JLČ JLČ komentáře u knih

Klíč k dobré literatuře aneb Seznam knih, knížek a knížeček výborně, dobře neb snažně udělaných téměř obecně žádoucích, užitečných Klíč k dobré literatuře aneb Seznam knih, knížek a knížeček výborně, dobře neb snažně udělaných téměř obecně žádoucích, užitečných Josef Konstantin Miklík

Vynikající kniha, vynikající nápad: nejznámější díla světové literatury z pohledu katolíka.

Ikonografie a atributy svatých Ikonografie a atributy svatých Věra Remešová

Velmi jednoduchá, základní příručka.

19.12.2016 3 z 5

Naše světla Naše světla Rudolf Schikora

Výborný extrakt hagiografie na každý den, za komunistů jsem z toho čerpal sílu...

19.12.2016 5 z 5

O životě a umění : listy z jaroměřické kroniky 1700-1752 O životě a umění : listy z jaroměřické kroniky 1700-1752 Alois Plichta

Vynikající kniha o jaroměřickém zámku a jeho kulturním vyzařování, skvělé stati o historii i umělcích. Doporučuji všem začínajícím kunsthistorikům pro představu historického pozadí, jak v době baroka asi vznikala umělecká díla.

19.12.2016 5 z 5

Sochař Řehoř Theny a Žďár nad Sázavou Sochař Řehoř Theny a Žďár nad Sázavou Alois Plichta

Poctivá monografie o výborném barokním sochaři Vysočiny.

První čtení První čtení Ladislav Pokorný

Za komunistů pro mne v dětství jediná knížečka, z níž jsem se mohl sám poučit o Bohu a připravovat se ke svaté zpovědi. Obrázky Divici Landrové jsou velmi dobré. Díky uvolnění v letech 1968-69 vyšly alespoň tyto základní knížky.

19.12.2016 5 z 5

Brno. Průvodce, informace, fakta. Brno. Průvodce, informace, fakta. Čeněk Aufgeweckt

Na svou dobu vzniku, tedy dobu normalizace, to není nejhorší. Hodně jsem z té knihy před rokem 1989 čerpal; nyní je zajímavá zase tím, že se mnohé změnilo.

19.12.2016 4 z 5

Slovník filozofických pověr Slovník filozofických pověr Józef Maria Bocheński

Znamenitá kniha jako úvod do kritického myšlení (a přemýšlení). Autor se nerozpakuje označit řadu vžitých názorů současné evropské společnosti jako falešných, ano doslova jako pověr či blábolů.

Pravěk Znojemska Pravěk Znojemska Vladimír Podborský

Kvalitní, odborná kniha s přehlednými výstupy průzkumů.

Encyklopedie českých klášterů Encyklopedie českých klášterů Pavel Vlček

Kvalitní encyklopedie, vyšší třída.

18.12.2016 5 z 5

Dub nad Moravou - Proboštský, farní a poutní kostel Očišťování Panny Marie Dub nad Moravou - Proboštský, farní a poutní kostel Očišťování Panny Marie Karel Kavička

Dobrá publikace se základními informacemi historickými i uměleckohistorickými.

Čtyři vyznání Čtyři vyznání František Michálek Bartoš

Skutečně odborná kniha o hlavních evangelických vyznáních (věroukách): augsburském, bratrském, helvétském a českém.

18.12.2016 4 z 5

Průvodce po památkách reformačních církví v ČSR Průvodce po památkách reformačních církví v ČSR Miloslav Kaňák

Dobře uspořádaný soupis modliteben a chrámů nekatolických církví na území České republiky, pokud vím, tohoto druhu první. Nenápadná, skromná, ale užitečná informace, z níž dodnes příležitostně čerpám základní údaje.

Příručka církevních dějin Příručka církevních dějin Pavel Karel Mráček

Dosti dobrá kniha, která nepostrádá (dnes vzácný) "sensus catholicus", vhodná pro začátečníky a studenty středních škol. Samo za sebe mluví, že byla hystericky obviněna z fundamentalismu a antisemitismu, Nechť posoudí čtenář sám... Jen se mi zdá, že autor je tu ještě naivně optimistický, co se týče tragédie 2. vatikánského koncilu...

18.12.2016 4 z 5

Stvoření slovem i obrazem Stvoření slovem i obrazem kolektiv autorů

Kuriózní publikace svědků Jehovových, kteří se tu nazývají Mezinárodní sdružení badatelů bible. Nutno uznat, že tato kniha je velmi dobře strukturovaná s názornými ilustracemi.

18.12.2016

Maďarsko Maďarsko Radmil Tomášek

Nevalný průvodce, přesto však o něco lepší než díla Niny Heřmanové. Tentokrát jsou tu uvedena již zasvěcení kostelů, snad díky Gorbačovově perestrojce, která začala rozpouštět ledy...

18.12.2016 2 z 5

Jugoslávie Jugoslávie kolektiv autorů

Jeden z nejmizernějších, nejkomunističtějších průvodců, který v této řadě Olympie vyšel. Tohle bych Vojtěšce omlátil o hlavu.

18.12.2016 odpad!

Praha - průvodce - informace - fakta Praha - průvodce - informace - fakta Ctibor Rybár

Lexikon od židovského autora pojatý sice výrazně komunisticky, ale jako průvodce se základními fakty chytře uspořádaný.

Vtipná kaše Vtipná kaše Josef Kubička

Jako dítěti se mi tato ohmataná brožura dostala do rukou a svým charakterem se zcela vymykala běžně dostupné literatuře. Spousta hádanek je pro dnešní děti již neřešitelných, protože se některé předměty již vůbec nepoužívají.

18.12.2016 4 z 5

Roman Havelka - malíř Podyjí 1877-1950 Roman Havelka - malíř Podyjí 1877-1950 Jiří Uhlíř

Moc pěkná kniha, Havelka byl výborný krajinář a maloval scenérie v kraji, který mám moc rád.