janca6129 Online janca6129 komentáře u knih

Světy J. R. R. Tolkiena Světy J. R. R. Tolkiena John Garth

Tahle nádhera by neměla být opomenuta jediným fanouškem Tolkienova díla. Velmi zajímavý počin vyprávějící o inspiracích jednoho z nejvýznamnějších autorů fantastiky doprovází krásné fotografie, ilustrace či doprovodné texty. Pro mě osobně jedno z nejvýznačnějších "must have" v posledních letech.

19.08.2021 5 z 5

Neviditelné město Neviditelné město Monika Peetz

Na Neviditelné město jsem se těšila. Nalákala mě krásná obálka a zajímavá anotace, nicméně asi už nejsem cílovka, protože mě to prostě a jednoduše nebavilo. Postavy nijaké, nedokázala jsem si snad k žádné najít vztah, příběh pomalý, bez akce, prostě nudný.

Osobne bych to zařadila někam na pomezí pro děti a YA. Mladší čtenářky pod 15 by to mohlo bavit, u těch starších už pak záleží na vkusu.

09.08.2021 2 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Dcera železného draka se řadí přesně mezi ty knihy, o nichž nevím, co si mám myslet. Zpočátku jsem byla rozpačitá, zda má cenu takový mišmaš a fakt divnou podivnost vůbec dočítat. Jenže se tomu nedá odepřít několik věcí - plynulost děje, jeho zajímavost, originalita, surovost i syrovost a... nadmíru skvělá čtivost. Ta mě udržela až do konce. A nakonec jsem knížku, co se zprvu jevila jako něco, co jaktěživ nedočtu, se zájmem slupla za dva dny.

Je jasné, že Dcera železného draka není pro každého. Sama jsem si často říkala, na čem autor jede, ale nakonec jsem si příběh celkem oblíbila. Je to dílo pro fajnšmekry, co si potrpí na divnostech, žánrových rozmanitostech a dokonalých mišmaších.

Hlavní hrdinka Jane je postavou, o které nevíte, zda ji mít rádi či nikoliv. V jednu chvíli s ní soucítíte, dokážete se do ni vcítit, aby vám vzápětí bodla kudlu do zad a vy si řekli, jaká je to... špatná holka.

Ale celkem se mi to líbilo. Plus krásná obálka.

(Dala bych 3 hvězdy, protože i na mě to bylo moc šílené, nicméně až tak nízké hodnocení si kniha nezaslouží. Fakt se to skvěle čte. A je to správně ulítlý.)

03.08.2021 4 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Libuju si v podivných a originálních fantasy - Strážce duší splňuje obojí. Bylo to čtivé, nápadité, se zajímavým alternativním Londýnem a finskou mytologií. Hrdinka sice nic moc, trochu ukvapená a občas bych ji nejradši propleskla, na druhou stranu ne každý nám musí být sympatický na první pohled. :)

Osobně jsem si čtení a příběh užívala. Závěr mě mile překvapil - tolik zvratů najednou, kdy si už člověk myslí, že je konec... Nemohu říct, že bych u několika zvratů nebyla překvapená, jak skončily. Nebo jak se vyjevilo pár postav...

Celkově to bylo na prvotinu velmi dobře napsané a dost zajímavé. Lelci mě bavili, Havranov a slatiny též. Zamilovala jsem se a určitě to není naposledy, co jsem Strážce duší četla.

31.07.2021 4 z 5

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Začátek knihy mě bavil. Seznamovala jsem se s hlavními hrdinami, jejich osobními problémy a světem, který se mi líbil i navzdory přehršle cizích názvů či jmen.

Pak to celé sklouzlo k nezáživnému hledání a cestování, k němuž by se určitě hodila mapa, aby si čtenář mohl celý ten svět rozdělený do tolika částí představit. Tenhle úsek by si jistě zasloužil víc akce.

Pak ta romantická linka. Jedná se o veeelice pomalý slow-burn, kdy si nejste jistí, zda by nebylo vážně lepší, kdyby Ash miloval toho prince a s Rakel si nevybudoval jen silný přátelský vztah.

Chvílemi jsem měla chuť knihu odložit, naštěstí jsem to vydržela a konec už byl o dost lepší - rozhodně mě navnadil na další díl.

Celkově příběh Temného květu nebyl špatný. Byl voňavý a jazyk čtivý, jen mu chybělo víc akce (hlavně v prostřední části) a romantiky. Spíš se jedná o jednodušší oddechovku než o napínavé čtení. :)

27.07.2021 3 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Docela mě vyděsilo nízké hodnocení, ale po dočtení musím říct, že podle mě si ho Gideon nezaslouží. Začátek byl, pravda, trochu pomalejší, nebo možná divný, ale pak to byla slušná jízda. Zbožňovala jsem obě hlavní hrdinky, prolínání žánrů i samotnou zápletku a abych zjistila, jak to zatraceně všechno dopadne, nemohla jsem se odtrhnout.

