JLČ JLČ komentáře u knih

Pomněnky z českých krajů Pomněnky z českých krajů František Wildmann

Milá lidová kniha o jihočeských poutních místech, autor pracuje s legendami i historií, listinnou i orální. V přídavné části jsou i kratší spisy z jiných regionů, i z Moravy.

05.12.2016 5 z 5

Svatý Jiří a drak Svatý Jiří a drak Carl Gustaf Verner von Heidenstam

Novela o čistém rytířství a lidské zášti a nevděku. Sochař Mistr Ondřej tvoří pro stokholmskou katedrálu sousoší sv. Jiří a významný m졚tan mu nabídl přátelství a svou krásnou ženu Mette jako modelku pro princeznu. Symbolika draka, žalobce - ďábla (řezbář Gorius). Podobné Štormovu Dobrému drakovi, ale jazykově barvitější.

04.12.2016 3 z 5

Sny jarních nocí Sny jarních nocí Marie Calma (p)

Koupil jsem si tuto starou knihu, určenou dívkám, kvůli ilustracím Věnceslava Černého a doufal, že tam najdu nějaké pěkné pohádky, ale tohle je paskvil ze sfér "mimozemských" a o "nešťastných láskách", který se nedá číst.

04.12.2016 1 z 5

John Sinclair - Na stopě hrůzy: Nevěsta vampýrů John Sinclair - Na stopě hrůzy: Nevěsta vampýrů Jason Dark (p)

Ze zvědavosti jsem si koupil toto sešitové vydání (překlad z němčiny) a trochu doufal, že tam najdu aspoň nějaké stopy gotického hororu. Bohužel, jde o zcela pokleslý, slabomyslný, neumětelský žánr, ukázkový brak, vhodný snad jen pro kratochvíli ve vlaku apod.

04.12.2016 2 z 5

Pod doškovými střechami Pod doškovými střechami Václav Beneš Třebízský

Dramata lásky, svědomí, povinností stavu na pozadí venkovského života, prosyceného lidovou zbožností. Nádherná čeština a květnaté črty prostředí i postav.

Jaroslavský okres Jaroslavský okres František Václav Peřinka

Výborně zpracovaný okres z hlediska historie i etnografie.

Znojemský okres l., ll. Znojemský okres l., ll. František Václav Peřinka

Spolu s Jaroslavským okresem patří k nejlépe zpracovaným historiím Vlastivěd moravských. Václav Peřinka měl ještě onen vzácný "sensus Catholicus".

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Celkově mne to nevtáhlo, snad jen trochu povídka "Čekárna".

04.12.2016 3 z 5

Svědkyně temnot Svědkyně temnot Mike Ashley

Pro mne zklamání, nevtáhlo mne to.

04.12.2016 2 z 5

Židovské památky v Čechách a na Moravě Židovské památky v Čechách a na Moravě Jiří Fiedler

Logicky, racionálně uspořádaná encyklopedie. Sice se najdou faktografické nedostatky, ale jde o knihu svého druhu průkopnickou a velmi užitečnou.

28.11.2016 5 z 5

Příručka českých církevních dějin IV. Příručka českých církevních dějin IV. Bohumil Zlámal

Výborné dílo moravského církevního historika, jemuž nechybí (dnes tak vzácný) sensus catholicus...

Blahoslavený Jan Sarkander Blahoslavený Jan Sarkander Bohumil Zlámal

Výborná monografie, autor se mohl opřít o předchozí práce Procházkovy a Tenorovy, ale doplnil je novými výsledky bádání. Kvalitní dílko.

27.11.2016 5 z 5

Se štítem pravdy: Apologetická abeceda Se štítem pravdy: Apologetická abeceda Konrád Maria Kubeš

Naprosto základní literatura pro katolíky, dnes bohužel téměř neznámá.

Hra o duši Hra o duši Adolf Pelikán

Ukázka tradiční předkoncilní morálky a starosti o spásu duše. Autorem je moravský jezuita.

Teologický slovník Teologický slovník Karl Rahner

Ukázka modernistického pojetí teologie, ta kniha se mi nelíbí.

27.11.2016 1 z 5

Malé církevní dějiny Malé církevní dějiny August Franzen

Modernistické, téměř protestantské pojetí církevních dějin.

27.11.2016 3 z 5

Papežové. Od svatého Petra po Jana Pavla II. Papežové. Od svatého Petra po Jana Pavla II. Josef Gelmi

Poněkud nevyvážené úseky k jednotlivým papežům, místy působí až žurnalisticky povrchně, ač autor je profesor církevních dějin.

27.11.2016 3 z 5

Pověsti o zvonech, zvonařích, zvonicích a zvoničkách Pověsti o zvonech, zvonařích, zvonicích a zvoničkách Pavla Jungmannová

Pěkná kniha pro všechny zájemce o zvony.

27.11.2016 5 z 5

Přehled českých církevních dějin 1 Přehled českých církevních dějin 1 Jaroslav Kadlec

Platí totéž co u světových Dějin katolické církve od tohoto autora: cenné zejména tím, že ještě není nakaženo pokoncilním modernistickým bacilem. Chybí bohužel rejstřík.

Bohemia Sancta Bohemia Sancta Jaroslav Kadlec

Ne úplně skvělá monografie o českých světcích, nápadná je zvláště nevyváženost jednotlivých kapitol, daná redaktorským nesjednocením různých autorů.

27.11.2016 4 z 5