knihomolkajanca knihomolkajanca komentáře u knih

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Ranhojička od australské spisovatelky Lynette Noniové před časem doslova zavalila sociální sítě. V zahraničí má tato autorka již na kontě mnoho úspěšných knih. U nás je titul Ranhojička jejím debutem, ale během krátké chvíle si získala spoustu nadšených fanoušků. Není divu. Tohle je totiž kniha, která dokáže překvapit i ostřílené fanoušky YA fantasy, a navíc nabízí příběh z neobvyklého a opravdu drsného prostředí.

Zalindov je nehostinné místo, které mi mnohdy svým vykreslením připomínalo koncentrační tábory. Představivost čtenáře navíc podpoří perfektně zpracovaná mapa vězení na začátku knihy. To vše ale zdaleka není ten největším plusem této knihy. Tím jsou jednoznačně postavy.

Hlavní hrdinku Kivu si nejde nezamilovat. Má pohnutou minulost a celkově její charakter autorka skvěle zpracovala. V průběhu celého příběhu postupně odkrývá střípky z jejího života, díky čemuž budete absolutně rozumět jejím činům. Kivě však konkurují i další postavy, se kterými se v Zalindově potkáte. Dokážou do tohoto temného světa vnést vtip i spravedlnost. Mezi nimi však jednoznačně vyčnívá Jaren. Nemohla jsem se dočkat, až poodhalí roušku svých četných tajemství a těšila se na každou scénu, v níž se objeví.

Neméně silnou stránkou Ranhojičky je její nepředvídatelnost. Ač je tempo první poloviny průběhu trochu pomalejší, v celé knize dojde hned k několika velkým zvratům, jež vám od ní nedovolí odejít. A jsem si stoprocentně jistá, že většinu z nich nedokážete odhadnout. Vše postupně graduje, budete tajit dech a hltat každou další stránku. Ale ten konec? V momentě, kdy dočtete poslední stránku, budete okamžitě toužit po dalším díle.

Ranhojička je tak velmi povedeným startem nové fantasy série a na své si přijdou i fanoušci slow burn romantiky. Překvapí vás nápaditostí, propracovaností i spádem. Ranhojička je prostě a jednoduše příběh, který vás chytne za srdce.

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

16.08.2022 5 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Tak tohle byla zase jízda! Po dlouhém čekaní jsem měla obavy, zda si autorka dokáže udržet vysokou laťku, které sérii nastavila. Ale Shannon předvedla, že zkrátka umí.

Když jsem se do světa jasnovidců znovu ponořila, velice jsem ocenila seznam důležitých postav, který najdete na konci knihy. Ten totiž nenabízí pouze suchý výčet jmen, ale i stručný příběh každé postavy, což mi po těch letech skvěle pomohlo osvěžit paměť. Ale teď už k tomu, co všechny zajímá nejvíce.

Příběh mě dokázal vtáhnout v podstatě okamžitě. Autorka má svět skvěle vystavěný, zachází do detailů a znovu mě dokázala ohromit neobvyklým systémem magie. Ano, tady to šlape doslova jako švýcarské hodinky. Paige čekají náročné časy, a to nejen z hlediska cílů, které si sama vytyčila. V minulém díle si sáhla na dno fyzických a psychických sil a potřebuje se s tím srovnat. Prožijete s ní obavy i strachy, budete s ní společně strádat i se zotavovat. Zažijete napětí, intriky, zrady i romantiku… A k mému potěšení tentokrát kromě Paige dostal daleko více prostoru můj oblíbenec Strážce. Zvláštní, odtažitý, tajemný, přesto laskavý a vzbuzující důvěru. Ti dva spolu fungují dost dobře, jen u Paige bych ocenila méně sebevražedných sklonů a tajnůstkaření. Je díky tomu docela předvídatelná…nebo alespoň pro mě. A možná by občas mohla mít o něco méně štěstí.

Přesto se ale nemusíte bát, že byste se u této bichličky nudili. Od začátku se na vás pomalu valí jedna událost za druhou, takže si spíš budete přát, abyste knihu vůbec nemuseli odkládat. A garantuji vám minimálně jeden totální WTF moment, kdy budete valit oči až navrch hlavy. Po dočtení budete autorku možná proklínat a zároveň se modlit… Modlit, abyste na další díl nemuseli čekat dalších pět let. Takové konce by se totiž měly zakázat!

Na závěr ještě pochválím vizuální zpracování knihy. Obálku miluju a řadím ji mezi nejkrásnější kousky v mé sbírce. A pokud jste sérii ještě nečetli, neváhejte. Je totiž skvělá.

Hodnocení: 85%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji nakladatelství Host.

