JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Vizionárský sci-fi román pojednávajúci o náhlom zrútení civilizovanej spoločnosti a o vysoko inteligentom a mimoriadne agresívnom druhu rastlín, ktoré následne začínajú preberať vládu nad svetom. Hlavný hrdina sa prebíja Londýnom kde vládne chaos a kedysi civilizovaná spoločnosť stráca svoju ľudskosť i morálne zábrany. Autor sa tu v mnohých pasážach zamýšla nad správaním ľudí vo vypätých situáciách a objavujú sa tu aj odkazy na bombardovanie Hirošimy a Nagasaki, studenú vojnu i odvekú túžbu jednotlivca mať prevahu nad masami. Najviac pôsobivý je tento román keď ukazuje úpadok a chaos. Mesto sa plní mrtvými, nevidomí páchajú sebevraždy a v metropoli vypukne mor. Ale chaos sa šíri aj ďalej na vidiek a tak sa musí hrstka preživších naučiť fungovať v izolovaných kolóniách. Nečakal by som že sa dočkám tak kvalitne napísaného románu, ktorý by zobrazil post-apokalyptickú budúcnosť ako skutočnú nočnú moru, z ktorej behá mráz po chrbte. Veľmi dobrá práca pán Wyndham. The Day of the Triffids je skutočná sci-fi klasika.

27.03.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pravdepodobne jedna z najznámejších Kingových kníh vôbec. A to vďaka úspešnej filmovej adaptácii z roku 2000, ktorá je natočená veľmi verne svojej predlohe. King tu opäť predvádza svoj charakteristický rukopis plný hrôznych momentov, ale aj nefalšovaného dojatia. Brilantne napísané postavy, dobové reálie 30. rokov i pôsobivá mysteriózna atmosféra. To je Green Mile.

05.01.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Právoplatná sci-fi klasika, ktorá sa v priebehu rokov stala úspešnou franšízou a vďaka dvom filmovým adaptáciám či nemenej úspešným videohrám sa stala ozajstným kultom. Duna je fascinujúci príbeh o vzdialenej púštnej planéte Arrakis, ktorá je príčinou sporov medzi dvomi mocnými rodmi Atreidesov a Harkonnenov, a to hlavne vďaka tajomnému koreniu, ktoré údajne predlžuje život a poskytuje zvláštne schopnosti. Z pozadia však ťahá za nitky mocný Imperátor Padišach Shaddam IV. a zároveň aj mocná prepravná spoločnosť. Našťastie sa tu objavuje dedič Atreidesov, Paul Atreides, ktorý je predurčený Arrakis spasiť. Frank Herbert knihu naplnil viacerými motívmi od politiky, filozofie, ekologických posolstiev až po jeho fascináciu arabskou kultúrou. Piesoční červi, Fremeni, Sardaukari, Benne Gesserit, melanž, Gom Džabár či Vesmírna Gilda - tieto pojmy si osvojíte keď si prečítate tento výpravný púštny epos. Našiel som novú srdcovku medzi knižnými sériami a teraz sa už môžem tešiť na ďalšie pokračovania.

08.06.2022 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Za posledné 2 roky som toho od Dominika Dána prečítal veľa a dobre viem čo od jeho kníh môžem očakávať. Ale to, že mňa zrovna u tejto tak emočne rozloží, to som nečakal. Vraždári tentoraz vyšetrujú prípad 13 ročného chlapca, ktorého niekto utýral na smrť. Autor tu už od samotného prológu buduje veľmi tiesnivú atmosféru a približuje hneď niekoľko sociálnych vrstiev. Od zazobanej čvargy, ktorá sa považuje za bohorovnú, cez kriminalitu mladistvých, až po prostredie katolíckej cirkvi. Zasa sa ale raz ukáže, že pravda je niekde inde. Kniha je v niektorých momentoch odľahčená vtípkami našich "vraždárov", ale celkovo z príbehu behá mráz po chrbáte a to, jak sa autor pohral so záverečným epilógom, na mňa zapôsobilo ako obliatie vedrom ľadovej vody. Cítim, že "Hriech náš každodenný" vo mne bude rezonovať ešte veľmi dlho.

