Janizoun Janizoun komentáře u knih

Dobrý den, opičko Dobrý den, opičko Peter Stoličný

První díl této knížky, vyšel u nás doma ke čtení jako poslední, ale ulovila jsem ho a už máme tři tyto nádherné knížky.
Krásně, vtipně a názorně popsaná pravidla slušného chování, které se naše opička učí, by si leckdy měli přečíst i dospěláci ;-) Pro mé děti to nebylo moc čtení na dobrou noc, protože se tak řechtaly, že se celé rozdováděly :-) ( možná byla trochu chyba i na mé straně, protože při čtení měním hlasy podle postav a opičku Skořici jsem si "vychutnala" :-) )
Pokud hledáte opravdu krásné, vtipné, ale i poučné čtení pro děti, opice Skořice a její příběhy, podle mě, patří mezi tu nejlepší dětskou literaturu, co v této době je. Dáváme naší milované Skořici a jejím kamarádům nejvyšší hodnocení, právem si je zaslouží a všechny tři díly doporučujeme.

Úryvek s knihy:

Táta i máma mi dali pusu a já utíkal za opicí. A už tady bylo nedorozumění. Ze schodů jsem slyšel:
"Bábo, co se tady cpeš, já byla ve dveřích první!" Sousedka, paní Sojková dostala málem infarkt, když jí opice řekla bábo. Nelenila a hůlkou, o kterou se jinak při chůzi opírala, dala Skořici na zadek: "Já ti dám bábu, ty opice drzá."
"Aúúú, ona se tady pere!" žalovala Skořice.
" Neperu se, jenom jsem ji trochu plácla přes zadek," řekla paní Sojková.

25.08.2023 5 z 5

Druhé písně Závišovy Druhé písně Závišovy Milan Smrčka

Další zpěvník, který jsem si prostě musela předobjednat a už ho mám. Už druhý zpěvník od tohoto písničkáře, mě opět nezklamal. Někdo může namítnout, že "pornofolk", se nedá poslouchat, že to není slušné... , ale povídejte to někomu, kdo poslouchal v mládí mimo jiné "Orlík", "Tři sestry", "Daniela Landu"... :-) a přitom si ráda poslechnu i vážnou hudbu, nebo i dechovku... Jsem fanynka všech žánrů hudby, ovšem kromě techno hudby, tuto "elektronickou hudbu", nepovažuji vůbec za hudbu. Tento zpěvník má vše co má mít a mám radost, že zapadl do sbírky mých zpěvníků.

24.08.2023 5 z 5

Učebnice sebeobrany Učebnice sebeobrany Zdeněk Náchodský

Tato kniha je učebnicí sebeobrany, jak název napovídá, která nás seznámí nejdříve s paragrafy a vysvětlí nám co se považuje za nutnou obranu. Potom se seznámíme s historií některých bojových systémů a jednotlivých technik a postupně se dostaneme až k sebeobraně samotné. Pro lepší pochopení kniha obsahuje spoustu názorných, černobílých fotografií. Je v ní návod jak se bránit a ubránit, pokud to budeme potřebovat. Je plná informací. Vím, že dnes je na všechno internet, tam se dá jakákoliv sebeobrana najít a tato kniha byla vydaná počátkem devadesátých let, ale tuto knihu jsem si nedávno obstarala a vůbec nelituji, mně se líbí.

23.08.2023 5 z 5

Trpaslíci z pařezového domečku Trpaslíci z pařezového domečku Bohunka Trelová

Tyto pohádkové příběhy se dětem moc líbily (5 a 7 let) a mně se také knížka dobře četla. Příběhy jsou i dobrodružné. Jsem ráda, že i v dnešní době se stále píše hodně knížek pro děti a dají se i číst :⁠-⁠) Tato pěkná knížka od nás dostává pět hvězdiček :⁠-⁠)

30.09.2022 5 z 5

Cesta Cesta Jack London

Tuto knihu jsem nečetla a přitom tohoto spisovatele mám ráda. Jak jsem si přečetla komentář od mého oblíbeného uživatele, hned jsem po ní šla :⁠-⁠) Autor vypráví o své "tulácké povaze". O cestování vlakem "načerno" , žebrání, o trampování v době, ve které žil v Americe. Život měl "divoký"..., ale jak to napsat, "tak chtěl v mládí žít, tak žil". Jsem ráda, že v mém mládí v čechách, byli trampové lidé, kteří milovali přírodu, budovali osady a u táboráku hráli na kytaru a zpívali. Také jsem byla jako mladá na '"čundru s kytarou na zádech" a spala "pod širákem" a bylo to tenkrát super, ale také jsem pracovala :⁠-⁠) Knihu bych asi podruhé nečetla. I když zajímavá určitě byla.