28.07.2022 4 z 5

Antikódy Antikódy Václav Havel

Hodně zajímavé a musím říct, že svým způsobem mě tohle dílo nadchlo. Když člověk vezme v potaz dobu, režim, kdy kniha vyšla...No, věřím, že tehdy kniha musela soudruhům hodně zvednout mandle. Výborné a určitě se ke knize ještě někdy vrátím. Zároveň se chystám i na další Havlova díla. Doporučuji!

11.07.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Po neuvěřitelných více než 12 letech jsem se k sérii Harry Potter vrátila prostřednictvím audioknih. A byl to i tentokrát opravdu kouzelný zážitek. Ačkoliv příběh má své mezery, Rowlingové se zkrátka nedá upřít, že stvořila úžasný svět, který pohltí čtenáře od těch nejmenších po nejstarší.

Kámen mudrců je hodně pohádkový, nicméně užila jsem si ho naplno a věřím, že si tento zážitek ještě znovu nejednou zopakuji.

11.07.2022

Van Van Melanie Moreland

Celá tato série je oddechovka, jak má být. Nicméně nic víc, ani nic míň od toho nečekejte. Celkově jsou knihy dost přeslazené, jedou podle té stejné šablony, ale účel plní skvěle. Pokud chcete vypnout mozek, na nic nemyslet a jen si užít pořádnou romanťárnu, tady jste na správné adrese.

Van byl nicméně hodně sympatický hlavní hrdina. Docela jsem si myslela, že mi bude při čtení vadit skutečnost, že se okolo ochomejtá i dítko, které já v knihách příliš nemusím. Nicméně tady vše bylo nadávkováno v té správné míře. Liv mě už tolik nenadchla a s odstupem času už mi ani příliš neutkvěla v paměti. Na rozdíl od Vana.

Zápletka byla poměrně předvídatelná, stejně jako dějová linka. Na mě tu bylo až příliš mnoho sladkých momentů, ale ve chvíli, kdy jsem po knize sáhla, mi to docela vyhovovalo. Také by za mě autorka mohla trochu ubrat těch bratrských momentů mezi chlapy. Linou se celou sérií a na mě je to zkrátka trochu moc naivní.

Shrnuto a podtrženo - příjemný oddech, nicméně za mě tato série už bohužel vyčerpala svůj potenciál a dále v ní pokračovat nehodlám.

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Tohle je jedna z knih, která mě jednoznačně ulovila na svou překrásnou obálku. Anotace pak mé rozhodnutí se pustit do této série jen utvrdila.

Hlavní hrdinka Audrey Rose je sedmnáctiletá dcera váženého šlechtice. Očekává se od ní, že se jako správná mladá dáma bude účastnit všech možných čajových dýchánků a brzy si najde ženicha. Místo toho ji to ale táhne k podivínskému strýci do jeho laboratoře, kde se od rána do večera spolu s jeho pomocníkem Thomasem hrabe v mrtvolách. Když se však Audrey pod ruce dostanou brutálně zavražděné ženy, nakonec se na vlastní pěst pouští do pátrání po sériovém vrahovi. Podaří se jí krvelačného šílence dopadnout nebo při své bláhovosti nakonec sama přijde k úhoně?

Pokud máte rádi odvážné a silné hlavní hrdinky, tuto knihu si oblíbíte od první strany. Audrey mi byla velmi sympatická svou svéhlavostí, chytrostí a hlavně tím, že v této nelehké době, kdy všemu vládli muži a ženy měly za úkol jen vyšívat a chodit na čajové dýchánky, neúnavně bojovala za práva žen. A že to mnohdy neměla lehké. Předsudky společnosti a přísný otec jí to vůbec neulehčovali.

Audrey ale není jedinou skvělou postavou v příběhu. Strýcův pomocník Thomas je nejen inteligentní, ale také správně přidrzlý mladý muž. Jeho pošťuchování s Audrey knihu odlehčilo a dodalo šmrnc.
Milovníci detektivních příběhů si přijdou na své, a přestože vraha jsem zhruba od poloviny knihy měla na mušce, za což musím knize strhnout pár bodíků. Popisy vražd mohly být klidně o něco detailnější, ale i tak měl příběh hezky temnou atmosféru. Celou knihou se line i lehčí romantická linka, při které jsem si uvědomila, jak tehdy všechno bylo trochu jiné a složitější. Na závěr si autorka připravila i shrnutí historických nepřesností, což jsem jako člověk zajímající se o true crime ocenila.

Osobně bych knihu rozhodně nezařadila do hororu, ale i tak ji moc doporučuji.

