rád bych řekl, že třeba zase příště, ale nevím kolik toho u nás ještě od legendy fantasy může vyjít

19.12.2023 4 z 5

Job: Komedie spravedlnosti Job: Komedie spravedlnosti Robert A. Heinlein

Celkem zvláštní kousek u kterého jsem si často nebyl jistý o jakou literaturu se jedná.
Je to zvláštní sci-fi a zároveň lehká kritika náboženství, nebo spíš jeho výkladu. Za mě by si měli přečíst ti věřící, kteří se doslova řídí Biblí, Koránem a dalšími "svatými" knihami, možná byste se neměli slepě řídit tím, co někdo napsal před xxx lety, ale pouze se tím v některých směrech inspirovat a řídit se svým vědomím a vírou v sama sebe.

11.12.2023 3 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Vzhledem k tomu kdy kniha vyšla, tak musím říct, že je neuvěřitelně nadčasově napsaná, parádně se čte a i když jsou některé názory a myšlenky již překonány
V knihovně mi leží další kousky od Heinleina, nevidím důvod proč nezkusit hned další:)

04.12.2023 4 z 5

Tak nějak tomu chyběl ten správný drive na který jsem u Ládíka zvyklý..
Ne že bych se nebavil, ale knihu jsem často odkládal, ale je možné, že mě spíš nebavily státy kam se tentokrát vydal, Epilogem vše zachráněno:)

29.11.2023 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Po Prázdninách v Evropě jsem se vrátil k Ziburově prvotině, s tím, že když mě bude bavit, rád budu jeho knihy číst dál, a jo, asi se mu opět povedlo mě zaujmout..
Nechci se moc rozepisovat, takže ve zkratce - putování Tureckem mě zaujalo rozhodně víc než Izraelská část, ale nejspíš to bude tím, že už autorovi docházel v Izraeli dech a měl toho plné zuby, i když to tak v knize možná nevyzní
Každopádně jsem si i tento kousek od Prince Ládika užil a pokud mě nedonutí si sbalit krosnu a vyrazit do světa, určitě mě nalákal na nějakou tu přednášku ;)

23.11.2023 4 z 5

Berserk 15 Berserk 15 Kentaró Miura

Sice se jedná o další "mezidíl" kde se toho moc neudálo, ale tentokrát jsem se bavil víc než u jiných podobných dílů, možná to bylo tím, že pro změnu hrál větší roli Puk, který tentokrát opravdu perlil:)

18.11.2023 4 z 5

Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Jody Houser

V podstatě bych mohl napsat to samé jako u "Hrdinů" i když padouchové mi přišli o kapku zajímavější, snad někdy česká produkce vyloudí něco co se točí kolem Dookua v dobách, kdy býval ještě Jediem

15.11.2023 3 z 5

Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Jody Houser

Další komiksový kousek ze série, který neoslní, ale ani neurazí
Jedná se o krátké příběhy známých postav, bez kterých bychom mohli v klidu spát, takže trochu pračka peněz, jediný trochu přínosný mi přišel příběh Qui-Gona, vždy se k této postavě, která ve filmech ani seriálech nedostala moc prostoru rád vracím

14.11.2023 3 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

Když oznámili novou sérii od Ryana, byl jsem jak na trní, přece jen jeho předchozí tituly, až na slabší části Draconis Memoria, jsem hltal a stránky mi ubíhaly stejně jako se měnilo počasí venku při čtení, těchto poměrně objemných knih.
A tak mi na stole přistál Vyvrhel, který.. je jiný, než to na co jsem u Ryana zvyklý, první změna je, že je celá kniha odvyprávěna z pohledu první osoby a točí se jen kolem jednoho hrdiny, to by nebylo na škodu, rád si přečtu zase něco jiného než jsem zvyklý, ale bohužel se mi tentokrát Ryan né úplně trefil do vkusu s celkovým dějem.
Vzhledem k tomu, že jsem u Ryana zvyklý na surový, poměrně drsný a temný děj, tak mě tahle, až skoro pohádková zbojnická pohádka trošku zklamala, nemůžu říct, že jsem se u některých částí nebavil, ani nemůžu říct, že se to četlo špatně, jen mi tam chybělo víc těch drsnějších prvků na které jsme u Ryana zvyklí.. no uvidíme u dalšího dílu:)

14.11.2023 3 z 5

Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Bartosz Sztybor

Po Trauma teamu, který mě spíš zklamal než potěšil tu máme nový komiks ze světa korporací, nedaleké budoucnosti, Johnnyho Silverhanda, Night City..
Příběh o pomstě a rodině, není to nic originálního, ale právě již díky "Máš moje slovo" v názvu komiksu nabírá dost jiné obrátky
V Night City a v roce 2077 nemůže věřit téměř nikomu, ani vlastní krvi, pokud budete věřit, můžete jako nespočet hemrů skončit ve škarpě nebo na skládce dějin tohoto města, které si jen bere a málokdy dává

26.10.2023 4 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Na Zaklínačské poměry málo temné, ale možná mě trochu mátla pohádkovější kresba než je u komiksů s Geraltem zvykem.
Nemůžu říct, že by se jednalo o nějaké veledílo, ale bavil jsem se poměrně dost, jak říkám, kresba je líbivá, příběh není nijak extra složitý, ale malé překvapení ke konci nás čekalo
Tak zase příště:)

18.10.2023 4 z 5