Fotbalové devadesátky

Fotbalové devadesátky https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503324/bmid_fotbalove-devadesatky-UkX-503324.jpg 5 17 7

Devadesátky – doba, v níž to skutečně žilo. Tedy spíš neskutečně. Svobodně, překotně, nevázaně, se vším dobrým i špatným, až divokým. A ve všech ohledech to platilo i pro fotbal – nejpopulárnější domácí sport, jenž se prolnul i s polosvětem, či rovnou podsvětím, vděčnou potravou detektivních retro seriálů. Publikace Fotbalové devadesátky tak prostřednictvím vzpomínkových témat i exkluzivních rozhovorů mapuje sportovní úspěchy se stříbrným EURO 1996, fenomén mecenášů v čele s Borisem Korbelem i čas „ještěrek“ na hlavě a návštěv Discolandu Sylvie, kde trůnil Ivan Jonák. Průvodci jsou krom jiných dva slavní fotbalisté, rivalové i parťáci, kteří byli při tom a v dobovém opelu podnikli speciální jízdu do minulosti: slávista Vladimír Šmicer a sparťan Horst Siegl.... celý text

MildeZ
13.04.2024 5 z 5

Za mě super doplnění některých již dříve známých faktů z oněch fotbalových devadesátek...

Kosta96
04.02.2024 5 z 5

Války mezi Petrem Machem a Borisem Korbelem o nadvládu nad českým fotbalem. Pletky fotbalových bossů se zákonem. Provázanost s mafií. Zkrátka devadesátky byly divoký i ve fotbale. Taky české fotbalové vesnice v první lize. Popis spousty skvělých zápasů našich klubů (Sparta vs Barcelona v roce 1992). Informace o reprezentaci, hráčích a trenérech, kteří se účastnili MS 1990 v Itálii nebo stříbrného ME 1996 v Anglii. Především rozhovor s tehdejším trenérem Dušanem Uhrinem st. je skvěle zpracovaný. Pro fotbalové nostalgiky je kniha super. Dá se navíc přečíst jedním dechem. Tady pan Filípek odvedl skvělou práci.

callahanh
14.11.2023 4 z 5

Poměrně komplexní kniha, která uceleně, i když malinko povrchně a až moc stručně mapuje, co všechno se ve zdejším fotbalovém rybníčku dělo těsně po převratu a snaží se upozornit na všemožné bizarnosti a unikátnosti, které byly opravdu jen v České republice (specifikum fotbalových vesnic hrajících nejvyšší ligu). Vůbec nevadí, že spíš než o knihu jde o několik vydání magazínů deníku Sport v jednom, takže vše je psáno časopisecky, jednoduše a přehledně. Asi tu toho mohlo být i víc, protože některým věcem se autor moc nevěnuje (kvalita televizních přenosů, fanouškovská kultura, zázemí stadionů), jako základní přehled toho, jak se dělal fotbal v raném kapitalismu, ale kniha poslouží parádně a připomene, jak moc byl nejpopulárnější sport propojen s těmi nejtemnějšími postavami českého podsvětí. Zároveň ovšem platí, že kniha se bude lépe číst těm, kteří tuto dobu pamatují a dokáží si dosadit jednotlivé události a postavičky do kontextu (mnohdy celospolečenského) než těm, pro něž je většina jmen jen pouhý pojem a encyklopedické heslo. 70 %

Venda32
07.08.2023 5 z 5

Výborně sepsané. Dobře rozdělené do jednotlivých kapitol. Doplněno zajímavými rozhovory. Kdo pamatuje tu dobu knihu asi ocení a docení více než ten, kdo jí má skoro jako encyklopedické vydání :).
Přečteno na v podstatě na jeden zátah.

snílkařka
26.05.2023 4 z 5

Zpracování knihy a kniha samotná byla dobrá a proto 4* nic méně jednu* uberu jen za to že si myslím že by to šlo udělat ještě lépe a rozšířit u ní témata i rozhovory lidí...a zajímavých hostů.Ale taky za mě dost smutná a hnusná co se týká špíny a peněz a nechutných a zvrácených lidí kdo ničí tuto krásnou hru a celkový sport vůbec.A vidíme to bohužel jako fanoušci pořád a z toho je nám smutno... Že s čistého sportu pro radost a spravedlnost a hrdost ze spravedlivého vítězství...Se stala jen pračka na peníze pro ty kterým je ve škerý sport u....A chtějí jen své peníze a slávu.A není to jen ve sportu... Člověk je ten největší sobecký predátor na této planetě nikdy nemá dost...A Dobrý Člověk který to chce změnit musí plavat v lidské džungli jako taková ryba která se buď utopí a nebo přežije každodenní nápor vyčuranych sobeckých žraloků...A pořád věří a bojuje že Boží mlýny meloun pomalu ale jistě .

Honza89
08.04.2023 5 z 5

Velmi poctivě a kvalitně zpracované fotbalové období nezapomenutelných 90. let. Nejvíce mě bavily vzpomínkové rozhovory, naopak myslím, že nebylo šťastné končit knihu kapitolou podsvětí. Na závěr to trochu zkazí požitek. Nicméně celkově se mi kniha moc líbila a fotbalovým fanouškům ji doporučuji.

koci.utd
11.01.2023 5 z 5

Fotbalová literatura je moje guilty pleasure a rukama mi prošlo téměř vše, co v ČR vyšlo. I proto vím, že za kvalitní fotbalovou literaturou je potřeba se vydat do zahraničí (zejména do Anglie). Fotbalové devadesátky jsou ale výjimka. Štěpánu Filípkovi a spol. se podařilo dát dohromady nesmírně poutavé čtení o extrémně divokém období našich novodobých dějin. Vše je proloženo zajímavými rozhovory s hlavními hybateli fotbalového dění v 90. letech a okořeněné o dnes už těžko uvěřitelné historky ze soukromí fotbalistů a jejich šéfů. 10/10