11.07.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

„Válka nerozhoduje o tom, kdo má pravdu. Válka rozhoduje o tom, kdo přežije.“

Tak tohle byl velice zajímavý příběh! Jelikož patřím mezi dlouholeté fanoušky fantasy, je pro mě docela těžké najít něco, co mě doopravdy překvapí. A Makové válce se to rozhodně povedlo. Je to kniha, kde se kloubí světlo s temnotou, prodchnutý magií, který vás dostane svou atmosférou Dálného východu. Ta na vás bude dýchat doslova z každé stránky a pro mě byla vítanou změnou.

Hlavní hrdinku Rin hned tak něco nerozhází. Je opravdu houževnatá, má pevnou vůli a jde si za svým. Nečekejte, že s ní budete vždy souhlasit. Je to totiž hrdinka, která kromě svých silných stránek má i své chyby a občas sklony propadat temnotě. O to více mě ale zajímal její vývoj do jisté míry jsem byla zvědavá, kam až někdy dokáže zajít. Celá zhruba první polovina knihy je věnována výcviku na Sinegardu, který mě neskutečně bavil. Pokud patříte mezi fanoušky Písně krve od Anthonyho Ryana a výcvik Vélina jste si užívali, pak s Makovou válkou určitě nešlápnete vedle.

Druhá polovina knihy je o poznání dramatičtější než ta první. Užijete si boje, ale i magii, která má dost neobvyklou podobu a skvěle zapadá asijské kultury. Kromě dramat se však připravte na pořádnou dávku temnoty. Kuangová se při psaní příběhu inspirovala čínsko-japonskou válkou a při popisování válečných hrůz si rozhodně nebere servítky. O to více je čtení mrazivější, protože si moc dobře budete uvědomovat, že tohle všechno se doopravdy stalo. Celkově se kniha ale dotýká spousty závažných témat, a proto bych knihu doporučila určitě spíš odolnějším čtenářům. Válka, vraždy, šikana, sebepoškozování, drogy i sexuální násilí. To vše na stránkách Makové války najdete.

Maková válka je velmi povedený rozjezd série. Už jen skrz to, jakou část lidské historie nám připomíná, si pozornost rozhodně zaslouží. Osobně se už teď moc těším na pokračování.

Hodnocení: 85%

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Už rozumím tomu, proč na tuto knihu každý pěje jen samou chválu. Je to jednoduše proto, že Rebelkám se jen velmi těžko něco vytýká. V rámci svého žánru totiž splňuje vše na jedničku. Kniha je neskutečně čtivá. Na čtení si tedy vyhraďte ideálně celý večer, protože ji nebudete chtít pustit z ruky. Hlavní hrdinka mi neskutečně padla do oka, stejně tak i vévoda. Ona je odvážná, sarkastická, má na vše odpověď. On je chladný, nepřístupný, ale má svou čest. A oba jsou chytří! Ach, jak já zbožňuju, když jsou hrdinové chytří! Můžete se tak připravit na skvělé slovní přestřelky plné sarkasmu a vtipu.

A to je další věc, kterou rozhodně musím vyzdvihnout. U Rebelek jsem se dost nasmála, a co víc, jednalo se o inteligentní humor! Celým příběhem se line i zajímavé téma sufražetek. Čtenáři poskytuje lehký náhled do toho, jak to v minulosti měly ženy těžké, a navíc to do děje přineslo i nejednu zajímavou situaci. Ano, je mi jasné, že je to jen fikce, ale přeci jen, člověk se zamyslí nad tím, že to, co dnes my ženy bereme jako samozřejmost, pro nás musel v minulosti někdo vybojovat. Když k tomu všemu přičtu i ne úplně prvoplánovou romantickou linku a peprné scény v té správné míře, máte jasného adepta na 5 hvězd.

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Hra o dědictví je jednoznačně jedna z těch knih, co vás na první pohled dostanou svou obálkou. Přesně kvůli ní jsem po knize sáhla i já. Nečetla jsem ani anotaci a na první dobrou jsem čekala fantasy. Ani nevíte, jak jsem za tento omyl ráda, protože je dost možné, že jinak by se ke mně vůbec nedostala. A to by byla velká škoda! Tajemství, napětí, zajímavé zvraty i zakázaná láska – nic z toho tady nechybí a upozorňuji, že se jedná opravdu o vysoce návykové čtení.

Když už bychom měli škatulkovat, nejvíce by Hra o dědictví zapadla do lehkého young adult thrilleru. Pokud si právě teď říkáte, že už na tohle čtení asi budete moc staří, tak vás zarazím hned na začátku. Já sama už do cílové kategorie dávno nepatřím, a přesto jsem knihu slupla téměř na jeden zátah. Kromě toho, že je Hra o dědictví neskutečně čtivá, nenechá vás odejít hlavně skrz spoustu otazníků, které se vynořují snad na každém kroku. Sídlo rodiny Hawthornových je jedna velká záhada, ale samotní Hawthornovi jsou snad ještě tajuplnější. Neustále mluví v rébusech, naznačují, ale kde je pravda, nebudete tušit až do samotného konce.

