janulka1310 janulka1310 komentáře u knih

Noční zvířata. Jak vyrůstají a žijí? Noční zvířata. Jak vyrůstají a žijí? Friederun Reichenstetter

Knihu dostaly děti v mateřské školce jako dárek, četli jsme ji už několikrát. Kniha je jednoduchá, ale poučná a s krásnými ilustracemi. Jsou v ní lehce zapamatovatelné informace ze života nočních zvířátek, které byly i pro mě mnohdy nové. Děti knihu mají velmi rády, i když nečteme, tak si v ní rády listují. Těším se na další díly, které jsem objednala dětem k vánocům.

17.12.2022 5 z 5

Baťa - švec, který dobyl světa Baťa - švec, který dobyl světa Evžen Erdély

Baťa byl prostě génius. Aspoň já si to myslím :) Je to moje druhá kniha o rodu Baťů a určitě ne poslední. Chystám se na další, protože si myslím, že příběh jejich rodiny je prostě obdivuhodný.

07.12.2022 4 z 5

Sam & Julie v divadle Sam & Julie v divadle Karina Schaapman

S dětmi jsme četli již druhou knihu o Samovi a Julii a opět se nám moc líbila. Mě konkrétně fascinuje jakou atmsoféru má celý ten domeček, úplně bych se do něj chtěla podívat. Dále velmi oceňuji výběr témat - pohřeb, ramadán atd... zajímavé životní situace, které vybízejí k diskusi s dětmi. V každém případě mám Dům myšek už na seznamu snů, co chci vidět :)

05.12.2022 5 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Kniha se ke mně dostala tak trochu náhodou, protože jsem autorku ještě do nedávna neznala. Poznala jsem ji osobně na autorském čtení u nás ve městě a kniha mě velmi oslovila, tak jsem si ji koupila. Obecně Baťovské principy mám velmi ráda, ale tuto "druhou" stranu jsem doposud neznala. Jsem moc ráda, že jsem se díky knize dozvěděla spoustu nových informací a dala si je do souvislosti s historickými událostmi. Líbí se mi celkový styl knihy, kdy jednu a tutéž situaci popisují různí lidé z celé rodiny. A také obdivuji tu pečlivou práci hrabat se v minulosti, v archívech a prostě vůbec v tom všem. Jan Antonín Baťa jistě patřil mezi unikátní české podnikatele a jsem si jistá, že tato kniha bude pomáhat šířit pozitivní povědomí o jeho osobnosti.

29.11.2022 5 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Krásné příběhy, ale některé pojmy mi dala zabrat :D Vždycky jsem se děsila, zda se zase ozve syn s otázkou "A co je...?" :) ale jazyk zase jiný, barvitý, zajímavý. Knížka syna moc bavila a mě taky :)

22.11.2022 5 z 5

Rodičovství s láskou a logikou Rodičovství s láskou a logikou Foster W. Cline

Knih o výchově jsem přečetla již více, ale tohle je první kniha, ke které vím, že se mohu kdykoliv vrátit, už jen proto, jakým stylem je napsaná. Lze v ní snadno vyhledávat konkrétní problémy, které je zrovna potřeba řešit. Jako jedna z mála knih, nabízí tato ověřená konkrétní řešení situací až do úplného vyřešení. Opravdu mi rodičovství s láskou a logikou dává smysl a při postupném zavádění u nás doma vidíme, jak funguje. Velmi doporučuji.

21.11.2022 5 z 5

Pat a Mat ... a je to Pat a Mat ... a je to Vladimír Jiránek

Knížka je napsaná vtipně a barvitě. Pro mladšího (4 roky) by to chtělo více ilustrací, ale starší (5,5 let) to vnímal pěkně i bez obrázků. Aspoň potrénoval představivost, a já taky :)

18.11.2022 5 z 5

Diamantová pole Diamantová pole Russell Conwell

Jedná se v podstatě o přednášku přepsanou do knížní podoby. Hlavní myšlenka je jasná, trochu mi chyběla provázanost mezi jednotlivými příběhy přednášejícího. Chvílemi to bylo trochu zmatené. Ale svoje poselství kniha má a to je důležité.