09.01.2019 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Po poviedkových zbierkach Mlha, Čtyři roční doby, Všechno je definitivní či Čtyři po půlnoci som sa konečne dostal ku Kingovej poviedkovej prvotine z roku 1978 s názvom Noční Směna. Práve táto zbierka je zo všetkých najslávnejšia, pretože absolútna väčšina poviedok sa dočkala či už celovečerného alebo aspoň televízneho či seriálového spracovania. Úprimne povedané, prvú poviedku s názvom Jerusalem´s Lot som čítal až nakoniec a najskorej som sa zameral na poviedky, o ktorých som dopredu vedel že sú strašidelné ako sa patrí. Menovite napríklad Boogeyman, Mangler, Children of the Corn alebo titulná Night Shift, pretože som veľmi dobre vedel do čoho idem. Naproti tomu taká poviedka "Na dobrou noc" pre mňa bola veľmi príjemným (a mrazivým) prekvapením. U poviedky "Já vím, co potřebuješ" som sa naopak sklamal, pretože autor čitateľa celý čas napína a v závere to (snad zámerne) nechá vyšumieť do stratena. U poviedky "Bojiště" som sa zasa od plných pľúc smial a to hlavne z závere, ktorý je tak ironický a čiernohumorný, že mi ležal v hlave ešte veľmi dlho. Rovnako tak nechýba satirický pohľad na fajčiarske záležitosti v poviedke "Nekuřáci s. r. o.", tú som predtým videl vo filmovej podobe vo filme "Cat´s Eye" kde hlavného hrdinu stvárnil James Woods. Veľmi vydarená zbierka, ktorú neváham nazvať kultovou.

02.01.2022 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Natural horror, ktorý začína na prvý pohľad nevinne, ale postupne autor pritvrdzuje a v závere budí emócie, kde jedno oko nezostane suché. Ďalšia ukážka, že King dokáže aj s banálnym námetom a v menšom rozsahu (255 strán) urobiť z románu ultra-napínavú záležitosť - stačí mu na to len jeden Bernardýn, ktorý sa nakazil besnotou. Prepracovaná psychológia postáv, pohľad do zmýšľania človeka v krízovej situácii a celková civilnosť pridávajú knihe na pôsobivosti. Ale svoje dielo odvádza aj depresívna atmosféra a držanie čitateľa v napätí ako to celé dopadne. No priznám sa, vedel som ako to skončí a že kniha má odlišný záver než filmová adaptácia z roku 1983, ktorú som videl pred mnohými rokmi. Ale aj tak mňa tým smutným a cynickým záverom King dostal a tak dávam plný počet.

06.12.2018 5 z 5

To To Stephen King

Jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga pojednáva o partii kamarátov, ktorí sa rozhodnú postaviť démonickej entite, ktorá dokáže meniť podobu a priživovať sa na strachu svojich obetí. Kniha je aj cez svoju dĺžku veľmi pútavá a napriek niektorým nudnejším pasážiam dokáže v mnohých momentoch zamraziť, ale naopak inokedy aj dokonalo dojmúť. Veľmi sa mi páči ako tu King zakomponoval motív nesmrteľného priateľstva, ktoré našim hlavným hrdinom pomáha bojovať s dotyčnou démonickou bytosťou. Hlavné postavy sú jeden sympaťák vedľa druhého a každú stránku som im bezbreho fandil. Po prečítaní môžem smelo povedať, že toto je jedna z mojich TOP kníh.

27.08.2018

Nôž Nôž Jo Nesbø

(SPOILER) Temné, prepracované a plné typických zvratov. Hole zasa raz padá na dno, tentoraz to je ale totálna žumpa, pretože príde o jednu z najbližších osôb. Púšťa sa do vyšetrovania na vlastnú päsť a odhaľuje jednu nečakanú osobnú pomstu. 12. časť dobrodružstiev Harryho Holeho tentoraz vyžaduje absolútnu znalosť všetkých predošlých prípadov, pretože v priebehu knihy tu autor umiestnil flashbacky od prvej knihy po poslednú a je to skutočne skúška pamäti poctivého fanúšika série. Ja osobne som však bol otrasený záverečným odhalením páchateľa a stále mám dojem, že to autor nejako vymyslel narýchlo, lebo asi nevedel ako to zakončiť. Každopádne ale kniha má svoju typickú temnú štylizáciu na akú sme zvyknutí z minulých dielov a tiež nevyhnutné pop-kultúrne odkazy. Jednoznačne opäť výborne napísané detektívne dielo.

