Londýn

Londýn https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314354/mid_londyn-FuM-314354.png 5 1 1

Janizoun
06.08.2023 5 z 5

Knihu "Londýn" jsem objevila pohozenou v knihobudce, nikdo "po ní nešel" a mě zaujala i bez přebalu, který schází, zaujal mě zlatý nápis P. Morand Londýn. Nikdo tady knihu neohodnotil, vůbec nic se o ní nepíše. Tak se do toho pustím :-)
Tato kniha je z roku 1933 a pojednává o historii tohoto města, počátcích vzniku a o životě v Londýně na počátku dvacátého století očima pana spisovatele. Ačkoliv jsem nikdy Londýn nenavštívila, je tu o něm tak barvitě vyprávěno, že si ho lze lehce představit. Tato kniha je psaná z dob minulých, není tedy vůbec aktuální, možná proto nemá zde čtenáře. Mně se líbí doby minulé očima lidí, kteří v těchto dobách žili, tak jsem si krásně početla. Tato kniha mě velmi zaujala a knihobudku teď už můj Londýn rozhodně nenavštíví ;-)
Vůbec netuším jak vypadá Londýn dnes, ale už vím, že pan spisovatel Paul Morand o tomto městě napsal krásnou knihu.

Úryvky z knihy:

"Londýn je můj fetiš pro štěstí, neboť co jsem od něho přijal, vše mi opravdu štěstí přineslo.
Jaké bude toto město zítra? Změní se."

"Spatříme jednoho dne, až kamenné uhlí a petrolej zmizí a svět bude poháněn elektřinou, jak se na břehu Temže, u níž nebude památka po kouři, pasou ovce jako v dobách Plantagenetů?"

Paul Morand
francouzská, 1888 - 1976