13.11.2022 3 z 5

Mach a Šebestová ve škole Mach a Šebestová ve škole Miloš Macourek

Na knížku jsme narazili náhodou v čekárně u doktorky, kde jsme se synem čekali. Téměř celou jsme ji tam přečetli, zbytek pak doma, protože nám ji doktorka půjčila na dočtení. Nikdy jsem si neuvědomila, že ty věty nemají tečku a tak jsem četla a četla jako ďas a protože ty pohádky mám naposlouchané z kazet, zjistila jsem, že někde ani nepotřebuji dočíst odstavec, protože to znám zpaměti. A samozřejmě intonace pana Nárožného se nezapře, takže jsem četla stejně :) Příběhy jsou super, kouzelné a zároveň poučné.

12.11.2022 5 z 5

Nádherně zpracovaná kniha, která mě neustále nutila googlit a hledat další informace o českých ženách, které našly odvahu a v mnohých ohledech byly průkopnice v různých oborech. V knize je vybráno 60 českých žen, u nichž je vždy krátký medailonek. Je pravda, že spoustu jmen jsem vůbec neznala a díky tomu jsem si hodně rozšířila obzor. Nejvíce mě uchvátily příběhy žen, které bojovaly za demokracii, svobodu a lidská práva...Jméno jako Milada Horáková tady samozřejmě nechybí, ale jsou tu i další velmi významná jména, o kterých jsem neměla ani tušení, jako Františka Plamínková, Marie Schmolková, Inka Bernášková a další ženy, které v podstatě pro demokratickou společnost podaly oběť nejvyšší...obdivuhodné...

10.11.2022 5 z 5

5minutové Spider-Manovy příběhy 5minutové Spider-Manovy příběhy kolektiv autorů

Čtu synům před spaním (4 a 5 let) a kniha se jim moc líbí. Vydrží í více pohádek a navíc si knihu prohlíží i sami bez čtení. Ilustrace jsou opravdu pěkně zpracované. Obsah příliš nehodnotím, nic mi to neříká :D Ale děti jsou spokojené ;-)

07.11.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Kniha od afrického autora byla poslední kniha do výzvy a tak jsem si dle referencí půjčila tuto. Téma bylo velmi zajímavé, už jen z důvodu jiné kultury a tradic. Nicméně myslím, že by si příběh zasloužil podrobnější rozpracování, někdy mi to přišlo takové plytké. Ale četlo se to dobře, to zas ne že ne... Ale tak nějak si dovedu představit, jak by toto téma zpracovala Kateřina Tučková nebo Karin Lednická a myslím, že tam jsou ještě rezervy :D

25.10.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Od té doby, co jsem knihu začala číst, mě neustále provázel pocit smutku a lítosti. Málokdy si člověk uvědomí, co vše se v hlavě dětí honí, jak vnímají určité situace. Příběh je krásnou ukázkou toho, jak důležitá je v životě rodina, zázemí a pocit jistoty. Na druhou stranu ukazuje, že neméně podstatný je lidský postoj, který určuje, jakým směrem se člověk vydá, když přijdou potíže. Štěpán si mohl vybrat. Mohl dopadnout jako "grázlík", na vše se vykašlat, chytnout se špatné party, seknout se školou, uzavřít se...měl by k tomu všechny důvody a předpoklady. Ale on si vybral jinou cestu. Převzal zodpovědnost za svůj život a rozhodl se, že bude soběstačný. Kéž by tohoto rozhodnutí byli schopni všichni lidé.

13.10.2022 5 z 5

8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele 8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele Robert T. Kiyosaki

Základní Kiyosakiho principy jsou jasné a srozumitelné, líbí se mi a je dobré se jimi řídit. Akorát, že Kiyosaki není spisovatel. Tzn. kniha sama o sobě je spíše slabší, velmi často se opakují stejné myšlenky, ale i příběhy a věty. A to knize ubírá na kvalitě.

