knihomilka knihomilka komentáře u knih

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Krása - dobrodružstvá v prírode, zvieratá, chlapčenské nadšenie, výchova podľa indiánskych hodnôt, učenie sa lesnej múdrosti... a navyše všetko okorenené vtipom. A človek tu nájde návody na výrobu takých vecí, aké by márne hľadal kdekoľvek v iných knihách alebo na internete. Detailne opísané kroky a nákresy, takže sa to dá podľa toho aj vyrobiť. A pritom nejde o odbornú knihu!

01.07.2013 5 z 5

Toto je skutočný odpad, nezvládla som to dotiahnuť do konca, mala som toho dosť, až po krk. Bola som zvedavá na túto knihu, keď sa o nej toľko hovorí v samých pozitívach, ale toto bolo fakt hnusné, vulgárne a každú chvíľu nejaké násilie. Autor si najradšej robí žarty zo smrti v rôznych podobách, čo nedokážem pochopiť, ako môže niekomu pripadať niečo také vtipné. Podľa mňa je to vyšinutý spisovateľ, ktorému by mali zakázať písať v takomto duchu. Už nechcem o tomto autorovi ani počuť.

17.07.2016 odpad!

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

Vynikajúci román - veľmi zaujímavé dozvedieť sa, ako sa úplne obyčajné ukrajinské dievča z neznámej dediny stalo sultánkou. Veľa som sa dozvedela z histórie Turecka a všetko bolo podané s ľahkosťou a tak jasne, že je to pútavejšie učiť sa dejiny z tejto knihy ako z učebnice dejepisu. Ponorili sme sa do duše všetkých postáv, úplne od začiatku života toho-ktorého hrdinu až po jeho smrť sme sa dozvedeli, ako žili a to všetko v jednej knihe. Úžasné. K tomu tie úryvky z koránu, príslovia a krásna poézia islamských básnikov, sem-tam zamyslenia sa nad duchovnosťou... Nuž, samé perly.

07.12.2014 5 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Tak vysoko cenené dielo, toľkými vychvaľované, vraj filozoficky krásne - bola som zvedavá a tešila sa, aké vlastne naozaj je, keď sa doň ponorím, ale som hlboko sklamaná, je to odpad prvej triedy. Nedokázala som to dočítať, samé absurdity, ešte ako tak dávali zmysel zozačiatku, ale čím ďalej, tým to bolo horšie, neskutočne pritiahnuté za vlasy, oblieval ma hnus pri čítaní, keby som sa vopred dozvedela, že kniha je venovaná vlastne čiernej mágii, ani by som ju nezačala čítať. Dávam jediný bod kvôli príbehu Piláta Pontského, pretože ten bol normálny a autor ním dokázal, že vie písať aj rozumne a pútavo, ten príbeh, ktorý je tak známy z Biblie, bol podaný z iného uhla a bol veľmi umne umelecky spracovaný. Ale ten zvyšok bol skutočne čistý odpad, po filozofických úvahách ani zmienky, na čo som sa asi najviac tešila podľa recenzií, ktoré som od mnohých ľudí počula v rozhlase. Kniha je neodôvodnene preceňovaná a vôbec si nezaslúži byť na tak vysokom piedestáli. V kladnom hodnotení je to omyl 20. storočia.