Celý svět a pojetí nekromancie na mě působily originálně. Dokázat vytvářet kostlivce, "ovládat" mrtvé, pojímat duše... Zároveň tomu nechyběla dávka sci-fi motivů, lehce hororová atmosféra, detektivní zápletka... Bylo to děsivé a zajímavé zároveň.

Trochu polemizuju nad tím, zda je to vhodné jako YA. Hrdinky sice jsou mladého věku a mluva tomu odpovídá, nicméně je to celé protkané sprosťárnama, vulgaritama, násilím, krví a smrtí - na druhou stranu je to zřejmě pro dospívající lákavé. Mně to bavilo, i když už YA pár let nejsem.

Je mi jasné, že ne každému styl vyprávění nebo celková náplň sedne, ale tak tomu je snad u každé knihy jakéhokoliv žánru - každá si najde své čtenáře. I přesto by si Gideon Devátá v mých očích zasloužila vyšší hodnocení - už teď jsem zvědavá na další pokračování.

18.07.2021 5 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Víno a čáry jsou příjemným a odpočinkovým čtením protkaným magií, vínem a francouzským venkovem. Zdejší magie mi lichotila, byla taková "realistická" - žádná vyloženě fantasy, spíš jakoby ze života. Její uchopení se mi líbilo a člověk až zatoužil mít takovou vlastní vinnou čarodějku. :)

Příběh hezky plynul, bylo to oddechové, s jednoduchým jazykem i lehčí detektivní zápletkou. Pomalý rozjezd postupně vygradoval a přinesl zajímavý konec - který v podstatě ale nebyl až tak neočekávaný.

Trošku mi nefungovala hlavní romance. Neuškodila by jí nějaká gradace, trocha tajemna... Na začátku to celkem fungovalo, pak už mě to docela nudilo, hlavně ze strany Jeana-Paula. Elena mi přišla, že to nějak zvlášť "nehrotí." :D

Celkově to ale působilo velmi mile a zajímavě a mám chuť si přečíst další díl. :) Se sklenkou výborného vína. :)

17.07.2021 3 z 5

Žena ve fialové sukni Žena ve fialové sukni Nacuko Imamura

Velmi zajímavá novela se zvláštním koncem.

Myšlenkové pochody vypravěčky mě děsily od začátku do konce, i u těch vtipných poznámek mi občas přišlo nemístné se smát. Bylo to celé mrazivé, šílené, protkané stalkingem, závistí, manipulací a nespravedlností... - přitom psané jednoduchým a čtivým jazykem.

15.07.2021 5 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Všechny skryté dary jsou rozhodně zajímavým počtením. Čtenář se noří do hlubin podivných událostí, které vyvolá zdánlivě obyčejný balík tarotových karet a vyřčení nevlídných slov bývalých nejlepších kamarádek.

Vedle zajímavého příběhu, kdy se trojice kamarádů snaží zachránit ztracenou dívku a přijít na kloub záhadné Hospodářce, nám kniha nabízí i pohled na problematiku současného světa. Náboženské sekty nebo nesnášenlivost všech, kteří se nějakým způsobem odlišují.

Postavy jsou sympatické a reálné. Hlavní hrdinka není žádná Mary Sue, bojuje jak sama se sebou, tak s chybami, které učinila.

Kniha se četla dobře, příběh plynul a nezadrhával se. Zároveň v sobě skrývá mnohá poselství a útrapy života, s nimiž se každý z nás musí denně potýkat.

14.07.2021 4 z 5

Město knih Město knih Akram El-Bahay

Kniha mě zaujala krásnou obálkou i zajímavou anotací. Příběh jako takový se mi líbil, se stylem vyprávění jsem ale trochu bojovala.

Začátek se tak nějak divně táhl a já se nedokázala začíst, chvílemi jsem chtěla knihu odložit a ne vracet se k ní. Naštěstí jsem to vydržela, protože mě přece jen zajímalo, jak se to bude dál vyvíjet.

Někde v polovině se to zlomilo a nakonec jsem se nedokázala odtrhnout. Navíc bylo zajímavé nahlédnout i do jiné kultury, pohádkové bytosti byly více než pozoruhodné.

Město knih určitě stojí za přečtení, i navzdory pomalému a nepříliš poutavému začátku a místy zbytečně rozevlátému vypravěčskému stylu.

Každopádně na další díl se těším.

11.07.2021 3 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Anotace mě tak trochu "vyděsila" (pomyslela jsem si, co to bude zase za slátaninu), zároveň dohnala k rozpačitému sáhnutí po knížce. Nakonec nejsem tak zklamaná, jak jsem ze zprvu obávala.

