JLČ JLČ komentáře u knih

Památné stromy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku Památné stromy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku Jan Němec

Dobrá kniha pro laické zájemce o přírodu a začátečníky v oboru dendrologie.

18.12.2016 4 z 5

Moudrost věků - Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Moudrost věků - Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení Eva Kuťáková

Výborná, základní kniha obecné vzdělanosti.

18.12.2016 5 z 5

Slovník přísloví v devíti jazycích Slovník přísloví v devíti jazycích Andrzej Swierczynski

Zajímavá kniha, jejíž namátková četba je potěšením.

18.12.2016 5 z 5

Slovník biblické kultury Slovník biblické kultury kolektiv autorů

Dobrá kniha pro studenty kultury, pojatá dost ekumenicky, ale pro účel studia dobré.

18.12.2016 4 z 5

Akademická pravidla českého pravopisu Akademická pravidla českého pravopisu Zdeněk Hlavsa

Tak tenhle slovník mám moc rád, je praktický, přehledný, jasný.

18.12.2016 5 z 5

Gréckokatolicky katechizmus pre lúdové školy a pre nižšie triedy strednych škol Gréckokatolicky katechizmus pre lúdové školy a pre nižšie triedy strednych škol kolektiv autorů

Základní literatura k pochopení spirituality slovenských, rusínských a ukrajinských řeckokatolíků.

18.12.2016 5 z 5

Pravoslavný katechismus Pravoslavný katechismus Svatý Gorazd II. (p)

Základní literatura k pochopení "českého" pravoslavného vyznání. Napsal původem katolický kněz, který přestoupil k pravoslaví a stal se biskupem a mučedníkem (heydrichiáda).

18.12.2016 5 z 5

Kapesní slovník ateisty Kapesní slovník ateisty kolektiv autorů

Celkem praktická komunistická příručka pro nejrychlejší orientaci, pokud potřebujeme vidět různé denominace a náboženství očima sovětských ateistů. V mládí mi pomáhala ujasnit si některé věci, paradoxně je tu něco vyjádřeno výstižněji než v literatuře náboženské.

18.12.2016 4 z 5

Zostali verní. Osudy gréckokatolíckych kňazov. I. zväzok Zostali verní. Osudy gréckokatolíckych kňazov. I. zväzok Ján Babjak

Vynikající a nesmírně cenná monografie, zachycující pronásledování řeckokatolických kněží komunisty. Vnímavý čtenář si povšimne, jakou neblahou roli tu hrála pravoslavná církev, kterou komunisté v boji proti katolíkům podpořili. V Českých zemích, bohužel, neznámá fakta a tak zde i čeští katolíci (zblblí ekumenismem a modernismem) libovolně zaměňují řeckokatolíky s pravoslavnými.

18.12.2016 5 z 5

Židia zo Slovenska v dejinách kultúry a vedy Židia zo Slovenska v dejinách kultúry a vedy Milan Stanislav Ďurica

Pro mne trochu zklamání. Velmi stručné a nic nového jsem tu nenašel.

18.12.2016 3 z 5

Kultura středověké Evropy Kultura středověké Evropy Jacques Le Goff

Jedná se o marxistický přístup ke středověku, přesto ale kniha svou hodnotu má.

Praha očima staletí Praha očima staletí Václav Hlavsa

Naprosto zásadní kniha pro českého milovníka historie a umění s nádhernými vedutami Prahy.

18.12.2016

Mikulov Mikulov Ivo Krsek

Vynikající historická i uměnovědná monografie památkově bohatého městečka.

18.12.2016 5 z 5

Loretánské kaple v Čechách a na Moravě Loretánské kaple v Čechách a na Moravě Jan Bukovský

Příjemná publikace tím, že (asi poprvé) podává soupis českých a moravských Loret. Je sice poznat, že autor není historik nebo historik umění (má zde některé lapsy), ale přesto je kniha pěkná a užitečná.

Slavonice Slavonice Jaroslav Sedlář

Jedna z lepších monografií měst této řady.

18.12.2016 5 z 5

Umění baroka na Moravě a ve Slezsku Umění baroka na Moravě a ve Slezsku Ivo Krsek

Parádní publikace Moravanů o moravském umění, které je stále ve stínu českého a pragocentrického.

Znojmo Znojmo Bohumil Samek

Na svou dobu velmi kvalitní monografie památkově bohatého města.

18.12.2016 5 z 5

Významné parky Jihomoravského kraje Významné parky Jihomoravského kraje Zdeněk Kříž

Mám tuto knihu rád a často se k ní vracím. Zámecké parky; a jižní Morava, to je moje!

18.12.2016 5 z 5

Umění na Slovensku - soubor dokumentů Umění na Slovensku - soubor dokumentů Karel Šourek

Moc pěkná, obsáhlá kniha, svým způsobem průkopnická.

Rankův kapesní slovník světový Rankův kapesní slovník světový Josef Rank

Drobný slovník naučný, k němuž často sáhnu kvůli rychlé orientaci, když chci zjistit, jak se věc pojímala za Rakousko-Uherska a nemám čas otvírat Ottův slovník.