janca6129 janca6129 komentáře u knih

Démon z Hex Hall Démon z Hex Hall Rachel Hawkins

Po dlouhé době druhý díl, který si udržel úroveň toho prvního, nepůsobil jako zbytečná vata a výplň, naopak přinesl množství zajímavých zvratů. Moc pěkná, čtivá, vtipná a romantická série (nejen, ale především) pro mladé!

25.04.2023 5 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Zábavné, napínavé počtení pro náctileté i starší milovnice YA čarodějné fantastiky. Hlavní hrdinka mě bavila, jako už dlouho žádná, děj možná otřepaný a plný klišé, podaný ale s notnou dávkou humoru a sarkasmu, který příběh okořenil. Na další díly se těším. :)

15.04.2023 5 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Takový potenciál to má! Knižní světy existují, oblíbené postavy ožívají, vedle inspirativních múz pracují i antimúzy, které naopak inspiraci berou... Námět (a obálka) naprosto skvělý.

Ale.

Na to, že Malou má být dospělá pracující mladá žena, mi připadá spíš jako čtrnáctiletá školačka. Mluvou i chováním. Romantická linka je naprosto suchá, motivy k vraždění ne dvakrát důvěryhodné. Magie a knižní dimenze chabě popsané vzhledem k tomu, jak složité všechno je. Ani slabé pokusy o humor se v mém případě nesetkaly s úspěchem...

Jako oddechová četba, třeba pro začátečníky v YA fantastice, jak je zmíněno níže, to není vyloženě špatné, v rámci žánru ale rozhodně existují lepší, propracovanější a zábavnější díla.

15.04.2023 3 z 5

Princezna Bojovnice Princezna Bojovnice Mitchell A. Larson

Koukám, že knížka byla vydána už někdy v roce 2015 a další díly přeloženy nebyly? Taková škoda, moc krásný, pohádkově-fantastický příběh o princeznovské akademii!

13.04.2023 4 z 5

Nomen omen aneb lidé z Dlouhé ulice Nomen omen aneb lidé z Dlouhé ulice Dagmar Košinová

Milé, kraťoučké a poučné čtení pro předškolní děti o různých profesích a lidech, jejichž různé kvality dosahují jejich jména. Doporučuji já i kocourek Filípek. :)

13.04.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Pro mě se tahle knížka stala doslova a dopísmene Láskou na první přečtení. Nejenže jsem se hlasitě smála, ale taky jsem si poplakala dojetím.

Jasně, děj není zrovna dvakrát dynamický. Je pomalý, protkaný hromadou filosofujících debat, ochucený fakt jen špetičkou napětí, což chápu, že by mohlo některé čtenáře znudit.

Kvality tohohle díla dle mého skromného názoru tkví jinde.

I přes absenci strhujících dramat či akčních scén je to počin velmi čtivý, nechybí mu skvělý humor, krásné citáty, uvěřitelná a roztomilá lgbt milostná linka, dojemné momenty a především lidskost a laskavost. Taky předkládá zajímavý a nečekaně mile vtipný pohled na smrt, z něhož získáte pocit, že se vlastně není čeho bát.

A Wallace? Hlavní hrdina je kapitolou sám o sobě. Za života byl příjemný asi jako tříska hnisající za nehtem. Po smrti - vlastně až potom, co se s ní jakž takž smířil - si ale prošel vývojem, který ho dovedl nejen k lepšímu já, ale taky k hluboké lásce a k přijetí do velmi podivného společenství, které se dá nazvat rodinou.

Protože čím víc času Wallace ve společnosti nesourodé partičky podivínů tráví (no řekněte, nelibilo by se vám žít vedle Smrtky s asijskými kořeny a lehce nevymáchanou pusou, ducha žerty tropícího dědy, psa doslova věrného až za hrob a trpělivého převozníka libujícího si v čajích?), tím víc si uvědomuje, co vše mu za život uniklo.

Tenhle příběh je laskavý, cituplný a zároveň vtipný, jehož leitmotivem je vyrovnání se se smrtí a to nejen s tou vlastní, ale i s odchodem milovaného člověka. Mimoto je ale také o uvědomění si vlastních chyb, o druhé šanci je napravit. O promarněném životě. O smutku, hněvu i radostech. O debatách nad životem i smrtí, o lásce milostné i rodinné...

