Kosta96 Kosta96 komentáře u knih

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Osobně jsem si myslel, že tak nějak vím, co je Babiš zač. No vzal jsem tuto knihu z naší rodinné knihovny a nestačil jsem se divit. Politiku moc nesleduji, ale i tak je mi jasné, jak špatné to vlastně v naší zemi je, když třetina národa adoruje takovouhle pokřivenou osobu s minulostí v StB.

04.02.2024 5 z 5

Chile 1962 - Světové stříbro s leskem zlata Chile 1962 - Světové stříbro s leskem zlata Josef Káninský

Celkem pěkná publikace mapující stříbrné MS v Chile. Od kvalifikačních zápasů až po finále s Brazílií. V knize je popsáno, kde fotbalisti tehdy bydleli, jak zápasy probíhaly a je doplněná o vzpomínky fotbalistů, kteří ještě jsou na světě. Pro fotbalové fanoušky zajímavá kniha. Přečíst si ji mohou i lidé, kteří fotbal nesledují. Přeci jen jde o jeden z největších úspěchů v historii Československa. Všemi podceňované a vysmívané mužstvo dokráčelo málem až na samotný vrchol.

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Kniha je vlastně kronikou rodu Targaryenů a jejich vlády nad světem Západozemí. Vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetl po shlédnutí první série Rod Draka od HBO, tak jsem některé pasáže z knihy odtušil předem. Nicméně kniha začíná dávno před první sérií seriálu a končí léta po krvavé dračí válce mezi dvěma větvemi rodu Targaryenů, o nástup na trůn. Narozdíl od Hry o trůny, jejíž seriál jsem viděl dvakrát mě kniha celkem dost bavila. Bohužel skutečnost, že jsem Hru o trůny viděl v seriálové verzi a byl zklamán z jejího velmi špatného konce mě odradila od čtení navazující série knih od G. R. R. Martina.

Formule 1 - Úplná historie Formule 1 - Úplná historie Tim Hill

Nejsem nikterak zapálený fanoušek F1. Nicméně tady se jedná o skvělou publikaci, která přiblíží každému nenáročnému fanouškovi tohoto sportu jednotlivá období. Od vzniku závodů, až po rok 2010. Vše je navíc doplněno o fotografie Daily Mail. Z těchto prestižních novin se také rekrutuje i novinář, který knihu sepsal. U každého ročníku velmi jednoduše, ale poměrně věcně popíše nejdůležitější momenty jednotlivých závodů a součástí je i tabulka prvních 10 jezdců v závodnickém pořadí. Nemám moc možnost porovnávat s jinými knihami z prostředí F1. Tato se mi však líbila. Fotografie navíc ukazují, jak velký je technologický skok od úplně prvního monopostu F1, až po ty moderní.

Liga mistrů první republiky Liga mistrů první republiky Karel Vodička

Středoevropský pohár. Dnes už v podstatě zapomenutá soutěž, která kdysi byla nejdůležitější fotbalovou soutěží pevninské Evropy. A ano, jejím prvním vítězem byl klub z tehdejšího Československa. Celkově se klubům od nás podařilo soutěž vyhrát 4x. Sparta ji vyhrála 3x (byť jednou až v 60. letech, kdy už soutěž neměla takový zvuk). A Slavia ji také jednou vyhrála. Kniha je koncipována tak, že se nejdříve dozvíme základní informace o vzniku a formátu soutěže. Postupně také informace o každém jejím ročníku. Soutěž postupně přibírá týmy z dalších zemí včetně Švýcarska a Itálie a stává se tak každým rokem prestižnější. Kniha nám pak referuje o každém zápase českého klubu v daném ročníku, a to pomocí výňatků z dobových novinových článků. To může působit monotónně a někdo může mít problém prokousat se tehdejší češtinou. Vlastně to je ale nakonec mnohem lepší řešení, než o zápasech referovat dnešním pohledem. U každého zápasu navíc najdeme kde se hrál, kdo byl jeho rozhodčím, kolik na něj přišlo fanoušků a v jakých sestavách týmy nastoupily. V knize také najedeme skvělé dobové fotografie. Pro fanoušky našeho fotbalu vřele doporučuji. Vykreslí Vám to slavné období české kopané.

04.02.2024 5 z 5

Patrik Schick: Střelec za miliardu Patrik Schick: Střelec za miliardu Petr Čermák

Tak trochu nevím, co bych mohl napsat, abych knihu trochu vyzvedl z určité šedi. Bohužel knize nepomáhá fakt, že hlavní hrdina této autobiografie je pořád hodně mladý. Sice toho už za svůj život zažil dost (od nesmyslného vyhazovu ze Sparty, přes skvělá i horší období v Itálii, až po přestup do Leverkusenu). Autor se samozřejmě zaměřuje na 5 gólů Patrika na ME. To je sám o sobě skvělý počin, díky kterému nejspíš kniha také vznikla. Autor pak na můj vkus až příliš subjektivně adoruje Patrika Schicka a snaží se ho až příliš okatě vyzdvihovat nad ostatní. Sice souhlasím, když autor kritizuje Spartu za její přístup k mladému Patrikovi, ale autor v knize často kritizuje všechny kolem Patrikova příběhu a nesnaží se ani náznakem hledat nějaké Patrikovi chyby nebo nedostatky. Určitě bude lepší počkat si na autobiografii Patrika Schicka až po jeho kariéře, která snad bude zpracována více objektivně.