Avery si oblíbíte. Je to chytrá holka, ale stojí proti ní celý klan. A hlavně čtyři okouzlující sourozenci Hawhornovi, kteří charismatem doslova překypují. Dodávali příběhu šťávu a dlouho nebudete vědět, na čem u nich stojíte. Jen těžce se rozhoduji, kterého z nich jsem si oblíbila nejvíce. Milovat je totiž budete všechny! Na své si tady rozhodně přijdou i milovníci romantiky, takže se připravte na pořádné jiskření.

Jediné, co bych knize vytkla, je samotný závěr. Čekala jsem trochu větší wow, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první díl série, tuším si autorka nechala pár es v rukávu do dalších dílů. A na ty já se tedy rozhodně chystám, protože mě Hra o dědictví nejen neskutečně bavila, ale navíc jsem nic podobného ještě nečetla.

2071 2071 Andrej Líbal

Hlavním hrdinou je Sam, žijící v Praze v roce 2071, kdy technologie už postoupila tak daleko, že se začaly provádět i operace nesmrtelnosti. Sam se díky své práci stal jedním z těchto vyvolených. Tedy až do chvíle, kdy jej obviní ze špionáže pro východní mocnosti. V tu chvíli je jeho život vzhůru nohama. Snaží se dokázat svou nevinu, ale v patách má agenty a v hlavě jedinou myšlenku. I nesmrtelní mohou zemřít.

V situaci Sama bych se tedy rozhodně octnout nechtěla! Spousta otázek okolo jeho vlastního života ho pronásleduje kudy se hne, a navíc si díky vyspělým technologiím nemůže být nikdy jistý, zde jej někdo nesleduje. Ano, tohle byl opravdu solidní rozjezd a barvité popisy technologií skvěle navodily atmosféru budoucnosti. Autor je měl promyšlené opravdu do detailu a líbilo se mi, že vzal při popisu budoucnosti v úvahu i možný vývoj problémů současného světa. Například to, že by v budoucnu voda mohla být na příděl.

Čím více Sam pátrá, tím více otazníků se objevuje, takže jsem u knihy hodně přemýšlela. Zároveň mi ale přišlo, že Sam má v některých situacích až příliš mnoho štěstí. Byla jsem tedy ráda, že na tohle všechno mi příběh dokázal postupně dát odpověď. Co jsem ale naopak postrádala, byla nějaká větší a drsnější akce. Vybavuji si dvě situace, kde mohl děj skvěle vygradovat, ale nestalo se tak. Chvílemi jsem tak lehce ztrácela pozornost, což je škoda. Já totiž chtěla mít o Sama pořádný strach a číst se zatajeným dechem!

Z vedlejších postav mi nejvíce sedla Ariel, u níž mě mrzelo, že s námi nebyla po celou dobu. Ani Tom ale nebyl k zahození a klidně bych si střihla pokračování, kde bude v hlavní roli.

Na závěr ještě zmíním, že kniha obsahuje i stylové ilustrace v černo-červeném provedení, které dobře dokreslují děj.

Hodnocení: 75%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji autorovi. :)

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Z krve a popela – kniha, okolo které nastal neuvěřitelný hype, až se nakonec dostala i ke mně.

Ach, bohové! Začátek knihy vypadal tak slibně! Akce hned na začátku a autorka se nebála uhodit i na lechtivější notu, takže se rovnou seznamujeme také s Hawkem. Co vám budu povídat, je to zkrátka fešák, co vás přinutí číst dále.

O několik desítek stran dále však moje nadšení začalo opadat. Hawk mizí (ach, bohové ), zaměřujeme se na Poppy a svět okolo ní. A v tu chvíli jsem si s autorkou přestala rozumět. Hrdinka, která měla být silná a zajímavá, mě nudila, rozčilovala a nedokázala jsem pochopit její kroky. Svět, který mě nejspíš měl ohromit, mě neskutečně nudil a s každým dalším detailem jsem si přála, aby už byl konec. Máme tady i nějaké to intrikaření, což pro mě často bývá oblíbená část knihy. Ani tady to bohužel nevyšlo.