29.03.2021 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

(SPOILER) Dominik Dán sa zase raz pustil do kritiky našej skorumpovanej gubernie ovládanej oligarchami a finančnými skupinami. Ministri, prokur(v)átori, sudcovia, policajní funkcionári - tí všetci sú podriadení zbohatlíkom, ktorí vlastnia všetko a je úplne jedno ktorá strana je u moci. Smrť okresného prokurátora zo začiatku vyzerá ako lúpežná vražda, následne sa však ukáže že dotyčný prekážal niekomu mocnému a hlavne mal, ako jediný odvahu bojovať proti korupčníkom a hochštaplérom. Naši vraždári budú mať opäť plné ruky práce s vyšetrovaním a zaisťovaním dôkazov, pretože kamene budú padať zo všetkých strán. Kniha mi svojou atmosférou pripomenula autorovu prvotinu "Popol všetkých zarovná". Aj tu je totiž vyšetrovanie marené nielen policajnou vrchnosťou ale aj mafiánmi. Naši hlavní hrdinovia však už v tíme postrádajú dve dôležité osoby a na samotnom Krauzovi sa začínajú prejavovať jeho odslúžené roky. Obdivujem Dána že aj po toľkých knihách dokáže zas a znovu navodiť hustú atmosféru podsvetia a hlavne naplno zobraziť pokrivený charakter nášho štátu.

16.11.2021 4 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

(SPOILER) Január 1990. V Československu nastávajú po páde komunizmu nové pomery a policajti, ktorí boli dovtedy straníci KSČ sa obávajú o svoje stoličky. Lenže prezident "humanista" Václav Havel vyhlásil totálnu amnestiu s ktorou sa dostali na slobodu tisíce ťažkých kriminálníkov, medzi nimi aj mnoho vrahov. Bolo teda viac než isté že skúsené policajné kádre budú predsa len potrebné. Trojica Krauz-Burger-Hanzel bude mať tentoraz plné ruky práce pri riešení dvoch závažných prípadov vraždy a odstraňovaní následkov amnestie, ktoré rezonovali v spoločnosti ešte mnoho rokov. Opäť sa jedná o zručne napísanú detektívku s precízne zachytenou dobovou atmosférou a znovu tu funguje opis vtedajších spoločenských nálad. Dočkal som sa tu aj jednej veľmi odpornej scény vraždy, kedy aj mne (mladému cynikovi) dokonalo padla sánka a ešte stále je mi z toho zle. Rozhodne si tento List zo Záhrobia prečítajte, nebudete ľutovať.

28.02.2019 5 z 5

Šakal Šakal Frederick Forsyth

Kultový politický thriller o prípravách atentátu na francúzského prezidenta Charlesa de Gaullea. Túto neľahkú úlohu dostane na starosť nájomný zabiják, ktorý si dobrovoľne zvolí krycie meno "Šakal". Jemu sa vydávajú na stopu špičkoví agenti francúzskej rozviedky a rovnako tak jeden vyslúžilý kriminalista Claude Lebel. Lenže Šakal je vo svojom krvavom remesle skutočný génius a vie šmahom meniť identitu a prispôsobiť sa prostrediu. Autor tu uplatňuje svoj klasický rukopis, takže príbeh je postavený na skutočných udalostiach, rozoberá sa tu vtedajšia geopolitcká situácia a nezabúda ani na chytré dialogy a technické podrobnosti zbraní. Veľmi precízne a s citom génia napísané literárne dielo.

