JAnD JAnD komentáře u knih

Monika a poklad templářů Monika a poklad templářů Jaromír Jindra

Čtivé, s historickými fakty v lekhém podání, jednohubka na hodinu. Těším se na další díl.

30.12.2020 5 z 5

Ďáblova mělčina Ďáblova mělčina Hilmar Wulff

Jedna z knížek po tátovi, která se moc pěkně čte. Uvidíme, co tomu řeknou naše děti.

26.10.2020 5 z 5

Charlie a veľký sklený výťah Charlie a veľký sklený výťah Roald Dahl

Oproti továrně je to o něco horší, ale popis amerického prezidenta ocení dospělí ještě víc než děti...

09.07.2020 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Nejprve jsem slyšel audioverzi v podání Hrzánové.
Později skvělý film.

A teprve nedávno přečteno. Nejdřív děti, pak rodiče - a skončilo to nákupem sebraných Dahlových spisů. Sedmiletý syn řadí Dahla mezi své nejoblíbenější autory vedle Lobela a Karla Maye.

09.07.2020 5 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Zamilovaná knížka sedmiletého syna.
Milý jednoduchý humor a přátelství dvou žabáků, kteří dovedou snášet i různé vrtochy toho druhého.

A zároveň existuje skvělá audioverze v podání Jakuba Prachaře a Vojty Dyka.

25.05.2020 5 z 5

Jojo, velká dobrodružství malého pejska Jojo, velká dobrodružství malého pejska Bengt Birck

Krásné ilustrace, jednoduché a snadno pochopitelné příběhy, vynikající pro začínající čtenáře.

25.05.2020 4 z 5

Jedna z knih po tátovi, kterou čtou už i moje děti.
Robinson patří mezi povinnou četbu dobrodružné literatury, Plevovo převyprávění je čtivé a krásné.

O veselé mašince O veselé mašince Jan Čarek

Kniha, která dětem pomůže rozšířit slovní zásobu o některá méně obvyklá slova z železničního prostředí.
Ilustrace výhybek, ve kterých stojí táhlo mezi kolejnicemi železničáře a jiné dopraváky jistě pobaví.
A mašinka s brčkem je krásná.

Vařila myška kašičku Vařila myška kašičku Olga Štruncová

Kniha, která u nás po téměř čtyřiceti letech od vydání dožívá...

Paleček Paleček František Hrubín

Kolikrát jsem to zpaměti vyprávěl dětem?

Dobré ráno na zahrádce Dobré ráno na zahrádce Kamila Sojková

Samotný děj pro dospělého nic moc, pro děti hlavně některé příběhy, například o o myškách a smetáčku, tu měl syn moc rád už ve dvou letech.

A tomu vynikající ilustrace Aleny Ladové

25.05.2020 5 z 5

Srub U zlatého klíče Srub U zlatého klíče Michael Bernard (p)

Jedna z mnoha skvělých dobrodružných knih, navíc u této existuje i vynikající komiksová verze

Vránova neobyčejná dobrodružství Vránova neobyčejná dobrodružství Frida Nilsson

Zajímavá směsice severské přírody, mluvicí vrány a drobných lumpáren. Alespoň, že to bylo docela veselé.

25.05.2020 3 z 5

Piráti z Ledového moře Piráti z Ledového moře Frida Nilsson

Docela ponurý příběh z dalekého severu. Až jsem se divil, že to dcera přečetla tak klidně.

25.05.2020 4 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Poté co knihu během pár dní přečetla devítiletá dcera i manželka jsem se do ní pustil také.
Souběžně s tím jsem si poslechl první část audioverze, která je chronologická, takže začátek mi připadal poněkud chaoticky retrospektivní.
Od druhé čtvrtiny do konce přečteno jedním dechem.

Podobenství nejen o ochraně životního prostředí, xenofobii, diktaturách, hamižnosti a lásce podané modrením jazykem. Kniha na mne udělala hluboký dojem, byť se najdou některé ně zcela logické pasáže či hodně velké náhody (což ale k dobrodružné literatuře patří) .

Opravdu, jde o hodně dobrou knihu.

25.05.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Cormoran a Robin opět nezklamali. A i moderní Anglie má v sobě něco z kouzla staré Anglie z dob Sherlocka Holmese nebo Hercula Poirota.
Trochu mne mrzí troskotání vztahů, koňácké prostředí nebylo až tak nesrozumitelné a těším se, jestli bude další díl.

04.05.2020 4 z 5

Ve staré cihelně se svítí Ve staré cihelně se svítí Petr Hugo Šlik

Stále skvěle čtivé jako první díl, místy i uvěřitelnější, obsahující poučení...
Ale zase ten konec, lépe řečeno úplný závěr - trochu pohádka, trochu deux-ex-machina, zkrátka rozeznění vánočního zvonu několik hodin po té, co se konečně na něj vybraly peníze?
Toho si ale děti nevšimnou a vřele (nejen) jim doporučuji.

04.05.2020 5 z 5

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

První polovina napínavá, připomínající poněkud Foglara. V druhé polovině se děj několika málo uvěřitelnými obraty stočí trochu do jiné polohy, přesto jde o moc pěknou knihu pro starší děti.
Oceňuji zapojení moderních věcí nerušivým způsobem, podnícení trochy zájmu o historii svého města a i to, že hlavní hrdinové nejsou úplně bez chyby.

04.05.2020 4 z 5

Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Barbara Nesvadbová

Slyšeno jakou audiokniha v podání Jiřího Meduny.

Docela vtipné, ale nejsem si úplně jistý vhodností pro úplně malé děti. Ne, že by to bylo vyložen nevhodné, ale je tam pár kontroverznějších pasáží:
- zážitky z doby předporodní
- svobodná matka
- kastrovaná kočka
Nic, co by dětem (5-8) nešlo vysvětlit, ale ani nic, co bych jim dal, ať si čtou samostatně, bez výkladu.

29.01.2020 4 z 5

Dary Severákovy Dary Severákovy Wacław Sieroszewski

Líbilo se mi to, bohužel se mi knížka někde ztratila. Rád bych si ji po více než 20 letech znova přečetl...

23.01.2020