Ach, bohové, moje krize trvala dlouhých 250 stran! 250 stran, které bych z knihy nejlépe úplně vyškrtla a opravdu jsem kroutila hlavou nad tím, že někdo Z krve a popela může přirovnávat k Maas. Ne, já tady bohužel mnoho podobností neviděla. Okolo strany 300 ale naštěstí nastal zlom. Konečně přichází akce, dokonce přišel i vtip a události začínají docela rychle nabírat na obrátkách.

Akce, erotika, akce, erotika…Ach, bohové, autorka se s tím ke konci nemaže a já se přistihla, že se mi kniha najednou čte sama. Škoda, že tento pocit nepřišel o pár set stran dříve. Lehce mě zklamalo, co se z jednotlivých bytostí nakonec vyklubalo, protože jsem čekala něco originálnějšího, ale i tak mě kniha konečně dostala.

A pak přišel konec. Co to tam autorka zase provedla? Co ta poslední věta? Ach bohové!?
Mé rozčarování nebralo konce. Dlouho jsem váhala, zda v sérii pokračovat. S odstupem času ale dávám červenou. Autorka si podle mého nedokázala poradit s velkým rozsahem knihy, hlavní hrdinka mi nepřirostla k srdci a jako bonus jsem si ze čtení odnesla alergii na slovo panna. A taky hlášku ach, bohové…kdybyste si náhodou nevšimli.

Hodnocení: 45%

11.07.2022 2 z 5

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Mě osobně skutečné zločiny nesmírně zajímají a svým způsobem i fascinují. Poslouchám podcasty, občas mrknu na dokument, takže když se na ig vynořila tato kniha, bylo jasné, že si ji musím přečíst.

Publikace je rozdělena do několika částí. Všechny se spojuje jedno ústřední téma, a tím je promlčecí lhůta. V Česku je totiž stále možné promlčet i ty nejtěžší zločiny jako je vražda nebo znásilnění.

Vražda – promlčena za 15 let, v případě obzvlášť brutálních případů za 30 let

Znásilnění – 5-15 let, podle újmy oběti

Téma vás jednoznačně donutí přemýšlet. Jsou tyto lhůty dostačující? Jak je vůbec možné promlčet něco jako vraždu? Ne/promlčeno probírá zločiny, jejichž viník už nikdy nebude potrestán, i kdyby se našel. Případy, které se promlčení blíží mílovými kroky. A nabízí i srovnání se zahraničím. Přečtete si výpovědi pozůstalých, kteří nikdy nedojdou uzavření, a to vše je doplněno i o mnohdy docela morbidní fotografie.

Kniha se jen velice těžko odkládá a já ji nepustila z ruky, dokud jsem nedočetla. Přesto ale mám pár výtek. Iritovalo mě časté opakování informací. U extrémně krátkých kapitol a malého rozsahu knihy to totiž nebylo zapotřebí. Další věc byla bulvárnější poloha celé knihy a občas jsem si připadala jako při čtení Blesku. Raději bych to, že se pozůstalí s vraždou blízkého nesmířili, slyšela z jejich vlastních úst než od autorů, kteří si to domysleli na základě výrazu jejich tváře.

Ne/promlčeno bych doporučila hlavně těm, kteří se o tématiku zločinů až tolik nezajímají nebo případně v této oblasti nemají tolik načteno a nakoukáno. Mně nepřinesla tolik nových informací, ale bylo příjemné si některá fakta zopakovat.

Nejvíce šokující mi však přišla lhostejnost některých svědků a slova „slyšela jsem volání o pomoc, které se několikrát opakovalo, a když utichlo, šla jsem spát“ mi budou v hlavě znít ještě dlouho.
Nebuďte lhostejní. Nemusíte jít chytat vraha, ale zvednout telefon a zavolat policii vás nic nestojí. A někoho jiného to naopak může stát život…

Profesor Sympaťák Profesor Sympaťák Leisa Rayven

Jestli já u romantiky něco miluju, tak jsou to hate/love romantické linky. A tady, dámy a pánové, vás čeká jedna opravdu ukázková. Hlavní postavy Ash a Jake jsou skvěle propracované, včetně jejich minulosti, kterou čtenář odhaluje postupně. Právě díky tomu na mě působily opravdově, uvěřitelně a všechna ta „nenávist“ mi dávala smysl. Taky jsem toužila odhalit, co za tím stojí, a to mě pohánělo ve čtení dál. Dokonce jsem zůstala číst až do dvou do rána, a to je u mě rozhodně dobré znamení.

