JLČ JLČ komentáře u knih

His Master´s Voice, aneb, Výprava ovčáka K. sametovým podsvětím His Master´s Voice, aneb, Výprava ovčáka K. sametovým podsvětím Jan Gabriel (p)

Námět by byl zajímavý, ale stylově mne zklamalo.

10.03.2017 2 z 5

Poutní kniha: modlitby a písně Poutní kniha: modlitby a písně František Korec

Oproti starším "barokním" písním esteticky upravené (volena jiná slova).

10.03.2017 4 z 5

Vlasť Vlasť * antologie

Úžasná revue P. Tomáše Škrdleho: umění, literatura, duchovno, jasně katolická orientace - lahůdka!

09.03.2017 5 z 5

Jean Louis Raduit de Souches: největší Brňan 17. století, aneb, Jak francouzský důstojník Brno zachránil Jean Louis Raduit de Souches: největší Brňan 17. století, aneb, Jak francouzský důstojník Brno zachránil Jana Amadou

Nápad a námět dobrý, vtipné texty - ale! Nepraktický formát a hlavně: moc drobounké písmo. Ne příliš dobrá nakladatelská vizitka.

09.03.2017 2 z 5

Encyklika J. S. papeže Pia X. O učení modernistův Encyklika J. S. papeže Pia X. O učení modernistův Pius X.

Neuvěřitelné! Vše, co sv. Pius X. apoštolsky odsoudil, dnes modernisté svobodně hlásají a biskupové tomu panáčkují. To je hororové sci-fi...

08.03.2017 5 z 5

Svatá Trojice : učení o Bohu v Trojici a vývoj zobrazení : úcta k Nejsvětější Trojici a poutní místa : katalog ze sbírek Slováckéh Svatá Trojice : učení o Bohu v Trojici a vývoj zobrazení : úcta k Nejsvětější Trojici a poutní místa : katalog ze sbírek Slováckéh Vítězslav Štajnochr

Stejně dobrá a stejně zajímavá publikace jako Panna Maria Divotvůrkyně. Velmi sympatické práce, pohybující se na pomezí uměnovědy a národopisu. Tohle mám moc rád.

07.03.2017 5 z 5

Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960, svazek IV. okresy: Šumperk, Zábřeh, Rýmařov Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960, svazek IV. okresy: Šumperk, Zábřeh, Rýmařov Josef Bartoš

Velmi užitečné dílo, kterým Morava předstihuje Čechy. Drobné vychytávky tu jistě jsou, ale jako celek jde o impozantní počin v období socialismu.

05.03.2017 5 z 5

Přízraky a jiné povídky Přízraky a jiné povídky Ivan Sergejevič Turgeněv

Velmi se mi líbí povídka "Příběh poručíka Jergunova". Tajemná, mysteriózní, milostná zápletka.

25.02.2017 5 z 5

Upír a jiné prósy Upír a jiné prósy Jan Opolský

Četl jsem povídku Upír a nelíbil se mi ani jazyk ani nenápaditá tuctová zápletka.

16.02.2017 2 z 5

Upír Upír Ludwig Winder

Vynikající literatura, každé slůvko zde má své místo, žádné tlachy, napínavý příběh z období rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku ČSR od šafovského žida, Ludwiga Windera, pro mne až donedávno zcela neznámého, ale velmi dobrého spisovatele. Ač byl levičák, musím mu vyseknout poklonu za pisatelské umění. Popis bastarda Adama Dupiče, který koná zlo (a dobro koná jen proto, aby mohl konat větší zlo), je brilantní! Winder v tom oprávněně vidí především vzpouru proti Bohu... jenže mám pocit, že v něj sám nevěří. Nicméně, spisovatel je veliký.

16.02.2017 5 z 5

Souboj s Bohem a jiné novely Souboj s Bohem a jiné novely Mór Jókai

Novela o prokletí rodu zlosyna v historickém prostředí Uher. Zajímavé reálie (mimo jiné symbolika rostlin - např. divizna) i mírně mysteriózní děj, líbilo se mi. Přiznám se, že moje první seznámení s Jókaiem a zřejmě po něm sáhnu znovu.

16.02.2017 4 z 5

Suchý Čert Suchý Čert Václav Jaša

Literárně celkem dobré historické čtení z doby předhusitské krize, ovšem ideologicky - bohužel - zcela v duchu první republiky a socialismu.

04.02.2017 3 z 5

Konec nylonového věku Konec nylonového věku Josef Škvorecký

Škvorecký myslí stále na sex a ten vždy zabalí do něčeho, aby to vypadalo jako "hlubší myšlení"...

03.02.2017 1 z 5

Oživené krásy vlasti Oživené krásy vlasti Jan Šmíd

Náměty zajímavé, ale styl rádobyhumorný a komentáře povrchní a nedoucké, pro mne dílko spíše odpudivé.

03.02.2017 1 z 5

Po stopách prapředků Po stopách prapředků Petr Dresler

Přehledná publikace pro širokou veřejnost, vhodné ilustrace, výborná grafická úprava.

02.02.2017 5 z 5

Kříže a kalichy: Obrázky ze smíšené osady Kříže a kalichy: Obrázky ze smíšené osady Edvard Jan Nepomucký Brynych

Bravo! Mimořádně zajímavá četba. Je zřejmé, že autor nepsal knihu ani trošku s ohledem na uměleckou formu (nechtěl "dělat literaturu"), ale šlo mu o informovanost lidu. V podstatě jakási epištola k lidu, zejména katolickému, aby věděl, co obnáší protestantismus. Dnes by byl biskup Brynych určitě v nemilosti...

01.02.2017 4 z 5

Česká katolická literatura 1848–1918 Česká katolická literatura 1848–1918 Martin C. Putna

Výborná kniha, Putna má nesporně vyjadřovací a interpretační talent, navíc zde je příznivým faktorem i ta skutečnost, že je to cca po 100 letech první kniha na toto téma. Jinak ale je samozřejmě třeba si autorovy názory přebírat, neboť Putna je zcela konformní skalní modernista.

21.01.2017 4 z 5

Židovka Židovka Václav Š. Kronus

Svým způsobem kuriózní příběh, čtivý, naivní a velmi lidový. Dnes by byl jistě označen jako antisemitský.

21.01.2017 4 z 5

A oddělil světlo od tmy A oddělil světlo od tmy Jan Žáček

Velmi se mi líbilo, něco takového jsem v českém prostředí ani nečekal. Autor má "sensus catholicus"...

20.01.2017 5 z 5

Z doby temna Z doby temna Amalie Svobodová

Levná lidová broužurka pro nejširší lidové vrstvy, podobně jako další desítky ši stovky podobných spisků, vydávaným redemptoristy ve Frýdku a Hlučíně. Stručné, výstižné. Myslím, že s vyvracením těchto argumentů by měli dnešní učitelé velké problémy. - V reakci na obsah spisu výše uvedený: není to jen názor Církve v období první republiky, je to pohled historický a zároveň katolický, tedy ještě nenakažený modernistickým a demoliberálním bacilem...

20.01.2017 5 z 5