kamise kamise komentáře u knih

Nebra Nebra Thomas Thiemeyer

Nepříliš originální a trochu předvídatelný příběh, jinak ale celkem čtivé a napínavé. Jako nenáročné čtení na víkend nezavrhuji, zvláště pro milovníky záhad a historie.

23.09.2013 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Celkem poutavé čtení od strany cca 300 až do konce. Prvních 300 stran bych zkrátila tak na 30, nic moc zajímavého se zde neděje, hrdinka pouze jí, spí, sportuje a chodí do knihovny. Zbytek knihy už se čte dobře, na scénu vstupují nové zajímavé postavy a děj se konečně rozjíždí - objevuje se nějaká ta akce i romantika. Dovedu si představit, že druhý díl by mohl být celkem zajímavý, pokud autorka ovládne své grafomanské sklony. Naprosto souhlasím s tím, že hlavní postavy působí často naivním a dětinským dojmem (jak uvedla ve svém komentáři "vivitv"). V některých situacích mi svým jednáním připomínají Bellu a Edwarda ze Stmívání, což vzhledem k věku hlavních postav (30-40 let) nepůsobí hodnověrně. Korektor také neodvedl příliš dobrou práci, má evidentně problémy s předložkami, občas jsou zaměněna jména postav a některé další věci. Celkem tedy hodnotím třemi hvězdičkami, druhý díl by se mohl povést lépe - necháme se překvapit.

23.07.2013 3 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Pro mne zvláštní a magická kniha, zpočátku trochu cizí, ale na konci přítel, s nímž se nechci loučit.... Kniha o člověku, o životě a smrti, o zoufalé snaze a nemožnosti vystoupit ze svého vlastního stínu a být součástí života druhých, kniha o sdělení, o porozumění, o síle myšlenek, plná zvláštních úvah a magických slov - poetická, dojemná, melancholická a jakýmsi zvláštním způsobem pravdivá a opravdová....

14.05.2013 5 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Pro mne příjemné překvapení. Svým námětem mne kniha lákala, ale trochu jsem se obávala zpracování. Dostalo se mi originálního, kvalitně napsaného příběhu, se sympatickým hlavním hrdinou. Podotýkám, že nemám potřebu rozebírat skutečnost, zda může duch nosit balíky minerálek apod. - naopak - přijde mi to vtipné - možné je zde vše. Opravdu se těším na druhý díl, který by měl vyjít již brzy.

03.05.2013 4 z 5

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Tajuplný detektivní příběh z prostředí georgiánské Anglie v tak trochu Dickensovském stylu, ale modernějším pojetí. V bezprostředním okolí obou sympatických a velmi dobře se doplňujících hlavních postav knihy (vědec a anatom Gabriel Crowther a emancipovaná a podnikavá lady Harriet Westermannová) se objeví první mrtvé tělo a další vraždy následují. Jedna z nich se odehraje i v Londýně v době Gordonovských nepokojů (výtržností a násilných protestů proti katolíkům) kolem roku 1780, další události nás v retrospektivě zavedou až do Americké války za nezávislost. Přes množství historických reálií je kniha psána velmi čtivým stylem plným napětí, spletité klubko tajuplných, znepokojivých a zdánlivě nesouvisejících událostí se pomalu rozmotává až do posledních stránek. Doporučuji všem milovníkům Dickense a historických příběhů s detektivní zápletkou.

26.03.2013 4 z 5

Zapomnění Zapomnění Cat Patrick

Svěží, příjemně čtivý, lehce plynoucí příběh se sympatickými hlavními postavami a vyváženým množstvím romantiky i napětí. Najdeme zde i lehce naznačenou detektivní zápletku, jejíž dořešení se - přepokládám - objeví ve druhém díle. Já jsem celkem příjemně překvapená a druhý díl příběhu budu netrpělivě očekávat, snad se ho dočkáme brzy.

14.03.2013 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Sugestivní příběh a rozporuplné téma (lékařská etika, genetická manipulace, dárcovství orgánů), viděné z pohledu různých postav a tudíž z různých perspektiv. Potud bych příběh pochválila, nutí k zamyšlení a je jasné, že zde nenajdeme žádné "správné" a "jednoznačné" řešení. Dojem mi ovšem velice pokazil konec ve stylu "deus ex machina" - vše se najednou samo vyřeší - působí zde násilně a tak trochu "přilepeně". Jako by autorka potřebovala knihu rychle dokončit a nic lepšího jí v tu chvíli nenapadlo. Tak trošku bulvární konec, který se ke knize nehodí....
Od autorky jsem četla další tři knihy, ke kterým nemám negativní připomínky. Za nejpovedenější považuji "Nejsem jako vy ", takže spíše doporučuji tuto knihu.