17.05.2019 5 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Do najmenšieho detailu a s ohľadom na skutočné udalosti v afrických občianských vojnách napísaný román od majstra politického thrilleru, pána Fredericka Forsytha. CAT Shannon a jeho žoldnierskí kumpáni sú banda vypečených "badass" týpkov, ktorí majú svoje zavedené kontakty a vedia profesionálne zorganizovať prevrat podľa predstáv britskej ťažobnej spoločnosti. Dogs of War sú mojou prvou knihou od tohto famózneho autora a som s ním spokojný na maximálnu možnú mieru. Neskutočne som sa bavil pri tom, ako tu naši hlavní hrdinovia naprieč Európou nakupujú zbrane (staré dobré MP-40) a výstroj, či ako ich zamestnávatelia skúšajú čachry s fiktívnými firmami a rozdeľovaním svojch budúcich podielov. Narozdiel od mnohých tu sklamaných čitateľov som sa ja naopak bavil královsky a v závere sa dočkal tak nečakanej a odzbrojujúcej pointy, že som sa rozhodol napáliť plný počet.

30.04.2019 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

(SPOILER) Dominik Dán sa v románe Smrť na Druhom brehu opäť vracia do divokých 90. rokov poznamenaných mafiánskými vojnami, korupciou a gaunerskými privatizáciami všetkého, čo mohlo vyniesť nejaký zisk. Naša stará známa parta vraždárov v priebehu knihy zisťuje, že časy sa radikálne zmenili a spáchany zločin nemusí gaunerovi automaticky priniesť trest, pokiaľ za ním stojí niekto mocný. Že pripravovaná policajná razia môže opakovane skončiť hanebným fiaskom, pretože mafiáni majú medzi policajtami dobre plateného informátora. Ona titulná "smrť na druhom" brehu, čiže nález mŕtvoly neznámeho muža na brehu rieky Moravy je tu len akási kulisa, ktorá v konečnom dôsledku nie je meritom celej veci. Hlavný motív knihy je ukážka oných divokých rokov a hlavne zobrazenie epochálneho prevratu doby, kedy vlci určovali pravidlá, zákon sa stal hračkou v rukách mocných a poctiví policajti (nebolo ich veľa) sa len prizerali so zviazanými rukami. Myslel som že sa bude jednať o štandartnú "Dánovku" s prípadom vraždy, ale autor sa v druhej polovici rozpísal a priniesol pohľad do zákulisia rozbiehajúcej sa mafie. A tento pohľad je v konečnom dôsledku veľmi naturalistický a mrazivý. Zaraďujem medzi TOP Dánovky, aké sa mi kedy dostali do rúk.

27.10.2018 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Knižná prvotina Dominika Dána je zhodou náhod aj pre mňa prvou knihou, ktorú som od neho čítal. Napriek tomu, že ich už napísal vyše 25. Sme v roku 1996 a náš starý známy detektív Richard Krauz spoločne so svojím kolegom Josefom Fischerom sa popri riešení vraždy mafiánskeho poskoka dostanú na stopu únoscom prezidentovho syna, ktorý bol v lete 1995 unesený do Rakúska. Dotyčný mafiózo totiž na únose s tajnými spolupracoval. Lenže ako tak naši detektívy pátrajú po ďalších stopách, začne ím ísť po krku tajná služba ISI (jasné že autor myslí SIS). Pripomína vám to niečo? No áno, autor tu v plnej paráde zobrazuje najtemnejšie obdobie našich novodobých dejín a síce obdobie Mečiarizmu. Bolo to obdobie divokých rozkrádačiek (teda pardón, privatizácií), mafiánských popráv, kedy hrubokrkí bravčiaci v teplákovkách terorizovali spoločnosť. Zároveň obdobie kedy politická mafia menom HZDS rabovala Slovensko. Musím priznať, že prvých cca 70 strán ma riadne nudilo. Potom však dejová línia začne naberať také obrátky, že som v poslednej tretine len zíral s otvorenou hubou a nestíhal sa čudovať. Autor tu totiž do príbehu zakomponoval aj dodnes nevyriešenú vraždu Róberta Remiáša (v knihe pod priezviskom Eliáš) a veľmi pôsobivo ukazuje, ako ľahko sa môže štátna moc premeniť na autoritárstvo. Zároveň je v knihe cítiť autorova obrovská frustrácia z toho, že tieto kauzy neboli nikdy vyriešené a právne dotiahnuté do konca. A hlavne že páchatelia sa nám dodnes smejú do ksichtu. Veľmi pôsobivý a hustý thriller, ktorý si našiel miesto medzi mojimi knižnými srdcovkami.