Prolínání magického vílího světa s moderními prvky a na první dojem "obyčejným" městečkem celkem dobře fungovalo. Samotný děj příliš mě nijak závratně nenadchl, ale ani nezklamal - bylo to čtivé, plynulé a zajímavé. Hlavní hrdiny bylo snadné si oblíbit, a to i při faktu, že nejsem jejich věková skupina.

Nicméně Hazelina linka, kdy splácí svůj dluh u Olšového krále a mohla mít velmi slušný potenciál, a jak už tu zaznělo, i já bych si přála do toho víc nahlédnout - stejně tak do těch jednotlivých rodinných vztahů.

A ten urychlený konec... musela jsem se i vracet, neboť jsem ho na první dobrou nějak nezaznamenala...

Nicméně jako celek to hodnotím lehce nadprůměrně. Četlo se to hezky a za mě palec nahoru i nakladatelství, kterému se konečně povedlo zvýšit kvalitu jeho korektur. :)

05.07.2021 3 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

(SPOILER) Vazač vzpomínek mě zaujal hlavně svou anotací. A i když jsem si představovala trochu něco jiného, rozhodně nemohu tvrdit, že bych byla zklamaná. Příběh se i navzdory méně akce četl skvěle, dokázal mě do sebe vtáhnout - i přesto, že LGBT literaturu nevyhledávám a nečtu. Tady to ale fungovalo skvěle - dva mladíci, kteří se do sebe zamilují v době, kdy to není úplně košér, a jsou proto donuceni zbavit se vlastních vzpomínek.

Pokud čekáte příběh nadupaný akcí a fantaskních motivů, tak si z Vazače moc neodnesete. I já čekala trochu víc fantasy i akčnějších scén, Vazač vzpomínek mi i přesto nabídl vcelku skvělé a oddechové čtení. Mně se to líbilo.

28.06.2021 4 z 5

Fialová Fialová Anna Šuláková

Fialová se četla jedním dechem. Nenáročný jazyk, který je mladým čtenářům více než přístupný. Líbil se mi vcelku slušně vystavený postapo svět a nadchla mě zajímavá myšlenka Labyrintu. Postavy jsou sympatické, zaporák super.

Začátek skvěle odsýpal, prostředek byl trochu nudnější, ale rozhodně jsem neusínala. Závěr zajímavý a nabádající k choutce přečíst si pokračování.

Trochu mě zklamala "milostná linka", která by tam dle mého názoru ani nemusela být (nebo naopak by jí prospělo lepší propracování), neboť jsem to tam prostě "necítila".

Jinak k příběhu nemám výhrady. Asi by prospělo trochu víc popsat samotný proces Labyrintu, v tomto případě mi přišlo líto nevyužitého potenciálu (ale to bude můj problém - co jsem postřehla, Fialové předchází ještě jeden příběh, který jsem nečetla, což se chystám si vynahradit).

Jinak jako celek to nepůsobí vůbec zle a jsem ráda, že se mi Fialová dostala do rukou. :)

23.06.2021 3 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Anotace mě navnadila, ale příběh zklamal na celé čáře - a to natolik, že jsem knihu odložila a nedočetla. Hvězdička jen za originální nápad.

19.06.2021 1 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Tak jo. Na tohle jsem se fakt strašně moc těšila. Slibná anotace, pro mě i moc krásná obálka.

Ale.

Nakonec jsem si přišla, jako bych četla jen dlouhou a docela pěknou slohovku. Hezky se to četlo, děj plynul jako voda, občas jsem se uchechtla... A tady bych zdůraznila to "občas". Mně to celé tak nějak přišlo... bez citů. Prostě jsem jen četla, bez nějakých valných emocí... Nedokázala jsem souznít s hlavní hrdinkou, nějak moc se napříč celým příběhem skákalo od něčeho k ničemu...

A jak už tu zaznělo, romantická linka byla neuvěřitelná. Suchá, chladná, bez emocí, vsazena jakoby násilím. Za mě by tam ani nemusela být. A epilog... já ani naštvaná nebyla, jak tu někdo zmínil. Spíš mě to nijak nepřekvapilo. :D

Ale abych jen nehanila, protože i navzdory "neemočnosti", nebo jak bych to napsala, to není špatné. Světla nad močálem mají pár skvělých myšlenek, je to taková studnice nápadů, která by si rozhodně zasloužila víc stránek. Celý ten temný svět, i jeho obyvatelé, se mi líbil, dával mi smysl a kupodivu jsem si ho i bez popisů dokázala představit. Za to palec nahoru, ne každému se to povede. :)

16.05.2021 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Docela pěkná pohádka pro odrostlejší děti. Krásně a jednoduše se čte. Chválím svět, kde si knihy žijí vlastním životem a mění se ve zlotvory, a čaroděje, kteří, aby mohli kouzlit, musí sepsat smlouvu s démonem.