Musím ale přiznat, že prvních 50 stran jsem si knihou nebyla úplně jistá. Chvíli trvá, než se náš „Profesor“ dostane na scénu, a navíc byly v této části úryvky poezie, ze které jsem nesdílela stejné nadšení jako hlavní hrdinka. Ovšem jakmile se vynořil Jake… byla jsem lapena. Ten chlap je zkrátka mňamózní a chemie mezi ním a Ash byla skoro hmatatelná. Připravte se ale, že je to hodně slooow buuurn romantika. Při čtení jsem byla napnutá jak kšandy a hlavou se mi honilo „Tak cooo, už bude ta pusaaa? :D Ale ve finále to příběhu jen prospělo a vývoj vztahu dával smysl.
Velkým plusem pro mě bylo i prostředí nakladatelství. Co vám budu povídat, jako správného knihomola mě prostě bavilo pozorovat vznik knihy.

Samotný závěr je tak trochu klišé a čeká vás také jedna hodně předvídatelná scéna. Nicméně po té jízdě předtím, mi to zase tolik nevadilo.

Tenhle příběh jednoduše za přečtení stojí a já ho teď nějakou dobu budu určitě všude doporučovat.

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Tak tato kniha se mi neskutečným způsobem trefila do nálady. Čekala jsem více fantasy, méně romantiky, ale nakonec jsem moc ráda, že všechno bylo v příběhu přesně tak, jak ho autorka napsala. Někdy totiž člověk potřebuje něco oddechového. Něco, u čeho se občas zasměje. A něco, po jehož dočtení se bude cítit dobře. Věřte, že Pýthie tohle všechno splňuje a přišla mi pod ruku v tu nejlepší možnou chvíli.

Autorka píše neuvěřitelně čtivým stylem, takže se připravte na to, že Pýthie pro vás bude záležitost maximálně na dva večery. Celá kniha je psána ich-formou a díky střídání pohledů obou našich hrdinů si budete moct naplno užít vše, co se jim honí hlavou. Já si Lis i Romaina oblíbila, zejména tvrdohlavost obou z nich a jejich dialogy plné sarkasmu. A jistě potěším i všechny milovníky hate/love romantických linek. Tady si opravdu přijdete na své. Mně bylo sympatické i odlehčené pojetí celého příběhu, kdy nebyla nouze o vtipné situace, při nichž jsem někdy opravdu ze srdce zasmála.
Fantasy část příběhu je docela dost upozaděna, i když v určitých momentech samozřejmě hraje docela důležitou roli. Pokud však po Pýthii sáhnete hlavně kvůli fantasy, budete zklamaní. Fantasy prvky spíše samotný příběh jen dokreslují, než že by ho vyloženě utvářely. Připravte se hlavně na pořádnou nálož romantiky, protože to je to, o co tady jde.

Pro mě bylo lehkým zklamáním samotný závěr knihy. Čekala jsem větší drama, pořádný rozkol, spoustu emocí a velkolepé rozuzlení. Možná jsem jen megaloman, ale tohle mi v příběhu chybělo, stejně jako výraznější použití věšteckých schopností Lis a Romaina. Autorka měla skvěle našlápnuto a za mě potenciál zajímavého nápadu nebyl úplně využit.

I přes tyto nedostatky jsem ale knihu doslova zhltla na jeden zátah a až budu někdy potřebovat vytáhnout z trudomyslnosti, určitě po Pýthii znovu sáhnu. Protože tohle je jedna z feel good knih – vtipná, čtivá, oddechová.

Hodnocení: 70%

Za recenzní výtisk moc děkuji Knihy Dobrovský.

Inkoust a pečeť Inkoust a pečeť Kevin Hearne

Tak tohle byl velice příjemný návrat do světa železného druida. Kevina Hearneho si zkrátka získal mé srdce svým svérázným a osobitým humorem, takže se na každou jeho knihu vždy těším. Málokdo mě totiž dokáže rozesmát při čtení tak jako on.

Tentokrát si pro nás připravil úplné nové postavy. Oproti dobře a mladě vypadajícímu téměř nesmrtelnému Atticovi z Kronik železného druida tady máme důchodce Ala na sklonku života, jehož největší chloubou je jeho dobře udržovaný knír. Tento kontrast se mi moc líbil a osobně vždy oceňuji, když hlavní hrdinové nejsou jen krásní a bezchybní. Alovo prokletí je navíc velkým handicapem. Musí se s ním vypořádávat opravdu na každém kroku, ale o to více je zajímavější a dodává mu to ten správný šmrnc.

Kevin Hearne se zde rozhodl zachovat koncept hlavního hrdiny a pomocníka, do jehož role i tentokrát osadil velice neobvyklou postavu šotka. A já vám mohu zaručit, že vás bude bavit. Slovní přestřelky, ironické poznámky i komické situace – o to všechno díky němu v knize rozhodně není nouze.