03.07.2017 5 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Pojem "Antiutopický román" má len veľmi málo titulov. Patrí medzi ne Orwellova legendárna kniha 1984, patrí medzi ne "451 stupňov Fahreneheita" od Raya Bradburyho a patrí medzi ne aj kniha "A Clockwork Orange" od Anthonyho Burgessa. Podľa mňa sa popisovanie významu tejto knihy podobá noseniu dreva do lesa, tak teda popíšem len svoje osobné pocity z knihy. Stačí len toľko že v roku 2004, keď som mal 12, mi majiteľ kníhkupectva (bývalý učiteľ) odmietol túto knihu predať s odôvodnením, že to nie je kniha pre mňa. No teda dobre. Asi 3 roky na to som videl filmovú adaptáciu od môjho obľúbeného režiséra Stanleyho Kubricka a pochopil som prečo mi ju nechcel predať, zároveň sa film stal pre mňa kultom a vôbec celá "Clockwork" subkultúra vtedy veľmi frčala pretože som sa pohyboval pár rokov v punkovom prostredí. Knihu som si zakúpil až v roku 2017 a s veľkým oneskorením som sa k nej dokopal až teraz a "sfúkol" ju za pár hodín. Čítanie je to rozhodne veľmi náročné, pretože kniha je písaná v slangu, ale na konci knihy je "droog" slovník, takže nebude problém si zistiť ktorý pojem čo znamená. Zároveň má kniha v sebe veľmi silnú atmosféru a nedá sa od nej odpútať aj napriek tomu, že viete vďaka znalosti filmu ako to celé skončí. Bez výhrady veľkolepé dielo, ktoré patrí do výkladnej skrine svetovej sci-fi. Najviac tu zaujme filozofická myšlienka relativity dobra a zla, ale aj motív ovplyvňovania myslenia ľudí na základe medikamentov a terapie. No, keď je niekto hajzel a násilník, tak ním aj zostane a žiadna medicína to nikdy nenapraví, pokiaľ si to dotyčná osoba v hlave neuprace.

13.12.2020 5 z 5

Mizéria Mizéria Stephen King

V priebehu posledných cca 2 rokov som od Stephena Kinga prečítal veľa kníh. Ale práve táto vo mne asi najviac zanechala nezmazateľnú stopu. Nie je žiadne tajomstvo, že King pri písaní tohto románu bojoval s drogovou závislosťou a to zrejme vysvetľuje tú silnú atmosféru, akú sa mu podarilo vytvoriť. Snáď nikdy predtým a ani potom som nezažívaval prí čítaní jeho kníh takú úzkosť a strach. Vďaka znalosti filmovej adaptácie som samozrejme vedel ako to celé skončí, ale napriek tomu je tu mnoho brutálnych a krvavých momentov, ktoré som vôbec nečakal. Scéna s kosačkou vo mne rezonovala ešte veľmi dlho po dočítaní a vôbec celé klaustrofobické prostredie špinavej a zanedbanej farmy pôsobí ako dokonalá kulisa celého príbehu. Hlavná záporáčka Annie Wilkesová je jednoducho démon v ľudskej podobe. Nielenže je to špinavá a umastená sedláčka so zanedbávanou hygienou, navyše je to aj psychopatka a niekoľkonásobná vrahyňa, ktorá neváha ísť cez mŕtvoly. Čo sa ale autorovi podarilo najviac, to sú osobné myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ktorý sa snaží neurobiť chybu a prežiť za každú cenu. Veľmi pôsobivé a po všetkých stránkach kultové dielo.

