JLČ JLČ komentáře u knih

Súpis pamiatok na Slovensku 1 : A – J Súpis pamiatok na Slovensku 1 : A – J kolektiv autorů

Neobyčejně důležitý, první ucelený soupis památek na Slovensku, jímž Slovensko předstihlo Moravu.

19.01.2017 5 z 5

Historia de las traducciones checas de literaturas de Espana e Hispanoamérica Historia de las traducciones checas de literaturas de Espana e Hispanoamérica Miloslav Uličný

Užitečný soupis španělských a hispanoamerických děl, která u nás vyšla v češtině.

18.01.2017 5 z 5

Fantastické povídky Fantastické povídky Leopoldo Lugones

Několik povídek se mi líbilo, některé jsem ani nedočetl. Ačkoliv tu lze nalézt prvky mysteriózní a "gotické", u většiny příběhů mi připadá, že jim chybí nápaditější zápletka. "Argentinský Poe" je sice zajímavý, ale už se k němu asi nebudu vracet.

13.01.2017 3 z 5

Hadi, krokodilové a draci Hadi, krokodilové a draci Jiří V. Kincl

Já to četl cca v 10 letech a ty příběhy, jak někde had někoho uštkl nebo jiný sežral, to pro mne byly horory. Dodnes vzpomínám, jak jsem knihu líčil své spolužačce (kterou jsem potají miloval) jako něco nejlepšího, co jsem vlastnil. Proto z nostalgie hodnotím velmi vysoko. Pravda, ty obrázky byly také pěkné.

28.12.2016 5 z 5

Broučci Broučci František Hrubín

Knížečka mého dětství - tyto loutky (na rozdíl od jiných) jsou mi dodnes milé.

27.12.2016 5 z 5

Informace o Otci Piovi Informace o Otci Piovi Karl Wagner

Drobný sešitek, první informace o světci, které se dostaly do Československa někdy v roce 1967-68. Autorovy osobní vzpomínky na setkání s P. Piem. Na vnitřní straně obálky je vyobrazení milostné Panny Marie, uctívané kapucíny i P. Piem, Santa Maria delle Grazie.

24.12.2016 5 z 5

Moudrost a vtip G. K. Chestertona: Paradoxy, aforismy a postřehy Moudrost a vtip G. K. Chestertona: Paradoxy, aforismy a postřehy Gilbert Keith Chesterton

Skvělé citáty mého oblíbeného autora! : "Lidé, kteří věří nejvíce v sebe, jsou všichni v blázinci". - Dobře udělaná knížečka, jen mne nepřesvědčuje Tomského úvodník a řeči o liberální demokracii, nějak mi to nejde s Chestertonem dohromady...

24.12.2016 5 z 5

Sloup Nejsvětější Trojice Olomouc Sloup Nejsvětější Trojice Olomouc Helena Zápalková

Pěkná monografie jednoho velkého barokního sousoší, jež vzbuzuje úžas a obdiv.

23.12.2016 4 z 5

Jiří Antonín Heinz 1698-1759 Jiří Antonín Heinz 1698-1759 Helena Zápalková

Podle mne asi nejlepší barokní sochař na Moravě, pěkně zpracováno, mj. s využitím dosavadních prací M. Stehlíka...

23.12.2016 5 z 5

Pod kopulí bílé svatyně  svazek III. Pod kopulí bílé svatyně svazek III. Emil Procházka

Sbírka kázání, úvah, příběhů ze života světců, velmi čtivá a poučná pro mládež i dospělé. Kopule bílé svatyně, jak se knížka nazývá, je vlastně kopulí kostela sv. Rodiny v Brně na Grohově (dříve Sirotčí) ulici.

23.12.2016 5 z 5

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Moc se mi to líbilo, snad nejvíce popis, jak stařec Mordechaj Jid Fajnerman vstupuje do mikve...

M. Jan Hus M. Jan Hus Jan Sedlák

Naprosto zásadní monografie Jana Husa, dodnes nepřekonaná. Z ní opisují všichni další badatelé.

Harfa Boží Harfa Boží Joseph Franklin Rutherford

Jedna ze základních knih Svědků Jehovových, kteří se ve 30. letech ještě nazývali Badatelé bible.

22.12.2016

Sv. Jan Nepomucký, mučeník a hlavní patron království českého Sv. Jan Nepomucký, mučeník a hlavní patron království českého Klement Borový

Skvělá kniha, z níž lze dodnes čerpat.

21.12.2016 5 z 5

O mši svaté podle misálu z roku 1962 O mši svaté podle misálu z roku 1962 Josef Vlček

Velmi potřebná brožurka, která nás v době pontifikátu Benedikta XVI. naplňovala radostí a nadějí. Díky panu Vlčkovi, velmi si ho vážím za to, co pro svoji víru vytrpěl a za vše, co pro katolíky v této zemi udělal (časopis Světlo, vydavatelské počiny Matice cyrilometodějské aj.).

Moderní umění a smrt kultury Moderní umění a smrt kultury Hans Rookmaaker

Zatím nejlepší kniha na téma současného výtvarného umění. Ač je autor protestant, shodnu se s ním v tomto asi více než s umělci a teology, kteří tvoří a zdobí pokoncilní "katolické" kostely...

21.12.2016 5 z 5

Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova neznámý - neuveden

Velmi pěkně uspořádaná brožura, shrnující historii i významné osobnosti kongregace a s ní spjaté: Matka Rosa Vůjtěchová, P. Bernard Šustek, Františka Honrichs-Coudenhove, Matka Marta Vintrová, S. Kristína Gáboríková. Kongregace má pobočky na Slovensku, v Itálii a Argentině.

21.12.2016 5 z 5

Methodický výklad nového katechismu Methodický výklad nového katechismu Václav Davídek

Úžasná kniha, nádherně strukturovaná. Jeden z nejlepších katolických katechismů, jaký jsem měl v ruce. U nás téměř neznámý. Autor jej napsal v době svého působení v Mladé Boleslavi.

Kurs latiny pro samouky Kurs latiny pro samouky Antonín Ludvík Stříž

Skvělá učebnice latiny, zvláště pro katolíky.

Listy z farní kroniky Listy z farní kroniky Karel Vojtěch Čermák

Pozoruhodná monografie, zpracovaná s erudicí a láskou. Pro mne velké překvapení, že se tak malé vesničce dostalo tak velké knihy.