Přestože tempo příběhu je o něco pomalejší než jsem zvyklá ze základní série (přeci jen tady máme v hlavní roli důchodce a nikoliv mlaďocha v rozkvětu), nezapomněl si autor připravit i několik pořádných bojových scén. Nemusíte se tedy bát, že byste se u knihy nudili. Vyprávění je čtivé, svižné, plné originálních nápadů, ale i peprnějších slovíček. Ty zde však nepůsobí nepatřičně a ke stylu tohoto autora už tak nějak patří.

Jedná se sice o spinoff k původní sérii, do knihy se mohou vesele pustit i ti, co ještě svět železného druida neznají. Jistě potěším fanoušky Atticuse a Oberona, když prozradím, že se tady také na chvíli objeví.

Sečteno a podtrženo, jedná se opět o povedenou záležitost, kterou mohu doporučit s klidným srdcem všem fanouškům urban fantasy. Už teď se těším na další díl, abych se dozvěděla, jak to všechno s pečetníkem Alem dopadne.

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Nejsem člověk, který by četl komiksy zrovna často, ale kresby Jana Štěpánka jsem si zamilovala už u Psa baskervillského. Když jsem tedy viděla, že bude vycházet komiksové provedení Bílé nemoci, měla jsem jasno.

Vizuální stránku tohoto grafického románu nesmírně užívala. Detailní ilustrace, krásné kontrastní barvy, moc pěkný kvalitní papír. V tomto ohledu opravdu nemám co vytknout a kniha je rozhodně jednou z ozdob mé knihovny.
Děj původního díla je v tomto případě dost osekán a jedná se o jednohubku na půl hodinky. Nemohu tedy tento komiks doporučit jako náhradu za původní dílo ke čtení k maturitě. I tak ale podle mého názoru obsahuje všechny hlavní okamžiky a budete v obraze. Osobně radím si přečíst nejdříve původní drama a následně jako doplněk tento grafický román. Dohromady se opravdu skvěle doplňují.

Čapkova díla jsou nadčasová, dotýkající se nesmírně silných témat a Bílou nemoc mohu za sebe jednoznačně doporučit. I původní drama se čte lehce, obsahuje výborné dialogy a spoustu podnětů k zamyšlení. Zároveň je i v dnešní době nesmírně aktuální. Mám pocit, že s každým dalším přečteným dílem, mám Karla Čapka raději a raději. A pokud z klasiky přeci jen máte obavy, pak sáhněte alespoň po tomto grafickém zpracování, protože věřím, že vás na čtení své předlohy určitě naláká.

Hodnocení: 75%

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Nové sliby byly jednou z novinek, na kterou jsem tento rok netrpělivě čekala. Loni mě totiž první díl série Green Valley doslova okouzlil svou jedinečnou atmosférou Skalistých hor a já se nemohla dočkat, až toto úžasné místo navštívím znovu.

Hlavními hrdiny snowborďačku Izzy a šerifa Will už dobře známe z Nových začátků, kde byli skvělé vedlejší postavy. Jaké to asi bude poznat je ještě o chlup více?
Nakonec to bylo jiné, než jsem čekala. Začátek vypadal dobře, i když mě kniha nepohltila tolik jako první díl. Pak se ale objevil Cole a začalo to všechno být trošičku zamotané. Naštěstí ne až tolik ve smyslu milostného trojúhelníku, protože těch nejsem zrovna fanoušek. Tady ho ale autorka vylíčila mně stravitelnou formou a za to rozhodně dávám plusové body.

Kniha je i tentokrát velice čtivá, takže počítejte, že za večer dva padne. Samozřejmě nemohu opomenout skvělou atmosféru! Hory, sníh, snowboard i teplo horské chaty, to vše tady najdete.

Přestože Nové sliby podle mě nedosáhly kvalit Nových začátků, za přečtení určitě stojí a na další díl rozhodně chystám.

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Patříte mezi fanoušky Z krve a popela? Pak nemusíte přemýšlet a rovnou si knihu přečtěte. Jsem si jistá, že se vám bude líbit. A pro ty z vás, co jste s Jennifer L. Armentroud ještě neměli tu čest, se teď trochu rozepíšu. Hned na úvod musím říct, že se neřadím mezi fanoušky série Z krve a popela. To, co mi v ní ale chybělo, se tady rozhodla autorka dohnat.

Upozorňuji, že tohle je young adultovka jak vyšitá. Přestože tento žánr čtu poměrně často, chvíli mi trvalo, než jsem se naladila na tu správnou vlnu a zhruba první třetinu jsem si nebyla úplně jistá, zda to bude čtení pro mě. Hlavní hrdinové jsou opravdu ukázkoví puberťáci, čemuž odpovídá jejich myšlení i dialogy. Pak jsem se s nimi ale sžila a začala si knihu užívat.