04.02.2024 2 z 5

Fotbalové devadesátky Fotbalové devadesátky Štěpán Filípek

Války mezi Petrem Machem a Borisem Korbelem o nadvládu nad českým fotbalem. Pletky fotbalových bossů se zákonem. Provázanost s mafií. Zkrátka devadesátky byly divoký i ve fotbale. Taky české fotbalové vesnice v první lize. Popis spousty skvělých zápasů našich klubů (Sparta vs Barcelona v roce 1992). Informace o reprezentaci, hráčích a trenérech, kteří se účastnili MS 1990 v Itálii nebo stříbrného ME 1996 v Anglii. Především rozhovor s tehdejším trenérem Dušanem Uhrinem st. je skvěle zpracovaný. Pro fotbalové nostalgiky je kniha super. Dá se navíc přečíst jedním dechem. Tady pan Filípek odvedl skvělou práci.

Fotbalové stadiony Fotbalové stadiony Jiří Vojkovský

Kniha je přehledná a nabízí spoustu informací o nejznámnějších fotbalových stadionech u nás i ve světě. V některých případech i jejich předchůdců. Nicméně informací o stadionech by mohlo být i více. Autor se věnuje u každého stadionu významným mezinárodním zápasům, které se na něm odehrály. Nicméně mě osobně by více zaujalo pár významných zápasů klubu, který na stadionu sídlí po celý rok.

04.02.2024 4 z 5

Víc než jen zápas: Fotbalová derby v Anglii Víc než jen zápas: Fotbalová derby v Anglii Miroslav Šifta

Kniha mapující rivality v anglickém fotbale. Dozvíte se o historii klubů a oblasti v níž sídlí, kořenů rivality mezi nimi, nejlepších hráčích a momentech, které jednotlivé kluby formovaly, případně změnily. Obzvlášť kapitoly ve kterých autor nastínil, jakým způsobem přeměnil Herbert Chapman Arsenal i celkový styl fotbalu oné doby, jsou vynikající. Spousta krásných fotografií pak jen dokresluje tuto lahůdku pro fanoušky fotbalu. Především pak toho anglického. Já sám miluji architektoniku anglických fotbalových stadionů. Nejlépe těch, které projektoval Archibald Leitch. Hned na několik z nich se k mé radosti dostane i v této knize. Něčím navíc jsou pak shrnutí působení českých fotbalistů v jednotlivých klubech. Od těch, kteří zanechali jen nepatrnou stopu, až po Petra Čecha, Milana Baroše, Vladimíra Šmicera nebo Tomáše Rosického. Jste-li fotbalový nerd, jako já, pak tuhle knihu rozhodně neopomeňte!

04.02.2024 4 z 5

Sparta - 130 let fotbalové historie Sparta - 130 let fotbalové historie Karel Felt

Další z knih mapující historii největšího a nejúspěšnějšího klubu v historii našeho fotbalu. Na začátku kniha na pár stránkách shrne historii klubu. Poté v ní až do konce najdete medailonky významných sparťanských fotbalistů a trenérů. Jejich příběhy a zkratku jejich kariér. Od bratří Rudlů a Malečkových, až po Adama Hložka s Dávidem Hanckem. Knihovna fanouška Sparty by tuto knihu rozhodně měla obsahovat.

04.02.2024 5 z 5

Tokio 2020: Oficiální publikace Českého olympijského výboru Tokio 2020: Oficiální publikace Českého olympijského výboru Jan Vitvar

Jednoduché shrnutí letní olympiády, všech disciplín a výsledků českých sportovců. Kniha je doplněna spoustou fotografií. Pokud nejste fanouškem olympijských her, pak Vás velmi pravděpodobně nikterak nenadchne.

04.02.2024 3 z 5

Šéf, Andrej Kvašňák Šéf, Andrej Kvašňák Stanislav Sigmund

Autobiografie zkoumající především kariéru jednoho z největších československých fotbalistů, vicemistra světa, legendy našeho a sparťanského fotbalu, šprýmaře a hráče na kterého chodily tisíce fanoušků. Sparta a její fanoušci si pana Kvašňáka nesmírně váží dodnes. Fanoušci ho sami zvolili sparťanem století. V roce 2013 byla hlavní tribuna na Letné pojmenována po něm. Donedávna tak byl jediným sparťanem, jehož jméno zastřešilo tribunu stadionu. Pokud si knížku přečtete, pak pochopíte proč.