Milovníci LGBT romancí s nádechem fantastična nebo příznivci oddechové četby, u které se zasmějí i dojmou zároveň, by si tenhle titul rozhodně neměli nechat ujít.

13.04.2023 5 z 5

Tajemství černé dámy Tajemství černé dámy Kateřina Loučková

Fantastika nemusí být nutně strhující, plná válek a krve nebo nadupaná kouzly od začátku do konce. Tajemství černé dámy je toho důkazem jedná se o skutečně krásné čtení se sympatickými hrdiny, dobovou atmosférou a něžnou i spalující romantikou.

03.04.2023 5 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Váhám mezi 2 a 3 hvězdami. Knížka nebyla vyloženě špatná. Autorka má příjemný styl psaní, stejně tak humor. Nápad fajn, spousta zábavných situací, jen zpracování poněkud pokulhává.

Magie i hlavní zápletka, jak se zbavit kletby, až moc často ustupovala do pozadí na úkor nadrženíplných dialogů ústřední dvojice. Chemie mezi nimi fungovala na začátku, pak se kamsi vytratila, a erotické scény byly suché jako stepní běžec. Chyběl náboj, důvěrnější romantika, uvěřitelnost.

Celkově to připomínalo spíš rozdělanou knihu než vydanou. Autorka zapracovala dost myšlenek a situací, které ale nedotáhla do konce. Zejména zmíněné Rhysovo zaslíbení, které bylo důvodem rozpadu tříměsíční známosti s Vivian (dle všeho založené na hromadě sexu). S kým? Proč to nedopadlo?...

Rhysův otec byl naprosto zbytečnou postavou, která přijela udělat akorát "bu, bu, bu," ostatní i ty hlavní působily spíš povrchový dojmem.

Přesto se to četlo poměrně hezky.

28.03.2023 3 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Tahle knížka neoplývá bůh ví jakým napětím, strhujícím či akcí nadupaným příběhem. Milostná linka je taková docela strohá, řekla bych. Sice tam "to něco" je, nemá to však potřebný náboj a úplně to nefunguje, snad trochu jen v závěru. Takže si dokážu představit, že může Dívka, kterou spoklo moře mnohé zklamat.

Já si knihu ale i přesto zamilovala. To milé prostředí, jinakost, asijskou mytologii, bohy, kteří nesplnili dívčina očekávání, příjemné postavy, překvapivý závěr a především ohromnou čtivost... Všechno mě to pohltilo a nepustilo do samého konce.

Moc se mi líbila pohádkovost, k níž příběh zklouzával. Temných strhujících příběhů je v žánru spousta. A tohle bylo sice pomalu plynoucí čtení, zároveň však milé, příjemné a taky lehce dojemné. O lásce, přátelství a především rodině.

3,8/5

13.03.2023 4 z 5

Jiný kraj Jiný kraj * antologie

Jiný kraj, stejný mrav.

Je totiž úplně jedno, kde se povídka odehrává, jestli v naší realitě, v té virtuální nebo ve fantaskní říši. Problémy si nás najdou všude. Nenávist. Hlad. Zrada. Potíže v rodině. Nesnášenlivost všeho, co se vymyká "normálu".

Autorům se podařilo propojit hororové, sci-fi či fantasy prvky s problémy (nejen) dnešní společnosti. Mnohdy to bylo mrazivé, někdy nechutné, občas nadějeplné. V každém případě však k zamyšlení.

Skvělý výběr.

08.03.2023 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

O téhle knížce stále nevím, co si myslet. Má v sobě skutečně mnoho krásných myšlenek o knihách, o čtení. Svým způsobem malinko připomíná Malého prince, zejména formou "pohádka" vs. filosofický přesah. Krásně se četla, myšlenka labyrintů a zamyšlení se nad dnešním přístupem ke knížkách úžasné.

Jenže... má to spoustu "ale".

Hlavní hrdina byl tak trochu jouda, přesto měl zvláštní schopnost se najednou změnit v rozumného inteligentního mladíka, který svými slovy dokázal přesvědčit snad každého o své pravdě.

Neustále ho někdo bombardoval (hlavně ta
protivná spolužačka) až nepříjemným otravováním ohledně školní nedocházky. Sakryš, vždyť mu zemřel děda a neuplynul ani týden! To snad nemá nárok truchlit?

A kde se vzal ten kocour? Proč si vybral zrovna Rintaróa? Co na něm bylo tak zvláštního, speciálního...?