10.10.2022 3 z 5

Burák tajným agentem Burák tajným agentem neznámý - neuveden

Děti tu knihu mají rádi, protože tam jsou obrázky z filmu, nicméně text nemohou absolutně vůbec pochopit, protože ten nechápu ani já... Překlad otřesný, chybí mezi sebou navazovací věty, děj je hodně poslepovaný a já mám co dělat, abych vůbec pochopila, o co jde.

27.09.2022 1 z 5

Letní přemítání Letní přemítání Václav Havel

Upřímně nechápu, že tuto knihu může někdo hodnotit jako odpad... Vždyť autor v knize píše pouze své úvahy a postoj k celkové politice a jeho vztah k morálce, bez jakýchkoliv urážek ostatních či napadání jiných názorů... Sám jde příkladem a ukazuje, jak moc je důležitá slušnost nejen v politice, ale i v naší každodenní činnosti... I kdyby kdokoliv nesouhlasil s jeho názory na federaci či stranické uvažování, nejde dle mého nesouhlasit s tím, že naše republika potřebuje mnohem více morálních hodnot...Kniha je stará přes 30 let, ovšem Havlova nadčasovost a jeho vhled do vnitřních záležitostí Evropy je prostě neskutečný a bohužel v některých věcech stále aktuální. Toto je má první kniha od Havla a jsem si naprosto jistá, že ne poslední. Myslím, že spousta z nás si ještě neuvědomuje dosah jeho myšlenek a jeho práce.

27.09.2022 5 z 5

Pohár od Pánaboha / Pohádka o Raškovi Pohár od Pánaboha / Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Já nejsem zrovna sportovec ani aktivní a ani pasivní, nicméně tyhle povídky mě opravdu bavily. Asi i možná proto, že už tam nejde jen o ten sport, ale především o lidi, jejich charakter, slabé a silné stránky. Nejvíce se mi líbily povídky Pohár od Pánaboha, Odpusť nám naše viny a Pohádka o Raškovi. Vzhledem k tomu, že mám Frenštát za humny, bylo mi to celé vyprávění velmi blízké. Příjemné odpočinkové čtení, pro mě zase úplně z jiného prostředí.

22.09.2022 4 z 5

Prostě si to přejte, a to s lehkostí Prostě si to přejte, a to s lehkostí Pierre Franckh

Další kniha, která vykouzlí úsměv na tváři a připomene, co vše je možné a již pro nás tady nachystané...

19.09.2022 5 z 5

Jak rozvíjet vztahy s lidmi, působit na ně a získat jejich důvěru Jak rozvíjet vztahy s lidmi, působit na ně a získat jejich důvěru Dale Carnegie

Carnegieho není nikdy dost, pro mě opáčko, ale vždy užitečné. Jeho knihy by měly být povinnou četbou.

16.09.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přečetla jsem bezmála 700 knih a tohle je první, u které jsem fakt nevydržela a přečetla si dopředu některé kapitoly.... A tohle já fakt nedělám :D Ten příběh je tak dokonale vystaven, že nutí čtenáře pořád číst, drží ho v napětí, nutí jej přemýšlet... prostě skvost. Na knize obdivuji několik věcí. Zaprvé by mě moc zajímalo, jak si autorka dopředu sestavuje hlavní linii, respektive, jak si udržuje tu dějovou linku, aby se v tom nezamotala a krásně to na sebe navazovala. To opravdu obdivuji, je to mistrovsky zpracované...(určitě musela mít nějaký graf nebo jinak nevím:D ) Za druhé velmi oceňuji vybrané téma řeholnic v poválečné době a za totality... už jen ten obrovský přínos informací z oblasti křesťanství (pořád jsem googlila slova mně neznámá) a vůbec z doby sovětské okupace, kterou si absolutně nedokáži představit (jsem ročník 85). A za třetí se mi velmi líbily "zázraky", které se párkrát v knize objevily, protože díky tomu ten příběh nabíral na lidskosti, protože každý z nás má právo na zázrak...ať už vymyšlený nebo skutečný...a to už je na čtenáři, jak si to přebere ;-) PS: Doufám, že se autorka dočká nějakého literáního ocenění a že se příběh dočká filmového zpracování, jako kvalitní český seriál bych si jej určitě nenechala utéct.

04.09.2022 5 z 5