04.02.2024 5 z 5

Hrdinové 2 - Největší příběhy českého hokeje Hrdinové 2 - Největší příběhy českého hokeje Ondřej Fuczik

Český (případně československý) hokej je stále pojem. Jak si vedla v průběhu historie naše reprezentace? Jací hráči a trenéři se nejvíce zasloužili o slávu našeho hokeje? Koho komunisté poslali se zlatou medailí na krku do uranových dolů? Kdo jako první z Čechů prorazil v NHL? Jaký význam mělo Nagano ve světě i u nás? Jaké české hokejové kluby získaly místní i mezinárodní věhlas? To je jen zlomek otázek na které tato kniha nabídne odpověď. Po velmi povedené publikaci o našem fotbale se nyní stejným způsobem dostalo i na hokej. A je to stejně povedené.

04.02.2024 5 z 5

Hrdinové - Největší příběhy české kopané Hrdinové - Největší příběhy české kopané Ondřej Fuczik

Pro fanouška českého, dříve československého fotbalu je tato kniha naprosto skvělá. Věnuje se českým i slovenským fotbalovým klubům, hráčům, trenérům i reprezentaci. Od začátků fotbalu u nás, až po současnost. Navíc je doplněna pěknými ilustracemi. Její výhodou je, že i přes velké množství informací se dá přečíst prakticky jedním dechem.

04.02.2024 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Velmi zajímavé čtení o historii jaderné havárie. Co se dělo před ní? Proč byly používány levnější prototypy jaderných reaktorů, či jak byla před operátory v elektrárně zakryta konstrukční vada (kterou jen z budovatelské socialistické lenosti nikdo neopravil), a která nakonec způsobila katastrofu. Ta byla nejdříve komunistickou partají v Moskvě podceňována, skrývána. Teprve po nějakém čase dochází komisi, která příčinu i důsledky havárie zkoumá, jak velký je její rozsah a co všechno bude potřeba udělat, aby se nestala ještě větší katastrofa. Seriál od HBO je skvělý. Pokud ovšem chcete pochopit historické a politické souvislosti havárie, a zároveň se něco dozvědět i o tom, jakým způsobem se proměnil jaderný průmysl po postupném rozpadu SSSR, tak tuto knihu doporučuji.

04.02.2024 4 z 5

Sedmdesát nejzajímavějších příběhů měst světa Sedmdesát nejzajímavějších příběhů měst světa John Julius Norwich

Spoustu historických informací o významných světových městech i jejich současnosti. Také popis významných památek, jejich staveb a architektonických úprav. Nechybí ani do detailu popsané fotografie. Jelikož o každém městě referuje historik nebo historička, zabývající se právě obdobím do kterého jsou informace o městu zasazeny, pak má kniha i velmi vysokou odbornou kvalitu.

02.02.2024 4 z 5

Legenda Sparta Legenda Sparta David Soeldner

Skvělá kniha obsahující veškeré informace o hokejové Spartě. Od jejích historických začátků, přes všechny tituly, rivality, významné zápasy, až po profily jednotlivých hráčů, trenérů a manažerů. Skvělá kniha nejen pro fanoušky Sparty, ale i českého klubového hokeje obecně.

02.02.2024 5 z 5

Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa Zikmund a Hanzelka s Tatrou kolem světa František Emmert

Vynikající kniha, která mapuje obě cesty slavných českých cestovatelů. Obsahuje zajímavé informace o obou cestovatelích, jejich dobrodružstvích, zážitcích i o svízelných situacích, kterým museli čelit. Také samozřejmě ukazuje omezení, které oba cestovatelé v tehdejší době bohužel museli překousnout. Kniha obě jejich cesty popisuje dostatečně dobře. Přesto je pouze lehkým, a také fotografickým průřezem. Pokud byste chtěli obě cesty pánů Hanzelky a Zikmunda "prožít" do detailu, tak bych doporučoval spíše dvě knihy sepsané přímo oběma cestovateli.

02.02.2024 5 z 5

Nagano 1998 Nagano 1998 Tomáš Procházka

Bohužel kniha o Naganu by neměla obsahovat jen pár rozhovorů s osobnostmi, které byly přímo na ledě a pár fotek. Určitě existují i knihy, které o Naganu referují mnohem podrobněji. Kniha byla krátká, a přesto nikterak čtivá. I pro knihomoly by bylo asi lepší pustit si o Naganu dokument, který zpracovala Česká televize.

02.02.2024 2 z 5

Kanonýr Lafi Kanonýr Lafi Karel Felt

Pro fanouška Sparty takřka povinnost. Střelec, který měl doslova čuch na góly. Rozebírá svoje začátky, proč se neprosadil v zahraničí spoustu zajímavostí z jeho kariéry. David Lafata je poměrně veliký introvert a takový hodný kluk. Takže nečekejte nějakou záplavu kontroverzních momentů. Pár se jich ovšem také najde.

02.02.2024 4 z 5