A vzhledem k tomu, jak hezky, snad až s určitou poetičností, byl příběh psaný, působila Rintaróova nespisovnost jako pěst na oko.

06.03.2023 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Kniha je nejzajímavější svou atmosférou. Děj jako takový se táhne, ač závěr je docela překvapivý, monotónní vyprávění hlavní hrdinky na zážitku míč nepřidá. Přesto má dílko něco do sebe a celkem hezky se čte.

Tedy četlo by se mnohem lépe, kdyby nebylo toho příšerného překladu.

06.03.2023 3 z 5

Jak je to doopravdy s počasím Jak je to doopravdy s počasím Monika Alžběta Svobodová

Velmi krásná a zároveň poučná knížka, která by neměla chybět v žádné dětské knihovničce.

06.03.2023 5 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

S. J. Maas opět dokázala, že je doslova královnou nečekaných zvratů, šokujících odhalení či epických konců. Ač knížka trpí neduhem pomalejšího startu, s postupem času přechází ve strhující vrstevnatý příběh, jenž na sebe nabaluje nová dobrodružství a završuje koncem, po němž se budete cítit doslova hrozně. (Že musíte čekat tak dlouho na další díl.)

Protože závěry umí Maasová doslova epické a také k naštvání otevřené a plné otázek.

A já to miluju, stejně jako partičku neeticky přitažlivých hrdinů, erotický náboj, po kterém jsem rudla až na pozadí, a šílenou dávku čtivosti napětí.

Co je ovšem naštváníhodné, je zatraceně špatná redakční práce. Nakladatelé, kajte se, fakt.

06.03.2023 4 z 5

Liška Šiška v cukrárně Liška Šiška v cukrárně Iva Gecková

Půvabná pohádka o obživlých hračkách přináší nejen zábavný příběh lišky a jejích hračkových přátel, ale také recept na čokodort a několik ponaučení. Dětem se určitě bude líbit – minimálně jim dodá naději, že jejich zapomenutý plyšák někde zažívá velké dobrodružství. :)

90 %

01.02.2023 5 z 5

Následky následků Následky následků Pavel Jedlička

I tento díl se veze na vlně českého humoru, satiry a sci-fi. Osobně se mi četl o něco lépe než předchozí, děj mi přišel zajímavější, nějaký ten prostor dostaly i ženské postavy.

76 %

01.02.2023 4 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Sci-fi satirická jednohubka, která i přes nastálou jistou monotónnost stejně překvapí nějakým dobrým vtipem či slovní hříčkou. :))

73 %

01.02.2023 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Rapsodie je konečně NA, v níž si to své najdou i dospělé milovnice YA/NA romantické fantastiky. Velkou roli tu hraje milostná linka, čímž je trochu upozaděn děj jako takový, ale upřímně mi to nevadilo.

Má to skvělý námět i temný podtón děsivých událostí v Desmondově říši, který doutná napříč celou knihou a u konce se pomalu rozhoří.

Velké plus si zaslouží Desmond, který je sice děsivým vílákem Handlířem, ale ne tím toxickým způsobem, jaký známe u jiných knižních bad boys. Dokáže být milý, pozorný i spravedlivý či starostlivý. Prostě muž, kterého si už dokážete představit jako chlapa do života.

Navíc cením skvělý překlad a redakční práci, neb se to obzvlášť u tohoto žánru vidí jen málokdy.

30.12.2022 5 z 5

Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě Adventní kalendář povídek: Kdysi v zimě * antologie

Adventní kalendáře povídek od nakladatelství Brk se stávají takovou milou každoroční tradicí. Ani letos nezklamal a výběr povídek, které se do sborníku dostaly, je jednoduše rozmanitý. Čekají vás příběhy temné i pohádkově laděné, s rodinnou atmosférou, romantikou, o lidském zlu i dobru v nás... ale hlavně jsou o zimě, takže dokonale zapadají do předvánoční atmosféry, ať už jsou o čemkoliv.

30.12.2022 5 z 5

Únikovka: Únik ze strašidelného domu Únikovka: Únik ze strašidelného domu Jens Schumacher

Krásně ilustrovaná únikovka pro holky i kluky s tajemným domem a hromadou úloh, které zavaří mozkové závity i nejednomu dospělému.

08.12.2022 5 z 5