Děj není nikterak náročný, čte se plynule. Jen sdílím několik názorů, které už zazněly - romantická linka je neslaná nemastná, člověk už tak nějak od začátku prostě ví, že ti dva skončí spolu. Navíc mi tam chybí nějaký ten "ách" efekt, kdy se vám při polibku zatají dech nebo zaštípou slzičky v oku. Ani jedno se nekonalo, spíš jen takové pokrčení ramen. Dále příliš brzké prozrazení záporáka, možná bych ho zabalila do většího tajemna.

Být tu možnost dávat i půlhvězdy, za mě by to bylo 3,5. Zajímavý svět, zas o něco odlišnější používání magie, plynulé čtení... na druhou stranu nudná romantická linka a nezajímavý záporák.

Ještě jednu věc bych vytkla - při korekturách je důležité dbát jak na pravopisnou a gramatickou stránku, tak na stylistiku - a ta tady značně pokulhávala. Přijde mi, že právě u literatury pro mladé se na tyhle věci příliš nedbá - knihy jsou plné chyb a překlepů.

A teď trooošičku off-topic:

Kouzla rodu Thornů jsou sice po pravopisné stránce o úroveň výš než jiné YA fantasy od téhož (i od jiných) nakladatelství, nicméně stylistická stránka je strašná. Až rušivě častá přivlastňovací zájmena, opakující se slova v odstavci, dokonce na tomtéž! řádku... Jasně, určitě budu považována za hnidopicha, takové chybičky se přece neřeší, korektoři jsou taky jen lidé, bla bla bla... jenže ti lidé za to dostávají zaplaceno (byť kolikrát směšně málo), navíc je to jejich práce. A knihy, zejména pro mladé čtenáře, by kromě požitku měly přinášet i vzdělání - po slohové i jazykové stránce. Možná by bylo na čase s tím začít něco dělat, neboť celková jazyková úroveň v literatuře značně upadá...

08.05.2021 3 z 5

Nestvůrné dámy na cestách Nestvůrné dámy na cestách Theodora Goss

Zatímco Případ alchymistovy dcery mě celkem uchvátil, z pokračování jsem už tak nadšená nebyla... Bylo to příšerně roztahané (četla jsem to měsíc a půl, kdy cca 2 týdny jsem ani neměla chuť se k tomu vracet...), místy dost nudné, některé z postav zas ploché - zejména muži. Takového Holmese rozdýchávám doteď, Hydea jakbysmet.

Pokud z prvního dílu feminismus jen dýchal, tady už křičel snad z každé stránky, až mi to místy začalo i vadit... Oproti celkové a často až zbytečné rozevlátosti" byl konec příliš rychlý - celou dobu se holky za něčím táhnou takovou dálku a ono "fik fik", konec.

Nicméně si to přece jen ponechalo svůj kousek originality a jsem zvědavá, zda třetí díl bude lepší a nadchne mě stejně jako jednička.

03.05.2021 3 z 5

Andělský mág Andělský mág Garth Nix

Nixovo Staré království patří mezi mé nej série, co se mi kdy dostaly pod ruce. Proto jsem se na Andělského mága dost těšila. Nicméně mě to příliš nebavilo. Příběh byl unylý, nudný, táhlý, konec oproti tomu dost urychlený, až jsem ho snad ani nepochopila.

Přesto se mi líbila variace na Tři mušketýry, prolínání jednotlivých linek, psaní z pohledu záporné postavy, uchopení andělské magie či lásky jakožto posedlosti. Být ta možnost, dala bych tak 2,5/5.

24.03.2021 3 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Bezhvězdné moře jsem si zamilovala už od prvních stránek. Tak krásné vyprávění, vytříbený jazyk, fungující metafory a originální námět se dnes už vidí jen málokde.

Autorka si zde vyhrála snad se vším, co příběh dělá příběhem - prolínají se tu jak linky vypravěčské, tak časové, to vše je navíc protkáno dalšími smyšlenými příběhy, které celkovou atmosféru dokonale dokreslují.

Jediné, co mi v Bezhvězdném moři trošičku chybí, je silnější dějová linie - nebo spíš její ukončení. Úplně si nejsem jistá, zda jsem Zacharyho "konec" pochopila... Nebo co tím autorka chtěla říct. :)

Nicméně Morgensternová si u mně svým černobílým Nočním cirkusem a medově zlatým Bezhvězdným mořem vysloužila místo mezi nejoblíbenějšími autory.

18.03.2021 4 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

Tohle mě strašně bavilo. :) Bylo to milé, pohádkové, fantastické, úsměvné, humorné, poetické... Vlastně jsem na knihu narazila náhodou v nějaké akci a jsem za to ráda, protože mám chuť sáhnout po dalších autorových dílech!

10.03.2021 5 z 5