14.09.2022 4 z 5

Pohádky z pokojíčku Pohádky z pokojíčku Ladislava Horová

"Pohádky z pokojíčku" je vyprávění o pětiletých dvojčatech Julče a Matějovi a o jejich hračkách. Děti chodí do školky a později i oslaví šestileté narozeniny. Je to příjemná knížka, kde se děti dozví, jak to chodí například u zubaře, nebo jak se nemá lhát... Hodnotím tuto knihu velmi kladně, je i pro děti poučná. Dětem 5 a 7 let se líbila. Knihu doporučuji spíše pro předškoláky :⁠-⁠)

13.09.2022 4 z 5

Hurvínkova nebesíčka Hurvínkova nebesíčka Denisa Kirschnerová

Vyrostla jsem na Hurvajsovi, v dětství jsem ho poslouchala na gramodeskách a milovala jsem všechny příběhy. Koupila jsem svým dětem tuto knihu a za mě trochu zklamání. Není špatná, ale z příběhu se dalo vytěžit víc a už to není co to bývalo. Hurvajs se přizpůsobuje nové době, aby "přežil", což je moc dobře, ale mně se líbil za pana Skupy a pana Kirschnera nějak víc. Ale já už začínám být pamětník :-) Hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Dávám nakonec čtyři, je to Hurvajs :-)

25.08.2022 4 z 5

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Tato knížka je poklad. Míša Kulička, maminka - medvědice Barbora a chalupník Vasil...., nikdy nikoho nemůžou prostě zklamat :-)

12.08.2022 5 z 5

Šumava - Pláně Vimpersko Šumava - Pláně Vimpersko kolektiv autorů

Tohoto úžasného průvodce Šumavy jsem náhodou objevila v mém oblíbeném antikvariátu. Okamžitě se mi vybavily mé vzpomínky na dětství. Na prababičku, která bydlela nedaleko Prachatic, ale i nedaleko od Vimperka, kde se v obci Buk skrývá krásná, malá vesnička Vyšovatka a tam jsem jako malá holka trávila své prázdniny :-)
Šumava je má srdeční záležitost a tento průvodce se moc povedl a moc se mi líbí.

19.09.2023 5 z 5

Francouzské pohádky Francouzské pohádky Charles Perrault

Tak nevím co napsat, po těch krásných komentářích zde. První část knihy ve verších, byl u dětí absolutní propadák, nebavilo je to, nevěděly o čem čtu (6 a půl a 8 let).

Úryvek z knihy:

"Jak růžoprstá záře rán, jež stoupá nad souše a moře, tak vešla dveřmi dokořán, princezna krásnější než zoře."

Vysvětlovat při čtení pohádky co je "zoře", co to znamená "růžoprstá záře" a další častá, pro mé ratolesti a leckdy i pro mě :-) neznámá slova, to nebylo při čtení to pravé ořechové. Druhá část byla pohádková próza, ta už byla pro děti lepší a ty další pohádky také. Pohádky jsou pěkné, ale některé mi nepřijdou příliš vhodné pro malé děti, jak obsahově, tak stylem psaní jsou spíše už pro mládež.
Zpětně vím, že jsem si měla tyto pohádky nejdříve sama přečíst a pak vybrat ty, co stráví mé děti. Tam jsem udělala chybu :-)

08.08.2023 4 z 5

Londýn Londýn Paul Morand

Knihu "Londýn" jsem objevila pohozenou v knihobudce, nikdo "po ní nešel" a mě zaujala i bez přebalu, který schází, zaujal mě zlatý nápis P. Morand Londýn. Nikdo tady knihu neohodnotil, vůbec nic se o ní nepíše. Tak se do toho pustím :-)
Tato kniha je z roku 1933 a pojednává o historii tohoto města, počátcích vzniku a o životě v Londýně na počátku dvacátého století očima pana spisovatele. Ačkoliv jsem nikdy Londýn nenavštívila, je tu o něm tak barvitě vyprávěno, že si ho lze lehce představit. Tato kniha je psaná z dob minulých, není tedy vůbec aktuální, možná proto nemá zde čtenáře. Mně se líbí doby minulé očima lidí, kteří v těchto dobách žili, tak jsem si krásně početla. Tato kniha mě velmi zaujala a knihobudku teď už můj Londýn rozhodně nenavštíví ;-)
Vůbec netuším jak vypadá Londýn dnes, ale už vím, že pan spisovatel Paul Morand o tomto městě napsal krásnou knihu.

Úryvky z knihy:

"Londýn je můj fetiš pro štěstí, neboť co jsem od něho přijal, vše mi opravdu štěstí přineslo.
Jaké bude toto město zítra? Změní se."

"Spatříme jednoho dne, až kamenné uhlí a petrolej zmizí a svět bude poháněn elektřinou, jak se na břehu Temže, u níž nebude památka po kouři, pasou ovce jako v dobách Plantagenetů?"