17.12.2012 3 z 5

Čarodějka a čaroděj Čarodějka a čaroděj James Patterson

Tato kniha mne dost podstatně zklamala. Z ukázky jsem očekávala cosi mnohem lepšího. Někde jsem četla o jakési podobnosti s Orwellovým románem 1984. Toto srovnání ovšem velice kulhá. Najdeme zde sice náznaky totality a represí, ale dopad na hlavní hrdiny to příliš nemá. Pokud se některý z nich dostane do problému, pak prostě samovolně vzplane případně se začne vznášet, a je vyřešeno. Sice nikdo neví, jak sourozenci Allgoodovi ke svým schopnostem přišli, proč se u nich projevily zrovna nyní a nikdy dříve, a přestože své schopnosti nedokáží ovládat, ve vypjatých momentech se jim to vždy nějakou zvláštní náhodou podaří. Kniha připomíná náčrt, či úvod k jakémusi napínavému příběhu, který však bohužel nenastane. Celé je to jaksi nedotažené, nepromyšlené, nepřesvědčivé a neoriginální, můžeme zde najít spoustu motivů z jiných fantasy knih, např. i Harryho Pottera, ale to je asi tak vše. Obávám se, že kvalitnější knihy s touto tématikou již vyšly, teď už budeme jen paběrkovat a stále dokola se opakovat. Mimochodem z knih s podobnou tématikou velice doporučuji sugestivní příběh Malý bratr od Coryho Doctorowa (dystopie o nastolení vlády totalitního režimu v USA).
Na závěr ještě jedna poznámka k hodnocení knihy - jestli jsem to dobře pochopila, uživatelka kikizubik, která zde knihu hodnotila jako první, ji ohodnotila pěti hvězdičkami a přidala do doporučených knih, aniž ji četla? Je to kvůli bodům? Já klidně mohu ke každé nové knize napsat jakýkoli shluk slov a sbírat za to body, ale nepřipadá mi to příliš košer. Ani v tom nevidím žádný smysl.

03.10.2012 2 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Vtipný, svěží a originální příběh pro všechny kategorie čtenářů. Každý si v této knize něco najde. Howla si prostě nemůžete neoblíbit, je úžasný, okouzlující a jedinečný, ale občas máte chuť ho něčím praštit ...... Doporučuji k přečtení a těším se, že se v brzké době objeví další příběhy Diany Wynne Jones.

01.06.2012 5 z 5

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

Tato kniha nepatří tak úplně k hororovému žánru. Zpočátku vás vtáhne do děje naprosto realistickým zobrazením situace, kdy zesnulí lidé znovu obživnou. Toto je zdůrazněno i různými citovanými úryvky z televizních a novinových zpráv a také příběhem jednoho z hlavních hrdinů, který událost sleduje nejen z hlediska své profese (bývalý novinář), ale zároveň je na ní i sám citově zainteresován. Simultáně se zde rozvíjí několik dějových rovin s několika hlavními hrdiny, kteří nastalou situaci prožívají v různých životních situacích a různými způsoby. Posléze už se autor věnuje spíše podrobnějším náhledům do psychiky postav a nakonec i úvahám o konečnosti? lidského života, o existenci lidské duše, posmrtného života a dopadu, který by mohl mít na celé lidstvo obrat proti přirozenému řádu věcí, kdy mrtvým (tělům ani duším) není dopřán klid a pokoj a vracejí se zpět ke svým blízkým. Jsou už ale "jiní" - už to nejsou stejné bytosti, které jsme znali a milovali. Způsob zpracování knihy je velmi originální a nápaditý a určitě ji doporučuji k přečtení - rozhodně budete mít o čem přemýšlet.

02.05.2012 4 z 5

Malá ručka Malá ručka Susan Hill

Velmi příjemný a kultivovaný styl vyprávění, na čemž má svou nepominutelnou zásluhu (dle mého názoru) i dobrý překlad. Malinko předvídatelné rozuzlení, ale jinak příjemná duchařina. "Ženu v černém" jsem zhlédla v kině, ale toto se mi zdálo zajímavější a originálnější, pokud mohu soudit, když srovnávám pouze s filmem.