21.09.2022 1 z 5

Tajný príbeh Tajný príbeh Donna Tartt

Príbeh a jednotlivé konania postáv postrádajú logickosť a veľmi pochybujem o tom, že by študenti dennodenne napájajúci sa alkoholom, ktorý majú na tácke pri každej príležitosti a na každom mieste (aj na pohrebe v kostole, aj na cintoríne si musia vypiť), neustále fajčiaci cigaretu za cigaretou, spestrujúci si tento jedálniček užívaním rôznych drog, ktoré zapíjajú zasa alkoholom, by mali mozog v tak dobrom stave, aby boli schopní študovať tak ťažký jazyk, ako je gréčtina a filozofovať a vôbec normálne komunikovať akoby nič. Najintenzívnejší dojem, aký si uchovám na túto knihu, bude, že všetci boli notorickí alkoholici a narkomani a bolo to celkom normálne, nikoho to nevyvádzalo z miery, všetko bolo v poriadku. Nie je podstatné, prečo a ako bola naplánovaná vražda, ale to, ako kto držal v ruke cigaretu a čo popíjal a aký účinok mal konkrétny "nápoj" či droga. Keby bola v anotácii zmienka o tom, že ide o študentov-alkoholikov, tak by som pravdepodobne po tej knihe nesiahla, ale moje očakávanie bolo úplne iné. Asi v polovici knihy ma to popíjanie už ozaj vôbec nebavilo...

28.11.2016 2 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Perfektná, pútavá kniha, drží v napätí, nedá sa prestať čítať, detailná, všetko podrobne vykreslené, štýl absolútne super - veľmi dobre sa číta, niet tomu čo vytknúť. Najmä tie začiatky sú pre mňa najpútavejšie, akcie na konci knihy už nie tak veľmi, radšej mám tie opisy a oboznamovania sa so svetmi, situáciami a pomermi, ale v tomto prípade aj akčné scény majú pre mňa prijateľný spád. V celej knihe sa neobjavil ani kúsok nudy! Všetko, všetko bolo absolútne zaujímavé. Úžasný podzemný svet!

28.05.2014 5 z 5

Narcis Narcis Rudolf Sloboda

"Hnusí sa mi disciplína a hromadné nástupy do práce, pichanie, otrepané pozdravy, preobliekanie, spúšťanie strojov a celý ten mizerný stereotyp dňa. Zdá sa mi neuveriteľné, že tisícky ľudí tak presne plnia svoju povinnosť.
Bezduchosť dennej driny nemôžem prestať nenávidieť."
Postoj k bezduchej a stereotypnej práci, depresia z toho, nešťastie z nemožnosti byť ako väčšina šťastných ľudí, to všetko a ešte viac vyjadruje Sloboda slobodne v knihe a priam kričí moja duša spolu s ním.

07.05.2013 5 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Veľa múdrych myšlienok. S mnohými vyjadreniami a sentenciami autora sa stotožňujem. Má zvláštny štýl písania - taký rozprávačský, jednoduchý, mám pocit, akoby mi autor sám rozprával, čo napísal, akoby som to ja sama nečítala, ale počúvala jeho. Sloboda je ojedinelý zjav, nestretla som sa s čímsi podobným u iného autora. Vie šikovne v texte prelínať dej s premýšľaním, či už o závažných otázkach alebo o rutinných veciach v živote. V tejto knihe je pre mňa dej málo podstatný. Je tam, je to dobre, je to spestrenie, ale aj keby nebol, aj tak ma kniha bude baviť.

12.03.2013 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Výborná knižka, úžasný český humor. Je to kombinácia Zdeny Frýbovej s Betty MacDonaldovou. Veľmi sa vydarila.

