kolby kolby komentáře u knih

Vykoupení Vykoupení Nicholas Sansbury Smith

Výborná knižka. Dostal som presne čo som očakával od subžánru: napínavý dej, akciu, skvelé postapo prostredie, kreatívne kreatúry, svižné tempo. Žiadne logické ani dejové lapsusy sa nekonali. Kvalitná akčná nadupaná jednohubka. Teším sa na štvorku

17.04.2024 5 z 5

Převozník Převozník Justin Cronin

Cronin je iný. Človek má pri čítaní jeho kníh občas pochybnosti, či si vybral správne, či tomu niečo nechýba, alebo dostáva viac ako čakal, či chcel. Po prečítaní sa teší, že natrafil na niečo unikátne, čo nezapadá do žiadnej šablóny a získa istotu ,že dostal oveľa viac ako čakal. To potvrdzuje aj táto knižka. Teším sa na ďalšiu

07.04.2024 5 z 5

Úplne iný príbeh Úplne iný príbeh Stefan Ahnhem

Fabian Risk to nie je, ale určite to stojí za prečítanie. Mr. Ahnhem v doslove priznáva: "poďakovanie za nápad vyškrtnúť všetky kapitoly s Malín z Posledného klinca... Nebyť toho, táto kniha by nikdy nevznikla". Možno tam tie kapitoly mali zostať a Malín by dostala kvalitnejší (a hlavne hlbší, detailnejší, ucelenejší) príbeh. Dvojka bude isto lepšia.

04.02.2024 3 z 5

Nebezpečný Nebezpečný Colin Falconer (p)

Najlepšia kniha pána Falconera. Atraktívna téma s detailne vykreslenými postavami, silná pointa, naplno využitý rozprávačský talent pána písača. 120% zo 100% možných. Nenachádzam viac slov

28.12.2023 5 z 5

Zběsilost Zběsilost Colin Falconer (p)

Zbĕsilost - výstižný názov. Som zvedavý kedy sa Britom vráti všetok chaos, ktorý na svete spôsobili. Neprajem nikomu nič zlé, ale kúsok vlastnej medicínky má vždy správny výchovný aspekt. Kniha skvelá, krutá, smutná - stále nanajvýš aktuálna. 100%

26.12.2023 5 z 5

Výzbroj svetla Výzbroj svetla Ken Follett

(SPOILER) Výzbroj svetla je iný ako staršie "Piliere". Príbeh sa rozvíja pomalšie, má menej dramatických zvratov, je ako EKG krivka zdravého srdca s plynulým nábehom, potom sčistajasna Q pred Waterloo, R počas Waterloo a S po Waterloo. Popis bitky absolútne fenomenálny, zabúdal som dýchať, cítil som ten smrad, dym, strach, čistá adrenalínová jazda. Záver emocionálna pecka rovno na koreň nosa ;). Mr.Follet UMÍ. Mierne ma zneistela významná LBGTI+ vsuvka, akosi som to od Kena v tejto sérii nečakal. Ideme s dobou, či? Aj tak zaslúžených Five Stars.

12.12.2023 5 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Mr.Žamboch opäť v najlepšej forme. Lahôdka pre každého pravoverného fanúšika autora a jeho bohatej fantázie umocnenej skvelým a jedinečným štýlom. Nářez....

04.10.2023 5 z 5

Nočný dom Nočný dom Jo Nesbø

Bolo to mierne kingovské, ale nebol to King. A nebol to ani Nesbo. Nesbo má ostať Nesbom, nič viac, nič menej.

30.08.2023 2 z 5

Levie srdce Levie srdce Ben Kane

Zaujímavá časť európskej histórie. Trochu prekvapujúci Benov odklon od rímskeho štandardu, očakávania pokračovania vysoké. Predpoklad viaczväkovej ságy. Pomalší rozbeh, postavy a dobové reálie detailne prepracované, adept na dodatočnú piatu hviezdu. Len tak ďalej MR.Kane

17.08.2023 4 z 5

Co jsem řekl své dceři o ekonomii Co jsem řekl své dceři o ekonomii Janis Varufakis (p)

Posledných pár rokov našej novodobej histórie dáva (ziaľ) Janisovi za pravdu. Exponenciálne rastúca arogancia mocných nás exponenciálne rastúcim tempom privádza na okraj bezodnej priepasti. Janis ponúka riešenia, na ktoré je už veľmi neskoro. Systém by sme možno dokázali zmeniť, ale samých seba pochybujem. Skvelé a smutné čítanie, vhodné pre kategóriu od 15 do 101

31.07.2023 5 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Mr.Schätzing sa posunul o level vyššie. A ja konečne ZAČÍNAM chápať čo chcel ujo Schrödinger svojou mačkou povedať. Pekná knižka, nie z tých ľahkých. Som zvedavý čo za búdu na nás Herr Schätzing ušije o knižku ďalej.