20.03.2012 4 z 5

Chaos Chaos Rachel Ward

Příběh se svými kvalitami v mnoha ohledech vyrovná prvnímu dílu, snad až na lehce nevyjasněný konec, který se však, jak předpokládám, pravděpodobně dořeší ve třetím pokračování. (Numbers 3: Infinity - v angličtině vyšlo v červnu 2011 - doufejme, že Egmont nás nenechá na české vydání příliš dlouho čekat).
Ocitáme se několik let v budoucnosti - v Londýně v roce 2026 - hlavním hrdinou příběhu je Adam ( syn Jem z první části příběhu) a jeho spolužačka Sára. Opět se zde objevují aktuální témata: skryté domácí násilí, šikana, totalitní praktiky sledování občanů - zde je každý pro jistotu již při narození očipován, a máš, státe, vystaráno, a mnohé další. Na Londýn se řítí katastrofa dalekosáhlých rozměrů a my sledujeme Adamův a Sářin zoufalý a předem marný boj se státní mašinérií i se svým vlastním osudem. Je možné změnit budoucnost? Zvrátit svůj vlastní osud?
Kniha se svým příběhem i zamyšlením nad otázkami totality, policejní zvůle, státní mašinérie, komerce a naproti tomu lidskosti, obětavosti, mateřské lásky, rodinné pospolitosti a odpuštění, vyčleňuje z proudu současné komerční literární produkce pro mládež . Doporučuji ji všem k přečtení a těším se na další komentáře.

29.02.2012 5 z 5

Tráva zpívá Tráva zpívá Doris Lessing

První kapitolou jsem se trochu prokousávala. Pak už jsem byla bez skrupulí vtažena téměř až do hlavy zoufalé ženy, jež pod tlakem svých životních rozhodnutí i vnějších okolností marně bojuje o svůj život i příčetnost. Výsledek je předem jasný.... Nejde zde ani tolik o příběh nebo děj, nebo snad o vyřešení vraždy. Osou knihy je skvěle propracovaná sugestivní psychika postav, kdy můžeme jen nezúčastněně pozorovat, jak se každá z nich neodvratně řítí ke svému tragickému konci. Knihu jsem delší dobu odkládala, ale byla jsem příjemně překvapena a doporučuji k přečtení.

27.02.2012 4 z 5

Na útěku Na útěku Rachel Ward

Křehký a syrový příběh života malé Jem (a jejího jediného opravdového přítele "Pavouka"), která přes nepřízeň osudu bojuje o své místo na slunci se naprosto jistě vyčleňuje z ostatní podobné knižní produkce. Science fiction rovina je zde jen jakousi nadstavbou, a troufám si říci, že příběh tak originální a sugestivní by fungoval i bez ní. Před autorkou smekám, obzvlášt vzhledem k tomu, že se jedná o její prvotinu a musím říci, že ocenění, které za knihu obdržela je rozhodně zasloužené. Laťku nasadila sama sobě velmi vysoko a přeji jí, sobě i všem ostatním čtenářům, aby další díl série nezklamal.

10.01.2012 5 z 5

Báječné mininakupování Báječné mininakupování Sophie Kinsella (p)

Vtipná a pohodová nenáročná oddechová četba, u níž se vždy zasměju. Trochu mi připomíná "Deník Bridget Jonesové".

19.12.2011 3 z 5

Profesor Profesor Charlotte Brontë

Vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu prvotinu, příliš jsem od knihy nečekala. Přesto jsem byla zklamaná. Jednoduchý příběh by mi ani tolik nevadil (určitě mi připadal zajímavý přinejmenším po stylistické stránce), ale bohužel jsem naprosto nedokázala cítit sympatie s hlavními postavami knihy. Téměř není možné věřit, že z pera stejné autorky vzešla Jana Eyrová. Hrdinka této knihy - Frances - se jí nepodobá ani v nejmenším. Je nesmělá, zakřiknutá, v celé knize toho moc nenamluví, trpně se poddává svému osudu a čeká, zda ji někdo vysvobodí. Její protějšek - William - rozhodně není charismatický, jeví se jako podivně pragmatický a zároveň poněkud melancholický chvílemi až depresivní. Tyto postavy, obávám se, nedokáží ve čtenáři vyvolat potřebné sympatie. Trochu oživení vnáší do příběhu Williamův vztah s panem Hunsdenem, ale je to stále málo. Chybí zde síla ducha Jany Eyrové, jiskra, která přeskakuje mezi Janou a panem Rochesterem, živé rozhovory a alespoň občasná akce, celá kniha je jaksi rozvleklá, unylá a bez energie. Zcela jistě se k ní už znovu nevrátím a určitě namísto ní doporučuji "Janu Eyrovou", která je vrcholem autorčiny tvorby a k níž se budu ( jsem si jistá) vracet stále.