03.07.2017

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Jeden z ďalších víťazných zárezov Dominika Dána. Autor sa znovu vydáva späť do bahna divokých 90. rokov a naturalisticky zobrazuje vtedajší drogový boom, ktorý mal pre stovky ľudí v Bratislave (ale aj inde na Slovensku), tragické následky. Rišo Krauz a Chosé Fischer dostanú od príslušníka SIS za úlohu vypátrať zasielku prvotriedneho heroínu, ktorý niekto ukradol priamo z policajného skladu. Lenže okolnosti krádeže sú viac než podozrivé a vôbec celá úloha tajnej služby sa zdá byť veľmi nekalá. Našu nerozlučnú dvojicu detektívov kontaktujú kolegovci z protidrogového a spoločne sa vydávajú do boja proti dílerom a prekupníkom, ktorí majú protekciu na najvyšších miestach. Je to však boj proti veterným mlynom. Jeden z ďalších Dánových románov jasne poukazujúcich na svinstvá Mečiarizmu.

27.01.2019 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Zabudnite na filmovú adaptáciu. Tá má totiž od tejto knižnej predlohy ďaleko a vzala si z nej len torzo príbehu. Krauz tentoraz pátra na vlastnú päsť a snaží sa rozlúštiť záhadu smrti kostolníka Karola Kloknera, ktorý zrejme vedel jedno tajomstvo pochádzajúce zo stredovekých templárských časov. Rozbieha teda svoje súkromné vyšetrovanie a púšťa sa do nebezpečnej hry, pretože svine nespia a snažia sa zamiesť svoje nedávne zločiny pod koberec. Musím priznať že táto kniha je úplne iná než prechádzajúce a aj nasledujúce Dánove knihy. Je tu cítiť silné mysteriózno kombinované s prvkami dobrodružného románu a ako celok to veľmi obstojne funguje. Bez výhrady jeden z najlepších románov Dominika Dána, ktoré som zatiaľ čítal.

30.03.2018

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Najnovšia Dánovka sa odohráva v auguste 2009 a je teda dejovo chronologicky najbližšie. V rameni Dunaja je nájedné torzo ženského tela bez hlavy a rúk. Lenže kúsok odtiaľ sa nájde hlava, ktorá patrí zasa inej obeti. Vraždári sa teda púšťajú do nového prípadu dvoch vrážd, ktoré spolu na prvý pohľad nesúvisia, avšak indentifikácia oboch pozostatkov ich zavedie na stopu ilegálnym aktivitám rôznych pochybných skupín. Kniha sa už odohráva v dobe, ktorú veľmi dobre poznám, pretože v tých časoch som začal chodiť na strednú a dobové reálie sú mi známe. Autor tu raz opäť ponúka pohľad medzi zazobanú elitu a na druhú stranu aj k sociálne slabým deťom ulice, ktoré si privyrábajú načierno. Rovnako tak autor odhaľuje stále kvitnúci obchod s drogami. V priebehu knihy sa stanú dve nečakané udalosti, ktoré poznamenajú ďalšie pokračovania, ale o tom sa rozpisovať nebudem. Každopádne sa jedná o veľmi vydarený kus do dánovej zbierky a pre mňa osobne o moju jubilejnú 20. prečítanú Dánovku.

13.06.2019 4 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

V parku v "Našom Meste" striehne sériový vrah, ktorý s obľubou škrtí nevinné mladé dievčiny a ako trofeje kradne ich spodné prádlo. Trojica Edo Burger, Oto Hanzel a Richard Krauz chce tento prípad dotiahnúť do konca a zločinca chytiť, ale bohužiaľ v novembri 1989 mala polícia iné povinnosti a v tomto chaose bolo prakticky nemožné vystopovať akéhokoľvek vagabunda. Autor tu opäť verne zachytáva atmosféru slovenskej spoločnosti, kedy húfy ľudí verili, že príde doba kedy budú po páde komunizmu lietať grilované kuratá na tanier a kriminalita navždy zmizne. Že sa všetci ľudia budú navždy ľúbiť a hlavne, že si už nikto nedovolí kradnúť a podvádzať. Áno, bola to len fatamorgána, nežná fatamorgána.

27.08.2018 4 z 5