JLČ JLČ komentáře u knih

Dějiny katolické církve I. - III. Dějiny katolické církve I. - III. Jaroslav Kadlec

Výborný přehled církevních dějin, cenný zvláště tím, že není ještě nakažen modernistickým pokoncilním bacilem.

27.11.2016 5 z 5

ABC kulturních památek Československa ABC kulturních památek Československa Eva Šamánková

Za socialismu velmi cenná encyklopedická literatura, zvláště tím, že zahrnuje i Slovensko. Jinak z českých a moravských lokalit toho hodně chybí. Přesto po knize často sáhnu, když potřebuji rychlou informaci. Uměleckohistorické charakteristicky jsou většinou dobře vystiženy.

27.11.2016 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Kniha mého dětství, moc pěkné členění a ilustrace. Jde v podstatě zároveň o umělecké výtvarné dílo. Ta kniha sama o sobě, pominu-li skvěle uspořádané informace, je uměleckým dílem!

Encyklopedie Českých Budějovic Encyklopedie Českých Budějovic kolektiv autorů

Velmi přínosná kniha, základní dílo pro seznámení se s městem.

Rok se svatými Rok se svatými Vera Schauber

Psáno již v pokoncilním duchu, ale jde o naprosto základní hagiografickou literaturu, kterou by měl mít každý katolík i zájemce o kulturu u sebe.

Slovník antické kultury Slovník antické kultury Radislav Hošek

Neskutečně podrobný slovník, naprosto základní příručka pro všechny zájemce o kulturu.

Památky Brna Památky Brna Karel Kuča

Praktický, stručný přehled památek města Brna, vydaný rychle po roce 1989.

27.11.2016 5 z 5

Sál předků na zámku ve Vranově nad Dyjí Sál předků na zámku ve Vranově nad Dyjí Bohumil Samek

Znamenitá publikace kolektivu autorů, která přináší některá nová zjištění.

27.11.2016 5 z 5

Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I Bohumil Samek

Obdivuhodné dílo jednoho autora, v mnohém se podobající UPČ od Pocheho a kol., v něčem lepší, v něčem horší. Na rozdíl od Pocheho si všímá např. církevních precios a textilií, naopak nepříjemné je abecední řazení, do něhož jsou pojaty obce podle příslušnosti k obecním úřadům (!).

27.11.2016 5 z 5

Prahou krok za krokem – Uměleckohistorický průvodce městem Prahou krok za krokem – Uměleckohistorický průvodce městem Emanuel Poche

Jako průvodce památkami Prahy výborné.

Umělecké památky Čech 1 Umělecké památky Čech 1 Emanuel Poche

Dodnes nepřekonaná práce, vydaná za socialismu, po roce 1989 u nás bohužel zneužita jako návod k vykrádání, zejména kostelů. Na rozdíl od Sandika (komentář zde) si nemyslím, že výsledek kolektivní práce je tristní. Samozřejmě, nedostatky to má, ale význam knihy je obrovský.

Jak poznávat kulturní památky Jak poznávat kulturní památky Jaroslav Herout

Dobrá kniha o památkách pro mládež, učil jsem se z ní.

27.11.2016 4 z 5

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Skvělá příručka pro odborníky i začátečníky.

Nebojte se umění Nebojte se umění Wilhelm Waetzoldt

Jeden z nejlepších úvodů do dějin umění jaké jsem kdy četl. Knihu mi doporučil prof. Kudělka a tak si na něho s touto knihou vždy vzpomenu.

Sochařství baroku v Čechách Sochařství baroku v Čechách Oldřich J. Blažíček

Panečku, to je dílo! A ta krásná čeština! Jako průkopnická syntetická monografie skvělé.

Pán Ježíš v českých pohádkách II Pán Ježíš v českých pohádkách II Julius Košnář

Převzaté z druhého vydání roku (1945), ovšem selektované na přeskáčku do dvou dílů. Bohužel bez krásné předmluvy Julia Košnáře, kde uvádí, že pohádky slýchal jako dítě od své babičky. Jsou krásné a mnohé se obsahově shodují s Gawalewiczovými legendami, vydanými již koncem 19. století.

Pán Ježíš v českých pohádkách Pán Ježíš v českých pohádkách Julius Košnář

27.11.2016 5 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Ač kluk, četl jsem to cca v 10 letech velmi rád. Přitahovaly mne - jako obvykle - kvalitní ilustrace. Ale i děj, byl vtipný, nevinný, prostě hezký!

Rok: Obrázky z přírody Rok: Obrázky z přírody Jiří Janda

Tuhle knížku jsem měl moc rád, hlavně kvůli ilustracím Artuše Scheinera.

27.11.2016 5 z 5

Almanach Marianský vydaný na památku Marianského kongressu v Praze 1905 Almanach Marianský vydaný na památku Marianského kongressu v Praze 1905 Antonín Podlaha

Nádherný sborník, zahrnující literární i umělecká díla k oslavě Panny Marie.