KaLiBi KaLiBi komentáře u knih

V zajetí islámu V zajetí islámu Iva Karlíková

Napínavá kniha se strhujícím příběhem. Je velmi čtivá a psána lidsky a přirozeně. Osud hlavní hrdinky je smutný, ale zároveň plný poučení. Jsem ráda, že sama autorka přiznává, že si za většinu problémů může sama a životní komplikace si způsobila vlastní nerozvážností.

18.07.2022 4 z 5

Ulice ztracených bratří Ulice ztracených bratří Arnošt Lustig

Co jsem zatím četla od Lustiga mě nadchlo. Tohle se mi četlo velmi obtížně. Buď jsem nebyla správně naladěná, nebo jsem se prostě ztrácela a nenašla v textech patřičné souvislosti. Nejlépe se četla ta nejkratší povídka Záře půlnočního slunce. Byla zároveň i nejsnáze pochopitelná.

06.07.2022 2 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

Opravdu skvělá knížka. Dlouho se mi nestalo, že by příběh byl čtivý od začátku do konce. Každé zmíněné bezpečností opatření je podáno srozumitelně i pro naprostého laika v tomto oboru. Po přečtení zanechává kniha hodně pocitů a podnětů k zamyšlení. Úžasný je také doslov Bruce Schneiera.

02.07.2022 5 z 5

Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Svend Brinkmann

Kniha obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, čte se dobře a není zbytečně obsáhlá. I tak mám ale pocit, že k velkému množství informací se autor vrací stále dokola.

21.06.2022 3 z 5

Dívka, která zvítězila nad IS Dívka, která zvítězila nad IS Farida Khalaf

Kniha se četla velmi dobře, je napínavá a srozumitelná. K síle tohoto příběhu “pomáhá” i doba, kdy se tato genocida odehrává. Je téměř neuvěřitelné, že podobná zvěrstva se mohou dít i v civilizovaném jednadvacátém století. Odvahu hlavní hrdinky obdivuji.

18.06.2022 4 z 5

Kouzlo osobnosti Kouzlo osobnosti Jack Matthews

Příjemná a vcelku vtipná knížka. Psaná jednoduchým jazykem, četla se dobře. “TISÍCE TRPÍ HOLOHLAVOSTÍ”.

08.06.2022 3 z 5

Kamenný řád - I. Kamenný řád Kamenný řád - I. Kamenný řád Vojtěch Martínek

Kniha se mi líbila. Začíst se mi trvalo poměrně dlouho, ale jakmile se děj začal vyvíjet, byla jsem i napnutá. Části psané nářečím mi daly občas zabrat, ale do příběhu skvěle zapadají a podtrhují autentičnost knihy.

26.05.2022 3 z 5

Tisíciletá Tisíciletá Dušan Šlosar

Příjemná útlá knížečka s velkým množstvím zajímavých informací.

03.05.2022 3 z 5

Píší vám... Píší vám... Václav Fischer

Příjemná kniha. Tím, že je v ní shrnuto několik různých rozhovorů s panem Fischerem se mnoho informací opakuje, ale ani tak neurazí.

26.04.2022 3 z 5

Klub zneuznaných mužů Klub zneuznaných mužů Gilbert Keith Chesterton

Náměty příběhů jsou velice zajímavé a napínavé. Dojem z knihy mi nejvíce rušila předlouhá souvětí, ve kterých se velmi těžko orientuje a jen zřídkakdy jsem během jejich čtení neztrácela pozornost.

13.04.2022 3 z 5

Byl jsem Saddámovým synem Byl jsem Saddámovým synem Latíf Jahjá

Skvělá záležitost. Kniha, která je strhujícím způsobem čtivá, ale zároveň i poučná. Fakta, která kniha uvádí jsou otřesná i fascinující. Popsané praktiky Iráckého mučení mi hodně podráždily žaludek, ale stejně se od knihy nejde odtrhnout. Styl psaní je skvělý a i přes velké množství uvedených arabských jmen se v textu dobře orientuje. Téměř intuitivně z příběhu vyplývá, které osoby budou později podstatné a která jména je dobré uchovat v paměti. Rozhodně doporučuji!

