jarda155 jarda155 komentáře u knih

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Opět naprosto dokonalé čtení.Postupné odhalování a vazby několika postav nás od počátečního směru pátrání přesunou naprosto jiným směrem.
Střední část je tedy hodně drsná.
Konec výborný a určitě má moc rozdělit čtenáře, stejně tak, jako A a P.

29.11.2023 5 z 5

Horká linka Horká linka Michael Connelly

Dva naprosto rozdílné světy propojené přes hlavní postavu.Je tam několik momentů, které nejsou moc reálné, ale celkově slušný přiběh a rozuzlení.

19.11.2023 4 z 5

Všechny staré nože Všechny staré nože Olen Steinhauer

Trochu to spíše připomíná takový velmi hrubý scénář divadelní hry.
Dlouho trvá uvedení do děje.
Má jít o členy špionážní organizace, a tím je celý příběh strašně nepravděpodobný.Od toho bodu o který se v něm jedná,až po prostředí ve kterém se odehrává.
Tak bych asi pozitivně viděl jen ten samotný konec.

23.07.2023 3 z 5

Vlastizrádce - Osobní spis Vlastizrádce - Osobní spis Olin Jurman

Zdařilý popis fungování velvyslanectví a "spolupráce" obou našich rozvědek v 50 letech v srdci největšího nepřítele.S tím jací lidé všemu veleli a podle jakých kritérií byli na své posty dosazováni, se nelze divit, jakým výsledkem vše skončilo.Řevnivost mezi složkami moci asi nikoho nepřekvapí, taktéž pak konec samotného přeběhlíka.
Kniha i přes žánrové zařazení zde v titulku má poměrně silnou dějovou linku, přesto je to spíše pro čtenáře s hlubším zájmem o toto téma.

30.07.2022 4 z 5

Otroci raket Otroci raket Kurt Magnus

Příběh německého vědce, a jeho kolegů, "využívaného" v poválečném období Sověty, od jeho odvlečení, přes pobyt na různých místech až po návrat zpět.
Zajímavé čtení a pohled na poválečný systém a fungování Ruska.
Kromě asi 10 stran textu autor nepopisuje technické podrobnosti, toužíte-li po detailnějších informacích o raketách, tak zde je nenajdete.
Na začátku druhé třetiny je kniha trochu zdlouhavá a děj neplyne, ale plně to koresponduje s atmosférou, a stavem ve kterém se autor nachází.
Pokud by někdo chtěl knihu odkládat před dočtením, doporučil bych alespoň závěr, ve kterém autor nabízí svůj pohled na to v jaké míře Němci ovlivnili a dopomohli ruskému raketovému programu, je popsán na posledních asi 5 stranách knihy.

06.03.2021 4 z 5

Washingtonský dekret Washingtonský dekret Jussi Adler-Olsen

Budu také souhlasit s již napsaným hodnocením - poměrně zdlouhavé.
Prvních 20% jsem se nedokázal pořádně začíst, potom se to zlepšilo.Před koncem mi přišlo zbytečné rekapitulovat to k čemu čtenáře autor dovedl.
Děj v celku zajímavý, závěr nemusel být tak "happy" , když už je v celé knize těch mrtvol tolik.
Zmíním doslov - pro mně velice zajímavý - ač mám rád špionážní knihy, tato organizace mi nějak unikala a nějak si nevzpomínám na jakoukoliv zmínku o ní a nic o ní nevím , takže si jdu doplnit mezery.

17.12.2020 3 z 5

Nejbližší východ Nejbližší východ Olen Steinhauer

Trochu jsem se bál, díky komentářům, poklesu oproti jedničce,ale celkově mi to přijde srovnatelné.Je zde opravdu více postav ,což někoho odrazuje,ale mě to absolutně nevadí.Kdo nečetl jedničku,tak občas může mít problém s návazností u mrtvých na které se dosti odkazuje.
Do trojky se pustím a uvidím.

19.01.2020 4 z 5

Pod rouškou noci Pod rouškou noci Dennis Lehane

Oddechová mafiánská Gangsterka s přímým dějem.Období prohibice a rasismu.
Vypracovat se na vrchol, udržet se tam před někým podobným a zemřít?

25.12.2023 5 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Špionážní román z prostředí závodů o dobývání vesmíru.
Jednoduchý, čtivý.Minulost dokresluje přítomnost.
Komorní obsazení, kdy se to hlavní motá kolem pěti osob.
Bez mobilů a internetu :)

01.10.2023 5 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Chodíte do únikových místností? Tak to nečtěte :)

Název jasně dává najevo oč půjde.
K tomu vnější vyšetřování, které z mého pohledu celou knihu tak nějak nastavovalo.Místo něj mohla být nafouknuta hlavní linka a více rozepsány emoce a psychické stavy u postav.Film by byl zajímavější.
Pochválit můžu otevřený závěr.

11.08.2023 3 z 5

Předvolání Předvolání John Grisham

Zaujal mě spíše psychologický nádech příběhu, než ten detektivní.
Co s člověkem racionálně fungujícím dokáží udělat peníze, a jak pod tlakem změní své chování.
(Jako vážně někdo dokáže nacpat do kufru Audi TT 3 pytle peněz? :) ).

23.07.2023 3 z 5

Kreativní kompozice: Tipy a techniky pro digitální fotografie Kreativní kompozice: Tipy a techniky pro digitální fotografie Harold Davis

Naznačení hodně kreativní tvorby.
Pro toho kdo to hledá může být zajímavé, ale je to bohužel opravdu pouze v náznacích.
Obecné informace jsou pro začátečníky nedostatečné pro nějaké obohacení.

20.06.2023 2 z 5

Hry špionů Hry špionů Adam Brookes

Po slušném začátku a rozjetí příběhu, jsem očekával další rozvětvení, ale dovedení do předfinální fáze mi přišlo poměrně uspěchané a tak nějak, pro tento žánr přímočaré.Nečetlo se to špatně, ale do topu tomu ještě trochu chybí.(první díl jsem nečetl).

27.02.2023 3 z 5

Případ astrologických vražd Případ astrologických vražd Sódži Šimada

Vyšetřování 40 let starých vražd v Japonském prostředí.Vyústění velmi dobré.Pro mne bohužel moc roztahané a občas od děje úplně odskočené.Do knihy jsem se začetl pořádně až tak po třetině.V první kapitole zamotaná astrologie, která potom vlastně úplně vymizí (díky tomu jsem to vlastně dočetl).Oddělení Q to není.

02.01.2022 2 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Moje první kniha tohoto žánru.Musím přiznat,že jsem z ní měl trochu strach a čekal vše možné,jen ne to,že mě takto pohltí a bude to otázka pár dní.
Krásně popsána cesta k moci přes mrtvoly a navíc za pomoci tisku.
Tak nějak mi to evokuje naší scénu posledních pár let,hlavně zmizelé Mrázkovi "dokumenty" a to propletení politiků a médií.
Nedal jsem všechny hvězdy,protože jsem čekal trochu více od samotného finále..Nemám rád šťastné konce,ale tady mi to už přišlo moc nereálné

19.03.2020 4 z 5

Americký špion Americký špion Olen Steinhauer

Pro toho kdo měl u dvojky problém s množstvím postav již tento díl nebude.Je zde navíc ještě o něco komplikovanější a propletenější děj,jak se na špionážní knihu sluší.Autorovi jsem vděčný,že ta čínská jména si nejsou podobná,protože to už by bylo opravdu problémové.
Dle otevřeného konce očekávám další díl,který bych si opět nenechal ujít.

14.03.2020 4 z 5