KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

Všichni jsou zbrojnoši královi Všichni jsou zbrojnoši královi Robert Penn Warren

S opravdu velkou trpělivostí jsem se dobrala k těm několika silným momentům knihy, která je jinak přeplněna detailními popisy lidí, krajiny a prostředí, ale skutečné pocity a pohnutky hrdinů si můžeme jen domýšlet. Celé je to psáno povrchním novinářským stylem a přecpáno výrazy "ba, baže", "tak asi", a proloženými chleby /zřejmě se jedná o sendviče/. Guvernér Stark je normální korupčník, pokud je u moci, drží se ho spousta nohsledů včetně hlavního hrdiny Jacka Burdena. Vlastně ani nevíme, proč pro něj tenhle nedostudovaný pisálek pracuje a přejímá jeho demagogické názory, dokonce zrazuje své staré přátele. Na konci mu něco dojde (nazývá to Velké škubnutí), možná je trochu opatrnější ve vyslovování pravdy, aby neublížil svým blízkým.

31.03.2018 2 z 5

Jak zařídit byt Jak zařídit byt Vlasta Řezníčková

Kniha se zabývá zařizováním sídlištních bytů hromadné výstavby dobovým nábytkem, dnes pozbyla aktuálnosti. Užitečné je pro mne jen grafické značení zařizovacích předmětů.

01.03.2018 2 z 5

Sníh Sníh Svatopluk Čech

Krásná poezie ve starobylé češtině, oceňuji lyrické pasáže a celkové vyznění básně. Pomalý spád děje a autorovy politické názory odpovídají době vzniku na konci 19. století.

12.02.2018 3 z 5

Sága rodiny Škodů Sága rodiny Škodů Marie Korandová

Kniha mě zaujala především jako rodilou plzeňačku s osobním vztahem k popisovaným místům. Přinesla mi spoustu užitečných informací a inspiraci k přehlednému uspořádání rodokmenu vlastní (i když ne tak slavné) rodiny. Po jejím přečtení ještě lépe chápu, jak významná škodovka byla, proč zabírá tak velký prostor města a kde je tudíž jedna z příčin architektonické neuspořádanosti Plzně.

10.02.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Velice silná kniha svým obsahem. Autorova vize totalitní moci ovládající všechny myšlenky je a bude lákavá pro mnohé mocipány, zejména v dnešní době, kdy lze zneužít internet, sociální sítě, kamery, drony, klonování ...
Přeji si jen každé ráno se svobodně nadechnout a věřit, že když mám vypnutou televizi, není v ní žádná skrytá kamera ani odposlech.

04.02.2018 5 z 5

Souostroví Gulag - 3. díl Souostroví Gulag - 3. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Teprve po přečtení celé trilogie a okolností vzniku díla (pronásledování autora) jsem docenila jeho celkovou hodnotu jako mozaiky jednotlivých osudů a kroniku Souostroví. Jedná se o obdivuhodné dílo vhledem k tomu, že autor ho celé nikdy neměl pohromadě na stole, ale musel po částech pečlivě ukrývat.
Velmi čtivé jsou kapitoly o útěcích Bílé koťátko, nebo o povstání Čtyřicet dní v Kengiru, jiné jsou spíše literaturou faktu.
Vřele doporučuji všem komunistům a obdivovatelům třídně spravedlivé společnosti.

28.01.2018 5 z 5

Souostroví Gulag - 2. díl Souostroví Gulag - 2. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

V druhém díle Souostroví zůstáváme v běžném životě pracovního tábora, kdy některé části jsou poutavě zpracovány. Pobavilo mě, že mukly podle marxistické definice lze považovat za samostatný národ, obdivovala jsem autorův nadhled, ale vadilo mě, že se na některých místech ztrácí autorův osobní příběh. Přesto v kontextu celé trilogie dávám plný počet hvězdiček.

28.01.2018 5 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

První díl Souostroví mě šokoval hned na začátku tím, že sovětský režim si plánoval počty vězňů na nucené práce a velmi obtížně jsem se prokousávala celou peripetií osudů od zatýkání, přes nelidské mučení při vyšetřování, bezpráví při stanovení rozsudku, transporty, věznice... Při čtení mě definitivně docvaklo, odkud pocházely ty inscenované procesy v 50. letech u nás, kdy se obvinění veřejně přiznávali, kdo vymyslel škůdce a že bez všeobecného strachu a udavačství komunistický režim nemůže existovat. První část trilogie mi připadá nejdrsnější.

Velký spor věků Velký spor věků Ellen Gould White

Očekávala jsem historické pojednání, ale s tímto materiálem Adventistů sedmého dne nechci ztrácet čas. Autorka na konci knihy píše, že po novém zjevení Krista skončí věčný spor mezi dobrem a zlem a hřích už nebude existovat. Opravdu pěkná vize.