19.06.2023 5 z 5

Smrtící Apollo Smrtící Apollo Chris Hadfield

Mr.Hadfield je muž množstva talentov. A píše mu to. Strhujúci dej, zrozumiteľné technické detaily, na "zlých" Rusov si človek už časom zvykol (z pohľadu júesej očakávaný a pochopiteľný štandard). Odporúčanie Andyho Weira na obálke malo váhu. Vychutnal som si do posledného písmenka. Bár by bolo takýchto kníh viac. 100%

17.06.2023 5 z 5

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

(SPOILER) Parádna "jízda". Zábavné kultúrne odkazy na každej druhej strane, dej odsýpal až taká rozkoš. Veľmi zábavné. Seknúť knihu v strede rozbehnutého vlaku mi však nepripadá ako šťastný marketing. Kľudne z toho mohla byť dlhšia 500-600 stranová vec za vyššiu cenu. Na dvojku sa ale teším.

05.05.2023 5 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Dôstojné zakončenie zaujímavej, napriek téme svižne napísanej trilógie z pera človeka, ktorý si dal námahu s dôslednou a detailnou domácou prípravou. Veľa som sa dozvedel, nenudil som sa, záver ma dostal do kolien.
Ľudia sa vekmi nemenia, história sa evidentne opakuje, paralely so súčasným stavom sú zarážajúce, som zvedavý ako dopadnú naše REPUBLIKY...

26.04.2023 5 z 5

Dospeláci v miestnosti Dospeláci v miestnosti Janis Varufakis (p)

Silné dielo s obrovským záberom, kde na tragickom osude jednej krajiny pán Yanis poukázal na aroganciu, svojvôľu, bezcitnosť a tuposť súčasnej európskej (nielen tej) vládnej garnitúry, ktorá sa pred snahou o dosiahnutie vlastných mocenských, osobných cieľov neštíti zbedačiť celý kontinent. Navyše mám podozrenie, že sa naša eurogarnitúra sama dávno stratila v chaose, ktorý spôsobila a netuší, aký je jej smer-úloha-cieľ. Smutné, strašidelné, veľmi, veľmi silné. Strana 541, 2.odstavec, 1.veta. Vrelo odporúčam každému premýšľajúcemu čítačovi. 6 hviezd z 5.

24.02.2023 5 z 5

Správna posádka: Americká cesta do vesmíru Správna posádka: Americká cesta do vesmíru Tom Wolfe

Fenomenálne dielo. Množstvo zaujímavých zákulisných informácií, detailne vykreslené charaktery a motivácie skutočných aktérov, dynamicky a pútavo napísané, literatúra faktu čítaná so zatajeným dychom zhltnutá za 3 dlhé zimné upršané večery. Zaujme aj nezainteresovaného "čítača". Vrelo odporúčam. Podľa predlohy natočený rovnomenný film z r 1983

23.01.2023 5 z 5

Krvavý mesiac Krvavý mesiac Jo Nesbø

Posledné 2 knižky s Harrym vykazujú klesajúci trend (mierne). Stále čítame Nesbovsky jedinečný štýl, kombináciu zbesilého tempa so zaujímavými postrehmi, úvahami, filozofiou. Postavy sú kus plochšie, činy a skutky menej prehľadné, chaos menej napínavý. Ku koncu dostaneme pekné polopatistické vysvetlenie, až tak nenadchlo. Také písanie pre písanie, aj keď stále na špičke škandinávskeho temného ľadovca. Harry sa unavil, aj keď sa evidentne ešte chystá zamiešať kartičkami. Inak fajn kniha, prečítaná za 5 večerov, tie predtým max za 2.

10.12.2022 4 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Celá séria bola tak trochu cez čiaru. Extrémne násilie za Extrémne krátky čas na Extrémne malom priestore, postavy s Extrémnymi náturami a Extrémnymi vzťahmi. Výborne sa to číta, pán Ahnem je veľmi dynamický ujo písač. Užil som tie jeho Extrémy. Istotne sa ešte časom zduje a napíše nám nejaký ten Extrémny epilóg s Dunjou (Extrémnou). Teším sa

29.11.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Desivá kniha. Tak príšerná, že som si ju nevychutnal. A to som sa nebál. Len som sa po celý čas cítil veľmi nekomfortne. Párkrát som ju chcel odložiť a viac sa k nej nevrátiť. Dočítané z úcty k Majstrovi. Majster pera, Majster zápletky, Majster charakterov, Majster príbehu, Majster emócií - najmä NEGATÍVNYCH. Ak mal v úmysle vo mne vyvolať to, čo som cítil počas čítania, tak sa mu to podarilo. Jednoducho Majster. Alebo starnem...

12.10.2022 2 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Zo začiatku som snahu o kontinuitu v archaickom štýle pána Stokera seniora oceňoval, potom ma to začalo unavovať. Od polovice knihy som čítal už iba z úcty tradícii. Pre mňa ploché, nezáživné, postavy nezaujímavé. Možno nemám správny vkus, alebo ma rozmaznal perfekcionizmus a fenomén Mr. Kinga

11.08.2022 2 z 5