jonasr1 jonasr1 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Je to moje první kniha od autorky. Narazil jsem na ní, protože jsem zaznamenal, že se o ní nějak moc mluví. Hodnocení bylo vysoké. Téma je tíživé a depresivní. Kniha je velmi čtivá i když mi nevyhovoval font. Vyprávění mi nepřišlo nějak do hloubky zpracované, ale četlo se to skutečně samo; vlastně tomu nerozumím. Bonus beru jako uvědomění, že je na tom vždycky někdo hůř a ocitne se v tom bez vlastního zavinění a bez pomoci. Bylo pro mě zásadní, uvědomit si krutost tohoto světa. Za mě 4 a půl hvězdy.

10.06.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

Četl jsem po několika letech podruhé a skoro celé jsem to zapomněl. Proto jsem si knihu mohl naplno užít znovu. Kdyby to šlo, dal bych 6*. A to se mi zatím stalo jen u několika vyvolených knih. Těším se, že za pár let si ji otevřu znovu.

31.12.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

WOW! Oceňuji technické detaily!

02.01.2022 5 z 5

Stela a 16 huskyů Stela a 16 huskyů Tereza Pařízková

Příběh si tak klidně plyne sám dál bez větších zvratů. Milovníci psů si najdou své. Ti, co jsou na kočky, budou pravděpodobně osloveni méně. V příběhu my chybí ženy. Jasně, že je tam Stela, ale v ryze mužské společnosti. Byl jsem rozhodnutý pro 3*, ale poslední kapitola mě dojala a vyměkl jsem.

12.05.2021 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Kniha natáhnutá na skřipec. Přes 600 stran rozvláčného příběhu. Nápad a myšlenka je vskutku zajímavá, ale potenciál nebyl vytěžen. Možná třikrát za celý příběh jsem cítil napětí. Jinak spousta povídání, filozofických a náboženských úvah, utápění se v depresích. Pro někoho může být kniha úžasná, pro mě ne. Hrdinsky jsem ji celou přelouskal, písmenko po písmenku. Kéž bych se jí vyhnul a přečetl místo toho dvě jiné, hubenější a povedenější. Nikoho neodrazuji, námět hezký, leč za mě nevyužitý.

26.04.2021 3 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Hmm ... nemám rád knížky, kde si autor moc vymýšlí a utíká od reality. Přeci jen tohle není pohádka, ale příběh ze skutečného světla. Navíc na několika místech je obsah, který podle mě není vhodný pro děti. Mně doporučená a vychvalovaná knížka bohužel nesplnila očekávání. Každý si musí přečíst sám a udělat názor. Za mě 3*, syn 4*.

19.12.2021 4 z 5

BRAVO! Byť hodnocení od ostatních uživatelů kniha nedostává příliš přitažlivé, já jsem byl nadšený, stejně jako z prvního dílu. Je to jedna z mála knih, u kterých bych dal 6*.

22.03.2023 5 z 5

Naděje Naděje Martin Šinkovský

No nejsem si jist tím věkovým doporučením 7+. V knize se objevují termíny, které jsem synovi vysvětloval. V jedné kapitole je tam i dost nepříjemné násilí, to jsem přešel mručením. Než se to rozjede, je polovina knížky pryč, pak už to začíná být zajímavé, někdy skoro až napínavé. Nejsem úplně pro zbraně a vojenství a toho je tady v knize na mě přehršel. Moje věkové doporučení je spíše 11+, ale možná jsem moc velký cíťa. Jelikož to skončilo napínavě, druhý díl musíme doma mít, ale kdybych tuhle knihu minul, nevadilo by mi to. Za nás 3 a půl *

10.10.2022 4 z 5

Křehké věci: Krátké fikce a divy Křehké věci: Krátké fikce a divy Neil Gaiman

Hmm, řekl bych, že jsem tak polovinu povídek moc nepochopil. Možná je to moje chyba. Kniha mě nezaujala. Několik povídek se mi líbilo, ale kdybych mohl vrátit čas, přečetl bych si jinou knihu.