29.03.2022 4 z 5

Setkání se smrtí Setkání se smrtí Joe Simpson

Skvělá kniha. Napínavá od začátku do konce. Strhující příběh, který se zdá téměř neuvěřitelný. Autor má můj velký obdiv, že to nevzdal, přežil a rozhodl se o svých zážitcích vůbec povědět světu. Pro nás nepolíbené by neškodilo přidat například slovníček horolezeckých pojmů - chvílemi jsem se ztrácela, proto hvězda dolů.

14.03.2022 4 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Jedním slovem skvělé. Levin se příjemně čte, stránky krásně ubíhají, děj vás dokáže pohltit a některé situace jsou doslova strhující. Osobně oceňuji především Stepfordské paničky. Moc se mi líbí chronologický styl, který, aby se vyhnul nudným a zdlouhavým pasážím, využívá jen krátké odstavcové shrnutí dění v dobách pro děj nepodstatných. Zároveň mě baví Levinův styl popisů osob, člověku se pak doslova rýsují dané postavy před očima.

25.02.2022 4 z 5

Zeď Zeď Jaroslav Putík

Krátká novelka, zajímavá a čtivá. Chvílemi jsem měla trošku problém se zorientovat, ale na druhou stranu je to výstižný popis téměř schyzofrenického stavu.
“Jsme odepsaní jako amortizovaná položka, kterou lidstvo splácí svoji existenci.”

29.01.2022 3 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně Malika Oufkir

Mám z knihy smíšené pocity. Zhruba od poloviny je kniha čtivá a má celkem strhující děj, který je chvílemi naprosto neuvěřitelný. Lidské utrpení popisované v knize mi přijde (omlouvám se těm, kteří ho prožili) občas přitažené za vlasy až nereálné. Mám na mysli situace, které jsou popisovány tak, že by je aktéři dle mého soudu vůbec nemohli přežít. Co můj dojem z knihy rušilo nejvíc je zhruba první třetina. Pro člověka absolutně neobeznámeného s Marokem je to jen smršť míst, osob a především jmen, ve které se téměř nedá zorientovat. Silný příběh, který dává pocítit především utrpení a velkému rozdílu mezi blahobytem a nouzí. Pro člověka s evropským smýšlením neznalého arabské mentality se zdá tento převyprávěný osud rodiny Ufkírových nepochopitelný.

28.01.2022 2 z 5

Z podhůří Šumavy: Návrat Z podhůří Šumavy: Návrat Jaroslava Sucháčová

Hezká útlá knížečka. Čtení bylo o hodně příjemnější už proto, že některá z míst dobře znám.

01.01.2022 3 z 5

Muž, který nemohl přestat Muž, který nemohl přestat David Adam

Skvělá kniha, která mě hodně pohltila. Už dlouho jsem se svými blízkými žádnou knihu nerozebírala tolik, jako zrovna tuhle. Je skvělé, že i o vážném (odborném) tématu se dá pohovořit lehce a srozumitelně a ne jen v učebnicích. V knize je nespočet životních příkladů i autorových osobních zkušeností. O diagnóze OCD jsem se dozvěděla přesně tolik, kolik jsem chtěla, přesto zůstala kniha čtivá a ve skrze pozitivní.

30.12.2021 4 z 5

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Krásná velmi lidsky psaná kniha popisující jeden neobyčejně obyčejný život. Dílo, které si našlo čestné místo v mé knihovně. “Já mám rád knihy, které mluví pravdu. Je mi milejší, když mě zarmoutí pravda, než abych se radoval ze lži, to tedy ksakru určitě.”

12.12.2021 4 z 5

Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností Aston Sanderson

Kniha mě nijak extra neobohatila, protože asi každý z nás si vnitřně uvědomuje, že hromadění není správná cesta. I tak je to ale příjemně shrnuté a člověk se dozví pár zajímavých tipů.

24.11.2021 3 z 5

Milostné prstoklady Milostné prstoklady Jiří Žáček

Poezie mě celkově moc nebere. Nijak mě to neurazilo, ale ani neobohatilo.

14.11.2021 2 z 5