O veselé mašince

O oblibě půvabného leporela pro nejmenší svědčí jeho opakované vydávání. Nejmenší děti jsou uchvácené obrázky Zdeňka Milera, ty o kousek větší mají stejně rády i veršované vyprávění klasika české poezie Jana Čarka.O veselé mašince a její cestě z nádraží do nádraží, o výpravčích, průvodčích a strojvedoucím, o semaforu a výhybkách, o kolejnicích a železném mostu i o zaslouženém odpočinku po dlouhé cestě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42537/o-vesele-masince-42537.jpg 4.667
Pro děti a mládež, Pro nejmenší
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha O veselé mašince

Briv

* Z dětství mašinku neznám, ale teď když se nám narodil klouček a viděla jsem ji v knihkupectví, tak jsem mu ji musela pořídit. Navíc manžel miluje vlaky, takže to bude i rád předčítat. A hlavně synovi se moc líbí, je na ni sice ještě trochu malý, ale i tak na ni valí oči a poslouchá. Mě osobně zaujaly ilustrace, protože jsou opravdu veselé a rýmy (na rozdíl od jiných, dnes vydávaných knih) jsou takové milé.

Litocha
18.09.2018

Veselé leporelo s (pro našeho kloučka) atraktivním tématem (nejvíce mě pobavila mašinka cucající brčkem vodu z kádě), ale poněkud nevyváženými verši. Hravé přirovnání sloupů ke konvalinkám střídají místy trochu těžkopádné rýmy nebo neobratné/zastaralé formulace. Jinak je to ale určitě mnohem zajímavější knížka než velká část toho, co dnes vychází pro nejmenší děti.

Petja
26.08.2018

Klasika, která blaží již několikátou generaci, námi všemi milovaná, celý život si ji pamatuju a dále s láskou předčítám :-). Nevím o tom, že by v mně známých vydáních byla jakákoli chyba. Nad označením Čarkových veršů za odpad mi spadla brada...děti, které čtou Čarka a Hrubína se nemusí učit česky, ty česky prostě umí!

triatlet
19.05.2018

Milerovo pestrobarevné cestování
doprovází Čarkovo umné rýmování.
Jan Čarek ve zkratce procestuje světa lán. Pobavila mě synekdocha "červená čepice".

"Letí kola jako šipky,
přeletěla přes výhybky,
každou výhybku to blaží,
když vlak vede do nádraží,
až k červené čepici,
která řídí stanici."

Nočnípták
19.05.2018

Neznám vydání z roku 2010 o kterém píše jana0378.To synovo památeční /salátové/ z roku 1971 je úžasné. Zrovna tak i ta další vydání, která jsme museli pořídit pro další děti a vnoučata. Nikdo z nich nechtěl totiž to svoje půjčovat těm druhým. Ti menší umí verše zpaměti, já ostatně také. Nikdo z těch starších si nikdy nestěžoval, že by to nedávalo smysl. Všichni veselou mašinku milují.

jana0378
20.02.2018

Jako rodič moc nadšená nejsem, ilustrace krásné - vláček a zvířata, ale o těch není v básničce ani zmínka. No a text jako na houpačce, těžko říct, jestli se náhodou něco nepokazilo v dotisku 11. vydání (2010), ale jedna dvojstránka krásná, rýmuje se a dává smysl, druhá totální odpad, nedává to smysl, naházené slova v textu ve špatném významu nebo třeba někdo zapomněl vyčasovat sloveso/vyčasoval špatně. A ve věkové kategorii, pro kterou je kniha určena, asi nemá moc smysl obhajovat to uměleckou licencí, když chcete dítě naučit mluvit pořádně česky. Takže velké zklamání.

Mates84
01.12.2017

Jedna z mych prvnich kniznich lasek

Greengrass
24.01.2017

Veselá mašinka, to je moje velká láska, která trvá od dětství a zůstane se mnou po celý život. Umím ji zpaměti, umí ji i syn a často si ji před spaním recitujeme. S Veselou mašinkou odjíždíme do světa snů.

leporela vlaky leporela Albatros

Jan Čarek
česká, 1898 - 1966

všech 50 knih autora

Kniha O veselé mašince je v