06.08.2023 5 z 5

Krvavý Bill a viola Krvavý Bill a viola Miloslav Švandrlík

Moc ráda čtu starší a i téměř už zapomenuté knihy. Vyprávění o Bedřichovi - Billovi o jeho první lásce, jeho kamarádech, sestře Marcele... se mi moc líbilo. Příběh mě mockrát rozesmál a při čtení jsem se neovládla a vyprskla jsem smíchy v tramvaji, což se mi už dost dlouho nestalo. Miloslav Švandrlík prostě uměl krásně nejen psát, ale i pobavit.
Tato kniha je plná humoru. Je to kniha, která dokáže vyvolat vzpomínky na mládí starším ročníkům. U mě vyvolala touhu vyrazit po letech s krosnou na zádech na Posázaví a vidět zase naší zlatou řeku Sázavu.

27.07.2023 5 z 5

Pohádky z kouzelné Pětky Pohádky z kouzelné Pětky Petr Březina

Tuto knihu dostala letos dcera - prvňáček od školy jako dárek. Knížka má povedené dětské ilustrace, chválím děti, které je malovaly. Je i hezké, že v knize se vyskytují místa Prahy 5, ale ty pohádky děti moc nenadchly a mně se nějak vůbec nelíbily. "Darovanému koni na zuby nekoukej", ale co se dá dělat, dáváme knížce aspoň tři hvězdičky a to hlavně kvůli dětským ilustracím.

08.10.2022 3 z 5

Jitík sportovcem Jitík sportovcem Jitka Molavcová

Paní Molavcová v knize vypráví o čtyřletém sportovně nadaném Jitíkovi. Každá kapitola vypráví o jiném sportu. Kniha je i poučná, aby na sebe děti dávaly pozor. V knize jsou krásné ilustrace. Mám moc ráda paní Molavcovou, chválím nápad přivést děti ke sportu, ale já z knihy až tak nadšená nebyla. Je to čistě vyprávění co "Jitka" viděla a četla o Jitíkovi, bez dialogů. Řekla bych, že pro malé děti kniha až tak není, že kniha je spíše pro školáky, ale hrdinou je čtyřletý kluk... No, nevím, ale je důležité, že dětem (5 a 7 let) se knížka líbila a mám napsat Jitíkovi čtyři hvězdičky , tak je tedy má :⁠-⁠)

16.09.2022 4 z 5

Miluj mě vším Miluj mě vším Jennifer Probst

Tak tyto knihy jsou příjemné čtení pro ženy.
Přečetla jsem všechny tři díly a vlastním je i ve své knihovně, protože se mi líbily. Je pravda, že je to "pohádkové čtení", ale upřímně, která žena by tu svou "pohádku lásky" nechtěla zažít ;-) Za mě doporučuji.

22.08.2022 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Ke knížce jsem se dostala náhodou, má starší dcera jí dostala k Vánocům a dodnes jí nečetla :-( Já se do ní před časem ze zajímavosti pustila a je škoda, že ležela tak dlouho v knihovně. Je to velmi pěkná, čtivá kniha. Také si myslím, že je správně určená pro mládež. I mně jako dospělé se knížka velmi líbila.

18.08.2022 5 z 5

Anička malířka Anička malířka Eduard Petiška

Nejoblíbenější knížka mojí dcery (7 let ), dříve i má velmi oblíbená :-) Knížka plná fantazie, nádhera. Tuto knihu doporučujeme :-)

13.08.2022 5 z 5

Kouzelná školní taška aneb Ztracený pes Kouzelná školní taška aneb Ztracený pes Dita Křišťanová

V této knize jsou čtyři příběhy z jedné vesničky o dětech školou povinných, které zažívají dobrodružství se zvířátky. Dětem (6 a půl let a 8 let) i mně se kniha líbila. Je určená pro první čtení s většími písmeny, dobře se čte, má česká jména dětí, což velmi oceňuji a chválím autorku, protože se tak i malým začínajícím čtenářům bude dobře číst. Kouzelnému čtení dáváme plný počet hvězdiček a doufáme, že si zde najde další čtenáře, určitě si je tato kniha zaslouží.

15.08.2023 5 z 5

Jedeme na výlet do knížky Jedeme na výlet do knížky Marek Hladký

Kniha vypráví o magickém autobusu, který řídí herec Václav Kopta, o dětech, které se jmenují Aurélie a Lojzíček, o zachraňování knih v knihovně a i v říši snů. O knihovnici paní Orlíčkové, o šotcích Překlípku a Šmodrchálkovi... Co napsat, nápad napsat dětskou knížku o záchraně knih a snů chválím, ale jinak jsem zklamaná. Přijde mi tato kniha tak nějak "narychlo napsaná" a nezáživná. Mám smíšené pocity. Ani děti tato kniha moc "nebrala".... Ilustrace ještě pochválím :-)

10.08.2023 3 z 5

Vilém a porouchaný dědeček Vilém a porouchaný dědeček Rudolf Král

Mám malého maroda s bolavým ouškem, tak tato kniha byla přečtena za odpoledne. Kniha se moc líbila, měla zajímavý, dobrodružný příběh o dědovi a jeho dávné lásce... Zprvu jsem si říkala, bože co to je... :-), ale nakonec musím uznat, že tento příběh děti zaujal. Skvěle knihu vystihl komentář od "broskev28", lépe bych to nenapsala.

08.08.2023 4 z 5