31.03.2022 3 z 5

Neočekávaný robotí exodus Neočekávaný robotí exodus Jindřich Janíček

Po prvním dílu to vzalo trochu jiný nádech, takový přemýšlivý, na úkor akce. I tak se mi to moc líbilo. Snad bych řekl, že je to pro hodně starší děti nebo pro hravé dospěláky.

05.12.2021 4 z 5

Městečko Lážoplážo - Zlatá velryba Městečko Lážoplážo - Zlatá velryba Tereza Pařízková

Zajímavá pohádka, která se podle mě snaží být za každou cenu originální a vtipná. Jiné je to samozřejmě z pohledu dospěláka. Viděl jsem technické nedostatky a nesrovnalosti. Ale je to pohádka a má bavit a to se vcelku povedlo. Druhý díl si dem střihnout hned teď.

03.09.2021 4 z 5

Tajemná Řásnovka a jiné příběhy pro chlapce Tajemná Řásnovka a jiné příběhy pro chlapce Jaroslav Foglar

Tajemná Řásnovka byla skvělá! Plánujeme podívat se do Prahy do ulice Řásnovka. Kousek je i ulice Ve Stínadlech. Ty ostatní povídky byly tak na jednu, max. dvě hvězdičky. Nemá cenu s nimi ztrácet čas.

14.02.2021 5 z 5

Fany byla při tom Fany byla při tom Hanna Schott

Já byl při revoluci ještě menší než Fany. Věřím, že aby si člověk užil, měl by se orientovat v historických událostech. Stylizace textu mi úplně nesedla. Ovšem důležitější je, co na to děti. Snažil jsem se text doplňovat vysvětlováním, ale musím si také doplnit vzdělání. Nebo je možné prostě jen číst a nechat v tom děti trochu zmatené, stejně jako byla Fany. Není to lehké téma a myslím, že autorka se s ním poprala zdařile. Asi zkusím někde najít i ten film, který se tu v komentářích zmiňuje.

26.04.2024 4 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Tuto knihu jsem četl skoro dva roky. Mezitím přečetl hodně jiných. Jestli si dobře pamatuji, líbily se mi asi dvě povídky. Zbytek byl divný nebo jsem je vůbec nepochopil. Ani se mi nad nimi nechtělo přemýšlet. Dočetl jsem jen proto, protože každou knihu, kterou začnu, nakonec dočtu. Gaiman dobrý, ale tato sbírka mě vůbec neoslovila.

24.03.2024 1 z 5

Můj kočičí život Můj kočičí život Carlie Sorosiak

Dětem se knížka moc líbila. Já byl také spokojen, jen bych preferoval jiný závěr. Místy byly pasáže příliš výpravné a viděl jsem, že na děti je to až moc dlouhé. Za mě 4*, děti 5*. Kdyby byl hlavním hrdinou pes, asi by bylo hodnocení o jednu hvězdičku nižší :)

11.03.2024 5 z 5

Stříbrný sen Stříbrný sen Neil Gaiman

Já jsem asi nepochopil, jak ta kniha skončila. Druhý díl jsem četl jen proto, že první díl jsem dostal do ruky. Byl to Gaiman, tak jsem neváhal. No, ale tahle dvoukniha mi prostě nesedla.

24.02.2022 3 z 5

Správná pětka a prázdniny v maringotkách Správná pětka a prázdniny v maringotkách Enid Blyton

Paráda jako vždy. Jen tenhle díl se rozjížděl moc dlouho. Byl to takový cestovatelský zápis. Až daleko za půlkou se to teprve rozjelo.

11.12.2021 4 z 5

Neplač, muchomůrko Neplač, muchomůrko Daisy Mrázková

Knihu jsem četl s osmiletým synem a to už je pozdě. Místy jsme se i zasmáli, ale nemohli jsme se dočkat až to skončí. Určitě pro mladší děti a možná i holčičky knihu ocení více než kluci.

30.11.2021 3 z 5

Hrnec Hrnec Jiří Grus

Na mě to bylo moc ujetý. A poslední stránku jsem nepochopil. Asi to nebyla publikace určená pro mě.

04.10.2021 2 z 5

Magda Magda Lenka Geislerová

Nápad a příběh to byl zajímavý, ale na mě moc děsivý.

29.09.2021 3 z 5