juraj238 juraj238 komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný, hlboký a dojemný príbeh o vine a nevine Čechov a Nemcov počas 2. svetovej vojny. Obdivujem autorku, že dokázala spracovať taký silný príbeh. Je napísané množstvo kníh o tom, ako bolo ublížené Židom počas 2. svetovej vojny. Ale odsúdení nevinných Nemcov za niečo čo nespáchali, sa už málo hovorí. Všetci Nemci sa hodili do jedného vreca a nikoho nezaujímalo, že niektorí Nemci nechceli byť Nemci už vtedy počas vojny.
Je to krásny, pochmúrny a smutný príbeh.

29.09.2022 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Neskutočne silný skutočný príbeh, v ktorom sa premieta celá história dvadsiateho storočia. Hlavná postava, ktorá poriadne nevie, čo od života chce, vstupuje do SS bez toho, aby tušila, čo je to za organizáciu. Poznal hlbokú lásku k židovke zachránené z koncentračného tábora. Keď o svoju lásku prišiel, nebol dôvod už ďalej žiť.
Neuveriteľne silný príbeh, ktorý mi snáď len ruší autorove vsuvky.

20.10.2022 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Výborne spracovaná téma raného Československa v období pred Mníchovom 1938. V knihe je veľmi pútavo vykreslená atmosféra v pohraničí, práce a úlohy rozviedky a špionáže. Páčilo sa mi, že je kniha písaná pohľadom oboch strán – Čechoslovákov a Nemcov.

29.09.2022 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Pekný historický detektívny prípad Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníka Ota. Kniha sa krásne a odpočinkovo číta.

26.02.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Tak to bolo niečo. Mega bomba

26.11.2022 5 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Pán Čornej písal skôr o husitskej dobe do novín. Z tejto knihy je to poznať. Kniha je svieža, svižná a veľmi čítavá.
Oproti rozsiahlej knihe Jan Žižka nejde táto kniha toľko do hĺbky a preto je vhodnejšia pre širokú verejnosť. Za mňa 1*.

01.10.2022 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Pútavý román popisujúci spolužitie židov, kresťanov a moslimov v stredovekom Španielsku. Román má pomerne pomalé tempo rozprávania a obsahuje rozsiahle opisy. Prelína sa tu náboženská, historická, filozoficka aj romantická rovina. Pre niekoho môže byť román ťažký na čítanie, mňa osobne sa čítal veľmi dobre.

06.01.2023 4 z 5

Pútavá a zaujímavá kniha. Teraz už len si to všetko zapamätať.

29.09.2023

Etiketa pro elegantní ženu Etiketa pro elegantní ženu Julie Balobanova

Knihu som kúpil priateľke k nášmu výročiu. Ako nezaujatému pozorovateľovi a "nečitateľovi" sa mi páčil vzhľad knihy. Priateľku však nezaujal vlastný obsah knihy. Kniha vraj obsahuje veľké množstvo tém, avšak témy sú spracované všeobecne a poskytujú iba základné a známe informácie.

05.10.2022 2 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Vynikajúca, zaujímavá a čítavá kniha pána Šulca. V románe sa odohráva niekoľko dejových liniek, v knihe sa miešajú historické fakty s fikciou. Jedna hlavná dejová linka rozpráva o povojnovom vývoji Československa, dodávkach zbraní do Izraela, výcviku pilotov, atď. Druhá hlavná dejová linka opisuje dramatický vývoj v Palestíne smerujúci k vytvoreniu samostatného štátu Izrael.
Pre mňa nesmierne zaujímavá kniha. Na druhú stranu však musím uznať, že na čítanie knihy sa treba sústrediť, pretože dejových liniek je tam tentoraz naozaj veľa.

05.10.2022 4 z 5