Roth je typický příklad atraktivního bad boye, a co vám budu povídat, kdyby mi bylo znovu náct, asi by mi u čtení ukápla slina. Je pořádně přidrzlý a po ruce má vždy nějakou sarkastickou poznámku, která člověka pobaví. Pak tady máme neméně přitažlivého Zayna. Věřte, že ti dva dohromady dokážou mladé holce spolehlivě zamotat hlavu.

Příběh má spád a mám dojem, že autorce menší rozsah svědčí spíš než dlouhé bichle, protože jsem neměla pocit hluchých míst. Hlavní hrdinka Layla je trochu praštěná a občas jsem s ní nesouhlasila. Ale ruku na srdce, kdo z nás jako teenager neudělal pár zbrklých, a ne úplně moudrých rozhodnutí?
Vše se točí okolo Strážců a Démonů. Člověk by si na první dobrou řekl, že asi bude jasné, kdo je ten zlý a kdo ten dobrý. Nic ale není černobílé. Do jejich světa zatím jen lehce nahlédnete, ale i tak se tu mihne pár zajímavých příšerek a nechybí ani pořádné drama na závěr.

Nejvíce fanoušků si Polibek bez duše zřejmě najde hlavně mezi mladšími čtenáři. Pokud se na něj ale dokážete správně naladit, má co nabídnout i starším knihomolům. Alespoň já jsem toho důkazem, protože první díl mě přesvědčil, abych v sérii pokračovala.

Hodnocení: 70%

Za recenzní výtisk moc děkuji Knihy Dobrovský.

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Woooow, tak byla absolutní pecka! A Hlídka na konci vesmíru se přitom na první pohled tváří tak nenápadně. Ale opak je pravdou. Uvnitř vás čeká dost epický zážitek. Tím vším vás provedou dvě hlavní postavy. Cavalon – zdánlivě neschopný, nafrněný a drzý. A Adequin – odměřená, disciplinovaná se silným smyslem pro povinnost. Možná trochu jako voda a oheň, a možná přesně proto to všechno tak skvěle funguje. Mají zajímavou a propracovanou minulost a rozhodně se neřadí mezi postavy, které zamrznou na místě. Ten vývoj a posun je tu znát a já se upřímně nemůžu dočkat, co předvedou v dalších dílech. A co je plusem, výborné tady jsou i vedlejší postavy.

Jak už obálka napovídá, tohle je čistokrevné sci-fi, které vás zavede hluboko do vesmíru. Dokonce na jeho samotný okraj. A tady se začnou dít věci! Počítejte s tím, že popisů technologií a všeho okolo je tady docela dost. Přesto jsem se ale u čtení ani chvilku nenudila. Autorka vše čtenáři servíruje pěkně čtivou, srozumitelnou formou, takže se člověk neztrácí a všechno tady perfektně funguje.

I když vlastně, ne…funguje to jen chvíli a pak se vše strašlivě pokazí a je to jeden velký boj. Jak to všechno dopadne, si ale musíte přečíst sami. Nechybí napětí, boje, jiné rasy a starobylé civilizace. Dozvíte se střípky politiky a nastane pár zvratů, a to vše autorka okořenila i lehkým vtipem. Zároveň nechává dost prostoru i postavám a vztahům mezi nimi. V jednu chvíli těch citů na mě bylo trochu moc, za to tedy je těch pár procent dolů, nicméně jinak to bylo téměř dokonalé čtení.

Autorka má mimo jiné taky smysl pro detail. Místo klasických armádních hodností používá ty z dob antického Říma, což do tohoto futuristického prostředí paradoxně výborně zapadá. A co si budeme povídat, Titán zní o dost víc cool než Generál.

Jedním slovem: MI-LU-JU!

Hodnocení: 95%

Za zaslání knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Poněkud rozčarovaná jsem však byla z chování našich hrdinů. Přestože jsem jim fandila, někdy jsem měla pocit, že jim vůbec nerozumím. Nové sliby nemají ani 300 stran, ale i za tu krátkou dobu se ve vztahu Izzy a Willa událo hned několik zásadních obratů. Opět jsem po nějaké době měla pocit, že autorka staví hlavně na neschopnosti postav komunikovat. Na druhou stranu jsem ale nemohla alespoň částečně nesoucítit s Izzy, která už asi po těch dlouhých letech čekání ztratila ve Willa veškerou víru. Velkou pochvalu autorce dávám za Cola, který byl vtipný, sympatický a dialogy s ním mě bavily. Potěšilo mě tedy, že jeden z dalších dílů autorka věnovala i jemu.

22.06.2022 3 z 5