JAnD JAnD komentáře u knih

Tajemství ukradených peněz Tajemství ukradených peněz Enid Blyton

Důmyslný způsob, jak nechat zmizet peníze. A hádejte, zda tajemství první rozluští Goon nebo Špekoun.

03.08.2019 4 z 5

Dobrodružství na útesech Dobrodružství na útesech Enid Blyton

Tajemný dům na pobřeží, tajné chodby, záhadný vězeň - vše co patří k pořádnému dobrodružství.
Ale oproti Správné pětce nebo sérii Tajemství či Tajemných míst mne příliš nechytla a na další díly se nechystám

03.08.2019 3 z 5

Tajemství strašidelné věže Tajemství strašidelné věže Enid Blyton

Autorce už zjevně docházela fantazie, hrdinové stárli, Špekoun se stal již skoro supermanem...
Ke konci knihy dojde i k jistému usmíření Goona s pátrači, takže nejvyšší čas sérii uzavřít.
Kupodivu je poslední kniha série první, ve které se vyskytuje opravdová tajná chodba.

03.08.2019 3 z 5

Tajemství neviditelného lupiče Tajemství neviditelného lupiče Enid Blyton

Kniha nezklamala, opět zajímavá záhada, i když pachatele jsem odhadl již po třetině knihy.
Zajímavostí českého vydání je zjevná snaha přiblížit dobu děje časově čtenáři - nejméně na třech místech je věc, která v originálu z roku 1950 nemohla být:

1) Goon si říká, zda by mu nemohli přidělit mobilní telefon.
2) Kuchařka zapnula mikrovlnnou troubu (první pro domácnost byly na trhu v roce 1955, tedy 5 let po vydání knihy)
3) Plukovník se jede podívat do Normandie, kde se před 50 (sic!) lety před koncem války vyloďoval (to by odpovídalo roku 1994)

03.08.2019 4 z 5

Tajemství tajného pokoje Tajemství tajného pokoje Enid Blyton

Podle dcery (8) nejlepší kniha série.

03.08.2019 5 z 5

Tajemství ztracené kočky Tajemství ztracené kočky Enid Blyton

Zločin, který vlastně zločinem úplně nebyl a také o tom, jak nechat za bílého dne zmizet kočku z klece.

03.08.2019 5 z 5

Tajemství spálené chaty Tajemství spálené chaty Enid Blyton

První kniha v sérii.
Na rozdíl od mnohých pozdějších dílů série zde mají svou roli i ostatní děti, zvláště Bětka.
Řešení nebylo neočekávané, ale dobře se to četlo. Existuje i audioverze.

01.08.2019 5 z 5

Příběhy budějovických pomníků Příběhy budějovických pomníků Daniel Kovář

Ač naučná kniha, čte se perfektně. Člověk až žasne, co se okolo pomníků a pamětních desek událo.
A kolik jich ve městě je - a bylo. Stačí si jen všímat...

01.08.2019 5 z 5

Děti kapitána Granta (převyprávění) Děti kapitána Granta (převyprávění) Ondřej Neff

Pokráceno o dlouhé popisné pasáže, vyselektován děj, drobné úpravy.
Původní knihu jsem přečetl jednou a nějak se mi k ní už nechtělo vracet.
Tato adaptace ponechává z knihy to dobrodružné, přiměřené množství popisů a zvyšuje čtivost minimálně o 50%.

29.07.2019 5 z 5

Dva roky prázdnin (převyprávění) Dva roky prázdnin (převyprávění) Ondřej Neff

NA první pohled jsou tu propracovanější postavy, které se od sebe trochu odlišují a mají i své vrtochy.
v ději jsem nenašel až tak moc odlišností od originálu (ale nejsem si úplně jistý), ale ten závěr...
Zatímco u jiných převyprávěných knih drobná změna závěru až tak nebila do očí, tady se Neff hodně odchýlil. Větší zapojení Kate ano, ale až takto?

29.07.2019 4 z 5

Telátko popleta Telátko popleta Petr Hudský

Popravdě, je to sbírka fousatých vtipů, převážně těch o Pepíčkovi, přepsaná jako příhody jednoho telátka. Tomu jsou přizpůsobeny i reálie (maminka se zapřáhla do žebřiňáku a jela do obchodu pro seno, tatínkův šéf veliký vůl...).
Ale dětem se to moc líbí, četli jsme to na dovolené.

28.07.2019 5 z 5

Doprava Doprava kolektiv autorů

Dvouletý syn knihu miluje. Drobná výtka k některým zvukům - hlášky vtipné, dopravní prostředky realistické, ale proč musí hlasy zvířátek vydávat lidé?

03.06.2019 5 z 5

Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje neznámý - neuveden

Nezbytná příručka každého malého autíčkofila.

03.06.2019 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Po mnoha letech jsem opět přečetl. Grandiózní, gargantuické a glorifikální. Arogantní ale jinak milý Papouš, ustaraná Dulcinela, ubrečená Tabita - tohle jméno mi zůstane nadosmrti spojené s dračicí.
Inteligentní, inovativní a impozantní Bornovy ilustrace posunují příběh ještě o stupínek výše.
Prostě tahle kolosální, kverulantní a kvazipohádková kniha má jedinou vadu - je krátká.

09.04.2019 5 z 5

Víla Odetta - Detektivní agentura Popleta Víla Odetta - Detektivní agentura Popleta Jindřiška Ptáčková

Vlastně nejde ani tak o detektivní příběh jako o román plný intrik, špinavostí a mluvicích zvířátek. To vše podané velmi humorně a pro děti a tudíž i se šťastným koncem.

11.03.2019 5 z 5

Nobody - muž z neznáma Nobody - muž z neznáma Robert Kraft

Naivní, místy nelogické, ale absolutně čtivé. V mládí jsem četl jedním dechem pod dekou, teď jsem se nostalgicky znovu začetl a stále se to krásně čte.

14.02.2019 3 z 5

Švýcarský Robinson (převyprávění) Švýcarský Robinson (převyprávění) Bohumír Polách

Moje srdeční záležitost, čtu každých pár let znovu. Je to pohádka, přehnané reálie, ale nemůžu si pomoci a musím se k ní stále vracet.. Převyprávěná verze je lepší než původní (kterou jsem četl pouze v angličtině), i když i zde se najdou logické chyby či odvolávky na věci, které nebyly zmíněny. Ale patří ke klasice žánru.

08.02.2019 5 z 5

Měli dinosauři blechy? Měli dinosauři blechy? Pavlína Táborská

Zajímavě podaná geologie pro děti. A dokonce i na CD, takže si knížku se zájmem poslechl i pětiletý syn.

26.01.2019 4 z 5

Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Daniel Kovář

Zajímavé informace o obcích i vískách na Budějovicku.
Sice se pár faktických chybiček najde, ale jinak spousta jinde nedohledatelných informací

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Četlo se to dobře. O něco hůře, než akta Enzo, o něco lépe, než Skála.
Přitom je to Skále hodně podobné, tentokrát se ale dostáváme do mnohem hlubší a temnější minulosti ostrova Lewis.
I zde se detektivní zápletka odsouvá na pozadí a do popředí vystupuje minulost, tentokrát vyčtená nikoliv z osobních vzpomínek, ale z prapředkova deníku.
Některé pasáže z deníky mohly být rozepsanější...