Zeď

Zeď https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140658/bmid_zed-kmQ-140658.png 4 7 2

Novela autora, známého svými reportážemi, vypráví příběh mladého chlapce, který se vrací z koncentračního tábora s podlomeným zdravím. O jeho záchranu bojuje řada lidí. Spisovateli však jde o analýzu duševních stavů nemocného i jeho statečného zápasu o vlastní uzdravení.

KaLiBi
29.01.2022 3 z 5

Krátká novelka, zajímavá a čtivá. Chvílemi jsem měla trošku problém se zorientovat, ale na druhou stranu je to výstižný popis téměř schyzofrenického stavu.
“Jsme odepsaní jako amortizovaná položka, kterou lidstvo splácí svoji existenci.”

TipsyChipsy
27.05.2020 5 z 5

Skvělý spisovatel byl za války vězněn v Dachau a díky osobnímu zážitku mohl podat toto autentické svědectví. Moc cenná kniha, kde je zachyceno, jaké myšlenky má zpočátku umírající člověk v nemocnici po propuštění z koncentráku. Jak se jeho stav zlepšuje začíná přemýšlet o nadčasových otázkách o hrdinství, zrádcovství, spravedlností a pomstě. Zatím se nachází v meziprostoru za “zdí”. Co se děje tam venku, když je po válce?

“... přijde konjunktura hrdinství, mládež to má ráda a my to potřebujeme k povzbuzení národní hrdosti. Musí to být. A možná, že by bylo přesto lépe, kdyby se mluvilo o zbabělosti.”

Jaroslav Putík
česká, 1923 - 2013