02.12.2011 3 z 5

Mrtví odcházejí Mrtví odcházejí Charlaine Harris

Já jsem spokojená, už od začátku bylo jasné, že tahle série je "naprostá šílenost", ale skvělá "šílenost" a bezvadná oddechovka. Na Sookie se opět řítí jedna katastrofa za druhou, řada mrtvých utěšeně narůstá a Bill s Erikem dělají co můžou, ale nestíhají.... Ke konci jsem se už od knihy nemohla odtrhnout. Nehledejte v tom logiku a řád, ale vychutnejte si "Pravou krev", nejlépe za tmy, se sklenkou červeného vína a bezvadnou hudbou z některého ze soundtracků "True blood". Opravdu se těším, až si někdy o prázdninách přečtu všechny díly najednou. A rozhodně doporučuji i skvělý seriál.

07.10.2011 4 z 5

Přání smrti Přání smrti Robyn Thurman

Přání smrti se od předchozích dílů trochu liší. Najdeme zde méně akce než v předchozích dílech a naopak více sond do psychiky postav. Možná se zde ve větší míře projevuje autorčin pohled z ženské perspektivy. Novinkou je střídání kapitol z pohledu Kala a Nika, což je na jednu stranu poněkud matoucí, ale na druhou stranu naopak přínosné, jelikož zde máme možnost nahlédnout přímo do myšlenkových pochodů Nika a vidět tak vztah obou bratrů (i ostatních postav) z trochu jiného pohledu. V připojené recenzi je autorce vytýkáno časté zdůrazňování bratrské lásky a oddanosti, což je prý vhodné spíše pro červenou knihovnu. Dá se s tím částečně i souhlasit, z příběhu však tentokrát čiší takový pocit neodvratného konce, zoufalství i beznaděje, že vyzdvižení hodnot lásky, přátelství, obětavosti a prosté lidskosti příjemně vyvažuje temnou a pochmurnou dějovou linii, spějící ke zdánlivě beznadějnému konci. Závěr knihy je však nečekaný, nápaditý a překvapivý a celkový dojem z knihy je tak opět velmi dobrý.

20.07.2011 4 z 5

Návrat do Temného dvorce Návrat do Temného dvorce Anthony Horowitz

Kniha není špatná, ale je znát, že je určena spíše pro kategorii mladších dětí - lze doporučit i pro začínající čtenáře. Není příliš strašidelná, zápletka je jednoduchá, rozuzlení jasné a očekáváné a najdete zde i poučení. Nejsympatičtejší je mi černý humor a nadsázka, s níž je popisován zejména (ale nejen) vzah mezi Davidovými rodiči. Tady jsem se několikrát i pobavila. Jinak bych ocenila propracovanjěší charakterisitku hlavních hrdinů, ale jako krátké čtení pro mladší děti na prázdninové cesty Temný dvorec klidně doporučuji. Pro silnější čtenářský zážitek ale zkuste čtyřdílnou sérii "Síla pětice" (1. díl Krkavčí brána) od stejného autora.

24.06.2011 3 z 5

Děsivé příběhy 1: Dřevěná míle Děsivé příběhy 1: Dřevěná míle Chris Mould

Povedená řada strašidelných a napínavých příběhů pro (nejen) mladší děti. Jde vlastně o jeden příběh, který je rozdělen do několika celků a vychází postupně - na pokračování. Hlavním hrdinou je jedenáctiletý chlapec Stanley Buggles, který žije ve velkém starobylém (tajnými chodbami protkaném) domě na ostrově Crampton Rocku, kde se svou kamarádkou postupně řeší záhady starého sídla, pátrá po tajemstvích a samozřejmě i po pokladu. Čeká ho boj s vlkodlakem i s piráty, ale Stanley si se vším poradí. Veškeré překážky, stojící mu v cestě, vyřeší svým důvtipem a nápaditostí. Knihy jsou velmi pěkně výtvarně zpracované, malého formátu, nepříliš obsáhlé, doplněné působivými kresbami - vhodné jak pro začínající, tak i pro pokročilejší čtenáře.

01.06.2011 4 z 5