05.01.2018

Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich

Autentické vyprávění plné humorného nadhledu, osobních vzpomínek a emocí této jedinečné osobnosti není členěno na kapitoly, vypravěčský talent pana Wericha se nezapře, takže jsem měla problém se odtrhnout od čtení.
Pro další inspiraci: V knize je zmíněna kniha Jaroslav Ježek + Osvobozené divadlo od Václava Holzknechta, poprvé vydaná v roce 1957.

02.11.2017 5 z 5

Normální zázraky Normální zázraky Irena Obermannová

Knížka není žádný zázrak a ve většině příběhů se k zázraku ani neschyluje. Naopak velká část povídek vypráví o problémech normální hledačky dokonalého partnera včetně sexu, sebevědomě hlásající, že partnera nepotřebuje. Jen několik málo povídek je výborných, nápaditých a stojí znovu za přečtení. Z této nevyrovnané směsice vzniká mé vcelku průměrné hodnocení této knihy.

24.10.2017 3 z 5

Nevysvětlitelné záhady Nevysvětlitelné záhady Viktor Farkas

Naprostá bomba, doporučuji - ale raději ne před spaním.

21.10.2017 5 z 5

Pohroužení Pohroužení Daniel Strož

Uf, s vypětím sil jsem to dočetla.
"Druhý obraz....Vpředu je spuštěna dobře viditelná šipka s dvěma nulami po obou stranách a s textem MUŽI I ŽENY. Otáčí se jako korouhvička a ti, kteří zrovna musejí, odcházejí směrem, který právě naznačuje ."
holt člověk občas šlápne do h....
Hra končí společným zpěvem Internacionály ....
Doporučuji jako ukázku, co všecko může být vydáno.

12.10.2017 odpad!

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Tato perla mojí knihovny čekala skrytá za nenápadným obalem, zřejmě než jsem na ni čtenářsky dozrála. Najednou mi padla do ruky a od prvních stránek bylo jasné, že je to umělecký skvost. Nelze nic dodat, v komentářích ke knize už bylo napsáno všechno.

12.10.2017 5 z 5

Jóga v životě současného člověka Jóga v životě současného člověka Květoslav Minařík

Pro mě to není k přečtení na jeden zátah, spíš budu číst po částech a průběžně se z ní učit. Některé věci tvrdí pan Minařík dost dogmaticky (např. soustředění na nohy), proto bych byla opatrná: než to budu aplikovat, chci to zkonzultovat se svým učitelem jógy.
....
Pročetla jsem několik dalších kapitol a opravdu to není kniha pro mě, jelikož jsem dosud na úrovni jama - nijama - ásány - pránájáma, a tohle je opravdu pro pokročilé zájemce odhodlané zbavit se nejen závislostí, ale i radostí a všech emocí a věnovat se jen duchovnu. Možná za pár let k tomu dospěju.
Knihu jsem nedočetla, takže ji nehodnotím.

09.10.2017

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Ovlivněna filmem jsem čekala zábavnější čtení, ale sám autor v úvodu předesílá, že není zkušený spisovatel, proto se bude držet holých faktů. A tak to je, byla to dřina dočíst všechny anabáze s opakovanými útěky až do pobytu ve Lhase, kde už to bylo malinko stravitelnější. Jako literatura faktu velmi cenné včetně mapky pochodu, proto hodnotím poměrně vysoko.

19.09.2017 4 z 5

Jak zabít Moniku Jak zabít Moniku Candace Bushnell

Naivně napsaná knížka pro "blondýny", první dvě třetiny večírky se šampaňským a tlachání ze Sexu ve městě, pak se objevuje zajímavý příběh, ale celé je to tak uměle natahované, že ani překvapivý závěr to nespravil. Prostě slovy klasika: byl by to námět na román, dostat to do ruky pořádný spisovatel.

25.08.2017 2 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Klasický vesnický román, hlavně grunt a peníze ..... místy jako kdybych slyšela vyprávět a nadávat svého dědečka.
Kdyby jen Klostermann tušil, že šumavský les znovu naroste a kůrovcová kalamita se bude po více než 100 letech opakovat! Co by asi napsal o současném Národním parku Šumava, ekologických aktivistech, byrokratech, a o morálce těch, kdo na tom zbohatli?

15.08.2017 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Knížka mého dětství, kterou jsem přečetla vnukovi, je nestárnoucí, a proto si zaslouží plný počet.

15.08.2017 5 z 5

Gepard Gepard Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Lyrické vzpomínkové vyprávění starého šlechtice dona Fabrizia na přelomu 19. a 20. století na Sicílii mistrně líčí atmosféru tohoto ostrova zalitého sluncem, žijícího si svým tradičním životem, který nechce změnit ani po připojení Sicílie k Itálii Garibaldim. Pyšný Don Fabrizius je prototyp sicilského kmotra, který vládne a umírá s grácií končícího šlechtického rodu pod znamením Geparda, když pomohl zajistit budoucnost svému synovci Tancredimu, kterého měl raději než své vlastní děti. Román je psán stylem ironizujících memoárů, postrádá složitější zápletku. Tak úplně mě to nechytlo.

15.08.2017 3 z 5