26.09.2015 5 z 5

Informatorium moderní ženy Informatorium moderní ženy Krista Nevšímalová

Za tých 109 rokov sa nič nezmenilo. Rady a odporúčania pre modernú ženu v oblasti hospodárenia domácnosti, uptratovania, výchovy detí, módy, práce, varenia sú platné aj dnes, stále sa nimi riadime, sú to názory, ktoré sú rovnako moderné dnes ako v roku 1905. Kto neverí, nech si prečíta túto príručku. Jediné, čo pribudlo, sú ženy-alkoholičky, ktoré sa vtedy vyskytovali len vzácne. Už vtedy sa české ženy chceli podobať Američankám a brali si z nich príklad, ako vedia zvládať aj prácu, aj domácnosť, aj deti. Na prácu majú viac času, lebo v kuchyni nemusia stráviť priveľa času pri príprave jedla vďaka rôznym kuchynským strojčekom, ktoré urýchľujú prácu a nezdržiavajú sa jedlom na obed, aby nemuseli prerušiť prácu, obedujú až večer. Všetka tá šikovnosť a rýchlosť sa praktizuje aj dnes, len sme ešte pridali na plyne, až sme sa doviedli to stresujúceho sveta a to všetko vďaka tomu, že ženy chceli byť samostatné, nezávislé na manželovi, na jeho príjmoch, ale chceli sa učiť aj rozumieť rôznym odborným veciam, aby vedeli pomáhať manželovi, prípadne sa samy zamestnať a tak sa povzniesť a vážiť si samu seba, že sa dokážu samy o seba postarať, aj o svoju rodinu, že prispejú svojimi príjmami na domácnosť, aby sa rodina mala lepšie, túžili byť činné v rôznych odvetviach, chceli byť slobodnejšie, múdrejšie, prospešnejšie a to všetko aj dosiahli, ako postupne pokročila doba a tak vlastne majú presne to, čo chceli - spoločnosť vyžaduje od žien dokonalosť v každej oblasti a aby bola aj manželkou, aj matkou, aj vychovávateľkou, aj pracovníčkou, aj upratovačkou, zároveň aj tak trochu liečiteľkou, aby vedela byť prospešná nielen svojej vlastnej rodine, ale všetkým svojim blížnym a hlavne, aby to všetko stihla dokonale, úspešne a k tomu ešte aj s eleganciou. Nuž nečudujme sa, keď dnes prevláda frustrácia, stres, menejcennosť, depresie, nespokojnosť, keď sme si samy postavili také vysoké nároky. ZA VŠETKO SI MOŽU ŽENY SAMY. Boli nespokojné kedysi, keď sa nemohli nikde angažovať a nemali ani volebné právo, a sú nespokojné aj dnes, lebo dnes môžu všetko, ale nároky sú privysoké.

29.09.2014 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Najlepšie, najkrajšie, najúžasnejšie, najfascinujúcejšie fantasy, aké som kedy čítala! Nezabudnuteľné! Úchvatné! Dokonalosť sama s hlbokým ponorom do oblasti duchovna. Skvele premyslený príbeh do najmenších detailov, originálnosť nápadov, napätie, čarovná atmosféra, núti zamyslieť sa a niečo pozitívne si do toho svojho života z tohto príbehu odniesť.

21.07.2013 5 z 5

Kartúza parmská Kartúza parmská Stendhal (p)

Začiatok a koniec mal veľmi rýchly spád, ako v dnešných akčných románoch, ani sa nezdalo, že ide o klasické dielo. Ale ten zvyšok bol pravé klasické dielo, ako má byť. Bohatosť jazykových formulácií, palácové intrigy posplietané ako pavučina, do toho vmiešaná politika, romantika, myšlienkové pochody, rázne skutky a to všetko jasne zrozumiteľné. Vynikajúce čítanie. A ten popis pozorovania Fabrizzia z obloka väzania do obloka voliéry Clelie na ôsmich stranách, ako sa navzájom pozorovali, čo si mysleli, čo cítili, ako sa neskôr dorozumievali, bol pre mňa krásny zážitok...

27.05.2013

Rubínová zář Rubínová zář Virginia Cleo Andrews

Excelentný výkon autorky, tak ako v každej jej knihe. Tak ma vie dostať do víru deja, že všetko vidím, cítim, prežívam tie hrôzy hrdiniek, ako by som tam bola osobne. Neskutočný umelecký spisovateľský talent. City a myšlienky vrývajúce sa do duše. Skláňam sa. Nedá sa odpútať od čítania. Keď je jedna sestra príliš dôverčivá, dobrá, trochu naivná a stále veriaca v dobro ľudí, tak na to vždy doplatí. Ako s ňou dokáže manipulovať jej nenávistná sestra-dvojča, sa číta s ťažkým srdcom. Až by jej človek pomohol, ale nedá sa. Román je román. Šokujúce je, ako ju oklamala jej nevlastná matka, kam ju poslala. Nikdy neviem, ako sa čo zvrtne a stále som prekvapená rozvíjajúcimi sa udalosťami.

