M. Jan Hus

M. Jan Hus https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60956/bmid_m-jan-hus-v1R-60956.jpg 4 4 3

2. vydání. Reprint vydání z roku 1915, Dědictví sv. Prokopa. Xerokopie 1. vyd. z roku 1915. Jan Sedlák ve svém rozsáhlém díle podává katolický pohled na dobu v níž žil, konal, myslel a skonal M. Jan Hus a na jeho tragicky zakončený život.

Hobo
15.03.2021 5 z 5

Jediný skutečně objektivní pohled na dobu a osobnost Jana Husa.

JLČ
23.12.2016 5 z 5

Naprosto zásadní monografie Jana Husa, dodnes nepřekonaná. Z ní opisují všichni další badatelé.

eraserhead
27.01.2011 2 z 5

Katolický pohled na život a smrt Mistra Jana Husa?Autor v předmluvě sám píše: "Spis můj má stanovisko katolické. Myslím, že není třeba abych to omlouval. Pro historická fakta, pro genesi Husovu, jeho snahy a spory, rozhodují pro mne, jako pro každého historika, prameny, s nimiž jest historik povinen nakládati dle zásad kritiky, nikoliv dle subjektivního stanoviska. Pravda historická jest absolutní vládkyně, před níž se musí skláněti badatel, katolík jako nekatolík. A vědecká poctivost a spravedlnost není výhradním majetkem nekatolíkův. Pře Husova pak musí býti posuzována se stanoviska katolického; nezáleží zajisté na tom, co o předmětu pře soudí spisovatel, nýbrž co o něm soudila, jak o něm učila katolická církev, ať s ní spisovatel souhlasí, čili nic." Tato citace o knize vypovídá takřka vše potřebné. Pro srovnání a náhled ze druhé strany zajímavé počtení, které ovšem katolíkům spíše ubírá než přidává. Ono stejně by asi dopadla i kniha o historii Židů z pera nacistického spisovatele.

Jan Hus, 1370-1415

Jan Sedlák