Židovka z Toleda ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Španělsko ovládané křesťanskými Vizigóty dobyli muslimové,kteří se zasloužili o rozvoj zemědělství, obchodu i kultury. Dokonce ani nebránili Židům svobodně se hlásit ke svému vyznání. Vizigóti jsou vytlačeni na sever země a v dalších staletích se jim daří dobýt polovinu poloostrova nazpět, proto si muslimové zavolají na pomoc své bojovné soukmenovce z Afriky, aby ubránili zbytek své říše. Svoboda vyznání je tatam. Mnoho Židů odchází bez majetku do křesťanského Španělska nebo přestupuje k islámu . Tím začíná příběh Ibrahima ze Sevilly , který byl jako malý chlapec židovskou rodinou ponechán v muslimském Španělsku. Bohatý a vážený kupec Ibrahim se řídí islámskými zvyky, ale srdcem je stále Žid . Panovník je jeho přítel a jeho víru víru toleruje. V křesťanské Kastilii vládne Alfonso VIII. , který stále vede marné boje s muslimy. Po jedné prohrané bitvě mu vládce muslimů na radu Ibrahima navrhne osmileté příměří. Ibrahim očekávající další Svatou válku opouští Sevillu a odchází i se svou dcerou Rachel, synem Alazarem i služebnictvem do křesťanského Toleda, kde smí vyznávat svou víru. Uzavírá s králem dohodu, že mu tento výměnou za půjčku obrovské částky peněz učiní svým rádcem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443792/zidovka-z-toleda-dxX-443792.jpg 4.3701
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno (ekniha), Omega
Orig. název

Die Jüdin von Toledo, 1955

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (104)

Kniha Židovka z Toleda

Přidat komentář
fruitbueno
09. března

Úvod knihy mě neskutečně nebavil, musela jsem se nutit, přemlouvat, doufat, že rychle uběhne. Pokud to máte podobně, rozhodně a Židovkou mějte trpělivost! Sladkou odměnou vám bude nádherný hluboký příběh plný intrik, životních mouder a pravd, lásky a neskonale mnoho úvah o víře, náboženství, moci a životě obecně. Zdá se vám to nemožné v historickém románu? Myslela jsem si to taky. Krásná kniha, v níž jsem si doslova zamilovala postavu dona Rodrigua, dona Jehudy i Araba Musy.

intelektuálka
24. ledna

Historická dobová freska ze španělské Kastilie za vlády Alfonsa VIII. ....

" Říkává se, že naše civilizace spočívá na dvou pilířích, na humanistickém vzdělanostním ideálu Řeků a Římanů a na židovsko-křesťanském morálním kodexu bible.
Zdá se mi, že v naší civilizaci přežívá ještě třetí dědictví : úcta k hrdinství. "

Na podkladu Knihy Ester a odkazu děl o krásné židovce z Toleda zpracoval autor svůj příběh ....

Kupec Ibrahim ze Sevilly přichází do Toleda v roli escrivana - spolu se svými dětmi - Rechjou a Achmedem - a jeho setkání s králem Alfonsem píše osud španělských dějin ....

Je to krásné vyprávění - které vrcholí Svatou válkou a otevírá rozpor mezi vírou muslimskou, křesťanskou a židovskou .... a láska Alfonsa a Raquel je vystavena této zkoušce....

Tam, kde by víra měla spojovat, zde vytváří hranici mezi láskou a pochopením....

Velmi pěkné dílo, doporučím.


ludek.n
31.12.2020

Klasický historický román ze středověkého Španělska nás zavádí na Pyrenejský poloostrov v době panování kastilského krále dona Alfonsa, který se bláznivě zamiluje do krásné Raquel, dcery jeho escrivana mayora Jehudy ibn Ezry. Feuchtwanger zpracovává milostné téma na pozadí bouřlivých historických událostí, věnujíce stejný prostor čisté královské lásce jako špinavým zákulisním intrikám. Líčení bouřlivé epochy je stejnou měrou přirozené jako ohromující. Na jedné straně tu máme jemně vyprávěný milostný příběh, na straně druhé až kruté zpodobnění lidské lhostejnosti a nenávisti. Oboje mistrně spojeno do jednoho stejnorodého plynulého proudu, který už léta uchvacuje čtenáře. Nejsem výjimkou. Také jsem mu podlehl a užil si hlubokou moudrost Feuchtwangerova vyprávění o nalezení životní pravdy. S náladovým donem Alfonsem, naivní Raquel, inteligentním Jehudou ibn Ezrou, bohabojným donem Rodriguem, panovačnou donou Leonorou a hromadou dalších jsem strávil pár úžasných hodin.

Marfiel
23.11.2020

Jeden z nejkrásnějších historických románů. Co mě nejvíc překvapilo byla ta bohatost jazyka a pozoruhodná nadčasovost díla. Historická freska, kde na pozadí křižáckých válek a života ve středověkém Toledu je vyprávěn křehký příběh kastilského krále Alfonsa a židovské dívky Raquel, příběh plný jinotajů i subtilních obrazů lásky a nenávisti... Tahle knížka není na jedno odpoledne, musíte jí otevřít celé své srdce i rozum, aby pronikla hluboko do vaší duše a zůstala v ní dlouho rezonovat...

666Jitka
17.10.2020

Velice ráda čtu historické romány, jejichž děj se odehrává na pozadí skutečných historických událostí - zároveň se tak pobavím četbou, ale také se něco nového dozvím. Židovka z Toleda naplnila má očekávání, dobře se mi četla a přiblížila mi dobu, ve které se děj odehrává. Autor píše formou, která mi vyhovuje. Kniha nutí člověka k zamyšlení nad smyslem života, marností, lidským údělem, nesmyslností válek apod.

Svatka63
16.10.2020

Měla jsem obavy, že to bude těžké filozofické dílo a byla jsem mile překvapena. Kniha se četla velmi dobře a v dnešní složité koronavirové době mi dala spoustu podnětů k přemýšlení. Není to úplně top, ale rozhodně stojí za přečtení.

Petass
13.09.2020

Židovka se mi líbila a překvapivě dobře se mi i četla. Myslela jsem si, že budu mít problém s jazykem, že to bude "pomalé" a zastaralé, ale text mě velmi mile překvapil. Jen je třeba si utřídit postavy. Někdy jsem se v poradcích španělského krále trochu ztrácela. Kniha, která mi opět odhalila kousek historie, tentokrát španělské. Krásně ztvárněné třenice mezi jednotlivými náboženstvími a panovnické intriky. Doporučuji.

jfialova
10.09.2020

Od autora jsem ještě nic nečetla, tak jsem se rozhodla doplnit trochu mezery a sáhnout po poněkud náročnějším žánru. Tento historický román by se dal s trochou nadsázky přirovnat k pohádce pro inteligentní sečtělé dospělé-on totiž ve skutečnosti vychází z několika starých pověstí, mimo jiné i z biblické knihy Ester, která je v románu samotném několikrát zmiňována. Hlavní linka je jasná-milostný vztah mezi toledským králem a židovskou dcerou jeho státního tajemníka. Ten se prolíná celým příběhem, i když bohužel nekončí dobře, v tomto ohledu to moc pohádkové není. To vše je umě doplněno o skutečné historické postavy a události, které se prolínají s postavami více či méně fiktivními, filozofickými a náboženskými úvahami. Člověk trochu sečtělý se zájmem o historii i soudobé dění najde spoustu zajímavých myšlenek a nových pohledů na věc, přestože jde z jisté části o fikci. Čtení je to náročnější a mainstreamový čtenář podle mě knihu odloží nebo nebude hodnotit příliš kladně.

1