31.03.2013 5 z 5

Dotek anděla Dotek anděla Thomas Brezina

Absolútne super jedinečná kniha pre mladých, perfektne vierohodne podané vykreslenie vyšších, duchovných sfér. Zázračne podané spracovanie príbehu, priam láka, aby ste ho čítali ďalej a ďalej. Veľmi dobre a ľahko sa číta, autorov štýl je tak príťažlivo detailný a mne preto tak veľmi blízky. Bola som očarená zo série Sedem labiek za Penny, ale Dotyk anjela ma úplne ohúril!

08.03.2013 5 z 5

Hranice pomsty Hranice pomsty Jaroslav Velinský

Toto je skutočná, pravá fantázia. Mocná fantázia, ktorá mi lomcovala dušou, prenikala ma skrz-naskrz a žila vo mne aj v každodennej všednosti. Neskutočný zážitok, nezabudnuteľné emócie už len pri spomienke na túto knihu.

28.02.2017 5 z 5

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

Ďalší krásny čistý príbeh, človeku pookreje srdce, keď to číta.

27.04.2014 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Najkrajší príbeh chlapčenského priateľstva.

20.04.2014

Stratené ilúzie Stratené ilúzie Honoré de Balzac

Pri čítaní tejto knihy človek skutočne stratí ilúzie, ak ich už nestratil predtým. Výborná pomôcka, ako na to. Na jednej strane veľmi vzácne podrobné informácie o obchodných transakciách tej doby, o súdnických postupoch, práve, podnikaní, zákonoch, ale na druhej strane mi to vadilo, že bolo toho tak veľa, už sa mi ani nezdalo, že čítam beletriu, ale iba akési obchodné spisy, záznamy, vyúčtovania, právne podklady, súdnické postupy, jedna intriga nasledovala druhú v rýchlom slede, už som sa v tom strácala, mala som z toho miš-maš.

10.01.2014

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Konečne viem, čo je to ten Atlas mrakov. Nie je to vždy to isté, no rozhodne ide o čosi nádherné. Všetkých šesť príbehov sa mi páčilo, no najviac prvý, druhý, štvrtý. To prepojenie príbehov je nebadané, ale aké geniálne! Vždy ide o záznam životného príbehu každého hrdinu, či už zapísaného na papieri alebo na inom médiu. Takže spomienka na každého z nich zostáva v srdci toho, kto ten príbeh spoznal. Len škoda, že príbehu Sonmi už nikto nerozumel, lebo jazyk, ktorým hovorila, bol už dávno zabudnutý, mŕtvy. Sonmin príbeh bol najtragickejší, bol veľmi pútavý aj svojím moderným štýlom, hoci bol pretkaný množstvom brutality. Nebolo zas všetko tak pochmúrne ladené, ako som počúvala recenzie od ľudí, ale niektoré príbehy sa skončili aj šťastne. Celá kniha bola neskutočne pestrá, nielen dejmi, ale aj vyjadrovacími prostriedkami, ktoré boli adekvátne konkrétnej dobe. To bohatstvo myšlienok prepojené s práve prebiehajúcimi činmi bolo tak neskutočne perfektne skĺbené dokopy, že to bola pre mňa lahôdka najvyššieho stupňa. A vyskytlo sa aj zopár humorných situácií, takže okrem vtipu som v knihe našla dobrodružstvo, napätie, geniálne nápady, bohaté myšlienkové pochody, akciu a ešte oveľa viac... Aj niečo, čo nás všetkých presahuje, to duchovno, ktoré je v každom z nás. Jednoducho lahôdka na vysokej úrovni.

06.10.2013 5 z 5

Matilda Matilda Roald Dahl

Také jednoduché a pritom také pútavé čítanie, ktoré pohladí dušu.

14.04.2013 5 z 5